#schimbabucurestiul: Cum poți schimba, cu bani puțini, fața unui oraș? Ce probleme din Capitală pot fi rezolvate de primării fără investiții mari / Azi, trotuarele de pe șoseaua Nordului

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Miercuri, 1 august 2018, 17:38 Actualitate | Administratie Locala


Trotuar Soseaua Nordului (1)
Foto: Hotnews
În ultimii ani, Bucureștiul a căpătat un aspect din ce în ce mai neîngrijit, de oraș lăsat în paragină. Dacă să faci un pasaj, să lărgești o stradă sau să faci o parcare poate dura mult timp și costă mulți bani, sunt lucruri mărunte care se pot face rapid, cu bani puțini sau deloc și care pot schimba Bucureștiul în bine. Trotuare neîngrijite, blocate de mașini, arbori uscați sau lipsă, spații verzi degradate, reclame care împiedică circulația sau afectează spațiul verde, treceri de pietoni blocate, stații de autobuz neamenajate, sunt doar câteva exemple. Prin această rubrică HotNews.ro își propune să arate autorităților cum stau lucrurile în teren, ce schimbări mărunte pot face ca fața orașului să se schimbe iar viața bucureștenilor să fie (un pic) mai bună.
  • Cititorii pot sesiza diverse cazuri și pot propune soluții prin intermediul comentariilor
Trotuarele de pe Șoseaua Nordului, lângă parcul Herăstrău, pline de gropi și denivelări

Trotuarele de pe Șoseaua Nordului, de lângă Parcul Herăstrău, sunt pline de gropi, denivelări și mașini parcate, fiind o cursă cu obstacole pentru sutele de mame cu copii în cărucioare care merg în parc, dar și pentru pietoni și cei care folosesc rolele sau bicicleta.

Aceasta este una dintre zonele de lux din Capitală, dar și una dintre principalele căi de acces în Parcul Herăstrău. Situația poate fi remediată simplu, prin turnarea unui nou strat de asfalt pe trotuar și îngrădirea accesului mașinilor. Instituții care pot remedia situația: Primăria Capitalei și Primăria Sector 1. Primăria Capitalei a turnat deja asfalt pe trotuarele pe de bd. Aviatorilor, pentru amenajarea unei piste pentru biciclete, semn că se poate.


























2515 vizualizari

  • -3 (15 voturi)    
    ... (Miercuri, 1 august 2018, 17:56)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    hahaha ... Trotuarele de pe Soseaua Nordului trebuie refacute... nu mai pot merge pitipoancele pe tocuri in zona ? se impiedica cocalarii cand parcheaza Lamborghini-ul ?

    Trotuarele respective strica imaginea intregului Bucuresti? ...

    Dar trotuarele de la Universitate ? Dar cele din jurul palatului Parlamentului ? cel putin alea sunt zone turistice...

    Articol e platit de pitiponcii care au locuinte in cea mai scumpa zona a Bucurestiului ?
    • +2 (4 voturi)    
      sa se faca peste tot (Joi, 2 august 2018, 8:38)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      insa sa se tina cont si de prioritati. Soseaua nordului e una din cele mai frumoase zone din Romania. Nu zic ca trotuarele alea nu arata urat si nu ar trebui facute. Dar sunt totusi zone ce nu au trotuare deloc. Sa vezi mamici cu carucioare care merg pe carosabil, oameni care asteapta in noroi un autobuz, biciclisti si pietoni stropiti cu apa la orice poaie etc.

      Personal mi-am pierdut speranta ca o sa se faca lucrurile cu cap. O sa inaintam cu viteza melcului si poate poate peste 30 de ani va fi ceva mai civilizat. Coruptie, incompetenta, nepotism, nepasare, etc
  • -3 (13 voturi)    
    trotuar (Miercuri, 1 august 2018, 18:00)

    nalbaroiu [utilizator]

    Ce limitare a parcarilor pe trotuar ? Nu vezi ca pe strada s-a lucrat si nu s-a mai pus betonul inapoi asa cum a fost ci a fost "plombat" aiurea ? Ce tot o dati cu accesul masinilor pe trotuar ? Ce treaba are masina aia din poe cu trotuarul ala belit ? Sunteti vai de voi redactorilor de stiri, numai aiureli scrieti...
  • +9 (11 voturi)    
    Ce bani putini (Miercuri, 1 august 2018, 18:07)

    mitg [utilizator]

    Bucurestiul are literalmente buget de miliarde.
    Cu banii aia s-ar putea face o capitala "la standarde", dar capuseala cronica isi spune cuvantul.
  • +8 (10 voturi)    
    e valabil pt toate trotuarele Capitalei (Miercuri, 1 august 2018, 18:12)

    Andrei453530 [utilizator]

    Nu numai barosanii de pe soseaua nordului au nevoie de trotuare civilizate.

    "Situația poate fi remediată simplu, prin turnarea unui nou strat de asfalt pe trotuar și îngrădirea accesului mașinilor"
  • +5 (7 voturi)    
    #schimbabucurestiul (Miercuri, 1 august 2018, 18:47)

    Simix [utilizator]

    Trotuarele din zona 'La Fantani' , Piata Unirii, sunt absolut mizerabile, iti rupi picioarele in ele. Culmea, in plan urbanistic, este principala cale de acces catre Palatul Parlamentului..
  • +4 (6 voturi)    
    ampreuna cu duamna (Miercuri, 1 august 2018, 20:29)

    termopan [utilizator]

    As incepe cu politia, ar trebui sa dea amenzi pentru parcatul pe trotuar.

    Cata vreme exista boschetari care vor sa se desfiinteze spatiile verzi sa sa faca parcari pentru oameni ca au nevoi ...

    La mine in cartier Neacoita desfiinteaza spatiul verde din jurul blocurilor si fac parcari, protesteaza 2-3 pe facebook, restul lauda actiunea... Chiar sar la bataie daca intrebi ce se face acolo.

    Masina intr-un oras trebuie sa fie un lux si nu un drept, asa trebuie sa fie si parcarea.
  • +5 (5 voturi)    
    Trotale (Miercuri, 1 august 2018, 21:02)

    Runnaway1985 [utilizator]

    Confirm ca trotuarele sunt pline de masini parcate! Calitatea lor de asemenea e precara .. mai bine mergi pe strada, dar risti ori sa cazi in vreun canal ori sa te calce vreo masina!
  • +5 (9 voturi)    
    Bani (Miercuri, 1 august 2018, 21:07)

    florinos [utilizator]

    De ce bani putini ?
    Taiati subventionarea Bisericilor si a pensonarilor, eliminati pomenile electorale, nu mai plantati panselute iarna .. si vor fi bani.
    • -5 (9 voturi)    
      si a (Miercuri, 1 august 2018, 23:36)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      onegheurilor care injura Romania
      • +2 (4 voturi)    
        ONG (Joi, 2 august 2018, 9:55)

        florinos [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        Probabil sunt si ONG-uri care fac politica dar gandeste-te ca singurul Spital pentru copii construit dupa revolutie este realizat din fondurile stranse de un ONG.

        Mai gandeste-te ca Rosia Montana nu a devenit un lac de cianuri este tot datorita ONG-urilor si a oamenilor care au protestat.
  • +3 (5 voturi)    
    trotuare (Joi, 2 august 2018, 7:17)

    Remarque [utilizator]

    Daca tot vorbim de trotuare, hai sa vorbim si de rahatii de caini care sunt la tot pasul, intr-un mod incredibil. Stapanii acestora ii plimba pe trotuare, isi fac nevoile si trec nonsalant mai departe.
    Rezultatul ne priveste pe toti, avand in vedere ca ulterior degradarii naturale se transforma in particule care sunt duse de vant, apoi aspirate de noi si copiii nostri.
    Bleah!
  • +3 (5 voturi)    
    Cu bani putini sau multi (Joi, 2 august 2018, 8:55)

    Martinezu [utilizator]

    Se alege praful de tot pentru ca se face fara cap.
    Observam peste tot acel sant pe trotuar sau pe sosea unde s-a intervenit pentru ingroparea unei conducte , cablu etc , gasesc ei ce.
    Este obligatoriu in procedura ca dupa ce se reabiliteaza un spatiu, sa vina o echipa sa sparga.
    Cred ca orasul, romania , arata rau nu di cauza lipsei de bani sau ca se face putin ( sau deloc) ci in special din cauza ca se intervine fara sa se tina cont de minime conditii la finalul lucrrilor. Adica dupa ce sapa, lucratorii pun inapoi nisip, crengi, bucatile de beton sparte etc etc
    Asta unu la mana
    Doi la mana. Un santier inceput ramane inceput ani si ani. Si dupa citiva ani locul arata ca dupa bombardament ( vedeti Predealul de exemplu sau Drumul Taberei, )
    Observati cum au inceput lucrarile la asa numitul pasaj Domnesti. Au ras cateva case, au lasat molozul si au plecat. Bineinteles ca este santier, semnalizat corespunzator cu un escavator uitat acolo.
  • +5 (7 voturi)    
    cu bani putini ....? (Joi, 2 august 2018, 9:17)

    sareta [utilizator]

    Se poate, doar fara bani !Simplu, schimbat Primarul ,se poate gratis.Se va schimba radical Bucurestiul .......
  • +1 (3 voturi)    
    simplu.... (Joi, 2 august 2018, 10:11)

    liviu_ [utilizator]

    scriem pe sosele numarul de inmatriculare al unei anumite masini din suedia...
    o sa fie asfaltate de urgenta !
  • +1 (3 voturi)    
    duamna va tine cont de sfaturile si parerile dvs (Joi, 2 august 2018, 10:55)

    Itsoc [utilizator]

    duamna a luat nota de articol si de comentariile voastre.
    drept urmare va mai dona 10 milioane de lei la catedrala tampirii neamului si va mai trimite 10.000 de batrani in vacanta in grecia.
    in plus va transmite ca in 2020 sunt promotii la mall iar litoralul va asteapta in ziua alegerilor locale, mult succes!
  • 0 (0 voturi)    
    Arată ca un imens coș de gunoi (Joi, 2 august 2018, 13:14)

    Cheie primara [utilizator]

    În centru, pe Magheru, de la Romană la Universitate pavele lipsă sau mișcătoare, pereții mânjiți, semafoare strâmbe.
    De la Mariott, spre Panduri. Trotuarele sunt transformate în parcări, pavelele distruse. Parcarea de la Mariott e goală, mașinile trebe să stea pe trotuar! Unele mai stau și pe stradă,pe banda 3, 13 septembrie, sens Ministere - Mariott. Nu contează că-i montat indicatorul oprirea interzisă.
    Pe bd Dinicu Golescu, lângă Ministerul Transporturilor, Berzei - Gara de Nord, este vreo mașină care respectă indicatorul „oprirea interzisă”?