Gabriela Firea: Încă două milioane de euro pentru Catedrală nu e mult. La consolidări dăm 10 milioane

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 26 iulie 2018, 12:17 Actualitate | Administratie Locala


Gabriela Firea
Foto: Agerpres
Primarul General Gabriela Firea a declarat, joi, la ședința Consiliul General al Municipiului București (CGMB), că acordarea a încă două milioane de euro pentru Catedrala Mântuirii Neamului este importantă, mai ales în anul Centenar, relatează Mediafax. CGMB votează, joi, acordarea acestei sume pentru Catedrală.

În perioada 2011- 2016, fostul Consiliu General a alocat peste șase milioane de euro pentru consolidarea clădirilor cu risc seismic. Noi am aprobat 10 milioane de euro doar în acest an. Pentru Catedrala Mântuirii am alocat trei milioane de euro la începutul anului, iar acum vrem să alocăm încă două milioane. Este un proiect important, mai ales că suntem în anul Centenar. Nu se poate compara suma acordată pentru consolidări, cu cea pentru Catedrală”, a declarat primarul general, Gabriela Firea, joi, la începutul ședinței Consiliului General al Municipiului București (CGMB).

Reacția primarului vine după ce în spațiul public s-a spus că primăria ia bani de la Consolidări și îi redirecționează către Catedrală.

CGMB votează, joi, o rectificare bugetară, prin care se solicită acordarea a 10 milioane de lei pentru Catedrala Neamului.

Citește și:

Primăria Capitalei ia în discuție rectificarea bugetară. Catedrala Mântuirii primește 10 milioane lei



















5676 vizualizari

  • +67 (77 voturi)    
    DOAR 10 MILIOANE???? (Joi, 26 iulie 2018, 12:22)

    hollow [utilizator]

    Daca nu dati bani la catedrala nu moare nimeni, idioato!! Sunt mii de cladiri in Bucuresti care cad la primul cutremur serios si tu compari un moft al bigotilor cu o chestiune de viata si de moarte???
    • +19 (21 voturi)    
      99% din firmele constructoare vireaza bani la PSD (Joi, 26 iulie 2018, 12:55)

      PUIEMSD [utilizator] i-a raspuns lui hollow

      Pentru că primăria are bani, dar în același timp cere parcare plătită în centru, dar nu amenajează parcări. In 99% din cazuri plătești 10 Ron pe oră ca să parchezi pe trotuar și să deranjezi trecătorii. Adică și bătut, și f..t si cu banii luați.
      Să nu uităm: orice decizie trece prin portofel, asta daca nu e DNA să le ia gatul. Cu DNA se pare că au rezolvat. Mă întreb cu nou cum o sa rezolve. Eu am pregătit sticle cu motorina pentru imobilul din strada Alexandru Constantinescu, am auzit că proprietarul nu are bani de încălzire la iarnă din salariu și mă gândesc să îl ajut.
      • +2 (2 voturi)    
        Pentru cine nu stie, (Vineri, 27 iulie 2018, 13:52)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui PUIEMSD

        Familia primariala face diverse sindrofii, la care participa zeci de preoti si calugari.

        Acei mebrii ai ONG-ului BOR, inapoiaza sub forma de donatie familiei bugetul Primariei, direct catre familia cu vocatii administrativa...

        DIICOT, metodele de crima orgnizata care includ BOR, merita atentie?
    • +11 (13 voturi)    
      SALVATI-VA ! (Joi, 26 iulie 2018, 13:27)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui hollow

      The End.
    • -37 (43 voturi)    
      chiar daca nu imi place deloc de aceasta (Joi, 26 iulie 2018, 13:35)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui hollow

      primarita, recunosc ca daca eram primar, probabil si eu dadeam bani la catedrala.
      Cele sfinte trebuie sa ramana sfinte, dupa parerea mea.
      • +26 (34 voturi)    
        Mda (Joi, 26 iulie 2018, 13:59)

        _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Să plăteasca ăia care consideră megalomania sfântă, nu toți!
        • -2 (2 voturi)    
          indirect platesc si eu (Vineri, 27 iulie 2018, 11:16)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

          din moment ce imi platesc taxele si impozitele la administratia sectorului 3, e logic ca o parte din banii mei se duc si ptr Catedrala.
          Dar tu, unde iti platesti impozitele de sari asa in sus ca se face catedrala pe banii bucurestenilor?
          • +1 (1 vot)    
            Sector 1 (Vineri, 27 iulie 2018, 11:54)

            _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            Nu că ar fi treaba ta.
      • -15 (21 voturi)    
        ..... exact .... (Joi, 26 iulie 2018, 14:24)

        cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Perfect adevarat .
      • +10 (14 voturi)    
        sfinte, nu scumpe (Joi, 26 iulie 2018, 14:25)

        MG [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        sa ne stabilim constienti prioritatile.
        Vorba cuiva; "doua greseli enorme ale poporului roman, una langa alta si la o generatie distanta, sa nu existe dubii asupra inteligentei 'elitelor conducatoare' "
  • +47 (53 voturi)    
    O descreierată... (Joi, 26 iulie 2018, 12:25)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    La ce bun consolidări că doar a aranjat Firea ca BOR să se roage la Dzeu să nu vină cutremur?
  • +43 (51 voturi)    
    n-o fi mult cand nu dai de la tine. (Joi, 26 iulie 2018, 12:25)

    g01an [utilizator]

    dar este nevoie de consolidari urgent, trebuiau incepute inca de acum 10 ani de zile, ca bani au tot fost si s-au dus in alte parti.

    iar de catedrala nu este nevoie urgent, deci poti sa dai si cand rezolvi problemele cu adevarat critice. nu ar trebui sa dai pentru asa ceva, dar asta este cu totul alta problema.
    • +3 (5 voturi)    
      Plus (Vineri, 27 iulie 2018, 0:15)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui g01an

      Romanistanul se bate cu pumnul in pieptul cre(s)tin care are 90% din populatia tarii cre(s)tina, de nu cotizeaza toti cre(s)tinii la catedrala din propriul buzunar, nu de la buget!
      • +2 (2 voturi)    
        dar (Vineri, 27 iulie 2018, 10:27)

        g01an [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        chiar asa este, dar ar fi o batalie cu morile de vant sa incerci sa-i convingi pe oameni ca nu ar trebui sa amestece religia cu politica. daca vor sa construiasca biserici din bugetul central sau local, vor reusi sa faca asta, eventual. dar poti macar sa le bati obrazul sa nu o faca in detrimentul unor investitii care chiar sunt critice.
      • -2 (2 voturi)    
        au dat multe persoane (Vineri, 27 iulie 2018, 11:17)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        fizice si la catedrala. Doar ca nu fac circ ca Becali.
  • +41 (49 voturi)    
    nu e mult... (Joi, 26 iulie 2018, 12:26)

    liviu_ [utilizator]

    doar repararea catorva drumuri, o parcare, vreo 2 scoli sau o parte dintr-un spital...

    dar na... avem bviserici... nu ne trebuie drumuri, scoala sau sanatate!
  • +44 (48 voturi)    
    Serios? (Joi, 26 iulie 2018, 12:27)

    omezu [utilizator]

    Cucoana, cand in spital te mananca viermii si iti cumperi medicamente si cele necesare singur, 2 milioane de euro de la buget (ca nu-i dai de la mama dumitale) date cate o biserica reprezinta o suma enorma!!! As zice mai multe, dar as fi cenzurat! Voi P$D-istii nu mai sunteti doar hoti, deveniti de-a dreptul criminali!
    • +4 (20 voturi)    
      Miticii..... (Joi, 26 iulie 2018, 13:27)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      ............ au exact ceea ce au votat !!!:))))
  • +34 (38 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Joi, 26 iulie 2018, 12:28)

    ABCd...etc [utilizator]

    femeia asta nu se lasa pana nu parjoleste totul in jurul dumneaei ...
  • +30 (32 voturi)    
    normal (Joi, 26 iulie 2018, 12:29)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    are dreptate femeia. Nu se compara 5 milioane cu 10.
    Oricum face ce vrea cu banii. Sunt practic ai ei. Ii da si pe panselute si parastase daca vrea, ca de aia e primar
    • +11 (11 voturi)    
      becali dixit: "era a ei si mi-a dat-o mie" (Joi, 26 iulie 2018, 14:27)

      MG [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

      becali dixit: "era a ei si mi-a dat-o mie" - de arena nationala fiind vorba..
  • +24 (30 voturi)    
    paine si circ (Joi, 26 iulie 2018, 12:29)

    qwerasdf [utilizator]

    mita mascata pentru biserica, consolidarea electoratului pupator de moaste

    toate aceste lucruri... pe banii nostri! Mergeti la vot data viitoare!
  • +22 (28 voturi)    
    Managerul BOR Daniel (Joi, 26 iulie 2018, 12:42)

    Rescator [utilizator]

    va termina construcția Catedralei in anul 2100,iar pana atunci va primi de la Firuța și urmașii ei cate
    10 milioane de euro pe an.De unde banii!?Din
    noptiera Firuței din Voluntari.Amintiti-va ca aceasta
    credincioasa a declarat ca s-a intragostit subit de
    Pandele pe scarile Catedralei din Voluntari.Asta este
    cu bolșevicii credincioși de rit stalinist!
    • -1 (1 vot)    
      POFTIM?!? (Vineri, 27 iulie 2018, 12:33)

      iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Este OT, stiu, dar te rog lamureste-ma, cum vine asta:

      "aceasta credincioasa a declarat ca s-a intragostit subit de Pandele pe scarile Catedralei din Voluntari."

      Catedrala din Voluntari este relativ recenta, inca nu e terminata, dar Gabitza s-a maritat cu Pandele in 2011!

      Cum putea sa il intalneasca pe scara unei biserici aflata in constructie, adica pe un santier?!?!
  • +23 (31 voturi)    
    deci (Joi, 26 iulie 2018, 12:48)

    zicsieu [utilizator]

    la consolidari bagi 10 si la biserica 5? adica cu banii de biserica puteai sa faci 50% mai multe consolidari? ce ai sa faci cu cei 50% din oameni care puteau fi protejati? ii trimiti direct la biserica cu mainile pe brate? biserica o sa fie adapost daca se intampla ceva? nu. cum ne protejeaza scursura asta? cum?
  • +27 (35 voturi)    
    O tara medievala (Joi, 26 iulie 2018, 12:50)

    Martinezu [utilizator]

    Daca mergi in orice scoala generala din mediul rural o sa vedeti ca activitatile sunt dominate de biserica.
    Nu mai exista panouri de prezentare cu elevi fruntasi si realizari stiintifice sau artistice sau sportive etc...
    ACum sunt poze cu popi.
    La inchiderea si deschiderea anior de scoala obligatoriu soborul de popi.
    Asta pentru ca o tara de prosti este mult mai usor de controlat, in timp ce biserica prospera.
    Unii ar spune, da, un om credincios este mai bun decat unul necredincios.
    Din pacate realitatea bate logica. De multe ori vedem cocalari la biserica, gata sa bage cutitul in tine daca ii spui sa mute BMW ul ca blocheaza drumul.
  • +19 (23 voturi)    
    RUSINEEE! (Joi, 26 iulie 2018, 13:18)

    tirolez [utilizator]

    Rusine. Mor copii si tineri din lipsa banilor pentru tratamente. E plin de apeluri la donatii. RU-SI-NE!!!!!
  • +14 (18 voturi)    
    bor (Joi, 26 iulie 2018, 13:20)

    TrueBlue [utilizator]

    D-na firea sa dea bani pentru proiectele primariei nu pentru proiectele BOR. Asa ceva...
  • +12 (12 voturi)    
    cu ajutorului lui Dumnezei si BOR (Joi, 26 iulie 2018, 13:51)

    Hans Metter [utilizator]

    va lua si mandatul 2... pare bun planul. Traim si vedem ce se va intampla
  • +13 (17 voturi)    
    bani ptr.BOR (Joi, 26 iulie 2018, 14:14)

    Dizidentul [utilizator]

    Catedrala este un sac fara fund,la fiecare 4-5 luni calendaristice doamna Firea mai da milioane,donatiile pentru Biserica (se da cit vrea fiecare si cit poate) si este treaba Bisericii sa colecteze. Ce nu este de inteles la incheierea contractelor cu constructorii nu a fost un buget? se intelege la constructii noi si de asemenea GRANDOMANIE 20%Pina la 25% peste costurile contractate, restul banilor unde se duc? si este jignitor comparatia cu banii dati pentru consolidarea cladirilor. BOR este poate cea mai bogata institutie din Romania.
    • 0 (2 voturi)    
      dar banii incasati din turism? (Vineri, 27 iulie 2018, 10:12)

      Cantacuzino [utilizator] i-a raspuns lui Dizidentul

      Dincolo de justificarea religioasa (Romania este singura tara crestina care nu are o catedrala), aceasta va deveni un obiectiv turistic semnificativ care va genera bani la bugetul statului si al primariei. Probabil ca cei care comenteaza acum negativ au spus si despre centrul vechi ca nu merita investitia, vorba aia: noii murim de foame si ne trebuie 100 de terase una langa alta. Acest negativism (a se citi dezbinare) ne tine in loc ca natie. Orice vrei sa faci, vin unii sa spuna ca altele sunt prioritatile, pentru ca fiecare gandeste doar pentru el si pe termen scurt + influenta platita a altor state care au interesul indobitocirii romanilor. A vrut Dragnea sa faca autostrada pana la Alexandria, au sarit toti ca ne ne trebuie in alta parte, nu astea sunt prioritatile. Cand spuneam sa fie lasati sa faca ce vor, macar sa faca ceva, paream nebun. Iata ca nici Pitesti Sibiu nu e gata si nici alta autostrada nu avem. Si asa timpul trece si nimeni nu face nimic pentru ca vocea troll-ilor este mai sonora decat cea a romanilor cu bun simt.
  • +12 (16 voturi)    
    . (Joi, 26 iulie 2018, 14:42)

    Ingwar [utilizator]

    asta e mita electorala din partea PSD.
    BOR a slujit pe Ceausescu dupa care a trecut in subordinea PSDului, BOR e o structura obscura care se joaca cu milioane de lei si nu plateste nimic, zero impozite. de ce banii contribuabililor iar se duc pe pomeni electorale PSD ? la urma urmei cu aceste milioane se poate de modernizat un spital din Bucuresti, se poate de ajutat bolnavii care au nevoe de transplant de organe, se poate construi un drum intr-o suburbie a Bucurestiului.
    Firea inseamna ieouri de plastic de 25000 produsi de catre firmele capuse, Firea inseamna coruptie si manipulare, Firea inseamna crima organizata la cel mai mare nivel
  • +4 (4 voturi)    
    milioanele si Firea (Joi, 26 iulie 2018, 20:12)

    Dizidentul [utilizator]

    daca este nevoie Primaria trebuie sa dea si 50 de milioane pentru consolidari,pentru Catredala da Primaria daca are si cifre (consolidari atit si catredala atit) nu au loc de comparatie. Locuitori Bucurestiului trebuie sa inteleaga (ca in momentul cind Firea termina mandatul ) vor locui in capitala cea mai indatorata din EU.
    • +1 (1 vot)    
      . (Vineri, 27 iulie 2018, 11:20)

      0401 [utilizator] i-a raspuns lui Dizidentul

      Da, dar o sa avem Catedrala si o sa vina Firea cu neamu" ei sa se roage.
  • +2 (2 voturi)    
    firea (Vineri, 27 iulie 2018, 11:09)

    Phantom79 [utilizator]

    cand iti speli pacatele cu banii altora....Doamne ajuta
  • +2 (2 voturi)    
    Banii tuturor (Vineri, 27 iulie 2018, 11:13)

    0401 [utilizator]

    Iar dam pomana la popi si pe bucuresteni ii obliga sa -si repare fatadele pe banii lor .
    Nu conteaza ca ai ,esti obligat de cucoana