Firea anunță aprobarea mitingului Diasporei din 10 august, după ce s-a consultat cu cel puțin zece instituții

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 23 iulie 2018, 17:49 Actualitate | Administratie Locala


Gabriela Firea
Foto: Facebook
Primarul general Gabriela Firea anunță, luni, că a aprobat solicitarea Federaţiei Românilor de Pretutindeni de a organiza o manifestaţie de protest în Piaţa Victoriei în data de 10 august, la care sunt anunţate să participe 1 milion de persoane, decizia fiind luată după întâlnirea cu „reprezentanţii tuturor instituţiilor responsabile de ordinea, liniştea publică şi siguranţa cetăţenilor”, informează Primăria Capitalei într-un comunicat.

„În urma întâlnirii de lucru cu reprezentanţii tuturor instituţiilor responsabile de ordinea, liniştea publică şi siguranţa cetăţenilor - Prefectura Capitalei, Direcţia Generală de Poliţie a Municipiului Bucureşti, Brigada de Poliţie Rutieră, Poliţia Locală, Jandarmeria, S.R.I., R.A.T.B., Serviciul de Ambulanţă Bucureşti-Ilfov, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă, precum şi reprezentanţi ai Direcţiilor din Primăria Capitalei cu atribuţii în acest domeniu - Primarul General al Capitalei, Gabriela Firea, a aprobat solicitarea Federaţiei Românilor de Pretutindeni de a organiza o manifestaţie de protest în Piaţa Victoriei, în data la 10 august 2018, la care sunt anunţate să participe 1 milion de persoane”, se arată în comunicatul PMB.

Astfel, explică Primăria, „coroborând prevederile legale şi informaţiile specifice deţinute de fiecare instituţie implicată, a rezultat că pentru desfăşurarea în deplină securitate a unui eveniment la care ar urma să participe un număr atât de mare de persoane este necesar ca zona anunţată iniţial să fie extinsă şi cu arterele adiacente, după cum urmează: Bd. Ana Ipătescu până la Piaţa Romană inclusiv, Bd. Aviatorilor, până la Piaţa Charles de Gaulle inclusiv, Bd. Kiseleff, până la Piaţa Arcului de Triumf, Bd. Titulescu până la intersecţia cu str. Dr. Felix, str. Buzeşti, până la intersecţia cu str. Dr. Polizu, Calea Victoriei, până la intersecţia cu Bd. Dacia”.

În funcţie de numărul real de participanţi, circulaţia în acest perimetru va fi restricţionată gradual, mai precizează sursa citată.

„Aşa cum am afirmat în repetate rânduri, nu avem nici cea mai mică intenţie de a obstrucţiona manifestările publice, singurele lucruri care ne preocupă fiind respectarea legii şi garantarea siguranţei atât pentru participanţii la miting, cât şi pentru cei care doar tranzitează zona. Transmitem organizatorului Protocolul aferent acestei manifestări şi suntem pregătiţi să asigurăm, în limita competenţelor noastre legale, buna desfăşurare a acesteia”, a afirmat primarul Gabriela Firea, citată în comunicat.

Primăria Capitalei ține să reamintească în final că, „potrivit Legii 60/1991, organizatorul unei adunări publice are obligaţia să ia legătura, cu câteva zile înaintea evenimentului, cu Poliţia Capitalei, Brigada Rutieră, Poliţia Locală a Municipiului, Jandarmeria, IGSU, Serviciul de Ambulanţă, pentru a stabili concret, împreună cu autorităţile, detaliile tehnice legate de organizarea mitingului, în deplină siguranţă pentru participanţi, cât şi pentru bucureştenii care se vor afla în acel perimetru sau în zonele adiacente”.


Citeste mai multe despre   


















3371 vizualizari

  • +28 (34 voturi)    
    Ce sa mai (Luni, 23 iulie 2018, 18:02)

    mitg [utilizator]

    O penibila aleasa de niste oameni la fel de penibili ca ea.
    • +8 (10 voturi)    
      Firea a fost aleasa de absentii de la vot (Marţi, 24 iulie 2018, 0:30)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Va rog din suflet, data viitoare mergeti la vot.

      E un mesaj pentru intreaga tara.

      Cand votati, PSD pierde. De-aia incearca sa va faca sa nu votati, s-a vazut in 2016.
    • +1 (1 vot)    
      Nu uita (Marţi, 24 iulie 2018, 20:27)

      JHolden [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Firea a fost aleasa prin absenta tineretului frumos si liber care a ales sa mearga la concertul Rihannei, sau ce mare star a fost in concert atunci.
  • +21 (27 voturi)    
    Incepem Colindul la Kiseleffzece (Luni, 23 iulie 2018, 18:04)

    un domn [utilizator]

    acolo vom Intona Salutul National : M@@e P$D ! si Go-Go_go / Draqnea la Bulau !
  • +20 (24 voturi)    
    Frica saraka (Luni, 23 iulie 2018, 18:15)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    I-a intrat puiutzei de securist frica in oase. Era groasa rau si iesea cu focuri de srtificii pe 10 august daca nu autoriza
    • -15 (19 voturi)    
      Much ado about nothing (Luni, 23 iulie 2018, 19:17)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Fiasco va fi
    • 0 (6 voturi)    
      Hai sa nu exageram (Luni, 23 iulie 2018, 20:07)

      JHolden [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Dupa 18 luni de proteste extrem de pasnice, vine diaspora sa faca razboi?
  • +7 (9 voturi)    
    hm.. (Luni, 23 iulie 2018, 18:46)

    owl [utilizator]

    O sa incerce sa saboteze participarea... Au anuntat ca ala care organizeaza e fost membru PSD...
  • +7 (11 voturi)    
    Legea pasapoartelor ... anti-pasapoarte (Luni, 23 iulie 2018, 19:05)

    knight_rider [utilizator]

    A constatat cineva ca incepand de vineri, s-a modificat legea privind emiterea pasapoartelor? Nu se mai emit in 2-3 zile .... si in 2 saptamani ..... vreo legatura?
    • +3 (3 voturi)    
      Pasapoarte (Marţi, 24 iulie 2018, 0:37)

      ursu82 [utilizator] i-a raspuns lui knight_rider

      Pașapoartele se emiteau (cele simple electronice) in două săptămâni. Acum o lună de zile am făcut eu.
      De vineri a intrat în vigoare legea cu valabilitate 10 ani a pasapoartelor pentru adulți.
  • +7 (9 voturi)    
    mda (Luni, 23 iulie 2018, 19:51)

    g01an [utilizator]

    circulatia ii interesa pe ei, sigur ca da.
    • +3 (5 voturi)    
      pai normal ca da, (Marţi, 24 iulie 2018, 7:56)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui g01an

      ca d-aia s-a consultat in afara de RATB (o sa innoiasca parcul RATB, o sa modernizeze infrastructura de transport, toate pana in 10.08?) cu SRI si SIE. Normal pentru un primar gheneral al tarii.
  • +3 (5 voturi)    
    Cum de s-a rasucit?! (Luni, 23 iulie 2018, 20:09)

    MihneaR [utilizator]

    Sa intelegem clar: ce a intervenit intre momentul cand spunea ca nu poate sa aprobe si acum, cand aproba?
    Nu s-a schimbat nimic in cererea de aprobare si in conditiile cerute.
    Deci: cand a gresit? Atunci sau acum?
    Isi asuma aceasta greseala?
  • +4 (6 voturi)    
    cu patriarhia nu s-a consultat? (Luni, 23 iulie 2018, 20:32)

    alecu77 [utilizator]

    Pentru ca deh...
    • +4 (6 voturi)    
      Răspunsul Patriarhiei (Marţi, 24 iulie 2018, 8:08)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui alecu77

      Din Evanghelia lui Dragneaaa cetireee.....Fericiți cei săraci cu duhul, căci aceia în fruntea guvernului vor ajuuungeeee.....
  • +5 (7 voturi)    
    Sa facem deci socoteala: (Luni, 23 iulie 2018, 20:48)

    scaraotchi [utilizator]

    -200.000 din Spania;
    -300.000 din Italia;
    -150.000 “engleji”;
    -150.000 “nemti”;
    -100.000 din America de Nord;
    -inca 100.000 din restul lumii.
    Total: 1 bulion.
    -Or mai veni hai nu 1 milion, dar macar 2 milione din tara si atunci sa vad unde mi-i cazeaza dna Primar General, cu toata…larga ei marinimie…
    • 0 (6 voturi)    
      Wow (Marţi, 24 iulie 2018, 7:13)

      Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      Ce fumezi, ca pare de calitate ? :)... daca nu fumezi nimic, mai taie 5 zerouri de la fiecare numar.... o sa ne distram... :)
  • +5 (7 voturi)    
    O mare diversiune? (Luni, 23 iulie 2018, 21:41)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Ma tem ca avem de a face cu o mare diversiune realizata de PSD. In sensul ca respectivul organizator, fost pesedist, in intelegere cu Dracnea, a anuntat aceasta manifestare cu un million de participanti, pentru ca acolo sa ne pomenim cu cateva zeci sau sute de persoane, dupa care haita de la A3 sa faca haz cateva zile pe seama romanilor din Diaspora. Daca asa e, inseamna ca si primareasa face parte din acest joc, ea aratand ca ia toate masurile pentru asigurarea conditiilor de buna desfasurare a milionului de participanti.
    • -3 (7 voturi)    
      Te indoiesti (Marţi, 24 iulie 2018, 7:15)

      Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      ca vor fi mai putini de cateva sute ? :)... si nu, nu e complot PSD, nu mai cautati scuze, pur si simplu s-au lamurit oamenii cu voi. Trebuie sa fii tampit de-a dreptul sa vii mii de kilometri doar ca sa sustii istericalele unor mucosi care n-au iesit din pubertate - ca gandire, ca varsta, sunt si "venerabili" ca Sora.... :)
  • +5 (7 voturi)    
    ne-am razgandit (Luni, 23 iulie 2018, 22:39)

    xyz2033 [utilizator]

    de data asta facem fara autorizatie de la 'mneavoastra
  • +1 (1 vot)