Gabriela Firea explică de ce nu a fost autorizat protestul diasporei din 10 august: Organizatorul să își reconsidere solicitarea, să se încadreze în limite rezonabile / Și PSD a vrut organizarea unui miting cu 1 milion de oameni, dar s-a decis redimensionarea lui în concordanţă cu capacitatea zonei

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 19 iulie 2018, 22:16 Actualitate | Administratie Locala


Gabriela Firea
Foto: Agerpres
Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, solicită, joi, Federaţiei Românilor de Pretutindeni, care a cerut autorizarea unui protest pe 10 august anunţând un milion de participanţi, să-şi reconsidere cererea din punct de vedere al numărului, precizând că la mitingul PSD au fost 250.000 de participanţi declaraţi. "Organizatorii să-şi asume explicit respectarea legii", spune ea.

"Am luat act, la revenirea din concediul legal de odihnă, de faptul că cererea Federației Românilor de Pretutindeni de a organiza un miting în București a primit aviz negativ din partea Comisiei de Avizare a evenimentelor, motivul invocat fiind acela că 1 milion de participanți, potrivit cifrei înaintate de către organizatori, ar perturba grav activitatea și libera circulație în Capitală, inclusiv a vehiculelor care intervin în situații de urgență, și ar pune forțele de ordine în imposibilitatea de a garanta siguranța atât a manifestanților cât și a celorlalți cetățeni care tranzitează zona fără a participa la miting", a transmis Gabriela Firea într-un comunicat de presă, citat de Mediafax.

Edilul precizează că, în situația în care organizatorul își va reconsidera solicitarea inițială, astfel încât să se încadreze în limite rezonabile din punct de vedere al numărului participanților, Comisia își va reevalua punctul de vedere și nu va mai exista niciun motiv pentru a nu fi autorizată manifestația.

"Pentru comparație, la mitingul organizat de PSD în data de 9 iunie 2018, despre care s-a vorbit în acest context, în spațiul public, numărul de participanți declarați de organizatori în Piața Victoriei a fost de 250.000, iar în momentul de vârf al evenimentului s-au înregistrat un număr de 380.000 - 400.000 de persoane, care ocupau în întregime Piața Victoriei, precum și străzile adiacente. Inițial, PSD a intenționat organizarea unui miting la care să participe 1 milion de persoane, dar în urma discuțiilor cu instituțiile implicate în menținerea ordinii publice și a gestionării situațiilor de urgență s-a decis redimensionarea evenimentului în concordanță cu particularitățile și capacitatea zonei vizate", completează Gabriela Firea.

Primăria Capitalei transmite că nu vrea să obstrucționeze în niciun fel manifestațiile publice, dar cere ca "organizatorii să-şi asume explicit respectarea legii şi să-şi dimensioneze acţiunile astfel încât să nu fie periclitată siguranţa nici a participanţilor, nici a celorlalţi cetăţeni".

"Solicit să se pună capăt acuzațiilor și jignirilor proferate în spațiul public la adresa mea și a Primăriei Capitalei, câtă vreme nu există niciun motiv pentru care vreo entitate să fie lezată de vreo acțiune ireversibilă a autorităților. Legea și regulile sunt aceleași pentru toată lumea și nu se aplică după principiul „cine țipă mai tare”. Democrația înseamnă respectarea libertăților cetățenești câtă vreme acestea nu încalcă libertățile celorlalți. Regret că unii oameni politici cu pretenții s-au grăbit să arunce cu invective și acuzații, fără să cunoască situația de fapt și legea sau, mai grav, cunoscându-le dar ignorându-le cu bună știință, doar pentru câștiguri efemere în planul imaginii", a mai transmis edilul.

Preşedintele PNL Bucureşti, Cristian Buşoi, a declarat, joi, că pretextul pentru care administraţia nu a autorizat mitingul diasporei din Capitală de pe 10 august este o "aiureală".

"Decizia administrației PSD din București, în lipsa doamnei Firea, semnată cu mâna unui domn viceprimar, care prin exprimările sale publice atacă des bunul simț și limba română, este o golănie politică pesedistă, pentru care viceprimarul respectiv ar trebui să plătească cu funcția. Pentru că administrația PSD-Firea știe că puterea stă în pixul ei și pentru că are tupeul să folosească o interpretare abuzivă a Legii 60/1991 privind adunările publice, a decis să blocheze mitingul diasporei din 10 august, la București. Pretextul folosit de administrația PSD și anume că mitingul diasporei durează până la ora 23:00 este o aiureală, din moment ce mitingul PSD din luna iunie a durat vesel și neîntrerupt tot până la aceeași oră", a transmis Cristian Buşoi într-un comunicat de presă, citat de Mediafax.


Citeste mai multe despre   
















12110 vizualizari

  • +38 (44 voturi)    
    care e problema? (Joi, 19 iulie 2018, 22:24)

    zicsieu [utilizator]

    nu ai destui jandarmi? neprihanita asta cu cruciulite nu intelege ca noi bucurestenii aprobam acest miting. orice sa scapam de ea si pzdisti.
    • +16 (22 voturi)    
      Sa dea autorizari la Vaslui, la ea..... (Vineri, 20 iulie 2018, 9:32)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui zicsieu

      Nu la Bucuresti, sa ne invete pe noi democratia. Flamanda asta face orice sa parvina, a spart doua case, acum isi bate joc de romanii care cu banii lor sustin pe linia de plutire Romania.
    • +17 (23 voturi)    
      PSD nu-i mai vrea pe români acasă? (Vineri, 20 iulie 2018, 9:39)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui zicsieu

      Auzi la Firea!Să vină,dar mai puțini că nu sunt locuri.Deci să vină în grupuri mici să-i lase banii lui Firea&Co.și să plece repede să facă rost de alți bani.Ce tupeu ai fă,Gabi,să nu lași un român să vină în țara lui?Nu-i loc?Sau adunat hoții în București că nu mai au loc românii cinstiți!
      • +13 (17 voturi)    
        In tara lui? (Vineri, 20 iulie 2018, 10:14)

        razvan_ [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        "să nu lași un român să vină în țara lui?"

        Care tara lui?...nu ai auzit ce i-a spus Simonei pe stadion "Bine ai revenit in tara noastra". Astia se cred deja stapani aici
  • +29 (33 voturi)    
    poate primim explicatii (Joi, 19 iulie 2018, 22:24)

    Dizidentul [utilizator]

    de la doamna Firea, daca la mitingul lui Dragnea veneau un milion cum se descurca Primaria? declaratia de astazi are numai scopul de a pune in Lumina nefavorabila eventualii protestatari,si mai este un motiv FRICA pentru ca cei veniti de afara traiesc in alte democratii. Cu siguranta nu vor veni un milion dar trebuie ca Primaria sa sperie populatia.
  • +44 (50 voturi)    
    ala e maximul pe care l-ati putut strange (Joi, 19 iulie 2018, 22:26)

    qwerasdf [utilizator]

    si asta cu bani si cu santaj la adresa bietilor oameni

    pe 10 august, va aratam cati suntem!
    • +13 (19 voturi)    
      ce se (Vineri, 20 iulie 2018, 8:44)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      va face firea daca 1.000.000 de turisti (romani care lucreaza in afara tarii si care se intorc in concediu acasa) vin sa viziteze, toti in aceeasi zi, Muzeul Antipa, Muzeul Geologiei si Muzeul Guvernului?
      • -9 (11 voturi)    
        ii tine (Vineri, 20 iulie 2018, 10:01)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        la frontiera.
      • +1 (1 vot)    
        ce se (Vineri, 20 iulie 2018, 12:17)

        vasilica_costica [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        o sa creasca bugetul statului, si in consecinta o sa creasca pensiile, salariile la stat, si ajutoarele sociale. plus inflatia
  • +20 (24 voturi)    
    un milion... (Joi, 19 iulie 2018, 22:28)

    gatsby [utilizator]

    cu mortii lui dragnea! Stiu placa asta cu mitingul pezede care se vede de pe Marte!
  • +40 (44 voturi)    
    Ala n-a fost miting (Joi, 19 iulie 2018, 22:29)

    Dalinar [utilizator]

    A fost un deja vu ceausist, oameni adusi cu arcanu.
  • +31 (37 voturi)    
    mananci ca..at ţoapă (Joi, 19 iulie 2018, 22:44)

    marr.io [utilizator]

    O tara intreaga stie ca toata distractia mitingului PSD-ALDE a costat 50 lei + un rahat de sanvich + o apa si amenintari voalate daca nu vin sa-si faca planul de prezentare sefi hotilor din teritoriu. Din banii cui s-a platit megalomania aia? Din cate stim partidul abia are fonduri sa treaca strada! Da, prostovanilor ati venit la mitingul ala de frica sau pentru ca sunteti si voi niste hoti. Hai pa!
    • +2 (2 voturi)    
      Care apa? (Vineri, 20 iulie 2018, 19:50)

      alibaba: >>10/8 Centenar<< [utilizator] i-a raspuns lui marr.io

      https://www.youtube.com/watch?v=NHTSCpT-ddU

      Si motorina?
    • +2 (2 voturi)    
      gggg (Vineri, 20 iulie 2018, 20:31)

      PADUCHE [utilizator] i-a raspuns lui marr.io

      Corect . Cacatul ala de sandwich a fost platit din banii celor ce muncesc . dupa 2 zile de la miting . Hinele psd au trimis A.N.A.F Sa controleze sa recupereze bani fututi de PSD sa dea amenzi la garaje si mici servisuri ,indiferent daca te aflai in legalitate , amenzile au fost de 5 milioane vechi .10 si 80 . Eu am platit si pot atesta cu chitanta pe care o am
  • +34 (40 voturi)    
    Firea = ticalosie maxima (Joi, 19 iulie 2018, 22:49)

    2087 [utilizator]

    Care 400000? Maxim 150000 ati fost, ati adus oamenii cu minciuni, cu amenintari ca le taiati ajutoarele sau ii dati afara.

    Ati adus oameni saraci lipiti, alcoolici, 170 de oameni au avut nevoie de ingrijiri medicale.

    Nu mai zic de ce scrie pe mitingcujapca.ro

    Chiar e ceva in neregula cu romanii din moment ce nu voteaza impotriva PSD.
    • +22 (26 voturi)    
      bine ca nu au fost milioane.. (Vineri, 20 iulie 2018, 1:06)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      400.000 / 50 locuri per autocar = 8000 de autocare parcate la Romexpo.. :))
  • +31 (35 voturi)    
    Draghe duamna (Joi, 19 iulie 2018, 22:55)

    Soljenitin [utilizator]

    Draghe duamna primar, in Piata Victoriei s-au strans 600.000 de oameni. Iti zic si cand, draghe duamna primar: atunci cand seful matale a incercat marea cu degetul si a emis porcaria aia de OUG13.

    Asa ca, draghe duamna primar, daca mai punem si bulevardele adiacente, 1.000.000 de oameni intra lejer.

    Apoi, cu autorizatiile tale: cine crezi ca a cerut autorizatie in decembrie 89? Si cine crezi ca ar fi dat-o? Nu, cucoana, nu avem nevoie de permisiunea unei gasti de penali pentru a ii da jos! Avem nevoie doar de oameni deschisi, onesti si liberi! Iar toate aceste calitati le avem deja, spre deosebire de voi, sclavii lui dragnea!

    Daca este cineva care sa aiba nevoie de autorizatie, aia esti tu, fireo! Tu ai nevoie de autorizatie din partea societatii civile! Iar la cat de bolsevica esti, sigur nu o vei capata!
    • +14 (22 voturi)    
      in (Vineri, 20 iulie 2018, 0:10)

      JHolden [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Piata Victoriei s-au strans 250000, in toata tara s-au stans 600000. Hai sa nu ne mai mandrim cu asta, la urma urmei ciumatii tot si-au facut mendrele (pe popor)iar de-atunci au mai emigrat vreo 300000 de romani. Mergeti cand trebuie la vot si n-o sa va mai numarati cu stele de mii la mitinguri inutile.
      • +10 (14 voturi)    
        Mea pulpa (Vineri, 20 iulie 2018, 8:44)

        Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui JHolden

        True, vreo 300000 in Bucuresti, restul in tara si in afara.

        In rest, da, trebuie mers la vot.
  • -22 (32 voturi)    
    O mare prostie (Joi, 19 iulie 2018, 23:06)

    JHolden [utilizator]

    Cine organizeaza mitingul, ce-a avut in cap oare? Ciuma rosie abia asteapta pretexte pentru a actiona abuziv si in forta. Declari un milion de oameni si nu vor fi mai mult de 10000 (mark my words ! ). Cred ca organizatorii ori sunt niste oameni total neinspirati, ori sunt cozi de topor prin miscarea Rezist.
    • +7 (11 voturi)    
      Dupa Amploarea Nemultumirilor (Vineri, 20 iulie 2018, 7:20)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui JHolden

      In Ziua de 10August se va Celebra Diferit 23 August
      Apoi Va Fi Liniste
    • +13 (17 voturi)    
      cozi de topor zici? (Vineri, 20 iulie 2018, 9:23)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui JHolden

      Deci sa stam acasa sa nu o suparam pe tanti Firea si pe madam Dan?
  • +26 (30 voturi)    
    ce vrajeala ieftina marca tzatza pandele... (Joi, 19 iulie 2018, 23:09)

    liviu_ [utilizator]

    putea sa spuna domne va dam autorizatie da pentru 500 000.... simplu, nu?!

    ba jeguriloe... la mitingu ala au fost vreo 100 000 - 150 000 de oameni adusi cu arcanu... ATAT... mai taie din faza cu 250 000 ca macane... nu poti sa nu te lauzi de marele eveniment gen koreea de nord... imi e scarba!

    also... mai iti aduci aminte de Simana Halep?! acolo s-a vazut adevarata ta popularitate!
  • +24 (28 voturi)    
    Desigur că n-au voie să depășeasca (Joi, 19 iulie 2018, 23:13)

    nick24 [utilizator]

    în număr manifestația PSD, care ar putea aduna 1 milion sau chiar 2, dar nu le-a dat voie Firea.
    Sper că la manifestația din 10 august să vină și Firea să le vorbească manifestanților.
  • +24 (28 voturi)    
    O explicatie cel putin ridicola (Joi, 19 iulie 2018, 23:15)

    g01an [utilizator]

    Deja frizeaza inspre patetic. Daca ar fi fost asa, de ce explicatia nu era inclusa in raspunsul oficial?

    Doi la mana, nu exista nicio prevedere legala care ar permite folosirea acestui pretext, iar articolul invocat in refuz in mod sigur nu acopera estimarea numarului de participanti.

    Nicio problema, mai mult material cu care isi semneaza propriile sentinte.
  • +14 (18 voturi)    
    Ne-ar prinde f bine sa stim (Joi, 19 iulie 2018, 23:17)

    baimarean [utilizator]

    si alte adrese la care ne putem "plimba"... Sunt publice?

    Venim! Frankfurt vreo 200 de care stiu eu
    • -6 (6 voturi)    
      si mie mi-ar prinde bine (Vineri, 20 iulie 2018, 12:20)

      vasilica_costica [utilizator] i-a raspuns lui baimarean

      din care frankfurt de pe rin sau de pe oder ?
  • +20 (24 voturi)    
    Pai (Joi, 19 iulie 2018, 23:53)

    Tony_K [utilizator]

    Atunci facem o vizita si in primarie ca sa nu incurcam circulatia.
  • +19 (23 voturi)    
    . (Joi, 19 iulie 2018, 23:53)

    Ingwar [utilizator]

    PSD doresc sa instaureze dicatura hotilor si a escrocilor unde nu vei avea dreptul sa protestezi impotriva abuzurilor si furturilor cu prag de 50000 euro pe furt.
    am citit recent un articol unde se explica ca PSD doreste demobilizarea electoratului de dreapta. zic ca nu trebue cedat si de facut atitea mitinguri si proteste de cite e nevoe ca doar vointa poporului e mai presus decit dorinta unui primar pentru care iepurii de plastic de 25000 este ok, ca nici in Elvetia probabil nu au asa iepuri scumpi
  • +21 (25 voturi)    
    Venim (Vineri, 20 iulie 2018, 1:04)

    vasile-roaita [utilizator]

    Sintem o gasca din sudul Suediei din Scania care venim.
  • +19 (23 voturi)    
    jucati-va madame (Vineri, 20 iulie 2018, 1:30)

    1A [utilizator]

    Refuzul tatei scolita la postul de dezinformare si propaganda A3 pune gaz pe focul frustrarilor mult prea mari deja.
  • +12 (16 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Vineri, 20 iulie 2018, 5:41)

    ABCd...etc [utilizator]

    circul continua ... penibilul pocneste pe la toate colturile ... persoanele sunt demult descalificate complet ... n-a mai ramas nimic din valorile alea plimbate pe la mai toate gurile cupolei pesediste ...
  • +11 (15 voturi)    
    sunteti multi prosti pe la PSD? (Vineri, 20 iulie 2018, 6:46)

    Francisc 1 [utilizator]

    practic impactul mediatic e si mai mare din cauza ca l-ati interzis din reflex comunist , si daca vin 10000 e destul ca restul o sa spuna ca le-a fost frica sa nu-i arestati , idiotilor!
  • +11 (15 voturi)    
    Tot inainte! (spre Piata Victoriei) (Vineri, 20 iulie 2018, 9:02)

    Dedalus [utilizator]

    Cine poate sa numere?!

    Intre 500,000 si 1.000.000 e foarte greu de deosebit, oamenii vin si pleaca, fiecare numara altfel etc.

    Vorbim despre ordine de marime (!) nu despre saibe tovarasa Firea!

    Intrebati-l cum numara banii tarii pe tovarasul Teodorovici, sau consultati-va cu tovarasii economisit, tovarasii sociologi etc.

    Traiasca lupta de clasa in frunte cu eroicul sau partid!
  • -18 (22 voturi)    
    cum? (Vineri, 20 iulie 2018, 9:20)

    cucuveauamov [utilizator]

    organizatorii au spus ca va fi un miting cu 1 mil de oameni? atitia #rezistenti avem pe melaguri straine + bastinasi? .... Cererea trebuia respinsa cu o motivatie scurta: "Primaria nu are un serviciu de psihiatrie. Va rugam adresati-va unuia dintre spitalele de specialitate."
    • +12 (16 voturi)    
      :-))))) (Vineri, 20 iulie 2018, 10:20)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      "Primaria nu are un serviciu de psihiatrie."

      Se vede. :-)))))
  • +12 (14 voturi)    
    prostitutia politica... (Vineri, 20 iulie 2018, 10:42)

    strelka [utilizator]

    Seara, cind se retrage cu torte, poate sa se uite in oglinda fara sa scuipe, duamna primar ?
  • +1 (1 vot)    
    Exemple de adunari: (Vineri, 20 iulie 2018, 16:03)

    LiviuX [utilizator]

    Pasnice si proteste: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_largest_peaceful_gatherings
    https://people.howstuffworks.com/largest-protest1.htm
    Oare au avut autorizatie?
  • +7 (7 voturi)    
    confuzii !!!!! (Vineri, 20 iulie 2018, 17:33)

    asada [utilizator]

    Madam Pandele a ramas incremenita in proiect de cand cu excursionistii PSD-ALDE . A intrat in panica crezand ca borfasii ei trebuie sa faca rost de mancare si bani pentru asemenea puhoi de oameni anuntat!!??? Sa ii spuna cineva ca astia vin mancati de acasa , iar de bani nu au nevoie !!! Mai mult au trimis atatia bani in tara ca sa aiba leprele si hotii din gasaca ei de unde ciordi !!!
  • -2 (2 voturi)    
    ! (Vineri, 20 iulie 2018, 21:25)

    tudorr [utilizator]

    Stai bre linistita ca mai mult de 10.000 de insi nu se aduna sigur! Romanului tre sa-i iei din mici si berea la pet sa se trezeasca! Dormi in pace, psd lucreaza pentru tine!
  • +3 (3 voturi)    
    Revolutie intre limite - vazut (Vineri, 20 iulie 2018, 21:29)

    Rafaila [utilizator]

    Care sint limitele rezonabile pentru o revolutie?
  • 0 (0 voturi)    
    Si mai zic unii ca e proasta! (Sâmbătă, 21 iulie 2018, 19:33)

    complet_retard [utilizator]

    Sunt unii care o fac prs=oasta pe prolifica stirista a Varanului!

    mare eroare!

    Iata, a anihilat complet miscarile Opozitiei: daca la minting vin mai putin oameni decat ce 400.000 adusi cu autocarele de pedesere, atunci nu conteaza. dar daca vin mai multi, nu aproba mitingul!
    Din aceasta dilema nu se poate iesi ...