Șoferii vor plăti și 10 lei pe o oră de parcare în centrul Capitalei

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 14 iunie 2018, 14:21 Actualitate | Administratie Locala


Masini in Bucuresti
Foto: Hotnews
Parcarea mașinii în centrul Capitalei ar putea costa 10 lei pe oră, potrivit noilor tarife aprobate joi de Consiliul General al Municipiului București. În prezent, pentru o oră de parcare se plătește 1,5 lei.

Potrivit proiectului CGMB, care a fost aprobat cu 31 de voturi pentru și două împotrivă, în ședința de joi, Municipalitatea va împărți orașul în mai multe zone în ceea ce privește tarifarea parcajelor.

Astfel, „Zona 0”, va avea patru segmente, resepectiv: zona parcajului subteran Intercontinental , străzile N. Bălcescu – C.A. Rosetti – D. Gerota – J. L. Calderon – T. Arghezi – Carol I; zona parcajului subteran din Piaţa Unversităţii , străzile N. Bălcescu – I. Câmpineanu – Calea Victoriei – Splaiul Independenţei – I. C. Brătianu; zona parcajului suprateran Cocor, străzile I. C. Brătianu – Sf. Vineri – Calea Moşilor – H. Botev – C. Coposu; a patra zonă este cea a parcajului suprateran Unirea , cu străzile C. Coposu – M. Basarab – Mircea Vodă – Unirii – Brătianu.

„Tarifele aplicabile în zona 0 vor fi: 10 lei/ oră TVA inclus, tarif unic de luni până vineri în intervalul orar 00.00 – 24.00 (tariful permite utilizarea unui loc de parcare, fără rezervarea sau nominalizarea locului de parcare). Parcarea este limitată la o durată de maxim 2 ore, iar după expirarea acestei durate se va aplica măsura suprataxării cu un cuantum echivalent cu dublul tarifului orar, pentru fiecare oră de depășire. Se va aplica tariful de 10 lei pe oră X 24 de ore X 30 de zile plus TVA unităților hoteliere, complexe comerciale, săli de spectacole, baze sportive, locuri de parcare rezervate pe bază de contract”, potrivit proiectului de hotărâre al CGMB, citat de Mediafax.

De asemenea, pentru locuitori din această zonă (riveranii), tariful va fi de 120 de lei pe lună, cu TVA.

Totodată, potrivit proiectului, celelalte tarife, pentru alte zone vor fi: pentru Zona 1, care cuprinde străzile Piaţa Victoriei – Iancu de Hunedoara – Polonă – Şincai – Mărăşeşti – Berzei – Buzeşti, tariful va fi de 5 lei pe oră, cu TVA, în intervalul 06.01 – 18.00, şi de 2,5 lei pe oră în intervalul 18.01 – 06.00.

În Zona 2, aflată între Zona 1 şi limita oraşului, tarifele vor fi de 2,5 lei/oră în intervalul 06.01 – 18.00, şi de 1,5 lei pe oră în intervalul 18.01 – 06.00. Tot 2,5 lei pe oră, 24 de ore pe zi, plus TVA, va fi tariful în această zonă pentru unitpțile hoteliere, iar pentru riverani, tariful va fi de 80 de lei pe lună cu TVA inclus.

Noile tarife de parcare vor intra în vigoare de la 1 iulie 2018.



















6192 vizualizari

  • +39 (39 voturi)    
    si pt parcarea pe trotuar cat e tariful? (Joi, 14 iunie 2018, 14:40)

    Hans Metter [utilizator]

    aaa.. am uitat! E moca.
    • +12 (14 voturi)    
      neah (Joi, 14 iunie 2018, 15:24)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

      Depinze de zona. In alea centrale, este tarif parcagiu blond, care include partea zgardianului. Pardon, politist public
    • +4 (6 voturi)    
      Exact (Joi, 14 iunie 2018, 16:04)

      mpi [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

      Mi-ai furat vorba din gura(tastatura),
    • +4 (8 voturi)    
      Nu plateste nimeni parcarea in Romania (Joi, 14 iunie 2018, 16:48)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

      Cine e fraier sa plateasca parcarea?

      Nu frate, o bagi intre doua masini parcate, perpendicular fata de trotuar, blocand trecerea tramvaiului.

      Asa se face in Bucuresti.

      Nu dam bani pentru parcari, ci doar pentru pomenile date de Firea, fiindca suntem patologici si nu votam.
    • 0 (0 voturi)    
      Propunere: (Vineri, 15 iunie 2018, 1:20)

      [ F ] + [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

      Parcare moca oriunde pentru masinile cu sigla psd pe parbriz.
    • 0 (0 voturi)    
      in aceste zone nu se mai poate parca pe trotuar (Vineri, 15 iunie 2018, 9:31)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

      inca din ultimele luni de mandat ale lui Oprescu. Primaria a ingradit trotuarele cu stalpisori, express infipti in asfalt ca sa faca in ciuda masinilor.
      Intai am crezut ca vor sa puna flori sau sa amenajeze ceva,,,nici gand, zonele imprejmuite au devenit infecte, fac homlesii pipi acolo.
  • +17 (19 voturi)    
    grozav (Joi, 14 iunie 2018, 14:41)

    Pardel007 [utilizator]

    Cu masura asta sigur se descongestioneaza traficul. Ca erau si multi aia care umpleau parcarile cu plata, comparativ cu cei parcati pe trotuare si prin intersectii.
    • +4 (6 voturi)    
      sa stii ca sunt multi si cei care umplu parcarile (Joi, 14 iunie 2018, 16:38)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Pardel007

      cu plata. Eu sunt unul dintre aceia, las masina dimineata si platesc 10.5 sau 12 ron pe zi. Nu imi convine sub nicio forma sa platesc brusc 10 ron/ora.
      Spuneti voi ca romanii nu platesc pentru parcare. E partial adearat, in multe parcari nu gasec loc de parcare liber, ma baga angajatul primariei pe lateral, blocandu-i pe altii, cu conditia sa las numarul de telefon in parbriz. Si toata tarasenia ma costa si 1.5 ron/ora, bani pentru care primesc tichete de parcare de la primarie.
      • +9 (9 voturi)    
        pai si eu tot din aia sunt (Joi, 14 iunie 2018, 17:15)

        Pardel007 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Prefer sa platesc parcare decat sa ma leg la cap cu "locul" vreunuia. Am avut abonament la unirii pana au marit tarifele si a devenit mai accesibil platit la ora, pe zi, in parcarile publice. Ironia e ca masura asta ii loveste pe cei (putini) care erau dispusi sa plateasca si nu prea are nici un efect pentru cei care oricum nu se incurcau cu asta. Abia astept din iulie sa vad ce imaginatie mai au soferii sa parcheze prin intersectii si pe trotuare.

        Si as lasa masina acasa cu cea mai mare placere, si nu as mai da bani nici pe benzina nici pe parcare daca as avea vreo varianta realistica de transport in comun pana la lucru.. dar nu am. Doar combinatii chinuite, cu 2..3 schimburi de autobuz/metrou, cu care fac cam dublu ca timp (chiar si sambata/duminica dimineata - doar din cauza traseelor si legaturilor). Mai pun si conditiile din autobuze, si traficul din timpul saptamanii si... probabil o sa emigrez cat de curand.
        • +1 (1 vot)    
          apropos, cat s-a facut abonamentul de parcare (Vineri, 15 iunie 2018, 9:33)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Pardel007

          la Cocor si Universitate? Mai bine dac acolo decat sa ii dau 10 RON/ora angajatului primariei (care nici pentru jumate nu va da chitante).
      • +4 (4 voturi)    
        Da, parcarile publice sunt pline (Joi, 14 iunie 2018, 18:39)

        Maspp [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        De acum inainte vor fi probabil goale. Masura e pe jumatate inutila pentru ca cei care au nevoie sa vina in centru pentru 1-2 ore vor trebui sa gaseasca alternativa si o vor gasi. Ceilalti , vor lasa masinile acasa probabil. Si oricum, fara sa fie acompaniata de alte masuri gen ridicarea masinilor parcate neregulamentar, interzicerea parcarii pe trotuare, benzi unice pentru RATB , autobuze, tramvaie, trolee curate si mai multe, respectarea orelor de sosire in statie , masura nu va da rezultate. Pare o masura heirupista , negandita luata la presiunea publicului asa cum a facut si cu benzile unice in vara trecuta. Pana in toamna, cred ca o sa o anuleze.
  • +13 (15 voturi)    
    ha ha ha (Joi, 14 iunie 2018, 14:41)

    gabone [utilizator]

    goale erau parcarile cu plata, si mai goale vor fi de acum incolo...

    mana cereasca pentru "baietii" cu locuri de parcare pe trotuar... sa vezi cum vor cobori pietonii pe strada..
  • +14 (14 voturi)    
    Asta e pe bune? (Joi, 14 iunie 2018, 14:43)

    aladdin [utilizator]

    "Se va aplica tariful de 10 lei pe oră X 24 de ore X 30 de zile plus TVA unităților hoteliere, complexe comerciale,..."

    Adica daca o societate vrea sa rezerve cateva locuri pentru clienti,costul lunar cu un loc va fi de 10 x 24 x 30 x1.19 = 8568 lei?!? Sau imi scapa mie ceva?

    PS: nu sunt din Bucuresti asa ca nu ma afecteaza, dar parca e exagerat sa treci brusc de la 1.5 lei/h la 10 lei/h.
    • +3 (3 voturi)    
      este exagerat + (Joi, 14 iunie 2018, 15:55)

      yyyxxx1981 [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      ca oamenii nici cei 1.5 lei nu vroiau sa ii plateasca si o lasau pe trotuar sau pe unde apucau. Acum vor fi si mai putini care sa parcheze legal.
    • +1 (1 vot)    
      tehnic e 20 /ora (Joi, 14 iunie 2018, 19:54)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      ... cu reducere pentru primele 2 ore
  • +8 (10 voturi)    
    Cine-i nebun sa dea 10 lei pe ora? (Joi, 14 iunie 2018, 14:57)

    abisala [utilizator]

    Vor parca toti pe unde vor apuca .... Iar blocheaza primarita Bucurestiul....
  • +9 (11 voturi)    
    . (Joi, 14 iunie 2018, 15:06)

    Ingwar [utilizator]

    nici in Monaco nu exista asa preturi ridicate, asta e furt si e razbunarea lui Firea pentru ca a fost huiduita, presupun ca firmele capuse ale primarului Bucuresti nu se mai satura sa suga banii bucurestenilor
    • +7 (7 voturi)    
      uite cu Monaco (Joi, 14 iunie 2018, 16:44)

      lula [utilizator] i-a raspuns lui Ingwar

      Public Car parks Monaco
      Parking in the first hour is free of charge. The 2nd hour costs quite a lot, but the rate will be gradually reduced to € 0.40/hr in the 8th-12th hour. Daily max. is € 20.00. From 19:00-08:00 : € 0.40/hr.
      - 1 hour : free of charge
      - 2 hours : € 5,10
      - 3 hours : € 8,30
      - 4 hours : € 11,50
      - 5 hours : € 13,90
      - 6 hours : € 15,50
      - 7 hours : € 16,70
      - 8 hours : € 17,10
      - 9 hours : € 17,50
      - 10 hours : € 17,90
      - 11 hours : € 18,30
      - 12 hours : € 18,70
      Daily maximum 24 hours : € 20,00
      Evening/night rate (19:00-08:00) : € 0,40/hour.
      • +6 (6 voturi)    
        deci e mai scump la Bucuresti (Joi, 14 iunie 2018, 17:03)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui lula

        Bucuresti - Monaco
        1h: 10 - 0
        2h: 20 - 24
        3h: 40 - 39
        4h: 60 - 54
        5h: 80 - 72
        8h:140- 80
        12h:220-87
        • +2 (2 voturi)    
          . (Joi, 14 iunie 2018, 19:58)

          Ingwar [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

          pai asta si am afirmat ca in Monaco unde majoritatea sunt bogati si au masini foarte scumpe platesc mai putin decit doreste Firea ca sa plateasca bucurestenii. totusi Bucurestiul fiind un oras in care salariile sunt sub media europeana ar fi normal ca si taxele sa nu fie peste medie
          • +2 (2 voturi)    
            corect, dar (Vineri, 15 iunie 2018, 0:32)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Ingwar

            vei vedea cati aplauda ca focile, fara sa gandeasca
  • +11 (13 voturi)    
    NU este adevarat 100% (Joi, 14 iunie 2018, 15:07)

    Martinezu [utilizator]

    Tarifele la parcari vor creste de 10 ori, dar aceasta crestere este insotita si de alte masuri: descongestionarea arterelor, fuidizarea traficului prin intersectii semaforizate inteligent, inaugurarea a 250 km de piste de biciclete, marirea de 10 ori a parcului de transport in comun, si alte masuri de bun simt.
    Pardon, este Firea primar.
    • 0 (0 voturi)    
      Una din masurile insotitoare (Joi, 14 iunie 2018, 17:05)

      rubberdick [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      De care ai uitat este ca in cei 10 Lei este si un lex moral facut de doamna Firea in persoana. Deci creste de 10 ori intr-o parte si de 2-3 ori in alta. Totul e sa ai lichiditati la primarie.
  • +5 (11 voturi)    
    taxa de centru (Joi, 14 iunie 2018, 15:15)

    noi2013 [utilizator]

    Pana cand nu va exista o taxa de centru si amenzi serioase pentru masinile lasate oriunde si oricum pe strada, degeaba sunt parcari platite
    • +3 (3 voturi)    
      Regulile economiei de piață (Joi, 14 iunie 2018, 16:15)

      Nautilus [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      Din punct de vedere comercial, măsura era rațională, potrivit regulilor cererii și ofertei. Un loc de parcare foarte căutat e scump, unul mai puțin căutat e ieftin și unul într-o zonă aproape lipsită de solicitanți e gratis.

      Din punctul de vedere al unui automobilist obișnuit, e preferabil să dai 10 lei pe oră într-o parcare modernă subterană. Dacă alternativa e să înoți prin zăpada neridicată de Primărie cu lunile ca iarna trecută. Sau să ieși din mașină într-o ploaie torențială care să te facă fleașcă și să faci slalom printre gunoaiele (neridicate de firmele Primăriei) plutind pe bălți.

      Dar fiindcă la noi treaba se face cu alt organ decât capul, parcări moderne sunt câteva, ici și colo, cu rampele de acces construite la beție. Așa încât parcarea poate să fie 1 leu, 10 lei sau 100 de lei pe hârtie, dar în realitate nu prea e, punct.
      • 0 (0 voturi)    
        care parcari moderne? (Vineri, 15 iunie 2018, 9:37)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Nautilus

        Imi pare rau ca nu pot sa atasez poze, dar ti-as arata eu cat de ,,moderne'' sunt parcarile primariei. Niste locuri virane, nici bariera nu au la intrare, pamant si caramizi pe jos, locurile nu sunt delimitate...e o mizerie totala in locurile de parcare ale primariei.
        Hot News ar face bine sa aiba o rubrica de ,,attachements'' ca sa putem pune si poze la comentarii, sa ne sustinem afirmatiile.
  • +1 (1 vot)    
    La ce se refera aceste tarife ? (Joi, 14 iunie 2018, 15:36)

    Cuca [utilizator]

    Se vor instala parcometre pe toate strazile, asa cum ar fi normal ? Din pacate, sunte extrem de sceptic !
  • +3 (5 voturi)    
    Parcare de nevoie (Joi, 14 iunie 2018, 15:38)

    Frank777 [utilizator]

    Daca trebuie sa parchezi in Centru o faci pentru ca ai treaba pe la o institutie a statului. Daca nu erau institutii atat de multe acolo era si loc de parcare. Toate institutiile vor birouri in centru. Trebuie rarite si mutate in alte zone mai putin aglomerate.
  • +3 (7 voturi)    
    .. (Joi, 14 iunie 2018, 15:49)

    Andrei_Buc [utilizator]

    ideea e prea buna. sa vedem cum o strica...
  • +5 (5 voturi)    
    Pt. riverani era si cazul (Joi, 14 iunie 2018, 16:17)

    t4v1 [utilizator]

    >De asemenea, pentru locuitori din această zonă (riveranii), tariful va fi de 120 de lei pe lună, cu TVA.

    Pana acum plateau 76 lei PE AN!
  • 0 (2 voturi)    
    Si soferitele (Joi, 14 iunie 2018, 18:59)

    Klina [utilizator]

    Ele cat platesc?
  • 0 (2 voturi)    
    wow (Joi, 14 iunie 2018, 20:16)

    1A [utilizator]

    Toapa din Voluntari loveste din nou.

    Vreau sa vad cresterea amenzilor de 10 ori pentru cei care paecheaza pe trotuar!

    10 lei/ora va aduce si mai multi nesimtiti cu masini de 50.000 eur pe trotuare. De ce sa plateasca ghertoiu? Vrea sa-i cumpere bolid si lu' fii-su, pramatie in devenire si smecher de jmeker.
    Face economii la parcare, ce drequ vor si saracii astia tefelisti si hastagistii astia de la rezist, n-au loc sa ocoleasca?
  • +3 (3 voturi)    
    carul inaintea boilor (Joi, 14 iunie 2018, 20:39)

    jorj_bv [utilizator]

    Autobuzele noi nu sunt, aer conditionat in tramvaie nu se mai face, metroul e la limita capacitatii, Uber / Star / CleverTaxi declarate ilegale. Sa prospere Pelicanul!
    ALDE-PSD - indrazneste sa crezi , si vei fi fraierit!
    Deh, smecherii au sofer, girofare si parcari la Parlament, daca nu parcheaza ca Tariceanu in mijlocul strazii.
  • +1 (5 voturi)    
    Biciclist in Bucuresti - o prostie! (Joi, 14 iunie 2018, 20:41)

    Doby [utilizator]

    Am auzit si azi pe unu’ Lucian Mandrutza ( zis si Marele Biciclist ) ca ce bine ca ne dam jos din masini. Si ca orice fitzos care promoveaza orice fitza din Occident, se dadea exemplu pe el - cum merge el toata ziua cu bicicleta ( cursiera ) si ce bine este!!!
    Scuze, este un bou!
    Sa-mi spuna mie cineva cum poti merge imbracat decent pe bicicleta? Pe langa transpiratia normala , mai apare si praful ( ca pe asta nu l-a curatat nimeni), te mai poti intalni si cu un caine agresiv. Apoi, pe unde mergi?
    Soseaua abia mai are loc pentru masini...
    Lucian M. zicea ca el nu transpira!!! Ei nu zau! La 34 de grade, nici nu trebuie sa pedalezi ca sa fii “varza”!
    Si cand ajungi, sa zicem la un client, unde las bicicleta? Nu prea sunt stalpi sa o leg si sa o securizez. Ca altfel nu o mai gasesc, caci Politia are timp doar sa posteze despre #rezist ....
    Si sa nu uitam ca iarna nu-i ca vara! Si vara mai si ploua! Ce fac? Ma dau pe gheata? Sau ma ud ciuciulete?
    Deci pot utiliza bicicleta doar cinci, hai sase luni/an ( daca sunt eschimos ) - a propos, vara imi iau si concediu ca doar atunci este vacanta...
    Si, cand ma intorc spre casa, poate trec sa iau apa si pampersi? Pe bicicleta? Chiar sunteti seriosi?
    • +1 (1 vot)    
      Esti de coma! (Vineri, 15 iunie 2018, 10:34)

      abisala [utilizator] i-a raspuns lui Doby

      Ideea e sa iei bicicleta de cate ori ai ocazia. Normal ca daca trebuie sa te duci la cumparaturi iei masina. Normal ca-s perioade in timpul anului cand efectiv nu o poti lua (e prea frig, e prea cald, ploua, etc). Dar in acele zile in care nu ai clienti, nu ai cumparaturi, nu ai altceva urgent de facut, mersul pe bicicleta ajuta pe toata lumea. Fiecare zi conteaza, chiar daca ti se pare un cliseu demodat. Chestia asta au inteles-o occidentalii, si acolo nu se mai plange nimeni, nici de ploaie, nici de conditii de trafic, nici de shopping.
      • 0 (0 voturi)    
        fara infrastructura (Vineri, 15 iunie 2018, 11:07)

        the_andy [utilizator] i-a raspuns lui abisala

        e adevarat ca nu avem infrastructura si e destul de periculos sa mergi cu bicicleta in Bucuresti, si eu sunt pasionat dar prefer alte variante insa poate incec icnet o sa ajungem ca si olandezii, indiferent de job, statut si asa mai departe sa mergem toti cu bicicletele sau transportul in comun acolo unde avem nevoie, e cale lunga dar toate au un inceput
    • 0 (0 voturi)    
      trotineta (Vineri, 15 iunie 2018, 11:02)

      the_andy [utilizator] i-a raspuns lui Doby

      o sa ajungem sa mergem toti cu trotinete electrice sau nu,

      poate e mai bine
  • 0 (2 voturi)    
    Oriunde pe domeniul public (Joi, 14 iunie 2018, 22:15)

    Yion [utilizator]

    Ar fi frumos daca tariful s-ar aplica indiferent unde ai parca pe domeniul public. Astfel am scapa de creativitatea romanilor.
  • +1 (1 vot)    
    lasa-ti masinile acasa (Vineri, 15 iunie 2018, 11:00)

    the_andy [utilizator]

    asta e doar inceputul, idea e sa nu mai vii cu masina in centru, o sa urmeze taxa de centru , poate modernizeaza si transportul in comun si poate o sa fie mai liber orasul, desi asta incearca cred ca altele erau solutiile mai utile acum si noi o sa vedem doar mai multe masini care parcheaza aiurea decat taxe mai mari la buget