Primăria Capitalei vrea să stabilească noi tarife pentru parcare. În centru, va fi 10 lei pe oră

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 10 iunie 2018, 17:28 Actualitate | Administratie Locala


Stalpisorii si parcarile de pe Magheru (1)
Foto: Hotnews
Primăria Capitalei vrea să stabilească noi tarife pentru folosirea parcărilor din oraș, potrivit unui proiect de hotărâre aflat pe ordinea de zi a Consiliului General. Dacă în prezent, pentru o oră de parcare se plătește 1,5 lei pe oră, tariful ar putea ajunge la 10 lei în centru, relatează Mediafax.

Potrivit proiectului CGMB, care va fi supus votului în ședința de joi, Municipalitatea vrea să împartă orașul în mai multe zone în ceea ce privește tarifarea pacajelor.

Astfel, „Zona 0”, va avea patru segmente, resepectiv: zona parcajului subteran Intercontinetal , străzile N. Bălcescu – C.A. Rosetti – D. Gerota – J. L. Calderon – T. Arghezi – Carol I; zona parcajului subteran din Piaţa Unversităţii , străzile N. Bălcescu – I. Câmpineanu – Calea Victoriei – Splaiul Independenţei – I. C. Brătianu; zona parcajului suprateran Cocor, străzile I. C. Brătianu – Sf. Vineri – Calea Moşilor – H. Botev – C. Coposu; a patra zonă este cea a parcajului suprateran Unirea , cu străzile C. Coposu – M. Basarab – Mircea Vodă – Unirii – Brătianu.

„Tarifele aplicabile în zona 0 vor fi: 10 lei/ oră TVA inclus, tarif unic de luni până vineri în intervalul orar 00.00 – 24.00 (tariful permite utilizarea unui loc de parcare, fără rezervarea sau nominalizarea locului de parcare). Parcarea este limitată la o durată de maxim 2 ore, iar după expirarea acestei durate se va aplica măsura suprataxării cu un cuantum echivalent cu dublul tarifului orar, pentru fiecare oră de depășire. Se va aplica tariful de 10 lei pe oră X 24 de ore X 30 de zile plus TVA unităților hoteliere, compleze comerciale, săli de spectacole, baze sportive, locuri de parcare rezervate pe bază de contract”, se arată în proiectul de hotărâre al CGMB.

De asemenea, pentru locuitori din această zonă (riverenii), tariful va fi de 120 de lei pe lună, cu TVA.
Totodată, potrivit proiectului, celelalte tarife, pentru alte zone vor fi: pentru Zona 1, care cuprinde străzile Piaţa Victoriei – Iancu de Hunedoara – Polonă – Şincai – Mărăşeşti – Berzei – Buzeşti, tariful va fi de 5 lei pe oră, cu TVA, în intervalul 06.01 – 18.00, şi de 2,5 lei pe oră în intervalul 18.01 – 06.00.

În Zona 2, aflată între Zona 1 şi limita oraşului, tarifele vor fi de 2,5 lei/oră în intervalul 06.01 – 18.00, şi de 1,5 lei pe oră în intervalul 18.01 – 06.00. Tot 2,5 lei pe oră, 24 de ore pe zi, plus TVA, va fi tariful în această zonă pentru unitățile hoteliere, iar pentru riverani, tariful va fi de 80 de lei pe lună cu TVA inclus.




















3378 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    nu-i nimic. (Duminică, 10 iunie 2018, 17:32)

    Mistrelutz [utilizator]

    e libera parcarea parlamentului.
    sau nu?
    • +4 (4 voturi)    
      Va Fi (Duminică, 10 iunie 2018, 22:30)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      Iar Oamenii vor avea acces la evenimente Acolo
    • +9 (9 voturi)    
      Daca esti sluga la PSD, e libera, (Duminică, 10 iunie 2018, 23:45)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      daca nu, nu.
  • +12 (16 voturi)    
    DUamna Gabi a Promis Revolutie in Trafic (Duminică, 10 iunie 2018, 17:41)

    un domn [utilizator]

    Nu cresterea Dijmei!
    • +3 (3 voturi)    
      e mult 10 ron/ora (Luni, 11 iunie 2018, 10:01)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      mai ales ca NU EXISTA PARCARI AMENAJATE CIVILIZAT ALE PRIMARIEI.
      Parchez destul de frecvanet in zonele de parcare ale primariei din spatele magazinului Cocor si va spun ca sunt niste infectii: teren denivelat, caramizi pe jos, gropi, nimic asfaltat, si nicio bariera la intrare. Tariful este de 1.5 RON ora, si, cam atata face.
      Nu as fi dispus sub nicio forma sa dau 10 ron/ora pe asa ceva. Mai bine ma duc la parcarea privata de la Cocor sau Universitate, care sunt parcari subterane, amenajate, acoperite si tariful e de 4 ron /ora.
  • +17 (17 voturi)    
    Mai bine alunga parcagii (Duminică, 10 iunie 2018, 17:44)

    neagoe [utilizator]

    ...si taxeaza primaria.

    In centrul Sibiului, Cluj, Brasov nu exista locuri nexabile. In Bucuresti sunt cu miile. In Sibiu un loc de parcare este 1 leu / ora... dar acolo e o organizare nemteasca, nu teleormaneana. Nici bacaoana.

    Concluzia masurii PSD-ALDE: toata lumea va parca pe trotuare, in locuri nexate.
  • +8 (14 voturi)    
    20 de lei pe ora (Duminică, 10 iunie 2018, 17:54)

    Robert M [utilizator]

    Sa taxeze cat mai mult ca sa ramana doar angajatii primariei in centru, nu si muritorii de rand.
    Cea mai buna strategie este sa ai putine locuri si sa ceri mult pentru ele.
  • +4 (20 voturi)    
    cu alte cuvinte... (Duminică, 10 iunie 2018, 17:58)

    liviu_ [utilizator]

    ori abonament pe luna (daca poti) ori altfel trebuie sa fi nebun...

    ce vrea sa obtina t-ovarasa?! o sa-i faca pe toiti sa parcheze neregulamentar!

    cer sa mai zic... masuri luate cu fundul... tipic psd...

    nu avem parcare, dar ca sa dovedim ca oricum nu avem nevoie pt ca lumea nu le foloseste, facem niste tarife aberante... ok... 5 lei pe ora era ok (10 cam exagerat) dar care kkt e treaba cu suprataxa daca parchezi peste 2 h... frate banii mei... stau cat vreau!
  • +2 (24 voturi)    
    Excelent! (Duminică, 10 iunie 2018, 18:39)

    Anonym [utilizator]

    Foarte buna ideea, sper sa o faca cu cap, dupa cumpararea autobuzelor si modernizarea statiilor de metrou (mai multe iesiri, largirea culoarelor/peroanelor, instalarea geamurilor de siguranta)

    Din pacate nu prea vedem pistele de biciclete ... alea ar ajuta enorm
    • -3 (9 voturi)    
      dap (Luni, 11 iunie 2018, 1:59)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

      Pistele ar face toata diferenta. in special iarna.
      • +2 (2 voturi)    
        iarna mai mult decat vara.. (Luni, 11 iunie 2018, 8:52)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        Craciun 2017 - 13 grade si cer senin.

        Nici motocicletele nu circula iarna..
    • 0 (2 voturi)    
      Si inca ceva (Luni, 11 iunie 2018, 8:22)

      Anonym [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

      E nevoie sa taxati si in weekend!!
      Renuntati la o gramada de bani
  • +2 (24 voturi)    
    Inca o jecmaneala a la Firea! (Duminică, 10 iunie 2018, 18:41)

    Tzepe [utilizator]

    La un pensionar "nespecial", cu o pensie pe baza de contributivitate, care are 1500 lei/luna v-ati gandit?
    Mafia PSD a ajuns la fundul sacului?
    • +3 (3 voturi)    
      Bumerangul revine! (Luni, 11 iunie 2018, 9:03)

      Nautilus [utilizator] i-a raspuns lui Tzepe

      Nu știu cum se face, doamnelor (domnișoarelor, domnilor, transexualilor și de orice gen veți fi) că de obicei pensionarii nespeciali (cu Logan în rate, Dacia de pe vremuri ecțetera) au votat cu cine era în Firea lucrurilor să voteze, până ca ea să-i boteze.

      Și tot în majoritatea cazurilor corporatriștilor care lucrează acolo le asigură firma cartonașul de parcare de 120 de lei/lună. Dacă nu are chiar ea locuri în parcarea subterană, și de obicei are, că toate blocurile noi de birouri au ceva. Sau, în ultimă instanță, renunță la 10 beri și își plătesc singuri.

      Așa încât ghici pe cine păgubește măsura, și cărui alegător i se turtește nasul când se întoarce bumerangul :-D
  • +9 (11 voturi)    
    Super (Duminică, 10 iunie 2018, 19:06)

    gigicel [utilizator]

    Vor cere banii inainte sau dupa ce fac locuri de parcare?
  • +12 (14 voturi)    
    ? (Duminică, 10 iunie 2018, 19:08)

    gigicel [utilizator]

    Dar cei care parcheaza pe sosea (prima banda), spatii verzi, pe hashurile intersectiilor, pe treceri de pietoni, in statiile ratb, pe trotuar? Pentru ei "cat e halatul?"
  • +8 (16 voturi)    
    ! (Duminică, 10 iunie 2018, 19:34)

    chiuaua [utilizator]

    Deoarece Bucurestiul se aseamnana foarte bine cu Viena, tariful mi se pare unul corect.
    As merge un pic mai departe, as propune 150 lei pe secunda.
    Viena este mult in urma, iar Bucurestiul ar trebui sa fie un exemplu.
  • +10 (16 voturi)    
    NU O SA STABILEASCA NIMIC! (Duminică, 10 iunie 2018, 19:44)

    schroedinger [utilizator]

    Niste imbecili! Adica daca stau mai mult de doua ore in parcarea cu 10 lei pe ora, fiindca sunt la o intalnire sau la o expozitie/prezentare, etc. o sa platesc 20 de lei tot ce depaseste primele doua ore?!?!?!
    Iar daca stau peste noapte la un hotel care are cateva locuri de parcare, care sunt ocupate spre exemplu, ce o sa fac? Din doua in doua ore o sa ma scol si o sa ma duc sa taxez cele doua ore trecute....
    Oricum tariful este de Paris, iar aici nu este cazul.
    Bucuresti-ul sub tzatza firea se transforma, pe zi ce trece, intr-o hazna!
  • -1 (13 voturi)    
    da (Duminică, 10 iunie 2018, 20:02)

    ttavi [utilizator]

    ar fi primul pas spre salvarea orasului de masini
    • 0 (0 voturi)    
      Un pas mic pentru om (Marţi, 12 iunie 2018, 9:46)

      Nautilus [utilizator] i-a raspuns lui ttavi

      Ar fi primul pas, într-o singură împrejurare: dacă e vorba doar de mașini pe benzină sau motorină.

      În următorii 10 ani va crește semnificativ numărul de mașini electrice sau hibride. Poate nu vor fi sute de mii ca mașinile cu benzină, dar vor fi totuși câteva mii. Și au nevoie de spații de parcare, o parte din ele și cu acces la prize.
  • +5 (7 voturi)    
    lol (Duminică, 10 iunie 2018, 20:24)

    HP [utilizator]

    "De asemenea, pentru locuitori din această zonă (riverenii), tariful va fi de 120 de lei pe lună, cu TVA."

    Corectati va rog. Locuitorii, cu doi de "i", respectiv "riverAnii".
  • +2 (10 voturi)    
    foarte bine (Duminică, 10 iunie 2018, 20:43)

    martel55 [utilizator]

    dar sa se si aplice aceste tarife si , mai ult sa fie sanctionati aspru cei care in loc sa utilzieze aceste parcari vor incerca sa parcheze pe spatiul evrde sau in zone unde parcarea este interzisa
  • +2 (6 voturi)    
    Pretul in Cluj (Duminică, 10 iunie 2018, 21:18)

    rocj [utilizator]

    Parcarea in zona centrala in Cluj este 6ron/ora, plata prin sms. Cu toate acestea nu gasesti loc de parcare niciodata, majoritatea masinilor parcate neavand numere de CJ.
    • +1 (1 vot)    
      Inseamna ca noi vomvedea TR (Luni, 11 iunie 2018, 8:44)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui rocj

      Ca nr de inmatriculare la 10 lei taxa de parcare
      Oare cei din TR de unde au bani?
  • +10 (14 voturi)    
    Mai scump (Duminică, 10 iunie 2018, 21:25)

    mimiloi [utilizator]

    decit in capitale civilizate ale Europei, ca Micul Paris a devenit in vremea lui ceausescu <marea demolare> si de la alegerea "duamnei" firea <micul ilfov>.
    Sintem manelizati de la o vreme de protestele taximetristilor care folosesc aplicatile clever si star, dar ci-ca nu le mai vor ca asa le dikteaza pandele si pelicanele de ilfov. Taximetristii de Bucuresti nu mai protesteaza impotriva pirateriei celor din ilfov, acum de cind cu pandele sint intr-o mare fratie a evaziunii fiscale. Protesteaza impotriva Uber si Taxify desi Uber a platit impozit mai mare decit toate firmele mari de taxi din Bucuresti adunate la un loc..
    Fiindca tenul proaspat vopsit al duamnei firea sufera din cauza abramburelii fiscale, duduia sare la gitul bucurestenilor si pune taxe pe orice doar-doar mai iese la liman cu salariile umflate cu pompa si cu firmele de ghiozdan care toate merg pe pierdere.
    Sa ne fie de cap noua tuturor ca i-am lasat doar pe pesedisti sa voteze in 2012 si fiindca nu ne-a fost destul oprescu care facuse o afacere si din ciinii vagabonzi care ne mincau copii de vii, am stat acasa ca sa iasa la vot o marioneta marca latrina 3.
    Am primit exact ceea ce meritam.
  • +2 (14 voturi)    
    :) (Duminică, 10 iunie 2018, 21:47)

    Xorciser [utilizator]

    Nu e o masura rea, daca e dublata de imbunatatirea transportului public si a pistelor de biciclisti (cum zicea cineva mai sus).

    Si inca o chestie- decat sa iei masina in oras pt o ora-doua o sa fie mai ieftin sa iei taxiul.
    • +6 (10 voturi)    
      si taxiu' ce zicea ? (Duminică, 10 iunie 2018, 23:11)

      Bintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      Taxiu' lu' Firea/Bandele zicea ca e loc sa faca si el un ban gramada.
    • +5 (5 voturi)    
      ce sa fie nene dublat (Duminică, 10 iunie 2018, 23:54)

      ioanadoe [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      dublat ce? Of of, vise...
  • +1 (1 vot)    
    Unde nu-s picioare, vai de cap! (Duminică, 10 iunie 2018, 23:45)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    Nu-i gresit si nici invers. E precis.
  • +4 (6 voturi)    
    10 înmulțit cu 0 (Luni, 11 iunie 2018, 0:38)

    Nautilus [utilizator]

    Se povestește că viteazul Bulă se învârtea disperat cu bolidul lui BMW (cu volan pe dreapta, înmatriculat Bulgaria ecțetera) prin centrul periferiei sau la periferia centrului, cam așa ceva.

    Un polițist (la fel de) comunitar (precum cățeii comunitari) strigă către el:

    - Ce faci, dom'le, iar treci pe aici?

    Bulă, exasperat: - Unde parchez!?

    Comunitarul: - Parcarea, 10 lei pe oră.

    Bulă, cu ochii ieșiți din cap: - 10, 20, 30, dar UNDE e parcare aici, nene, că nu e niciuna!

    :-D