​Întâlnire LIVE HotNews.ro

VIDEO Doi ani de la alegerile locale din 2016 - Ce s-a schimbat și ce NU s-a schimbat în România: Primarul Sectorului 2, Mugur Mihai Toader, a discutat cu cititorii HotNews.ro: Din toamnă începem ridicarea mașinilor parcate neregulamentar

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Marţi, 22 mai 2018, 12:34 Actualitate | Administratie Locala


Mugur Mihai Toader
Foto: Hotnews
Cât a realizat primarul Mugur Mihai Toader din ce a promis în campania electorală din 2016? Câte blocuri au fost reabilitate termic în Sectorul 2? Câte creșe și locuri de parcare au fost construite? Când va organiza Primăria licitație pentru serviciul de salubrizare? Va crește taxa pe care o plătesc cetățenii? De ce nu au început lucrările la Strapungere str. Electronicii - str. Ziduri Moși? Primarul Sectorului 2, Mugur Mihai Toader, a fost invitat miercuri în studioul HotNews.ro pentru a răspunde la întrebări. Cititorii pot pune întrebări folosind formularul de la finalul articolului. Realizator: Catiușa Ivanov.



Au trecut doi ani de mandat, iar Bucureștiul, dar și marile orașe din țară încă sunt departe de imaginea proiectată de primari în campania electorală din 2016. Străzi neasfaltate, investiții întârziate, locuri insuficiente în creșe și grădinițe. S-au întâmplat însă și lucruri bune, proiecte care au schimbat față unui cartier sau a unei comunități. Ce au făcut în cei doi ani de mandat primarii din România și mai ales ce nu au făcut, de ce probleme s-au lovit și ce vor face în timpul rămas, aflați în întâlnirile live video HotNews.ro cu aleșii locali.

Ce a promis Toader Mugur Mihai în campania electorală din 2016:

Reabilitare termică

- Finalizarea programului de reabilitare termică a blocurilor de locuințe;
- Extinderea programului de reabilitare la case;
- Implementarea surselor de energie regenerabilă (panouri solare și fotovoltaice).

Locuințe sociale

- Program multianual pentru locuințe sociale și locuințe destinate persoanelor evacuate din casele naționalizate: OUG 74/2007;
- Proiect ANL destinat tinerilor și medicilor rezidenți.

Modernizare sistem rutier

- Reparații locale și capitale pentru străzile la care lucrările au ieșit din perioada de garanție;
- Străpungere str. Electronicii - str. Ziduri Moși și reconfigurare carosabil str. Ziduri Moși;
- Program de îmbunătățire a cailor de acces pentru persoanele cu dizabilități.

Educație

- Continuarea programului de modernizare a infrastructurii școlare, renovare, reabilitare, dotări;
- Introducerea catalogului electronic în școli - instrument util pentru profesori și părinți;
- Săli de sport: Școală nr. 28; Școală nr. 51; Școală nr. 4; Colegiul Național Mihai Viteazul; Colegiul Național Emil Racoviță;
- Susținerea bugetară pentru majorarea burselor școlare:
    1. Burse sociale: 250 lei/luna;
    2. Burse de merit: 200 - 400 lei/luna;
    3. Burse de studiu : 400 RON/luna;
    4. Burse de performanță: 500 lei/luna.

- reabilitare extindere pe fonduri europene: Colegiul Național George Coșbuc; Colegiul Tehnic Dimitrie Leonida; Școală nr. 56 Jose Marți; Școală nr. 10
- Proiect: Grădiniță Cartier Ostrov - construcție;
- Creșă: 100 locuri - stradă Pancota;
- Construcția a încă 2 creșe - 350 copii;
- Dotarea cu ansambluri noi de joacă a grădinițelor din sector.

Salubritate, protecția mediului

- Taxa 0 la gunoi - scutirea de plata la taxa de colectare a deșeurilor menajere;
- Parteneriat, cu societățile de salubritate, de colectare selectivă a deșeurilor menajere în sisteme subterane de depozitare: mai curat, mai civilizat, mai economic;
- Suplimentarea coșurilor de gunoi stradale;
- Supraveghere și măsuri de sancționare pentru proprietarii ce dețîn terenuri neîngrijite și depozitari neconforme de deșeuri.

 Parcări

- Sistematizarea locurilor de parcare de reședința;
- Construcția de parcări inteligente la solicitarea/acordul asociațiilor de proprietari;
- Finalizare parcare tip Park&Rîde (parcări la intrarea în zone de trafic intens) - Cora Pantelimon - 420 locuri (în construcție - PMB);
- Proiect parcare tip Park&Rîde - Sos. Petricani (intrarea A3);
- Construcție parcare tip Park&Rîde - Colentina;
- Construcție parcare supraetajată - stradă Ziduri Moși;
- Parcare subterană - 168 de locuri - Str. Ghe. Stănescu (zona Iancului).

Zone verzi și locuri de joacă

- Reamenajarea Parcului Sticlăriei, cu o suprafață de 60.000 mp, zona Vergului;
- Amenajarea spațiilor verzi din sector;
- Inițierea Planului Urbanistic Zonal Floreasca -"Cartier tip grădina";
- Iluminat public ecologic în parcuri și instituții publice;
- Amenajarea/Reamenajarea locurilor de joacă pentru copii.

Siguranță cetățenilor

- Dezvoltarea Sistemului de monitorizare video a domeniului public și a traficului rutier;
- Supraveghere video la toate unitățile de învățământ.

Economie

- Centru pentru dialog cu mediul de afaceri și creșterea accesului la informații pentru investitorii potențiali și pentru cei interesați să se relocheze în Sectorul 2;
- Facilitarea parteneriatului cu mediul de afaceri și recrutarea forței de muncă recalificate.

Transparență instituțională

- informarea cetățenilor asupra activităților Primăriei Sectorului 2;
- consultarea cetățenilor în privința problemelor din sector;
- invitație pentru cetățeni la luarea deciziilor.


Citeste mai multe despre   


















1614 vizualizari

  • salubritate (Marţi, 22 mai 2018, 17:20)

    mfdunhill [utilizator]

    buna ziua Domnule Primar as incepe prin a va spune ca mi se pare ca sunteti cel mai absent primar pe care l-a avut sectorul 2 si nu ma refer la bai de multime si v-as sugera si canale neconventionale pentru a pastra legatura cu oamenii din sectorul 2 , ca facebook, whatsapp, dar sa trecem la intrebari :

    1. Soseaua Iancului a fost reabilitata dar spatiile verzi sunt inexistente, iar de fiecare data cand ploua se face o mocirla de nedescris.
    2. intersectia Iancului cu Magura Vulturului la traversarea liniei de tramvai cu masina aceasta este inaltata printr-o bordura care afecteaza suspensiile, directia masinilor in timp. Aveti in vedere rezolvarea acestei situatii?
    3. Lipsa cosurilor de gunoi este mai regnanta decat acum 4-5 ani si sunt strazi care nu au niciun cos de gunoi.
    4. Cum doriti sa rezolvati problema locurilor de parcare in sector in zona Iancului-Pantelimon?
    5. Zona Piata Obor arata ingrozitor ,cu cladiri care sunt in paragina de multi ani, cu fabrica Aversa care aduce a zona industriala, cu hala Obor care este improprie activitatii de comercializare alimente.
    6. In ce stadiu sunteti cu reabilitarea blocurilor si de ce de aprox 2 ani nu pare ca misca nimic in aceasta zona.

    multumesc
  • Soseaua Pantelimon-acces blocat de Taxi (Marţi, 22 mai 2018, 18:40)

    un domn [utilizator]

    EXACT la intrarea principala MegaMall, taxiurile sunt inmatriculate in IF ( un taximetrist afirma volubil ca sunt protejati de Firea si Pandele) , politia locala o banuiesc in Complicitate cu Taximetristii.
    Aveti de gand sa treceti la masuri radicale pentru a asigura LIBER la benzile de sens pentru deplasarea tuturor autovehiculelor?
  • Cartierul Floreasca spatii verzi (Marţi, 22 mai 2018, 22:14)

    Gr_Floreasca [utilizator]

    Buna ziua,
    acum 2 ani ati promis initierea unui PUZ al cartierului Floreasca- Cartier Gradina.
    1. Ce demers ati facut pentru acest PUZ care sa protejeze cartierul de construirea pe spatiile verzi?
    2. Parcul Verdi este retrocedat aproape in totalitate. Ce demersuri ati facut pentru recuperarea parcului si redarea acestuia locuitorilor? Dar pentru loturile retrocedate "cu cantec" dintre blocuri?Aveti o actiune in instanat sa recuperati vreun lot?
    3. In mandatul dumneavostra, au reinceput autorizarile pe spatile verzi dintre Blocuri in Floreasca. Cate autorizatii de construire si cate PUD uri au fost initiate pe spatiile verzi dintre blocuri in acesti 2 ani? Noi cunoastem cel putin 4 cazuri numai in acest an (Rahmaninov, Chopin, Garibaldi, Ceaikovschi)
    4.Sectorul 2 are cele mai putine spatii verzi/ cap de locuitor din Bucuresti. Cati mp ati plantat in acesti 2 ani in Cartierul Floreasca dar si in sector?
    5. Cat au costat lucrarile de DUBLARE a bordurilor din Cartierul Floreasca (str Glinka de ex) si care este necesitatea acestui demers?
    6. Care este realitate cu Garajul RATB Floresca? Se construiesc locuinte sociale acolo sau se face o parcare?
    7.Daca ati sta intr-un bloc in Floreasca si maine pe spatiul verde dintre blocuri PS2 ar emite o autorizatie de construire pentru un imobil pl 2+3r+4 tehnic care o sa va ia lumina ati da in judecata Primarul/Primaria?
    8. Cand o sa daramati cladirile autorizate ilegal ( Ghita Padureanu, cladirea de pe Calea Floreasca a domnului Oprea etc)?
    9. De cate ori pe saptamana va sfatuiti cu domnul Ontanu?
    10. Stiati ca au fost montati stalpi noi de iluminat in Floreasca si au fost pastrati si cei vechi pe amplasamente? Gropile nu au fost astupate/ Acum avem cate 2 stalpi de iluminat Face parte tot din planul "Cartier Gradina" sau "Cum sa risipim banii contribuabilului?
    11. Cand o sa deschideti mai multe locatii pentru relatia cu DITL ul? Ati vazut ce cozi sunt la DITL Gara Obor?
  • Intrebari (Miercuri, 23 mai 2018, 9:01)

    Miliamper [utilizator]

    Buna ziua am si eu cateva intrebari:
    1. Pe sos Vergului in dreptul gradinitei Steluta este o trecere de pietoni pe care zilnic copiii si parinti isi risca viata. Am facut sesizare la Politia Rutiera ca sa puna un semafor cu buton. Trecerea de pietoni este mascata de masini parcate pana pe trecere si de copaci. Poate se implica si primaria intr-un fel.
    2. Apreciez ca pe sos Pantelimon pe linia tramvaiului este iarba si mai avem putin oxigen as sugera ca in loc de panselute in sensuri giratorii sa fie plantati copacei ca cei din sensul giratoriu de la Televiziune (piata charles de gaulle) avem nevoie de un aer mai curat nu de panselute.
    3.Parcarea intermodala de la Cora Pantelimon treneaza de peste 5 ani. Am inteles ca nu e la sector ca e la primaria generala dar trebuie facut ceva mai repede si va rog sa o ganditi bine dar sa si faceti ceva.
    4.Pe Strada Ion Șahighian unde faceti parcul acela sunt niste tantari care terorizeaza copii de la gradinitele de pe Vergului. Eu nu am mai putut duce copilul la gradinita din cauza intepaturilor este plin de intepaturi si de reactii alergice. Poate dati cu ceva si prin zona aceia.
    5. Pe stradutele paralelele cu Blvd Chisinau, str Herta si altele e foarte greu de circulat pe ambele sensuri. Masini parcate, strazile inguste poate reusiti sa ganditi un sistem de strazi cu sens unic.
    Succes in continuare va doresc.
  • Trotuare si treceri de pietoni sector 2 (Miercuri, 23 mai 2018, 9:55)

    Westbam [utilizator]

    Buna ziua Domnule Primar.

    Cand ati mers ultima data pe jos pe strada Mihai Eminescu si Bd Dacia, 2 strazi centrale cu istorie din sectorul 2?
    Ati observat sau ati fost informat ca pe aceste 2 strazi, si sunt sigur ca nu numai, este aproape imposibil sa circuli pe trotuar din cauza gropilor si a pavajului distrus?
    Sunteti la curent cu faptul ca marcajele cu vopsea de la trecerile de pietoni nu mai sunt vizibile si a devenit extrem de periculos sa treci strada in capitala europeana Bucuresti?

    Multumesc si sper ca interesul D-voastra coincide cu cel al locuitorilor sectorului 2.

    Numai bine.
  • curatare Bulevardul Lacul Tei (Miercuri, 23 mai 2018, 11:16)

    snowflake [utilizator]

    Buna ziua,
    In dreptul Parcului Lacul Tei (pe ambele parti a le strazii) sunt depozite de sedimente (da este cat se poate de corect ceea ce scriu) pe sub masinile parcate legal pe partea carosabila. Problema este ca aceste sedimente, groase pe alocuri de cativa centrimetri, sunt ridicate in aer de rotile masinilor si contribuie substantial la poluarea aerului.
    Itrebarile mele sunt legate de aceasta problema si anume:
    Aveti de gand sa curatati de mizerie Bulevardul Lacul Tei?
    Cand aveti de gand sa curatati de mizerie Bulevardul Lacul Tei?
    Cum aveti de gand sa curatati de mizerie Bulevardul Lacul Tei?
  • Trotuare fara acces (Miercuri, 23 mai 2018, 11:18)

    AMeB [utilizator]

    Buna ziua,
    In strada Avrig 54 toate posibilitatile de a iesi din bloc in siguranta sunt blocate, trotuarele sunt loc de parcare integral, iar eu ca pieton imi pun viata in pericol de fiecare data. Trotuarele sunt inguste iar locuri de parcare inexistente, inteleg, dar unde este siguranta mea?? De ce sunt obligata sa merg pe strada sa fiu claxonata sau agresata verbal chiar?? Plus ca sunt si copii in zona respectiva, care la fel sunt in acelasi pericol relatat mai sus. Sa mai continui cu gropile din strada Ferdinand, destul de valoroase si ele...aproximativ 10 ani?!?!!? Cosuri de gunoi inexistente, gunoiul aruncat pe jos din cauza lipsei lor?!?! Mizeria din cartier.....practic nu se face curatenie!!! Nu mai bat apa in piua cu blocul NEreabilitat, mai aveti pana la finalul anului 2018!!! Din 2016 observ cu dezamagire profunda ca Bucurestiul s-a pierdut cu firea, si nu isi mai merita titulatura de Capitala Europeana! Daca v-ati da interesul pentru oras si locuitorii lui ar fi intradevar un criteriu din fisa postului, dar vad de la comentariile anterioare ca "suntem prea nemultumiti noi CETATENII"!!! Deh avem standarde MARI! Sunt curioasa daca aveti raspunsuri rezonabile si coerente pentru problemele ridicate! Va doresc o zi la fel ca dvs....
  • Intrebari (Miercuri, 23 mai 2018, 11:28)

    Runnaway1985 [utilizator]

    Buna ziua, domnule Primar!

    Trec in fiecare zi prin intersectia Colentina-Fundeni. As dori sa va intreb despre aceasta zona in care se afla "avionul", ce a fost ridicat din motive pe care nu le mai stiu, iar in loc s-a plantat un bradulet, care din cauza vantului puternic a fost tintuit in pamant cu diverse franghii, ce l-au cam "schilodit". Aveti vreun raport despre acest bradulet ce inlocuieste acel avion reprezentativ pt acea zona? Se mai poate reabilita bradul?

    De asemenea, am solicitat inca de acum doi ani montarea de opritoare pe strada Catrintei, dupa ce am strans semnaturi de la vecini. Nu am primit niciun raspuns de la Primarie. Cand veti monta opritoarele? Mai multe pisici au fost omorate de masinile care circula cu viteza desi este o zona rezidentiala. Copiii care se joaca pe strada sunt pusi in pericol de masini. Nu vreau sa fiu malitios, dar asteptati sa se intample o tragedie?

    Va multumesc.

    Numai bine.
  • Reabilitare scoli (Miercuri, 23 mai 2018, 12:05)

    Iulian.Matei [utilizator]

    Buna ziua, domnule Primar

    Subscriu la ceea ce au mai spus si altii in comenturile lor si anume ca sunteti cel mai absent primar din Bucuresti. Au inceput deja sa apara glume cu dumneavoastra. Oamenii zic ca "daca Vanghelie era primarul care este, Toader e primarul care nu este". Mai multa comunicare prin Facebook nu ar strica.

    Dar sa trecem la lucruri serioase. Pe mine ma intereseaza un singur aspect. Am vazut ca au inceput sa se mai miste lucrurile la invatamant dar tot stau sa cada scolile? Exista o strategie concreta in acest sens?
    Am vazut in alte sectoare ca se investeste masiv? Cand sa ne asteptam si noi la ceva in sensul acesta? Sa avem si noi scoli moderne
  • Burse scolare si curatenie (Miercuri, 23 mai 2018, 12:07)

    civil2 [utilizator]

    Buna ziua

    1) am vazut ca printre prioritatile dumneavoastra se numara:

    taxa 0 la gunoi
    mai multe cosuri de gunoi

    nici una din aceste deziderate nu a fost indeplinita in cei doi ani de activitate

    2) un lucru foarte grav s-a petrecut si va rog sa nu imi spuneti ca nu este adevarat

    In ciuda reglementarilor privind acordarea burselor scolare (vezi mai jos extras din hotararea de consiliu):

    "b). bursă merit:

    - pentru medii cuprinse între 9,50 și 10 - 400 lei/lună,

    - pentru medii cuprinse între 8,50 și 9,49 - 300 lei/lună,"

    nu se mai acorda burse de merit, decat la scolarii care au media semestriala peste 9.50 iar la licee peste 9

    multumesc anticipat pentru raspuns si pentru rezolvare
  • Zona vatra luminoasa (Miercuri, 23 mai 2018, 12:24)

    manoalex [utilizator]

    Buna ziua,

    Parcul national -
    - arata in multe locuri ca un balci. Prea multe comedii, chioscuri, buticuri. Chiar nu se poate restrange numarul????
    - lacul nu a mai fost curatat de foarte mult timp

    Bulevardul Mihai Bravu;masini parcate pe trotuar, masini care merg pe trotuar sa parcheze; pun viata in pericol. Ce masuri / plan aveti??

    Multumesc.
  • Curatenie Vatra Luminoasa (Miercuri, 23 mai 2018, 12:25)

    manoalex [utilizator]

    Anul trecut totul era foarte curat , in zona Mario Coravu.

    Acum cei de la SUPERCOM vin f rar si este mult mai multa mizerie!!!!
  • Scoli moderne (Miercuri, 23 mai 2018, 12:36)

    BogDanVit [utilizator]

    Domnule Primar,

    Spuneti ca exista multiple surse de finantare pentru reabilitarea scolilor si spuneti ca ati semnat deja contracte, concret, cand o sa se poata bucura copii de conditii moderne? Din toamna?

    Catalogul electronic cand va fi disponibil?
  • Balciurile din Parcul National (Miercuri, 23 mai 2018, 12:45)

    Manole02 [utilizator]

    Buna ziua! Aproape saptamanal sunt organizate targuri sau balciuri in Parcul National care este unul foarte mic. De ce sa se restranga spatiul de plimbare al copiilor si batranilor cu peste 50% din suprafata parcului, ca sa aiba loc tarabele de mici si mancare de calitate proasta?

    Nimeni nu da bon fiscal si dimineata ii vezi pe vanzatori cu cara de la masina carnati trasi pe asfalt, aluat in lighean si asa mai departe. Chiar nimeni nu ii controleaza pe acesti vanzatori?

    Nu mai spun ca au aparut excesiv de multe tacadale, trenulete, trambuline de care pur si simplu nu ai loc sa te plimbi.

    Practic, de ce a ajuns acel parc o bataie de joc, in loc sa fie un spatiu dedicat copiilor?
  • Probleme (Miercuri, 23 mai 2018, 13:02)

    Lotusul [utilizator]

    1. De cand s-au montat gardurile de pe Soseau Colentina se circula infernal. Nu se poate face nimic in sensul acesta?

    2. Parcul National are o data la doua saptamani targuri "traditonale" organizate in interior. De fiecare data, indiferent de cum ii spune "festivalul vinului, castanelor, etc" amenajarea e aceiasi. Mult fum, galagie si fix aceiasi expozanti? Nu se poate organiza ceva mai profesionist?

    3. Avem foarte multi copii talentati in sector dar mi se pare ca nu se face nimic pentru ei. In scoli talentele nu sunt deloc cultivate. Ar trebui sa avem un program care sa promoveze tinerii talentati.

    4. Sectorul 2 este plin de istorie si de cladiri istorice, de ce nu sunt prezentate aceste comori? Toata zona mosilor in sus spre Hristo Botev e plina de case istorice. Sunt ignorate aceste cladiri doar pentru a cadea in mana unor privati?

    5. Am vazut locuri de joaca noi la gradinite, cand o sa vedem si terenuri de sport moderne la toate liceele din sector?
  • Reabilitare termica cu fonduri europene (Miercuri, 23 mai 2018, 13:10)

    Superman2018 [utilizator]

    De ce nu folositi fondurile europene pentru reabilitarea termica a blocurilor, si utilizati credite externe sau interne? Indatorati sectorul, si blocati mari sume de bani din bugetul Sectorului 2, care ar putea fi investite in obiective de dezvoltare importante.

    Care este situatia actuala a reabilitarii termice din Sectorul 2? Nu s-a mai publicat un raport de un an de zile. E vorba de singura investitie a Sectorului 2, la acest moment, cetatenii trebuie sa stie.
  • Reabilitare termica Sector 2 (Miercuri, 23 mai 2018, 13:35)

    Superman2018 [utilizator]

    De ce folositi credite externe si interne rambursabile pentru reabilitarea termica, si nu folositi fondurile europene, cum se intampla in alte sectoare?

    Cu banii pe care i-ati salva (sute de milioane anual), s-ar putea face alte investitii.

    Care este starea curenta a reabilitarii blocurilor? Nu a mai fost publicat un raport de un an de zile.

    E singura investitie a Sectorului 2, ce se intampla? In fiecare an prevedeti sume imense in buget, si la executie se constata ca s-a realizat sub 50%, platit in mare parte din credite.