Gabriela Firea, după recepția de la Cotroceni: Există varianta ca eu să fi fost intenționat izolată, să nu dau mâna cu președintele Iohannis

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Miercuri, 9 mai 2018, 17:16 Actualitate | Administratie Locala


Gabriela Firea
Foto: Facebook
Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, a declarat, miercuri, că reprezentanții Administrației Prezidențiale i-au cerut să plece din zona în care se aflau miniștrii și au trimis-o într-o zonă în care a rămas izolată, astfel încât președintele să nu dea mâna cu ea în cadrul recepţiei de la Cotroceni, cu ocazia Zilei Europei.

„La un moment dat, o domnișoară de la protocol a insistat foarte mult să plec de lângă doamna prim-ministru, pentru că în aceea zonă sunt doar miniștri. Atât doamna Carmen Dan, Olguța Vasilescu și doamna Pintea au insistat să rămân lângă dumnealor, spunând că sunt al doilea om ca număr de voturi din țară, reprezint Capitala României și pot să rămân în zona guvernamentală. Au venit din nou cavalerul și domnișoara de la Cotroceni, insistând să mă deplasez din aceea zonă și să merg în cealaltă parte decât zona guvernamentală, spunând că voi fi tot în primul rând, lângă domnii Dragnea, Băsescu, Constantinescu și cu Patriarhul”, a declarat Gabriela Firea, miercuri, la Antena 3, potrivit Mediafax.

Edilul Capitalei acuză faptul că, odată ajunsă în zona indicată de protocol, nu ar fi existat un bilețel cu numele acesteia.

„Pentru a nu crea o dispută și un dialog care nu își avea locul, am plecat, deși mi se părea ilogic să plec de acolo. (...) Când am ajuns acolo (în locul indicat de protocol – n.r.), erau mai multe bilețele și numele meu nu l-am regăsit în zona indicată de protocol și practic nu am știut unde să mă așez. Am rămas lângă soția domnului consilier de stat Oprișor, pentru că a început ceremonia. Mă simt cumva indusă în eroare după ce am fost forțată să plec din zona unde erau miniștrii. Practic am rămas după soția domnului Oprișor”, mai precizează Firea.

Primarul Bucureștiului afirmă că există varianta în care reprezenanții președinției ar fi izolat-o, astfel încât să nu dea mâna cu președintele Klaus Iohannis.

„Domnul președinte a salutat persoanele din zona în care mă aflam eu, dar o doamnă de la protocol s-a așezat în dreptul doamnei Opișor, indicând cumva că acolo trebuie să se oprească președintele, iar eu eram după doamna Oprișor. Există două posibilități, una în care într-adevăr a fost o bâlbâială a protocolului și președintele chiar nu a știu de aceste lucruri, sau varianta a doua, că a fost o intenție ca eu să fiu izolată, să nu fiu nici lângă colegele mele din Guvern și să fiu cumva marginalizată printre șefii de instituții ca să nu avem ocazia să dăm mâna (cu președintele Iohannis – n.r.)”, a mai spus Gabriela Firea.

Ulterior recepției, Firea a publicat pe contul său de Facebook mai multe fotografii de la recepția organizată de președinte, fotografii în care apare alături de premierul Viorica Dăncilă, de președintele PSD, Liviu Dragnea, de senatorul PSD Șerban Nicolae și de alți social-democrați.

Înaintea recepției, primarul Capitalei a publicat două poze din microbuzul cu care a mers la Palatul Cotroceni, alături de primarii PSD de sectoare și de secretarul de stat Rodica Nassar.


Citeste mai multe despre   


















6479 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    lol (Miercuri, 9 mai 2018, 17:19)

    AnderT [utilizator]

    o taranca buna de nimic, bv bucurestenilor !!!
  • +2 (2 voturi)    
    Cand esti trimis in ultima banca (Miercuri, 9 mai 2018, 17:23)

    IisusVine [utilizator]

    Inseamna ca e o problema cu ce ai intre urechi. Sau poate nu mai ai.
  • +2 (2 voturi)    
    receptie... (Miercuri, 9 mai 2018, 17:27)

    vizirul [utilizator]

    Madama Firea crede ca lumea se invarte in jurul ei!!?
  • +4 (4 voturi)    
    Alo (Miercuri, 9 mai 2018, 17:27)

    Soljenitin [utilizator]

    Fireo, esti primar. Vezi-ti de treburile de primar!
  • +5 (5 voturi)    
    Toapa (Miercuri, 9 mai 2018, 17:29)

    Bogdan_100 [utilizator]

    cu toapele. Evident e un complot mondial, finantat de Soros, pentru a nu lasa toapele sa stea impreuna
  • +2 (2 voturi)    
    eu unul daca te vedeam (Miercuri, 9 mai 2018, 17:30)

    Francisc 1 [utilizator]

    te trimiteam la curatat budele !
  • +4 (4 voturi)    
    dar (Miercuri, 9 mai 2018, 17:32)

    lula [utilizator]

    mwai cata drama, telenovela, soap opera si teoria conspiratiei!

    ma intreb de ce mi-am pierdut timpul sa citesc articolul asta....n-am nici un raspuns. poate doar ca un pic de drama nu strica.
  • 0 (0 voturi)    
    dar (Miercuri, 9 mai 2018, 17:32)

    lula [utilizator]

    mwai cata drama, telenovela, soap opera si teoria conspiratiei!

    ma intreb de ce mi-am pierdut timpul sa citesc articolul asta....n-am nici un raspuns. poate doar ca un pic de drama nu strica.
  • +3 (3 voturi)    
    hahahahahaa :))) (Miercuri, 9 mai 2018, 17:34)

    sfarleaza [utilizator]

    Plânge blonda ca nu a apucat loc in fata :))))
  • +1 (1 vot)    
    Duba cu Perdele au inchiriat o de la DNA? (Miercuri, 9 mai 2018, 17:36)

    un domn [utilizator]

    Se fac repetitii la Transportul in Grup spre DNA
  • +5 (5 voturi)    
    Firuco, fată, asa e ! (Miercuri, 9 mai 2018, 17:43)

    Susufler0 [utilizator]

    Daca ai stii ca de cand au inceput pregatirile pt sarbatorirea Zilei Europei au tot tiriplanit la ambuscada asta, care s-a petrecut astazi in gradina Cotroceniului !

    I-a spus lui Klaus un bioenergochiropractorterapeut ca in momentul in care da mana cu tine fluxul tau bio practorenergomontajsrl violet o sa-i suga in prima secunda 1 milion dintre votanti iar in urmatoarele 2 inca 5 milioane de votanti si o sa ti-i dea tie !

    Pai cum era sa mai dea mana cu tine ?

    PS. Si acum ca sa glumim nitel : Doamne, cat de penibila e Firea!
  • +3 (3 voturi)    
    Vai, vai (Miercuri, 9 mai 2018, 17:50)

    omezu [utilizator]

    Zici ca a rezolvat toate problemele din Bucuresti si Iohannis a ramas ultima ei grija. Uite ce probleme are Duamna. Cred si eu ca Presedintele n-a vrut sa dea mana cu ea...s-ar fi murdarit. Si asa cred ca s-a spalat pe maini o jumatate de ora dupa ce a trebuit sa dea mana cu Liviu si restul mafiei din guvern.
  • +5 (5 voturi)    
    Nui meriti! (Miercuri, 9 mai 2018, 17:51)

    DT34 [utilizator]

    O tzatza ca dumneata nu merita sa sa-l vada pe presedintele Romaniei decit la TV.
    Nici macar cu mine nu meriti sa dai mana, chiar daca eu sint un nimeni.
  • +2 (2 voturi)    
    Jena (Miercuri, 9 mai 2018, 17:53)

    micul_licurici [utilizator]

    Daca as fie in locul ei din proprie initiativa as fi stat deoparte, dupa declaratiile din campania prezidentiala m-as cam astepta sa-i fie jena sa dea ochii cu presedintele.
  • 0 (2 voturi)    
    Da (Miercuri, 9 mai 2018, 17:53)

    mitg [utilizator]

    Nu cred ca vrea sa ia prostita contagioasa.
  • +2 (2 voturi)    
    Pe bune? (Miercuri, 9 mai 2018, 17:53)

    sistemulparasimpatic [utilizator]

    Dar de ce vor PSD-isiti sa dea, musai, mana cu Iohannis? Nu spun ei ca e un slab si jumtate, zero etc?
  • +3 (3 voturi)    
    Zona libera de de-alde voi (Miercuri, 9 mai 2018, 17:53)

    ac [utilizator]

    Esti a doua din tara ca voturi? De ce, ca e Bucurestiul mare?
    Ce dracu sa cauti unde sint ministri? Esti primar, frate. Atit.
  • +1 (1 vot)    
    Nu-i nimic (Miercuri, 9 mai 2018, 17:59)

    Multa PSD [utilizator]

    Data viitoare da cu capul, nu cu mana.
  • +2 (2 voturi)    
    ierarhia se pastreaza (Miercuri, 9 mai 2018, 18:00)

    Dizidentul [utilizator]

    toapa din capul satului nu poate intelege un protocol, Nu poate sta linga ministri pentru simplul motiv ca nu este ministru.Dar orgoliul este mare chiar prea mare pentru Firea,noaptea are visuri fierbinti cum poate ajunge la TRON are deja coroana pe cap
  • +4 (4 voturi)    
    vai, vai (Miercuri, 9 mai 2018, 18:03)

    nash pandelica [utilizator]

    dusmnaii, cucoana, dusmanii...
    e multi ! :-)
  • +4 (4 voturi)    
    neintentionat (Miercuri, 9 mai 2018, 18:03)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Probabil au crezut ca este vreo secretara de la Min Agriculturii.
  • +5 (5 voturi)    
    In sfarsit (Miercuri, 9 mai 2018, 18:43)

    Cosanzeana9 [utilizator]

    a pus-o cineva la locul pe care-l merita!
  • +9 (9 voturi)    
    Pandelica izolata,sau neavenita in politica ? (Miercuri, 9 mai 2018, 18:49)

    Plagarus [utilizator]

    Dulcea mama vitrega a urbei bucurestenilor : ''A fi familist înseamnă şi să ai copii ",asa ca fugutza in bratele l'u Pandele.
  • +9 (9 voturi)    
    prostul daca nu-i fudul, (Miercuri, 9 mai 2018, 19:07)

    DioDreamer [utilizator]

    nu-i firea destul...
  • +11 (11 voturi)    
    eu am plans.... (Miercuri, 9 mai 2018, 19:53)

    minus [utilizator]

    e atata nedreptate in lume, bine ca exista antena 3.
  • +6 (6 voturi)    
    Firea (Miercuri, 9 mai 2018, 21:02)

    Kosmos [utilizator]

    Tu ai sa dai mana cu Netaniahu.ca asta va asezat in posturi
  • +8 (8 voturi)    
    Las’ ca-i mai bine, il murdareai (Miercuri, 9 mai 2018, 21:05)

    Dalinar [utilizator]

    Si btw, gretzoase poze, The Cow Fierea cu Pavi and Hamsterul si o ... tzatza.