FOTO NO COMMENT În Centrul Istoric al Bucureștiului, zonă pietonală, au apărut limitatoare de viteză pentru mașini

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Miercuri, 9 mai 2018, 16:52 Actualitate | Administratie Locala


Limitatoare de viteza in centrul vechi (1)
Foto: Hotnews
Mai multe limitatoare de viteză pentru mașini au fost montate în Centrul istoric al Bucureștiului, pe străzile Stavropoleos și Poștei, deși zona este pietonală iar accesul mașinilor nu ar trebui permis decât în condiții stricte.

Zona este administrată de Primăria Capitalei, care nu a răspuns însă la întrebarea HotNews.ro legată de motivele acestei decizii.

În ultimii ani Centrul istoric al orașului s-a umplut de mașini care parchează zilnic în această zonă, deși la Universitate, la câțiva metri, se află o parcare publică cu plată, precum și parcarea de la Intercontinental.

Imaginile au stârnit indignare pe rețelele sociale.

UPDATE „Decizia montării acestor limitatoare a fost luată în Comisia de Circulație a Primăriei Municipiului București, din care fac parte specialiști ai Brigăzii Rutiere, ai Administrației Străzilor, cât și experți ai Direcției de Transporturi din cadrul Municipalității, la solicitarea reprezentanților Mănăstirii Stavropoleos. Cele două limitatoare de viteză au fost montate pe str. Stavropoleos și str. Poștei (în dreptul Mănăstirii)”, a precizat Primăria.

Municipalitatea argumentează că Mănăstirea Stavropoleos este un „monument istoric deosebit de important pentru istoria Bucureștiului, având o vechime de aproape 300 de ani și că circulația autovehiculelor care sunt exceptate de la interdicția circulației rutiere pot afecta integralitatea monumentului istoric”.

Potrivit sursei citate, în Centrul istoric „sunt deschise nu mai puțin de șase șanitere de consolidare/reabilitate, trei aparținând Primariei Municipiului Bucuresti, celelalte trei reprezentând inițiative private”.




























2971 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Sunte pentru miile de biciclisti (Miercuri, 9 mai 2018, 16:55)

    ObservatorulAstronomic [utilizator]

    Plus am vazut o grama de copii cu triciclete. Nistre brute! :)
    • 0 (0 voturi)    
      atentie (Joi, 10 mai 2018, 11:05)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui ObservatorulAstronomic

      mare la boschetii ornamentali, sa nu fie pitit vreunul de la circulatie, cu radarul in mana!!!
  • +2 (4 voturi)    
    Hm (Miercuri, 9 mai 2018, 16:56)

    Soljenitin [utilizator]

    Pai, ce indignare? Acolo mai patrund masinile de aprovizionare, cele de gunoi, cele de curatenie stradala si eventual cele de pompieri, salvare, politie etc.

    Asadar, nu este ca si cum strazile acelea nu ar fi calcate de masini.

    Iar un sofer cu o duba de aprovizionare, in graba de a livra si de a pleca, ar putea sa calce mai tare pe acceleratie.
    • +1 (1 vot)    
      ce viteza? (Joi, 10 mai 2018, 9:53)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Ce viteza poti sa ai pe macadamul ala si pe mai putin de 100 de metri?

      Incearca sa mergi cu 50 la ora si vezi senzatii tari.
      E clar ca s-au dat drumul la niste bani ca sa fie...
    • 0 (2 voturi)    
      mie mi-e (Joi, 10 mai 2018, 11:07)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      clar ca nu cunosti zona.
  • +2 (2 voturi)    
    Slujitorii Principelui Pandele (Miercuri, 9 mai 2018, 16:57)

    un domn [utilizator]

    Care vegheaza ca Inaltzimea Sa DUamna Gabi sa poata vedea acest totem : https://www.dollo.ro/2018/01/bucuresti-smart-garduri-tramvai/

    Poza roz este nediscriminatorie!
  • +1 (1 vot)    
    Normal (Miercuri, 9 mai 2018, 17:00)

    Cuca [utilizator]

    In Romania politie e numai cu numele. In realitate este o bataie de joc. Atunci cand am semnalat unor politisti aflati "in patrula" (adica jucau jocuri pe telefon, in masina) ca un bizon (pe care-l puteau vedea si ei, de alftel, ca erau la 20 metri departare) a parcat de-a curmezisul trotuarului ca sa stea el cu Haudi-ul lui negru cu botu-n poarta, blocand COMPLET trotuarul (nu mai ramasesera nici 10 cm din el !), politistii mi-au zis ca sa sun la politia rutiera, ca asta nu e treaba lor. Cand am intrebat care e numarul, unul (foarte) gras mi-a zis "Da' ce, am fata de carte de telefon ? Pune mana si cauta numarul singur !" dupa care s-a apucat mai cu sarg de jocul de pe telefon.
  • +1 (1 vot)    
    cand le-au pus? saptamana trecuta nu erau (Miercuri, 9 mai 2018, 17:02)

    bancher [utilizator]

    oricum pe acolo parcheaza angajati ai statului, sunt niste agentii de la ministerul muncii in spatele muzeului de istorie, doar ei vin cu masina acolo.
    Masinile de marfa vin pe Lipscani si Smardan, unde sunt grosul restaurantelor.
  • -2 (2 voturi)    
    o fi zona pietonala, (Miercuri, 9 mai 2018, 17:06)

    victor L [utilizator]

    dar magazinele de acolo nu trebuie aprovizionate?
  • +3 (3 voturi)    
    Obezitatea ucide (Miercuri, 9 mai 2018, 17:09)

    liberte, egalite, mouie pesede [utilizator]

    Nu sunt limitatoare de viteza pt masini ci cantare electronice pentru masurarea masei bebelusilor. S-a constatat ca acestia sunt supraponderali si mamicile sunt verificate cu atentie.
  • 0 (0 voturi)    
    De ras (Miercuri, 9 mai 2018, 17:10)

    florinos [utilizator]

    Acum câțiva ani fostul primar / doctor Sorin Oprescu, promitea ca Centrul Vechi din București o sa arate mai frumos decât cel din Praga, intre timp a fost prins luând șpagă iar locul i-a fost luat de un alt om al PSD iar rezultatele se vad.

    Problema este ca in Centrul Vechi au rămas câteva instituții publice cum este Banca Naționala, Avocatul Poporului etc. care isi parchează mașinile pe aleele pietonale apoi ne intrebam de ce sunt distruse dalele de granit.
  • 0 (0 voturi)    
    In zona pietonala ajunge totusi marfa pt magazine (Miercuri, 9 mai 2018, 17:18)

    Miky60 [utilizator]

    Dar daca iti iei informatia doar de facebook ca un votant de psd nu ai de unde sa stii asta. De asemenea, ajung si riveranii. Dar, de unde atata minte.
  • +1 (1 vot)    
    Auzi la ei, "motive" (Miercuri, 9 mai 2018, 17:24)

    LiviuX [utilizator]

    Pai nu e clar, cineva trebuia sa ia niste bani.
  • +1 (1 vot)    
    Revolutie in trafic! (Miercuri, 9 mai 2018, 17:31)

    mr_mojo [utilizator]

    Nu asta s-a votat?
    Asta da revolutie...
  • +2 (2 voturi)    
    Fiindca Firea e primarul necioplitilor, (Miercuri, 9 mai 2018, 17:47)

    2087 [utilizator]

    al necivilizatilor si cocalarilor, al prostilor care parcheaza direct in Marea Neagra.
  • +1 (1 vot)    
    bani aruncati pe firme de partid (Miercuri, 9 mai 2018, 18:08)

    philips [utilizator]

    desi nu sunt multe astfel de limitatoare, e clar ca sunt INUTILE; de ce ? pt ca putinele masini care circula sunt de aprovizionare la carciumi, de gunoi si de la cele cateva institutii din zonă (Autoritatea pt contestatii, un spital de recuperare, unele masini ale salariatilor din zona) care oricum nu au unde sa "bage' viteza ; deci, e o spaga de partid vizibilă !
    Iata succint cateva aspecte de care primariei nici nu ii pasă: 1- scoaterea/ruperea unor stalpi de iluminat, cu design "vintage" pt. a face loc masinilor de aprovizionare si cablurile acestora ramase - periculos - la vedere (ex: Lipscani-Smardan) ; 2- degradarea pavajului : din cauza lucrarii de mântuială (in fata Hanului Manuc, mag Unirea, metrou Unirea - magistrala 1), din cauza masinilor de aprovizionare/gunoi , din cauza ploilor care duc in canal nisipul dintre pietrele cubice (care trebuia sa contina mai mult ciment , drept liant) , prin furtul unor pietre/placi , 3- de ani buni nu se repara pavajul de langa ruinele - acum acoperite cu sticla, pt valorificare turistica - fostului han din fata Bancii Nationale ; 4- lipsa unei placi cu indicatii istorice pusa/lipita pe copertina de sticla a ruinelor anterior mentionate ; 5 -aspectul jalnic al unor imobile cu sau fara proprietar (ex: str Franceza, Gabroveni, Lipscani, Smardan, Blanari, Academiei) care constituie reale pericole pt trecatori ; 6 ”autogara” cu curse de Chisinau inființată ad-hoc de soferi din Moldova pe strada Doamnei, unde se simte mirosul infect al murdariei din spatele microbuzelor; 7 nerespectarea proiectului initial de plantare a mai multor copaci in Piata Universitatii; 8 - starea jalnica a unei portiuni de trotuar pe str. Academiei (langa Mega-Image); 9 -parcarea ad-hoc din spatele BCR/str. Academiei/Doamnei , etc; in locul acestor probleme care afecteaza si impresia turistilor (si asa, proasta) primaria se ocupa de NIMICURI ca : decoratiuni de Craciun puse de Paste pe str. Postei !!! => O PRIMARIE IRESPONSABILA !