Gabriel Mutu despre închirierea iepurasilor cu 2.500 euro bucata: Am solicitat anularea comenzii și a achiziției

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Vineri, 30 martie 2018, 14:46 Actualitate | Administratie Locala


Gabriel Mutu, primarul sectorului 6
Foto: Facebook
Primăria Sector 6, prin Administrația Școlilor, va anula comanda privind închirierea iepurasilor cu 2500 de euro și a altor figurine asemănătoare, a declarat primarul Gabriel Mutu. Acesta spune că nu știa despre această achiziție publică, însă contractul nu a fost semnat, așa că firma care a adus iepurașii și celelalte decorațiuni la grădinițe trebuie să vină să-i ridice.

"Am solicitat retragerea ofertei respective cu anularea achiziției. Contractul încă nu a fost semnat. Într-adevăr a fost această cerere de oferta lansată de SEAP și în momentul în care am aflat despre ce este vorba, m-am interesat, că de fapt sunt 6 grădinițe care au solicitat figurine cu ocazia Sărbătorilor Pascale. Ei puteau să solicite și elicoptere, dar nu înseamnă că trebuia să le luăm. S-a oprit această achiziție. Oricum, iepurașii nu puteau fi livrați decât după ce se semna contractul, să vină să-i ia. Nu stau să urmăresc acest tip de achiziții pentru că nu am cum. Le-am solicitat directorilor să nu mai facă asemenea achiziții", a declarat Gabriel Mutu pentru HotNews.ro.


Administratia Școlilor Sector 6 a achiziționat de la firma Next Level Project Construct SRL urmatoarele decorațiuni:

Cutie cadou cu fundă 3D (6 bucăți)

    Dimensiune: 1,00 x 1,19 metri
    Preţ chirie 60 de zile: 2.750 de lei / 590 euro
    Total: 16.500 lei / 3.540 euro

Iepure 3D luminos (6 bucăți)

    Dimensiune: 2,5 x 1,70 x 1,65 metri
    Greutate: 80 kg
    Culoare: auriu
    Echipat cu sursă de lumină exclusiv LED pentru un consum mic de energie electrică
    Preţ chirie 60 de zile: 12.000 de lei / 2.575 euro
    Total: 72.000 de lei / 15.450 de euro

Figurină 3D în formă de ou (bucăți)

    Dimensiune: 1,5 metri
    Greutate: 40 kg
    Culoare: roşu, albastru, verde, auriu
    Preţ chirie 60 de zile: 4.080 lei / 875 euro
    Total: 24.480 lei / 5.250 euro

TOTAL: 112.980 lei / 24.240 euro



Citeste mai multe despre   


















3362 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Dupa Negoita (Vineri, 30 martie 2018, 15:07)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    (de doua ori), acum si Sectorul asta. Bravo HN.
  • +10 (10 voturi)    
    Care sunt gradinitele alea? (Vineri, 30 martie 2018, 15:08)

    abisala [utilizator]

    Nu de aslta, dar sa stim si noi cand va fi urmatoarea epidemie de hepatita cauzata de conditiile insalubre de la bai, sau urmatoarea enterocolita cauzata de mancarea proasta, pe ce s-au dus banii! Rusine!
  • +7 (7 voturi)    
    asta ca urmare (Vineri, 30 martie 2018, 15:13)

    CVL [utilizator]

    a faptului ca oamenii incep sa ceara socoteala pentru banii dati aiurea pe prostii. Dar nu inseamna ca trebuie sa uitati tentativa. Si sa votati in consecinta la urmatoarele alegeri.
  • +2 (2 voturi)    
    a (Vineri, 30 martie 2018, 15:19)

    adrian67 [utilizator]

    Nu mai minti bai Mutule. Nu ai facut absolut nimic de cand esti primar in S6. Doar ati furat bani. Oricum din punctul meu de vedere esti o nulitate.
    • +2 (2 voturi)    
      a (Vineri, 30 martie 2018, 15:48)

      adrian67 [utilizator] i-a raspuns lui adrian67

      Si apropo, pentru cei ce nu stiu, desi are poza aia de zici ca e vreun intelectual rasat, nici scoala adevarata nu are. Nu de lata, dar ma enervez cumplit cand apar poze cu toti prostii.
      • 0 (0 voturi)    
        intrebare (Vineri, 30 martie 2018, 19:03)

        ber [utilizator] i-a raspuns lui adrian67

        In ce specialitate are doctoratul?
    • 0 (0 voturi)    
      Am un prieten care un service auto pe Preciziei (Vineri, 30 martie 2018, 18:28)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui adrian67

      M-am dus odata sa repar masina acolo. Am fost ingrozit cum arata Preciziei si strazile adiacente. Cred ca doar la marginea Mumbay-ului mai vezi asa ceva. In primul rand , vara sunt balariile cat omul de mari pe marginea drumului, trotuar nu mai e cred ca de pe vremea lui Ceausescu, e doar niste pamant si se vad niste urme de asfalt pus acum vreo 40 de ani. Apoi, toate strazile care dau in Preciziei sunt de macadam, nu exista urma de asfalt pe ele, vara se ridica praful de 2 metri in sus cand trec tirurile, daca lasi masina in zona 1-2 ore , il stergi cu degetul. In sezonul rece sunt pline de un namol de 2-3 cm care ti se pune pe pantofi de zici ca i-ai dat cu crema. L-am intrebat pe prietenul meu de ce nu a facut sesizare la Primaria Sector 6 sa asfalteze strazile astea ca de acolo ies in fiecare ora tiruri care aduc namolul sau praful in tot orasul. Mi-a zis ca a facut zeci de sesizari si ca a fost plimbat de la un departament la altul pentru ca in final sesizarea sa fie ingropata pe undeva pe la vreun departement de investitii. Deci Mutu asta nu face absolut nimic in sector, e un jeg fenomenal in S6. DIn pacate comportamentul este acelasi si in celelalte sectoare. In sectorul 1 Tudorache este ZERO barat, totul se degradeaza , peste tot e praf si mizerie, spatiile verzi neintretinute, haos in trafic dar el face investitii in echipe de fotbal si catedrale.Fata de Tudorache, Chiliman a fost din alta galaxie. Ma intreb deseori cata minte au avut aia de i-au votat pe astia.
  • 0 (0 voturi)    
    daca tu nu sti, atunci cine? (Sâmbătă, 31 martie 2018, 14:05)

    iodixit [utilizator]

    cam care-i treaba ta pe la primarie, sa dai frumos in poze, mai topmodelule? esti cumva mostenitorul lui tariceanu?
  • 0 (0 voturi)    
    iepurasi de paste (Sâmbătă, 31 martie 2018, 15:51)

    Dizidentul [utilizator]

    dar cineva a comandat aceasta turma de iepurasi,cum au ajuns la destinatie fara comanda? sau contractul vine dupa?foarte curioasa comentarea domnului Mutu.