SONDAJ Ploaie de gheata si polei, urmate de ninsoare, in martie: Cum au reactionat edilii Capitalei?

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 20 martie 2018, 12:47 Actualitate | Administratie Locala


Sondaj - Vremea in martie la Bucuresti
Foto: Hotnews
De cateva zile, Bucurestiul este afectat de fenomene meteorologice iesite din comun, pentru luna martie. Mai intai, ploaia inghetata si polei, apoi, de luni, cantitati insemnate de zapada. Traficul a fost ingreunat, dar institutiile de invatamant au ramas deschise. Cum apreciati felul cum au reactionat autoritatile locale, in aceste conditii?

  • Participa la sondajul HotNews.ro






Citeste mai multe despre   




















1906 vizualizari

  • -3 (9 voturi)    
    vad ca 40% dintre postaci au votat (Marţi, 20 martie 2018, 13:03)

    bancher [utilizator]

    ca au fost nemultumiti de reactia autoritatilor, ,,de la care nu au vazut prea mult interes''.
    Duplicitatea asta ma amuza pe mine: in iarna 1999-2000 proaspat primar era Traian Basescu. A venit prima repriza de ninsoare, si s-a blocat totul in Bucuresti...din Militari pana in Centru nu se mai putea circula, Basescu nu a scos nici macar un utilaj.
    seara apare Basescu la TVR si spune, cu aroganta caracteristica, ca nu se poate face nimic ptr ca e viscol...si pe viscol nicaieri in lume, cu nicun utilaj, nu se poate interveni. Sa asteptam sa treaca viscolul, si atunci da el zapada la o parte (bineinteles ca nu a dat-o, dar lumea a muscat momeala).
    In iarna urmatoare la fel, apoi la fel, si tot asa mai departe: in fiecare iarna era viscol, si Basescu nu putea face nimic.
    Ii intreb pe postaci: de ce se agita acum, cand de bine de rau se poate circula, si nu s-au agitat si atunci, cand totul era blocat?? De ce nu s-au agitat postacii si pe vreamea lui Basescu, daca acum se ataca asa de tare?
    Asta se numeste dublu standard: adica ii critici pe altii, iar alor tai, cand fac aceleasi greseli, le treci cu vederea.
    • +4 (6 voturi)    
      pe vremea lui base, (Marţi, 20 martie 2018, 13:48)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      la primarie, ca cred ca la asta te referi, era inca viu spiritul revoluitiei, oamneii erau ocupati cu privatizarea, cu chioscuri de tot felul, nu baga omu in seama un fleac de zapada.
      si nici nu erau masinile de azi, alde tarliceanu, tzaraiac, paturiciu, deabia aduceau rablele din occident, deschideau mari afaceri cu auto rable.
      deci, mai draga, nu erau nici bani, nici utilaje, nici inghesuiala de masini.
      alte vremuri. mersul pe jos era inca la mare cautare :-)
      si inca ceva, in anii lui base la primarie, nici n'au fost ierni grele, ne incerci memoria cu nametii aia nascociti.. atunci, Dumnezeu tzinea cu romanu' !

      bine ca a venit oparescu si'a rezolvat tot. ca dupa el ma si mir ce'ar mai avea primarita pandele de facut.
      auzi, masini de topit zapada si oamenii nu's multumiti. trebuiau sa aleaga solutia aia din stanga, f. bine.
      asa'i romanu' carcotas. :-)
      pai !?
      • -2 (2 voturi)    
        eu iti spun un lucru: (Marţi, 20 martie 2018, 15:45)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        atunci iarna circulam mai prost decat acum, cand de bine de rau, mai vad cate un ultilaj iesit pe afara, si mai vad drumuri la nergu.
        Pe timpul lui Halaicu, Lis si Basescu, zapada pe bulevarde era de o jumatate de palma, si nu o dadea nimeni la o parte.
        Nu ca Oprescu si Firea au fost sau sunt mai de soi, dar macar acum mai vad un utlilaj pe strazi, chiar si de ochii lumii. Atunci nu vedeam nimic.
    • +6 (8 voturi)    
      ai si tu dreptate.. (Marţi, 20 martie 2018, 13:51)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      mi-aduc aminte o iarna inainte de '89 cand plecam cu lopata sa ne facem loc la coada la carne.. si postacii nu ziceau nimic atunci! postacii astia.. nu inteleg ca acum curge lapte cu miere la robinet si cel mai destoinic primar al tarii, intaia mama a poporului, munceste zi si noapte ca noi sa traim in puf?..
    • +4 (4 voturi)    
      "Acum, cand de bine de rau se poate circula?" (Marţi, 20 martie 2018, 14:16)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      WTF? Sunt 5 cm de zapada si trebuie sa aplaudam autoritatile ca se mai poate circula? Ca pieton, ieri dimineata aveai toate sansele sa iti rupi picioarele...
      • 0 (0 voturi)    
        stai linistit (Marţi, 20 martie 2018, 15:48)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

        sorumea a cazut pe timpul lui Basescu pe ghiata, in fata la biserica rusa, langa Universitate, si a facut hernie de disc lombara din cauza cazaturii. Cel pe care il laudati voi nu a facut nici cel mai mic gest sa sparga sau sa topeasca ghiata cu ceva, doar tipa la televizor ca vara nu-i ca iarna (nu ca cei de acum ar fi mai breji).
        Insa dublu standard ma revolta pe mine: lui Basescu nu ii ziceati nimc cat era primar, si acum sariti toti cu gura ca nu se circula (cand de fapt e la fel).
        • +2 (2 voturi)    
          Vremurile se schimba... (Marţi, 20 martie 2018, 16:06)

          IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          In 1999-2000 puteai "comenta" doar cu pixul pe marginea ziarului pe care l-ai cumparat de la chiosc. Nu exista nici un site de stiri in Romania. Unde ai fi vrut sa comentam?
        • +2 (2 voturi)    
          dormi linistit (Marţi, 20 martie 2018, 16:29)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          "sorumea a cazut.. pe ghiata" :D biata limba romana..

          si a ratat sansa sa dea in judecata biserica rusa? de-aia esti asa suparat? presupun ca stii ca din 2002 este obligatia proprietarilor sa curete trotuarele din fata imobilului, nu?
          convenabil aleasa iarna lui '99.. Hotnews nici macar nu exista, Google abia se lansase de un an, postacii erau inca pe FidoNet..
  • -1 (5 voturi)    
    Foarte bine doamna Gabi Firea (Marţi, 20 martie 2018, 14:25)

    asistat [utilizator]

    Se vede cand cineva e gospodar!
  • +2 (2 voturi)    
    ce-au facut autoritatile? (Marţi, 20 martie 2018, 16:30)

    alllx [utilizator]

    Pai si-au pus mana la gura(precum tzaranii din mlastini) si au constatat apocaliptic: muica! ploua cu gheata, sa moara tzaka si cu paka! n-avem ce face, n-a mai vazut asa ceva, e pedeapsa divina!
    hai, mars de-aici cu petitiile, observatiile, nemultumirile si cererile!

    cam astea sunt "autoritatile"!
    autoritate in ce? ca ma umfla si rasul si plansul!