Primaria Capitalei inlocuieste o parte din gardurile care delimiteaza linia tramvaiului 21 si care au ruginit la nici doua luni dupa ce au fost montate

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Luni, 19 martie 2018, 19:10 Actualitate | Administratie Locala


Inlocuire garduri linia 21
Foto: cititor HotNews
Primaria Capitalei inlocuieste o parte din gardurile care delimiteaza linia tramvaiului 21, dupa ce acestea au ruginit la nici doua luni dupa ce au fost montate. Potrivit informatiilor furnizate de municipalitate la solicitarea HotNews.ro, gardurile sunt inlocuite de executant, pe propria cheltuiala, acestea fiind in garantie timp de 5 ani de la data receptiei lucrarilor.

Primaria Capitalei prin RATB a cumparat gardurile de la firma Tehnomontaj Construct si a platit pentru ele 412.000 lei, fara TVA, iar receptia lucrarilor a avut loc pe 27 decembrie.

Primaria Capitalei a terminat de montat gardurile de pe linia 21 inainte de Craciun, acesta avand linie unica intre capatul de la Helitube si intersectia cu bd. Carol.  Cu aceasta solutie, timpul parcurs de tramvai intre cele doua capete s-a redus aproape la jumatate, potrivit observatiilor facute de reporterul HotNews.ro.



Tramvaiul 21 transporta zilnic peste 60.000 mii de calatori din cartierul Colentina spre centru si invers, potrivit datelor furnizate de RATB. Aceste date se refera insa numai la capacitatea estimata de transport a tramvaielor, insa aceasta este depasita cu mult mai ales la orele de varf, ceea ce inseamna ca numarul real al calatorilor este mai mare. Cu toate acestea,  din cauza masinilor care ii blocau circulatia, tramvaiul statea in trafic zeci de minute, ceea ce genera intarzieri foarte mari. Deoarece in cartierul Colentina nu exista metrou, iar autobuzele stau blocate in trafic cu restul masinilor, tramvaiul este singura legatura viabila intre cartierul Colentina si centrul orasului.


Citeste mai multe despre   


















2422 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Normal (Luni, 19 martie 2018, 19:54)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Sa mearga treaba... poate iau toti exemplul lui Negoita sa inlocuiasca si panselutele pe perioada nedeterminata...
    • +1 (1 vot)    
      Lipsa suruburi (Marţi, 20 martie 2018, 16:49)

      vladf [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Intre magazinul Obor si intersectia care da in spate la piata Obor, gardurile sunt prinse in cate 2 suruburi in loc de 4.
      Nu stiu cine a facut receptia dar cineva a furat cam multe suruburi.
  • +4 (6 voturi)    
    G A L V A N I Z A R E obligatorie (Luni, 19 martie 2018, 20:29)

    Brici [utilizator]

    a tuturor confectiilor metalice de pe domeniul public.
    Sau facute din inox ca se pun pe vecie, nu pentru 100 de zile.
    • +2 (2 voturi)    
      corect (Marţi, 20 martie 2018, 11:45)

      Nuzic [utilizator] i-a raspuns lui Brici

      daca te uiti, toate balustradele podurilor din Bucuresti ruginesc; de ce nu sunt astia capabili sa faca un lucru bine de la inceput?
      • +2 (2 voturi)    
        pai (Marţi, 20 martie 2018, 12:17)

        alex34 [utilizator] i-a raspuns lui Nuzic

        si cum sa mai ia banii pe reparatii? daca nu ar fi necesare... oameni cu viziune, se gadesc sa aibe ce fura si pe viitor...
  • +4 (4 voturi)    
    duamna firia primar pa romania (Luni, 19 martie 2018, 20:47)

    termopan [utilizator]

    Duamna vindea parizer la felie in loc sa primarie, dar intr-o lume normala in care oamenii cu discernamant votau.

    Intre timp, stati cuminti 2h in trafic sa-ti iei copilul de la gradi si sa ajungi acasa sa faci si familie.
    • 0 (0 voturi)    
      nu se interesecteaza!!! (Miercuri, 21 martie 2018, 10:22)

      un_deget_de_secaturi [utilizator] i-a raspuns lui termopan

      Ce spui este adevarat, numai ca cele doua multimi de care vorbesti nu se intersecteaza. nu au puncte comune!

      cei care MERG LA SERVICI, deci stau mult in trafic, nu au nicio legatura cu votantii Fierea.
      la fel ca si votantii pedesere in general, acestia sunt asiistati social, nu trebuie sa mearga la lucru!

      In consecinta, nu ii intereseaza nici traficul auto, nici transportul public ...
  • +5 (5 voturi)    
    dubios (Luni, 19 martie 2018, 21:13)

    pehash [utilizator]

    inteleg ca au facut treaba de mantuiala, dar nu ar trebui sa curete gardul si sa il vopseasca din nou (poate, de data asta, corect..)? de ce sa-l schimbe?
    • +3 (5 voturi)    
      depinde (Marţi, 20 martie 2018, 0:58)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      Poate fi mai usor sa le demonteze si sa le reconditioneze industrial, in loc sa execute operatiunea la fata locului.
      • +5 (5 voturi)    
        Poate erau vechi! (Marţi, 20 martie 2018, 10:12)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        Le schimbă să nu observe lumea.Metoda se practică prin multe locuri.Piatra cubică de pe o stradă se pune pe altă stradă,gardurile în loc să fie date la fier vechi se vopsesc și se decontează ca noi.Poate r trebui ștanțată o serie pe ele!Firea știa de asta dinainte de a fi montate,prea sa făcut lucrarea repede!
    • +2 (4 voturi)    
      rugina (Marţi, 20 martie 2018, 7:40)

      Elfu [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      Cum adica, sa cureti rugina pe loc si sa si tina ?
      • +1 (1 vot)    
        se poate .... (Marţi, 20 martie 2018, 14:40)

        viziru [utilizator] i-a raspuns lui Elfu

        se poate cu sablare locala, nu emare lucru .. dar dupa ar trebui un ground si apoi o vopsea rezistenta .... trebuia designul sa le proiecteze mai sus fata de sol cea mai mare parte, daca stau in zapada o vreme, se mai depune si solutia de iarna care e coroziva, solutia sa fi fost turnate din fonta ....
  • +3 (5 voturi)    
    se perpetueaza ce a inceput videanu! (Marţi, 20 martie 2018, 10:16)

    misa2002_2006 [utilizator]

    si ala schimba bordurile si gardurile..
    asta face la fel!
    a dracu preocupare!
    toate celelalte functioneaza normal..asta e prioritatea pe lista lor..
    pt metrou a pierdut finantarea dar asta nu se mai spune..nici cand va fi dat in functiune cetatenilor, nu se mai spune..
    nici podul din sectorul 6 nu spune cand va fi dat in functiune..ca nu e nici terminat..cu toate ca termenul anuntat a trecut de mult!
    important e ca ea..firea..isi ia salariul binemeritat!
    si noi..bucurestenii..ii permitem in continuare sa isi bata joc impreuna cu echipa ei mult marita...de banii publici!!!..
    • 0 (0 voturi)    
      Alooo (Marţi, 20 martie 2018, 17:25)

      vladf [utilizator] i-a raspuns lui misa2002_2006

      Este o mica diferenta, vezi ca Videanu punea si asfalt pe unde schimba bordurile, iar schimbarea bordurilor inainte de asfaltare era o conditie, ca altfel aveam in plm sosea pana in cladiri (ca le bordurile erau produse de ei este o alta poveste).
      Nu mai zic ca cei care au dat banii pt astfaltare au cerut asta ... dar astea sunt detalii.
      Las ca doamna Fierea ia asfaltul pus de Videanu, in topeste si-l toarna de nou prin alte locuri, de raman bulevarde intregi neasfaltate cu saptamanile.
  • +1 (1 vot)    
    Erau prea ieftine (Marţi, 20 martie 2018, 22:09)

    Ochiana [utilizator]

    nu puteau sa le vopseasca sa nu rugineasca.??.. trebuia sa se mai ia o spaga, un comision ceva pe o noua achizitie. De curiozitate, plateste cineva pentru gardul vechi care a fost scos acum si aruncat pe undeva probabil pentru ca.....culmea, a ruginit dupa doua luni in ploaie si zapada (chestie absolut normala daca te gandeai dinainte)