Primarul Gabriela Firea anunta mai multe proiecte de infrastructura care vor lega Bucuresti de Magurele printre care o linie suspendata de tramvai

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Marţi, 13 martie 2018, 11:14 Actualitate | Administratie Locala


Gabriela Firea
Foto: Primaria Capitalei
Primaria Capitalei va realiza mai multe proiecte de infrastructura care vor lega Bucurestiul de Magurele si pentru facilitarea accesului la Institutul de Fizica Nucleara care dezvolta proiectul celui mai mare laser din lume - ELI-NP, a anuntat, marti, primarul Gabriela Firea. Printre acestea se numara: extinderea si modernizarea Sos. Bucuresti-Magurele, linie de monorail - tramvai suspendat si material rulant (80 tramvaie suspendate), o ruta Bucuresti - Magurele si Bucuresti Centura in Zona de Nord spre Ploiesti, realizarea coridorului de transport rapid cu autobuzul pe ruta Magurele - Gara de Nord.

O parte dintre aceste proiecte fac parte din strategia de transport a regiunii Bucuresti-Ilfov - Planul de Mobilitate Urbana Durabila. Gabriela Firea nu a dat un termen cand vor fi realizate aceste proiecte si nici cat costa acestea sau daca exista bani la bugetul local.

"Tot anul acesta avem in bugetul Primariei Municipiului Bucuresti extinderea si modernizarea Sos Bucuresti-Magurele pentru facilitarea accesului la Institutul de Fizica Nucleara care dezvolta proiectul celui mai mare laser din lume, Extreme-Light Infrastructure - Nuclear Physics (ELI-NP). Astfel, vom realiza o linie de monorail - tramvai suspendat si material rulant (80 tramvaie suspendate), o ruta Bucuresti - Magurele si Bucuresti Centura in Zona de Nord spre Ploiesti. In ceea ce priveste linia de monorail care va lega Bucurestiul de Magurele, Compania Municipala Dezvoltare Durabila a inceput deja analiza tehnica cu privire la implementarea acestui mijloc de transport. In bugetul Primariei Capitalei pentru anul 2018 sunt prevazute fonduri pentru studiul de fezabilitate a celor doua linii de tip monorail, cea catre Magurele si alta catre Nord", a declarat primarul Gabriela Firea.


Citeste mai multe despre   


















4646 vizualizari

  • +24 (26 voturi)    
    suspendat? (Marţi, 13 martie 2018, 11:20)

    mariusssss [utilizator]

    PSD-istii viseaza la diverse chestii suspendate: tramvai suspendat, presedinte suspendat etc. Nu vor realiza nimic deoarece fie nu exista sustinere financiara (pentru suspendarea tramvaiului), fie sustinere populara (pentru suspendarea presedintelui).
    • +27 (27 voturi)    
      Oprescu: facem ' Autostrada Suspendata' (Marţi, 13 martie 2018, 12:15)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui mariusssss

      Oprescu a facut 'Autostrada Suspendata'...ati vazut-o, nu ?


      acum vine nevasta lui Pandele sa faca 'tramvai suspendat'...eu cred ca astia de la PSD au o obsesie
    • +7 (7 voturi)    
      n-ati inteles (Marţi, 13 martie 2018, 14:08)

      manoman [utilizator] i-a raspuns lui mariusssss

      proiectul se suspenda!
      =)))
    • +10 (10 voturi)    
      a (Marţi, 13 martie 2018, 15:04)

      adrian67 [utilizator] i-a raspuns lui mariusssss

      Tramvaiul suspendat va merge pe autostrada suspendata.
    • +1 (1 vot)    
      E pe bune... (Miercuri, 14 martie 2018, 13:01)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui mariusssss

      Priviți și vă minunați la tramvaiul suspendat: https://www.popsci.com/gear-amp-gadgets/article/2009-07/shweeb-human-monorail-system-puts-your-feet-control#page-5

      Mari economii mari și sănătatea pasagerilor este puternic stimulată!
  • +20 (20 voturi)    
    Perfect! (Marţi, 13 martie 2018, 11:26)

    JestersTear [utilizator]

    Iar am intrat in faza viselor umede cu chestii suspendate. Deja Oprescu este nostalgic cu o lacrima in coltul ochiului...
  • +20 (20 voturi)    
    ! (Marţi, 13 martie 2018, 11:30)

    HChifteluta [utilizator]

    Iar a început asta să vomite fără număr!
  • +23 (23 voturi)    
    Pfff (Marţi, 13 martie 2018, 11:32)

    dealucaragiale [utilizator]

    Ma pufneste rasul de fiecare data cand tzatza firea incepe sa vorbeasca. Trist tare!
  • +17 (17 voturi)    
    e nebuna... (Marţi, 13 martie 2018, 11:57)

    ..13 [utilizator]

    Linie suspendata???

    Cred ca nu stie despre ce vorbeste!
  • +19 (19 voturi)    
    alooo, tovarasaaaa... (Marţi, 13 martie 2018, 11:59)

    morometu [utilizator]

    Noi nu avem cu ce si pe unde circula in Bucuresti. La metrou sunt doar gauri de cativa zeci de ani si tu incepi vrajeala cu circulatie suspendata? Pe soseaua de centura trebuie doar ceva poduri normale pentru ca la traversarea DN1, Mogosoaia, Chitila se sta cu orele in trafic...Sosea suspendata ne-a mai trambitat unul de-al vostru ani de zile si a zvarlit bugetul primariei prin paradisuri fiscale. de gurita si laude pe sticla , nu va intrece nimeni. Orasul se poate traversa doar de la 2, 3 ore in sus! Minciuni, gogosi, vorbe aruncate ca sa dea bine pe sticla. De pe ...prompter!
  • +19 (19 voturi)    
    ole ! (Marţi, 13 martie 2018, 12:00)

    nash pandelica [utilizator]

    sau, cum zic oltenii, olelei muica !
    pazea, ca e mai tare ca miticu oparescu.
    ala era cu autostrada zburatoare, madam pandele cu tramvaiul zburator !
    ptiu, bate-v-ar vina, da mincinosi mai sunteti !!

    deci, tramvai zburator la ploiesci ! :-)
    taman acuma, can' ghitza nu mai face naveta...si pe portocala l'au mazilit.
    bine ca'l face zburator, si nu metrou la magurele sau la ploiesci. ca dura pana in secolul viitor.

    cum zicea tov. dracnea, in 2050~!
    ce bine ca au planuri cu bataie lunga...
    sa speram ca madam pandele va ramane in job pan' atunci.

    tot inainte, tovarasi !
  • +14 (14 voturi)    
    Doamna Gabi, pot sa raspund eu? (Marţi, 13 martie 2018, 12:09)

    UltimulStingeLumina [utilizator]

    Cat va costa proiectul? Fara numar ... cat vrea doamna Gabi!
    Cand va fi gata proiectul? Vorbeste doamna Gabi cu domnul Oprescu si termina impreuna tot Bucurestiul, nu doar ce-i suspendat prin el
  • +15 (15 voturi)    
    neclaritate tramvai suspendat (Marţi, 13 martie 2018, 12:11)

    NicolaeA [utilizator]

    Cum va fi ?:
    a)-intai se va construi linia iar apoi tramvaiul va fi suspendat sau invers ? ori
    b)-linia se va costrui pe autostrada suspendata a lui Oprescu ?
    • +10 (10 voturi)    
      ... (Marţi, 13 martie 2018, 13:18)

      Nautilus [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      Tramvaiul e suspendat așa cum podurile vor fi subterane, tunelurile aeriene, parcările mișcătoare și periferia centrală.
  • +13 (13 voturi)    
    Suspendata, precum autostrada? (Marţi, 13 martie 2018, 12:38)

    JustinCase [utilizator]

    Suspendata, adica nu se mai face, nu? Adica, ramane in aer?

    Sa vezi cum curg comentariile pe pagina de FB a duamnei, de la pensionarii din Turda si Piatra Neamt, care o vor felicita calduros.
    • +10 (10 voturi)    
      tramvai suspendat (Marţi, 13 martie 2018, 12:51)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

      de bretele de pandele
    • +1 (3 voturi)    
      mai usor cu Piatra Neamtul :) (Miercuri, 14 martie 2018, 0:05)

      adrian_c [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

      ca e un oras respectabil.
  • +12 (12 voturi)    
    intai sa termine metroul (Marţi, 13 martie 2018, 12:48)

    Andrei453530 [utilizator]

    si celelate proiecte incepute, si apoi sa vorbeasca de cai verzi pe pereti
  • +11 (11 voturi)    
    xxxxl (Marţi, 13 martie 2018, 13:08)

    vorbeste lumea [utilizator]

    ei, iar a stat primareasa in curent ...
  • +10 (10 voturi)    
    Sa ne facem intelesi (Marţi, 13 martie 2018, 13:21)

    Gandalf! [utilizator]

    "tramvai" "S U S P E N D A T"
    =
    cu SUSPENDAREA vom ramane
  • +5 (5 voturi)    
    Suspendat (Marţi, 13 martie 2018, 17:24)

    tarabost [utilizator]

    este cuvantul cheie :).
  • +6 (6 voturi)    
    tichie de margaritar (Marţi, 13 martie 2018, 17:45)

    nedumeritul [utilizator]

    cate persoane vor merge din Bucuresti la Magurele pentru ca sa justifici o linie suspendata ?
  • +3 (3 voturi)    
    domnule nu se mai poate (Marţi, 13 martie 2018, 19:10)

    ..13 [utilizator]

    Uite ca unii chiar gandesc.

    Partidul vrea sa vorbesti, sa actionezi si eventual, la limita, sa mai si gandesti - asta este task-ul partidului - sa gandeasca pentru tine...

    Rai domnule oamenii astia cu Fi Rea!
  • +3 (3 voturi)    
    sigur (Marţi, 13 martie 2018, 21:26)

    nuculet [utilizator]

    Da, si porcii zboara iar noi ne vom teleporta de colo-colo. Doar asa vom circula in Bucuresti.