Gabriela Firea despre achizitionarea ELCEN: Sunt nedumerita ca dureaza atat de mult evaluarea. Poate constatam ca este mai eficient sa nu mai preluam ELCEN, sa ii lasam intr-o entitate economica muribunda. Noi avem back up, dumnealor nu au

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Joi, 1 martie 2018, 14:56 Actualitate | Administratie Locala


Gabriela Firea
Foto: Facebook - Gabriela Firea
Primaria Capitalei ar putea decide sa nu mai achizitioneze ELCEN daca valoarea stabilita de evaluator pentru tranzactie va fi prea mare, a declarat joi primarul general al Capitalei, Gabriela Firea. Aceasta s-a declarat nedumerita de faptul ca ministerul de resort inca nu a facut evaluarea pachetului de actiuni al ELCEN si abia acum se finalizeaza procedurile de achizitie pentru evaluator.

"Sunt usor nedumerita si surprinsa de faptul ca dureaza atat de mult evaluarea pachetului de actiuni al ELCEN. Am inteles ca domnul ministru este acum extrem de energic in a finaliza procedurile de achizitie pentru evaluator - pentru ca nici macar nu era stabilit un evaluator - astfel incat intr-o perioada decenta de timp sa putem sa avem si suma evaluata de catre Elcen, sa putem sa luam o decizie - achizitionam sau nu - deoarece nu s-a acceptat ca aceasta achizitie sa se realizeze la valoarea nominala, cum ar fi fost normal. In tara s-au dat CET-urile catre primarii cu titlu gratuit,  doar noua, celor de la Bucuresti, ni s-a impus valoarea de evaluare. Chiar si asa, la valoarea de evaluare, pentru noi este imperios necesar sa stim care este aceasta suma, pentru ca, poate, dupa ce o analizam in Consiliul General,  daca constatam ca este mai eficient sa nu mai preluam Elcen, sa ii lasam, asa cum inteleg ca doresc anumiti domni de la Elcen, sa ramana dumnealor, cu salarii mari, intr-o entitate economica muribunda, si se gandesc doar la interesul propriu, personal, si nu la interesul tuturor bucurestenilor. Noi avem back up, dumnealor nu au. Noi fara ei ne descurcam. Ei fara noi intra in faliment, pleaca acasa", a declarat primarul Gabriela Firea, joi, in cadrul sedintei de Consiliu General.


Citeste mai multe despre   


















1459 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    a (Joi, 1 martie 2018, 15:12)

    adrian67 [utilizator]

    Cum te descurci tu fara ei? Ei produc energia termica. Daca ei nu-ti mai furnizeaaza la RADET, ei ce mai livreaza populatiei? Din pacate te-au votat toti prostii din Bucuresti, acum cand trebuie sa demonstrezi ce-ti poate capul, esti toata ziua pe la televizor facand ce stii mai bine: sa dai din gura.
    • +4 (4 voturi)    
      noi avem backup (Joi, 1 martie 2018, 16:00)

      Andrei453530 [utilizator] i-a raspuns lui adrian67

      flacara de la aragaz, plapumi mai groase, o haina in plus.. :)
  • +7 (9 voturi)    
    sunt usor nedumerita (Joi, 1 martie 2018, 15:14)

    loveparade [utilizator]

    ca o evaluare la Elcen nu e ca si cum evaluezi 200 de galeti, 5 pachete cu lumanari si 200 de bilete de autobuz Voluntari - Iasi pentru credinciosii nostri.
    in plus, daca pretul evaluatorului mi se pare mare, evaluarea este gresita, am spus!
  • +7 (9 voturi)    
    Intrebare (Joi, 1 martie 2018, 15:16)

    michael22 [utilizator]

    As vrea sa pun si eu o intrebare doamnei primar. Daca Elcen nu va mai furniza agentul termic, Radetul ce va distribui populatiei?!!! Din nefericire inca o doamna primar nu vede intrega problema in ansamblul ei. Solutia este modernizarea atat a facilitatilor de productie, cat si a retelelor vechi de distribuitie.
  • -1 (3 voturi)    
    A-tz zic eo! Elcen o sa produca (Joi, 1 martie 2018, 15:53)

    asistat [utilizator]

    energie pt export si o sa vanda de dubleaza pibu’! A-i tzine a-n loc hoți de PSD-iști, ca erau locomotiva economiei pana acum!
  • 0 (0 voturi)    
    In tara s-au dat CET-urile (Joi, 1 martie 2018, 16:02)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    Ha Ha!
    S-au dat moca si astfel s-au stins niste datorii pe care primariile (distribuitorii de energie termica din subordinea primariei) le aveau catre CET. Bani pe care distribuitorul de energie termica ii incasase de la abonati - cei mai multi locatari, cu frica de a nu se bloca in datorii, pun intai banii pentru intretinere de-o parte si apoi se duc la piata...
    Nu peste tot datoriile termoficarii sunt ale locatarilor.
    Si uite asa, primariile si-au tras niste bani de galeti si pachete cu pui pentru pensionari si se inchide cercul...
    Ceea ce vrea si primara bucurestiului: totul intr-o singura mana, grijulie.
  • +6 (6 voturi)    
    adevarul e un pic invers (Joi, 1 martie 2018, 16:12)

    independentu [utilizator]

    Elcen are o singra problema: Radet-ul, care e al Primariei Capitalei.
    Datoriile lor catre Elcen sunt cele care au provocat insolventa ambelor.
    Madam Firea vrea sa ia Elcenul ca sa se anuleze datoriile Radetului. Dar problema ramane, subventiile RADET se duc in pret, in loc sa se duca in investitii. mamutul ELCEN-Radet o sa faca datorii la Distrigaz si o sa ajungem in aceeasi situatie. Iar azi Firea se plangea ca refacerea retelei RADET merge doarte incet! poftim? bai cine plm e primar???
  • +1 (1 vot)    
    Este falsa asocierea (Joi, 1 martie 2018, 16:41)

    BuzzBuzzard [utilizator]

    Asocierea Elcen ( nu primeste bani de la RADET pentru ca sa plateasca gazul natural ) si RADET ( nu are bani de modernizare a retelei ) este falsa de la inceput . Vrei sa rezolvi o problema tehnica fara bani ! Asociezi doua societati cu probleme vrei sa iasa una fara probleme ! FALS !
  • +1 (1 vot)    
    cum adica ce dureaza atat? (Joi, 1 martie 2018, 16:42)

    Adri4n [utilizator]

    cerere ai facut? dosar cu sina ai dus? adeverinta?
    Ce-mi place ca incurca birocratia pe care ati cultivat-o in aproape 30 de ani de democratie originala.
  • -1 (3 voturi)    
    Interzicerti-le pacura, faceti controale. Afisati (Joi, 1 martie 2018, 17:48)

    D-or [utilizator]

    Interziceti-le de facto sa mai arda pacura, cereti Politiei Locale sa faca permanent controale.

    Daca vor fi nevoiti sa respecte legea, atunci vor ceda ELCEN gratis.

    A propos, de citeva zile, aerul e mai irespirabil ca oricind in Bucuresti.

    Le-a dat Primaria voie sa foloseasca pacura pt incalzire? Nu ar trebui sa stim si noi?
    Exista un orar de poluare admisa?

    Unde sunt afisate aceste acorduri, astfel ca si cetatenii sa stie cel putin de unde si de ce si pe ce perioada vor suporta poluarea?

    Deciziile Consiliilor locale sunt oricum publice, dar ar trebui o pagina speciala dedicata acordurilor privind poluarea temporara si justificata.
  • 0 (0 voturi)    
    ELCEN și RADET (Joi, 1 martie 2018, 19:01)

    NME [utilizator]

    Nu e chiar așa simplu cum lasă țoa..., pardon, primărița să se înțeleagă.
    1. ELCEN produce agent termic ȘI energie electrică. Energia termică, produsul principal, merge către RADET. Energia electrică, produsul secundar, este vândută în Sistemul Energetic Național, doar că e mai scumpă decât cea livrată de alți producători.
    2. RADET nu se alimentează exclusiv de la ELCEN, ci mai au și ei câteva CET-uri mai mici, care însă nu pot susține singure consumul de energie termică al Bucureștiului. Back-up-ul de care vorbește țoa..., pardon, primărița, este doar pe hârtie.

    Deci. Nici ELCEN și nici RADET nu au șanse practice de a supraviețui separat. Teoretic da, unii pot vinde curent electric, iar ceilalți pot livra căldură produsă chiar de ei.
    Doar că, pe de o parte, acel curent electric este prea scump pentru a fi vândut în profit, iar de partea cealaltă energia termică produsă nu ajunge decât poate pentru un cartier mai mic, în niciun caz pentru tot Bucureștiul, nici măcar cu viitorul CET promis a fi construit în nordul orașului.

    Dar tocmai am auzit că țoa..., pardon, primărița a numit un alt administrator special la RADET, un oarecare Burghiu, din 2017 director general la Compania Municipală Managementul Traficului București, membru în CA la Metrorex și Compania Municipală Parcuri și Grădini, iar din 2016 consilier la Compania Națională Aeroporturi București. Numai companii de renume, cu profit și rezultate extraordinare. Și toate strâns legate de activitatea de producere și distribuție a energie termice. Ce mai, un adevărat geniu!

    Pardon, am vrut să spun o altă numire politică. Penibil!