Scolile sunt inchise luni si marti in Bucuresti / Firea: "Probabil se va extinde aceasta decizie"

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 25 februarie 2018, 12:21 Actualitate | Administratie Locala


Gabriela Firea
Foto: Facebook - Gabriela Firea
Scolile din Bucuresti se vor inchide luni si marti din cauza atentionarilor emise de meteorologi, a anuntat primarul general, Gabriela Firea, precizand ca o masura similara ar putea fi luata si pentru zilele urmatoare. Anuntul a fost facut in cadrul comandamentului de iarna convocat duminica la pranz de Firea. 

"In primul rand ne intereseaza viata cetatenilor si sanatatea acestora si mai putin anumite critici. (...) Am luat decizia ca luni si marti sa nu aiba loc cursuri in Bucuresti si probabil se va extinde aceasta decizie. (...) Este vorba despre vant, ger, doua fenomene suprapuse si de asemenea ninsoare temporar abundenta"", a spus primarul general al Capitalei, potrivit Agerpres.  

UPDATE 15.47 "In unitatile de invatamant particular, decizia apartine conducerilor acestora" a declarat inspectorul general scolar  Florin Lixandru

Administratia Nationala de Meteorologie a emis duminica doua coduri portocalii prin care avertizeaza ca, incepand de luni dimineata, urmeaza ninsori si viscol in 12 judete din sudul si sud-estul Romaniei.

De asemenea, un cod portocaliu de temperaturi foarte scazute va intra in vigoare luni dimineata si isi va inceta valabilitatea joi. 

In Moldova, estul Transilvaniei, Oltenia, Muntenia si Dobrogea valul de frig se va intensifica, gerul va fi persistent chiar si pe parcursul zilelor, cand valorile termice vor fi comparabile cu recordurile inregistrate in aceasta perioada. Temperaturile maxime vor fi frecvent intre -12 si -8 grade, cele minime se vor incadra in general intre -22 si -12 grade, iar rafalele vantului vor accentua senzatia de frig.


Citeste mai multe despre   
















12858 vizualizari

  • +51 (69 voturi)    
    Incredibil! (Duminică, 25 februarie 2018, 12:26)

    Ciprian1979c [utilizator]

    Asta-si bate joc de noi! Se duc copiii din fundul Moldovei la scoala, dar in Bucuresti, nu!?!? Incredibil! E treaba mea cum imi duc copilul sa scoala! Ar fi putut macar sa o faca optional, sa nu se puna absente! Sau ii e frica ca nu ajung aia din Ilfov, de la ea, cu copiii la scoala(care oricum si-au inscris ilegal - cu vize de flotant -copiii la scoala in Bucuresti). In rest, 90 % dintre noi, stam la maxim un km de scoala!
    • +46 (56 voturi)    
      Pai... (Duminică, 25 februarie 2018, 13:16)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

      ...daca merg copiii la scoala scade procentul de viitori votanti ai psd-alde ! Asta daca ar putea ar desfiinta invatamantul de tot !
      • +13 (19 voturi)    
        Am fi putut avea alt primar, (Duminică, 25 februarie 2018, 15:28)

        2087 [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        dar bucurestenii nu s-au dus la vot.

        Deci e vina bucurestenilor.
        • -7 (29 voturi)    
          Nu am fi putut avea (Duminică, 25 februarie 2018, 15:52)

          Maspp [utilizator] i-a raspuns lui 2087

          Am tot auzit ca nu s-a dus lumea la vot. Ce garantie aveai ca aia care nu s-au dus nu se imparteau la fel la vot ?
          • +8 (18 voturi)    
            Ce garantie aveai ca ar fi votat cu PSD? (Duminică, 25 februarie 2018, 17:00)

            2087 [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

            Bucurestiul e Bucuresti, aici stau multi oameni care au evadat din saracie si au venit sa faca o facultate, oamenii sunt altfel decat in fiefurile comuniste Teleorman, Olt etc.
            • -6 (18 voturi)    
              s-a vazut dupa de primari au fost in Bucuresti! (Duminică, 25 februarie 2018, 17:38)

              kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui 2087

              are rost sa zic de Lis, Halaicu, Videanu, Basescu, Ciorbea etc
        • +13 (19 voturi)    
          Asa e cand te pisi pe el de vot! (Duminică, 25 februarie 2018, 16:03)

          Dragoda [utilizator] i-a raspuns lui 2087

          FMM!
      • +27 (33 voturi)    
        Păi... (Duminică, 25 februarie 2018, 15:53)

        GOG [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        Țara te vrea prost!
        Generația asta o să știe că atunci cand ninge ne închidem in casa! Pentru noi, aștia mai bătrâni, ninsoarea era o bucurie în sine, iar școlile nu se închideau, ca să ne dubleze bucuria!
        • +2 (2 voturi)    
          Ce ne mai tavaleam prin zapada (Luni, 26 februarie 2018, 11:13)

          Cuca [utilizator] i-a raspuns lui GOG

          in curtea scolii.... Si nu-i pasa nimanui ca ajungeam fleasca acasa.... si acasa nu era nimeni sa ne bage sub dus fierbinte, sa ne usuce, sa ne schimbe, etc. pentru simplul motiv ca acasa nu era nimeni - am crescut cu cheia de gat. Parintii veneau dupa ora 5 acasa, si nu toti copiii aveau acasa bunici etc. Cu toate astea, ne-am vazut de treaba, am crescut, suntem bine. Si, apropo, nici macar nu prea raceam - si nu stateau parintii cu medicamentele dupa noi.
    • -32 (58 voturi)    
      normal (Duminică, 25 februarie 2018, 13:17)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

      Firea ar trebui să țină școlile deschise și simultan închise, ca să mulțumescă pe toată lumea.
      • +17 (29 voturi)    
        Dar, (Duminică, 25 februarie 2018, 13:51)

        Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        ce ar fi mazeto sa nu se puna absente?!..e chiar asa complicat, e chirurgie pe creier?...adica, profesorul oricum e maine la scoala, ca nu i-o tine si pe aia acasa! Stiu ca e greu de priceput pt tine
        • -2 (12 voturi)    
          . (Duminică, 25 februarie 2018, 14:50)

          tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

          Nu cred ca vin nici profesorii, speranta ei e sa reduca presiunea din trafic, ce sens ar avea sa vina la scoala? Sa se uite pe pereti? Scolile nu mai trebuie incalzite decat minimal, cat sa nu inghete tevile, costuri mai mici.
          • +22 (28 voturi)    
            Pai ce sa mai zic... (Duminică, 25 februarie 2018, 15:20)

            Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

            sper sa le tina inchise si joi(pe 1), atunci! Sa vezi ce-i vor sari directoarele in cap cand nu-si vor mai primi cadoul de 1 martie! :))))))))
            • 0 (0 voturi)    
              Hahaha, da, corect, (Luni, 26 februarie 2018, 11:14)

              Cuca [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

              nu ma gandisem la asta ! :-))
      • +18 (28 voturi)    
        nu chiar pe toata lumea (Duminică, 25 februarie 2018, 13:59)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        scopul educatiei nu este sa-i multumeasca pe analfabetii cu drept de vot.
      • +10 (18 voturi)    
        Pai in final o sa fie inchise si cand e cod verde (Duminică, 25 februarie 2018, 15:53)

        Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Initial era vorba ca se inchid cand e cod rosu, acum e vorba de cod portocaliu. Anul viitor se vor inchide cand e cod galben.
      • +3 (15 voturi)    
        n'ar fi fost mai bine sa taca ?! (Duminică, 25 februarie 2018, 17:26)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        stiu ca'i place sa se auda, boala contractata la latrina 3, da acolo e voie...free meal.
    • +28 (40 voturi)    
      De ce te miri? (Duminică, 25 februarie 2018, 13:35)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

      pesede are nevoie de prosti, de lenesi, de incapabili, de incompetenti,....
      Daca pruncii nu ajung la scoala, au sanse mari sa ajunga pesedisti de vaza!
    • +14 (24 voturi)    
      Mda, si probabil inca 6 ani cu femeia asta (Duminică, 25 februarie 2018, 13:49)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

      O sa fie un cosmar.
    • -9 (17 voturi)    
      Cipriane, (Duminică, 25 februarie 2018, 15:21)

      Romulanul [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

      mai lasa-ne, stim ca esti Gica contra.
    • +5 (7 voturi)    
      Sa mute vacanta de vara, iarna (Duminică, 25 februarie 2018, 16:51)

      Ord [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

      ca sa stea copiii linistiti acasa, nu-si mai face probleme nici doamna firea si mai salveaza si un pic de curent si caldura.
    • -2 (10 voturi)    
      cum o dai tot nu e bine :))) (Duminică, 25 februarie 2018, 17:34)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

      s-a mai facut asta cu optional si sa nu se dea absente, dar duduia tunegaru a zis ca nu-i spune ei primarul ce sa faca si ca ea pune absente
      http://www.ziare.com/gabriela-vranceanu-firea/primar-bucuresti/o-profesoara-ii-da-o-replica-dura-primarului-firea-care-a-decis-ca-elevii-pot-intarzia-la-scoala-fara-sa-li-se-puna-absente-1450357
  • +32 (42 voturi)    
    Cel mai bine ar fi pana.... (Duminică, 25 februarie 2018, 12:36)

    gigiN [utilizator]

    ...la Paste.Dar si mai bine ar fi sa...inchidem parlamentul si psd-ul macar vreo 2 ani.
    • -3 (3 voturi)    
      excelenta idee (Luni, 26 februarie 2018, 11:31)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      intre timp, tara sa fie condusa de US Embassy, ajutata de German and Dutch Embassies, prietenii nostri cei mai de nadejde
  • +27 (35 voturi)    
    scoli inchise (Duminică, 25 februarie 2018, 12:37)

    miticuta [utilizator]

    de ce inchide scolile ? ea care a rezolvat
    "totul" in bucuresti ? pandelica nu poate s-o ajute ?
    iar a luat-o iarna "prin surprindere" ? pe astia ii surprinde iarna de cand ii stiu. si ii stiu de foarte multi ani ...
    parca a nins in iulie, nu ?
    • -8 (10 voturi)    
      e de frig, nu de zapada! (Duminică, 25 februarie 2018, 17:41)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui miticuta

      dar cand esti impotriva blondei, orice e bun!
  • +37 (47 voturi)    
    Punem pariu ca le inchide si miercuri ? (Duminică, 25 februarie 2018, 12:44)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Tzoapa recidiveaza.

    E cel mai simplu, ce deszapezire, ce utilaje ?

    "Stati acasa cu totii si uitati-va la TV sa vedeti ce bine va conduc, ce bine administrez Bucurestiul... nefacand mare lucru."

    Zici ca e Ceausescu care interzicea folosirea autoturismelor personale pe timpul iernii ca sa nu "impiedicam buna desfasurare a activitatilor economice" si pastra interdictia pana se scuturau florile din ciresi.

    Daca ar fi iernile cu zapada de 10 cm din 3 in 3 zile, ar ingheta anul scolar ?!
    • +23 (25 voturi)    
      Deja vu (Duminică, 25 februarie 2018, 13:32)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Chiar vorbeam cu prietenii ieri ca se lauda cu analiza comisiei de "vremuri grele ale iernii" si ca sigur inchide iar scolile.

      Astept cu nerabdare sa aud cum RTV si A3 vor spune ca Firicica a slavat DIN NOU bucurestiul de o ninsoare EXPLOZIVA si SOCANTA care AMENINTA viitorul COPIILOR in EXCLUSIVITATE!

      Apoi sa ameninte si sa atace gurile rele ale celor ce dau in vileag ca-s minciuni si sa-i discrediteze aratand ca freedom of speech este doar o fraza in engleza neaplicabila intr-un stat cenzurat.

      Iti doresc sa traiesti la fel de bine precum cetatenii pe care ii "conduci" tovarasa duamna!
      • -1 (1 vot)    
        ma uit pe geam (Luni, 26 februarie 2018, 10:08)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        si vad ca Firea minte! Afara e frumos, cald si placut.
    • -9 (15 voturi)    
      sigur va fi si miercuri, prognoza arata asa (Duminică, 25 februarie 2018, 15:04)

      leeloo2 [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Dar se va valida mai intai pana marti si se va da liber si dupa cel mai probabil, o masura buna menita sa asigure atat siguranta copiilor cat si circulatie decenta caci traficul de scoala cu auto e imens in capitala.
    • 0 (0 voturi)    
      bai (Luni, 26 februarie 2018, 11:42)

      dragonic [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      de unde stii ??? in ce an sau ani a fost asa ??? mai citeste ....
  • +30 (40 voturi)    
    Incompetenta si urmarirea propriului interes (Duminică, 25 februarie 2018, 12:52)

    AureliusM [utilizator]

    Copii nostrii vor sa invete !!!

    Opriti scolilele ca sa nu se vada ca de fapt banii de deszapeziere sunt sifonati si utilajele iarasi "nu o sa faca fata", iar traficul ar fi de cosmar.
    Prognoza este de 1 zi jumatate de ninsoare cu vant de maxim 40km/h si temperaturi de -10, maxim -14 grade. Nimic neobisnuit pentru iarna.

    Primarul NU ARE COMPETENTA sa decida pe chestiuni de invatamant, poate cel mult sa se sfatuiasca cu altii care au.
    Anuntul in media cu o zi inainte va crea haos, se stia de aceasta furtuna de 1 saptamana. O parte din oameni nu vor fi informati si vor venii oricum.

    Cu totii nu vor avea timp sa se organizeze pentru a-si lasa copii cu cineva. Nu trebuie sa fii parinte ca sa intelegi gravitatea problemei.

    Asa ati facut si anul trecut! Alegeti sa ignorati feedback-ul primit de la locuitorii orasului ! Vreti sa ne faceti copii analfabeti?

    PS: cei din satele din jur vor merge la scoala, poate in conditii de transport mai grele.
  • +31 (43 voturi)    
    Tanti Firea ce facem cu copiii ? (Duminică, 25 februarie 2018, 12:58)

    kosfunny [utilizator]

    In caz ca nu stii mai tanti Pandele, noi, marea parte a parintilor inainte sa mergem la servici ducem copiii la scola/gradinita , apoi mergem la servici ,apoi ne adunam copiii si mergem cu ei acasa. In cazul asta ce facem daca stapanul nu ne poate acorda zile de concediu de pe o zi pe alta ? ...A naibii iarna cum vine ea in februarie , nu se putea in programul ala de guvernare al partidului matale sa se programeze iarna in vacanta ?
    • -20 (30 voturi)    
      n-ai aflat? (Duminică, 25 februarie 2018, 13:26)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui kosfunny

      homsculingul rulează!
    • -21 (27 voturi)    
      acasa copii. scoala nu e cresa. (Duminică, 25 februarie 2018, 13:33)

      leeloo2 [utilizator] i-a raspuns lui kosfunny

      acasa copii. scoala nu e cresa.
      • +11 (15 voturi)    
        Si mersul la job sa fie optional ! (Duminică, 25 februarie 2018, 13:45)

        kosfunny [utilizator] i-a raspuns lui leeloo2

        ...
        • -8 (20 voturi)    
          multe companii in vest dau liber si ele (Duminică, 25 februarie 2018, 14:46)

          leeloo2 [utilizator] i-a raspuns lui kosfunny

          mutle companii in vest dau liber si ele
          • -5 (9 voturi)    
            sunt pesediste! (Duminică, 25 februarie 2018, 17:41)

            kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui leeloo2

            conform logicii de aici!
      • +5 (11 voturi)    
        Scoala folosita si pentru supravegherea copiilor (Duminică, 25 februarie 2018, 14:36)

        mmagic [utilizator] i-a raspuns lui leeloo2

        In Franta in toate zilele din an scoala este obligata sa asigure copiilor supraveghere chiar si pe perioada vacantelor scolare, pana la ora 19 seara, contra cost bineinteles dar serviciul este pus in practica peste tot. Asa ca se pot duce parintii care nu au parte de ajutorul bunicilor sau al bonei linistiti la servici.
        • -9 (13 voturi)    
          da, e un serviciu platit, la noi vor gratis (Duminică, 25 februarie 2018, 14:50)

          leeloo2 [utilizator] i-a raspuns lui mmagic

          D, e un serviciu platit, la noi vor gratis... si la noi sutn afterschool-uri care pot face asta dar cosporatistii vor free :)
        • 0 (0 voturi)    
          Si la noi se poate (Luni, 26 februarie 2018, 10:25)

          kosfunny [utilizator] i-a raspuns lui mmagic

          la institutii private si la preturi pe care nu si le poate permite oricine.
  • +37 (45 voturi)    
    Gabriela, fa-te ca lucrezi (Duminică, 25 februarie 2018, 13:00)

    2087 [utilizator]

    Asta e primaria-spectacol a Bucurestiului, concerte, manele, targuri - parada, totul e parada.

    Bine ca iti parchezi camioanele de deszapezire la Victoriei cu girofarele aprinse ca sa atraga atentia - "uite, primaria face ceva".

    Gabriela, daca tu chiar lucrai pentru Bucuresti, n-aveai nevoie sa recurgi la asemenea trucuri ca sa-ti dai singura importanta.

    Mai tarziu mai cumperi niste smartphone-uri si cursuri-care-sunt-vacante-pe-litoral pentru slugile din PMB, nu-i problema.

    Ah, si sa nu uiti sa capitalizezi firmele primariei, adica ale tale, cu banii fraierilor de bucuresteni care n-au votat.
  • +42 (46 voturi)    
    Este a treia oara (Duminică, 25 februarie 2018, 13:03)

    coldplayer211 [utilizator]

    Este a treia oara cand asta inchide instituțiile de învățământ ca să își mascheze incompetența.
  • +21 (21 voturi)    
    ... (Duminică, 25 februarie 2018, 13:10)

    mazgalici [utilizator]

    inseamna ca nici profesorii nu o sa se duca la munca.
    dar ceilalti bugetari is mai fraieri , eu zic sa anunte CNCD-ul
  • -3 (15 voturi)    
    Frumos ca se gandeste (Duminică, 25 februarie 2018, 13:19)

    asistat [utilizator]

    la copilasi!
    • -7 (15 voturi)    
      asa este. (Duminică, 25 februarie 2018, 15:06)

      leeloo2 [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      .
  • +3 (9 voturi)    
    DNA-ul (Duminică, 25 februarie 2018, 13:27)

    DanTeo [utilizator]

    Exagereaza...
  • -19 (31 voturi)    
    buna decizia. (Duminică, 25 februarie 2018, 13:32)

    leeloo2 [utilizator]

    E buna decizia mai ales ca va fi si ger. Sunt tari civilizate unde si la 3cm de zapada se inchid scolile.
    • +2 (4 voturi)    
      Sunt tari (Luni, 26 februarie 2018, 9:37)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui leeloo2

      unde daca s-ar opri scolile din cauza de minus zece grade s-ar face scoala numai vara, cand din pacate este vacanta.
      Culmea: aia merg la scoala pe ger si le merge mintea, brici!
  • +23 (27 voturi)    
    Otrăvim fântânile, ardem grânele..... (Duminică, 25 februarie 2018, 13:34)

    unTaran [utilizator]

    O sa vină degeaba viscolul ca nu o sa găsească pe nimeni in Bucuresti. incompetența, neputință, nepăsare, psd, hoți, mafie,prostie, bolșevici, slugi infecte.
  • +24 (24 voturi)    
    Prostie, fudulie și incompetență (Duminică, 25 februarie 2018, 13:42)

    of of [utilizator]

    Trebuie să ne mobilizăm masiv la vot în 2020!
    • +7 (9 voturi)    
      Incearca sa-i trezesti pe bucuresteni (Duminică, 25 februarie 2018, 15:27)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui of of

      din prostia in care se complac de atatia ani.

      Mult succes.
  • +25 (25 voturi)    
    Cod rosu al prostiei ! (Duminică, 25 februarie 2018, 13:46)

    Sati [utilizator]

    Ţaţa, interesele personale si de partid si conferintele de presa. Masini cu girofare rad in soare.
  • +18 (18 voturi)    
    bah da inchidele de tot (Duminică, 25 februarie 2018, 14:03)

    pb80tm [utilizator]

    economisesti apa, curent, caldura. te pupa olguta ca economisesti salarii la profesori. plus ca devin dispensabili si poate psd sa se laude ca indeplineste planul si la reduceri bugetare.
    ce sa mai invete copii intr-un sistem distrus de talamba ecaterina? mai jos de prosteala adusa de genunche si pamblica nu exista. daca copii stau acasa pana la 18 ani pe minecraft ies mai inteligenti si mai invatati decat daca merg la scolile tale ratate.
    tu esti o chilotareasa ajunsa in functii mari. intre tine si o secretara responsabila cu propaganda pcr dintr-o fosta fabrica de dopuri comunista nu e nici o diferenta. de cate ori te citeaza europafm de atitea ori arunc radioul pe geam. numai tonul vocii tale scade productivitatea angajatilor cu 40% asta fara sa urmarim sensul diareii tale verbale complect decuplate de la vre-un sistem de gindire
  • +20 (20 voturi)    
    Daca Firea era primarita (Duminică, 25 februarie 2018, 14:07)

    motanul_gri [utilizator]

    ... in Alaska, vacantele scolare durau jumatate de an.
  • +18 (18 voturi)    
    E mai simplu sa inchida scolile (Duminică, 25 februarie 2018, 14:08)

    kokos [utilizator]

    decat sa faca deszapezire .Daca bucurestenii isi duceau copii la scoala luni dimineata , sigur Bucurestiul era paralizat , asa o sa zica :uite , vedeti , in Bucuresti se circula!
    • +14 (14 voturi)    
      Evitarea blocarii circulatiei auto (Duminică, 25 februarie 2018, 14:20)

      motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui kokos

      ... este motivul real pentru care inchid scolile in Bucuresti.
      Ar fi trebuit sa recunoasca cinstit asta din capul locului. Multi oameni sunt atat de critici si pentru ca simt ca sunt dusi cu presul.
      • -8 (12 voturi)    
        sau au fitze in cap... (Duminică, 25 februarie 2018, 14:47)

        leeloo2 [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

        sau au fitze in cap...
  • +17 (21 voturi)    
    scolile... (Duminică, 25 februarie 2018, 14:22)

    ladybug [utilizator]

    nu stiu cum de am supravietuit pana acum fara ajutorul dvs. Am trecut prin zapada de 1m si -15 grade ziua, am fost si la scoala si la sanius iar acum 25 cm zapada devin o problema de viata si de moarte. Daca tot va interesati atat de mult de copiii nostri poate eliminati si rahatul cainilor de pe trotuarele din jurul scolilor si de la locurile de joaca.Poate se tin cusuri fara miros de rahat.
    • -7 (19 voturi)    
      e cazul sa si traim nu doar sa supravietuim (Duminică, 25 februarie 2018, 14:56)

      leeloo2 [utilizator] i-a raspuns lui ladybug

      Au fost vremuri grele in trecut in care autoritatile nu se ocupau si puneau copii la risc pe ger zi viscol, e cazul sa reparam si sa nu se mai repete. In toata lumea civilizata se evita scoala pe vremea proasta.
      • +8 (10 voturi)    
        .... (Duminică, 25 februarie 2018, 17:21)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui leeloo2

        Hai sa traim atunci, nu sa stergem gardurile cand ducem copiii la scoala pentru ca sunt masini parcate pana in gard. Sa nu calcam in rahati de caine cum s-a zis mai sus etc.
  • +14 (18 voturi)    
    Dar familiile unde amandoi parintii lucreaza (Duminică, 25 februarie 2018, 14:30)

    mmagic [utilizator]

    Ce o sa faca parintii care nu au bunici, nu au bona si care se bazau ca isi pot lasa copii la scoala? Cauta bona in ultimul moment? Isi iau copii la servici? Isi iau concediul cu de-a sila si se cearta cu patronul sau se roaga? Ar trebui ca scolile sa le permita parintilor sa lase copii la scoala daca profesorii tot vin. Cine o sa recupereze orele pierdute de pomana? Tot bietii copii si parinti o sa aibe de invatat si de tras ce nu s-a facut.

    Apoi ce este cu starea asta de spirit alarmista a doamenei Firea? Ea chiar a uitat vremurile de altadata cu ierni normale sau a trait intr-un clopot de sticla pana sa ajunga primarita si sa vada iernile? Mai am si un mare semn de intrebare ce fel de consilieri are atat de panicosi ca si ea? nu mai gaseste consiliieri cu capul pe umeri? La noi scoala este la 300m pe sosea si nu va fii nici o problema sa duc copilul la scoala dar cine sta cu copii in timpul ala, ii las singuri acasa.
    • -11 (17 voturi)    
      cum ziceam scoala nu e cresa. (Duminică, 25 februarie 2018, 14:48)

      leeloo2 [utilizator] i-a raspuns lui mmagic

      cum ziceam scoala nu e cresa, bunici, vecini etc...
      • +11 (13 voturi)    
        ... (Duminică, 25 februarie 2018, 17:20)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui leeloo2

        Dar ce e? Tarlaua primariei? Se inchide cand are chef primaria?
    • +6 (6 voturi)    
      ... (Duminică, 25 februarie 2018, 14:59)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui mmagic

      Nu cred ca vin profesorii. Ce sens ar avea, Firea e disperata sa fie cat mai putini oameni pe strada.
  • -16 (32 voturi)    
    masura rationala... (Duminică, 25 februarie 2018, 14:39)

    demaGOGU [utilizator]

    ...nu mai tarziu de acum 2 saptamani francezii au inchis complet sistemul educational la numai 2 inch de zapada si temperaturi externe de 0C!

    cand se anunta -22C! si 40 cm strat de zapada trebuie ca esti taliban hotnews daca insisti sa scoti copii pe strazi.
    • -10 (22 voturi)    
      mi se pare corect... (Duminică, 25 februarie 2018, 14:49)

      leeloo2 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Doar ca pe aici sunt multi irationali si propagandisti care nu judeca realitatea ci doar se iau de primar desi orice primar ar fi ar face fix la fel.
      • +11 (19 voturi)    
        cat iei pe postare pro Firuta? (Duminică, 25 februarie 2018, 15:45)

        nick24 [utilizator] i-a raspuns lui leeloo2

        ca deja esti la a 10 postare si pare fi un record pt un postac!!!
  • +4 (10 voturi)    
    ,,, (Duminică, 25 februarie 2018, 15:22)

    erevan [utilizator]

    tanti firea, nu aveti o cruce mai mare?????????
    gizass va numea farisei.
  • +1 (9 voturi)    
    dna firea (Duminică, 25 februarie 2018, 16:36)

    zigot [utilizator]

    mai puneti pe facebok o poza cand erati impreuna cu dl
    primar pandele in grecia, mai incalziti si bucurestenii ca
    sa treaca mai usor peste perioada rece si poate mai
    cresc si natalitatea
  • +6 (6 voturi)    
    xxxxl (Duminică, 25 februarie 2018, 16:44)

    vorbeste lumea [utilizator]

    putin, dom'le ... macar inc-o saptamana ... ...
  • +7 (11 voturi)    
    Precum (Duminică, 25 februarie 2018, 17:27)

    micul [utilizator]

    in alte tari, ar trebui ca profesorii sa fie in clasa si cine vrea sa aduca copiii fara ca ceilalti sa primeasca absente.
    • -1 (9 voturi)    
      Precum in alte tari? (Duminică, 25 februarie 2018, 18:26)

      Robin_W [utilizator] i-a raspuns lui micul

      In US ale A cand este inghetat pe strada (sau pe unele strazi) se inchide scoala pentru a nu risca accidente ale autobuzelor care transporta copii la si de la scoala.
      Acesta este motivul cel mai important.
      Daca timp de mai multe zile scoala este oprita din acest motiv, in vara aceasta se prelungeste pentru a compensa.
      Nu exista "scoala pentru cine vrea sau cine poate ajunge"!
      • 0 (4 voturi)    
        nu conteaza argumentele aici! (Luni, 26 februarie 2018, 10:02)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Robin_W

        dupa cum se vede. Important e ca Firea sa fie injurata.
  • +6 (10 voturi)    
    Ha ha ha (Duminică, 25 februarie 2018, 23:11)

    Sebycopilu [utilizator]

    Lasa ca saracii copii aveau nevoie de o mini vacanta la cat s-au rupt cu scoala...dupa 3 saptamani de vacanta de Craciun, au mers 2 la scoala si iara vacanta o saptamana...deja a trecut inca 2 saptamani de scoala, deci, e timpul de o noua o noua pauza...dati cate minusuri vreti dar nu va mai suparati cand copii vostri vor fi facuti “ analfabeti functionali”
    • +1 (1 vot)    
      Scoala (Luni, 26 februarie 2018, 10:46)

      Daredevil [utilizator] i-a raspuns lui Sebycopilu

      Cat de ipocrit poti sa fii sa consideri ca doua-trei zile in plus sau in minus afecteaza calitatea sistemului de invatamant !? Ai idee cate ore si zile se pierd pentru motive mult mai putin intemeiate decat acesta ( ger, viscol) ?
  • -3 (17 voturi)    
    Ma surprinde (Luni, 26 februarie 2018, 1:20)

    Appollodor [utilizator]

    Reactia excesiv de negativa. Putem critica primarul general pentru multele probleme din Bucuresti legate de trafic, neglijenta, cheltuieli inutile etc. dar la -10 grade si viscol pur si simplu nu inteleg reactia vitriolica a unora la aceasta hotarate - indiferent de culoare politica acestea nu sunt conditii proprii mersului la scoala, iar aceste zile pierdute pot cu siguranta fi eventual recuperate.
    • +3 (13 voturi)    
      Ti-ai luat rublele de la Dragnea pt postare? (Luni, 26 februarie 2018, 9:03)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Appollodor

      Postacule pesedist!
      • 0 (4 voturi)    
        in afara de atac la persoana, (Luni, 26 februarie 2018, 9:53)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        mai stii ceva?
        Si mai vorbesti de postaci....
      • +1 (3 voturi)    
        Le-am luat (Luni, 26 februarie 2018, 13:52)

        Appollodor [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Pe aceeasi cale pe care ai luat tu 30 de lei de la Soros pe caine, apoi m-am dus sa-mi iau o vodka de ei, ca tot se sta azi acasa...

        Revenind la un ton rational, nu reusesc sa inteleg prin ce metoda deductiva concluzionezi tu ca il sustin eu pe Dragnea doar pentru ca simt ca e frig afara...

        Si de ce anume sari precum un inchizitor la gatul meu cu acest tip de calomnii penibile in loc sa aduci vreo forma de argument rational?
    • 0 (0 voturi)    
      pentru ca... (Luni, 26 februarie 2018, 11:00)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Appollodor

      este o reactie excesiva...
      daca se gandea acum 20 de ani (cand erau iernile ierni) cum gandeste Firea... erau scolile inchise 2-3 luni iarna!
  • +2 (2 voturi)    
    Ce ai... (Luni, 26 februarie 2018, 9:57)

    MARA_MU [utilizator]

    cucoana te-a speriat faptul ca astia mici fac prea multa scoala si va depasesc curand nivelul vostru intelectual?!
    daca se dovedeste un mare fas ca petarda din septembrie cu furtuna devastatoare, te prinzi sa-ti dai demisia?
    Trebuie sa isi faca prezenta si firmele de dezapezire care nu au prea avut de lucru iarna asta si la ce contracte au negociat cu voi, mama mama ce iarna grea o sa avem saptamana asta!!
  • -1 (3 voturi)    
    2 fulgi (Luni, 26 februarie 2018, 10:11)

    CPetrescu [utilizator]

    Pentru 2 fulgi de zapada, Firea inchide scolile.
    Iarna asta a fost ca vara, am avut temperaturi peste 0 grade in medie. Incredibil , am ajuns sa inchidem scoala pentru ca sunt -10 grade afara!!!
    Penibil !
  • -2 (4 voturi)    
    eu zic sa inchida de tot scolile... (Luni, 26 februarie 2018, 10:59)

    liviu_ [utilizator]

    ca doar nu-ti trebuie carte sa pui stampila pe psd
  • +1 (1 vot)    
    Apocalipsa in cenceptia P$D (Luni, 26 februarie 2018, 12:38)

    esimov [utilizator]

    "In primul rand ne intereseaza viata cetatenilor si sanatatea acestora"... suna de parca acuma vine apocalipsa.

    Lui tanti Firea probabil cum sta toata ziua la caldurica i se face hipotermie cum scade putin temperatura de afara.