Gabriela Firea despre largirea strazii Fabrica de Glucoza: S-a finalizat proiectul tehnic, incepem lucrarile in curand

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Joi, 22 februarie 2018, 11:52 Actualitate | Administratie Locala


Str Fabrica de Glucoza, Bucuresti
Foto: Google Street View
Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, a declarat joi, in cadrul sedintei de Consiliu General, ca proiectul tehnic pentru largirea strazii Fabrica de Glucoza a fost finalizat, iar lucrarile vor incepe in curand. In bugetul pe anul 2018, primarul vrea sa aloce pentru proiect 4,7 milioane euro.

Proiectul este esential pentru Bucuresti deoarece aceasta strada va prelua o parte din traficul de pe autostrada A3, cand aceasta va intra in Capitala. In plus, in zona s-au construit mai multe cladiri de birouri si locuinte, iar cei care locuiesc sau lucreaza stau blocati pe aceasta artera zeci de minute. Lucrarile trebuiau sa inceapa inca de acum cativa ani.

Municipalitatea motiveaza intarzierile prin faptul ca a fost semnat contractul de proiectare si executie lucrari nr. 263/23.06.2017 intre Primaria Municipiului Bucuresti si Asocierea S.C. STRACO GRUP S.R.L.-S.C. TRACON S.R.L.-S.C. PRIMACONS GROUP S.R.L. abia in data de 23.06.2017, din cauza contestatiilor.

Termenul de finalizare a lucrarilor este de 18 luni incepand cu data ordinului de incepere, din care 5 luni proiectarea. Lucrarile presupun largirea arterei la doua benzi pe sens, amenajarea de trotuare si parcari si costa 48.228.719,48 lei. In bugetul Primariei Capitalei pe anul 2017 s-au alocat pentru aceasta lucrare 15 milioane lei.

Primaria Capitalei a decis sa largeasca strada Fabrica de Glucoza, inca din 2010, aceasta lucrare fiind necesara pentru preluarea traficului de pe autostrada A3 Bucuresti - Ploiesti, atunci cand ea va intra in Capitala. Tot in 2010, Consiliul General al Municipiului Bucuresti (CGMB) a aprobat culoarul de exproprieri si despagubirile - 163 milioane lei. Lucrarea nu a inceput, in 2014 s-a modificat legislatia, iar hotararea prin care s-au aprobat indicatorii tehnico-economici si exproprierile trebuia re-aprobata.

Primaria a redus suma necesara exproprierilor de la 163 milioane lei la 60 milioane lei, insa proiectul a fost reaprobat abia in primavara anului 2015 din cauza scandalului dintre partidele politice din CGMB si conducerea primariei, consilierii fiind nemultumiti de costul mare al exproprierilor.


Citeste mai multe despre   


















5897 vizualizari

  • +10 (16 voturi)    
    pentru Sceptici : DUamna Gabi A Spus Asa (Joi, 22 februarie 2018, 11:58)

    un domn [utilizator]

    In Curand = NICIODATA
    • -6 (12 voturi)    
      Scuze, dar Firea nu e de la PNL. (Joi, 22 februarie 2018, 12:22)

      adrianhn [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Vezi cat de bine au dezvoltat Romania si Bucurestiul Boc Basescu si Berceanu, cei mai mari constructori din timpul nostru.

      Constructori in minecraft bre, ca doar nu a facut Peneleul vreodata ceva in Romania.
      • +2 (6 voturi)    
        GRESHIT ! penel€ este Franciza P$D (Joi, 22 februarie 2018, 13:10)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

        Pandele a facut Troc la IF sa castige penel€, iar In Parlahotzment se voteaza Frateste ! ; la Primaria Municipiului Bucuresti se voteaza in Unanimitate ! DUamna Gabi Este Suleymana Magnifica !
      • +1 (3 voturi)    
        Bunicuta Iliescu, (Joi, 22 februarie 2018, 13:36)

        CaiusCosades [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

        taci bre din gura, ca ti-o astupa pamantul si scapi de parnaie. Sa nu-mi zici ca nu esti Bunicuta ca nu te cred!. Dar daca totusi n-ai fi, e pacat. E pacat ca esti mai stupid decat permite legea. Dar voua legea nu vi se aplica. Ca sunteti mai presus de lege. Atat de (pre)sus incat mi-ar placea sa va vad calarind norii din catedrala neamului alaturi de ingeri.
        • -1 (1 vot)    
          Raspuns tipic comunist. (Joi, 22 februarie 2018, 16:22)

          adrianhn [utilizator] i-a raspuns lui CaiusCosades

          Daca nu esti de acord cu mine esti prost si meriti sa te duci la inchisoare. Mentalitate de USRist, PCRist.
          • 0 (0 voturi)    
            Mizerabil Comentariu (Joi, 22 februarie 2018, 19:32)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

            Specific Tzie
    • +2 (2 voturi)    
      evident (Joi, 22 februarie 2018, 14:05)

      Andrei453530 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      apoi vor spune ca ei au vrut dar n-au fost lasati. De statul paralel.
    • +1 (1 vot)    
      Promisiuni. (Joi, 22 februarie 2018, 20:17)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      În cur înd.Știe ea ce spune.Vorbește pentru ai ei.S-o pupe ei acolo.
  • +11 (13 voturi)    
    eh... mesaje cu substrat (Joi, 22 februarie 2018, 11:59)

    g01an [utilizator]

    problema este ca nu proiectul tehnic este vreodata cauza intarzierilor, ci partea juridica si administrativa.

    ce ne spune cucoana este ca vor incepe lucrarile fara sa fie aceste chestiuni rezolvate, deci strada va fi un santier pentru cativa ani de zile cat vor dura procedurile. ghinion. si nu?! de ce ai vrea sa rezolvi toate piedicile dinainte sa te apuci de lucrari?
  • +11 (13 voturi)    
    Ce s-a largit la Firea? (Joi, 22 februarie 2018, 12:03)

    Frank777 [utilizator]

    Gaura din bugetul primariei?
    Nu-I nimic mai mareste niste taxe.Ca bucurestenii sunt usor de pacalit si o voteaza iar dupa Oprescu acum Firea este tot Oprescu si te intrebi ce este cu bucurestenii astia ...ca se zice despre ei ca sunt smecheri de Capitala.... ca de acolo se da ora exacta...acum o sa ramana si fara ceasuri....ca le doneaza la taxe si impozite locale.
    Ca sa aiba Firea si Pandele ce cheltuii.
    Ambii oameni cu frica de Dumnezei care dau la biserica...... din banii altora... ca ai lor nu merg.
  • +5 (7 voturi)    
    Puntina zabava insa (Joi, 22 februarie 2018, 12:12)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    ca sa vedem incotro de vos șmenuii banii - conform deciziei PSD
  • +6 (8 voturi)    
    Negoita de la Sector 3 (PSD) vrea sa construiasca (Joi, 22 februarie 2018, 12:14)

    Kivek [utilizator]

    Negoita de la scetorul 3 are afaceri cu terenuri si cu blocuri de locuinte...probabil avea nevoie de un teren nou pt un ansamblu de locuinte
  • +7 (7 voturi)    
    "Decat" minciuni (Joi, 22 februarie 2018, 12:49)

    midufi [utilizator]

    povesti, bla-bla, o sa facem, o sa dregem...
    De cati ani auzim acelasi lucru ?
    De cati ani nu s-a facut nimic ?

    psd - ciuma rosie stie doar sa fure.
  • +5 (5 voturi)    
    Da, in curand... (Joi, 22 februarie 2018, 13:07)

    Olyx [utilizator]

    prin 2020, nu mai devreme...!!! Ca atunci are din nou d-na Firea alegeri...si daca nu ar promite ce-ar mai face ?...
  • +2 (2 voturi)    
    Am auzit asta si la Oprescu (Joi, 22 februarie 2018, 13:40)

    MihneaR [utilizator]

    La doi ani de la castigarea alegerilor (iunie 2016 pt cei ce au uitat) lucrarile vor incepe ... "in curand"...
    RUSINE
  • +4 (4 voturi)    
    concluzia (Joi, 22 februarie 2018, 13:58)

    Who_is [utilizator]

    Drumul costa 48.000.000 RON si exproprierile 163.000.000 si vorbim despre fezabilitate. Ar trebui sa aflam ale cui sunt terenurile
  • 0 (0 voturi)    
    Curând poate să însemne multe (Joi, 22 februarie 2018, 17:23)

    aqualung [utilizator]

    Ambiguu, ca de obicei. Ce înseamnă „curând”? Aveți exproprierile făcute? Acord de mediu există? Cât va dura până când constructorul va primi autorizația de construire?

    Mai deunăzi vorbea la Parlament un reprezentant al unei firme care construia o autostradă, deci proiect teoretic de prioritate foarte mare, despre cum de astă toamnă până azi n-a primit autorizația de construire, deși avea toată documentația finalizată, și deci nu are cum să lucreze nimic.