Paul Stanescu: Am decis sa dam o OUG prin care unitatile administrativ teritoriale sa poata plati salariile din excedentul bugetar

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 19 februarie 2018, 17:29 Actualitate | Administratie Locala


Paul Stanescu
Foto: Agerpres
Guvernul va adopta cel tarziu saptamana viitoare o OUG prin care unitatile administrativ teritoriale (UAT) sa poata plati salariile, arieratele, sentintele si corectiile din excedentul bugetar, a anuntat luni vicepremierul Paul Stanescu, citat de Agerpres.

"In discutiile cu doamna prim-ministru, cu ministrul Finantelor, am hotarat sa dam o ordonanta de urgenta in care, din excedent - excedentul fiind o chestiune foarte sensibila asa cum stiti - fiecare UAT sa poata plati cheltuieli salariale, sentinte, corectii si arierate. Tot ordonanta asta va mai contine si doua lucruri: vom folosi acea compensare, cred ca acum doi sau trei ani s-a mai facut, adica daca un UAT este dator la o societate comerciala, societatea comerciala e datoare la ANAF, sa putem compensa toate lucrurile acestea si sigur ca e o chestiune care e urgent sa o facem, pentru ca sunt datorii pe care nu le putem compensa cred ca de vreo doi ani. Si, in acelasi timp, tot din excedent vom plati si arieratele si mai e un lucru foarte important: deci, compensarea, imprumutul din Trezorerie si din excedent, repet, cheltuieli salariale, corectii, sentinte, arierate, asta e tot. Nu stiu daca putem fi gata cu ea, pentru ca trebuie sa ia si avizul CES, pentru sedinta de Guvern de joi. Daca nu, ea sigur va intra in sedinta de guvern urmatoare, deci nu joia asta, ci joia cealalta", a afirmat Paul Stanescu, la Senat.

El a explicat ca exista localitati cu un excedent bugetar foarte mare, iar altele care nu au excedent.

"Sunt localitati care au excedent foarte mare, sunt localitati care au un excedent normal, sa spunem asa, sunt localitati care nu au excedent. Excedentul asta fiind o chestiune foarte sensibila, foarte delicata, cum s-ar spune. Adica, el pe ce sta, pana la urma? Romaneste, asa. El poate sa stea pe imprumut, daca vreti, pe proiecte multianuale, pe cofinantari, proiecte europene. (...) Dar noi asa cum am spus, in Legea bugetului, am stabilit lucrurile astea, deci scrie in Legea bugetului clar (...) ca va fi analizat fiecare UAT in parte si niciun UAT nu va pierde cofinantare, deci statul va interveni in cazul cofinantarilor si tuturor celorlalte proiecte pentru ca toate UAT-urile sa-si duca proiectele la bun sfarsit", a aratat Stanescu.


Citeste mai multe despre   


















3731 vizualizari

  • +32 (32 voturi)    
    marfa :) (Luni, 19 februarie 2018, 17:44)

    Xorciser [utilizator]

    Deci "UAT"-urile n-o sa mai investeasca nimic, incheie anul pe excedent, dupa care baga salarii mari :)
    • +28 (28 voturi)    
      ba mai mult... (Luni, 19 februarie 2018, 18:14)

      Djokovic [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      ba mai mult...ne spune chiar Stanescu, excedentul poate proveni din imprumuturi. Deci putem ajunge la situatia in care se imprumuta, nu fac nimic cu banii si apoi si-i distribuie ca salarii, ca doar au excendet. De platit vor plati cetatenii, in viitor.
      • +6 (6 voturi)    
        se cheama (Luni, 19 februarie 2018, 22:21)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Djokovic

        Buni de plata - astia sunt iresponsabili

        si cum se mai mira unii ca nu exista cultura financiara la nivelul populatiei -

        dar sa vezi matale ditamai cultura financiara la astia de ne conduc!!!!
      • +1 (1 vot)    
        Cum i-au păcălit pe bugetari... (Marţi, 20 februarie 2018, 13:05)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Djokovic

        .... ..le-au mărit salariile .... pe brut.... și plafonat!
        De ce nu fac la fel și cu primăriile? Că tre să le bage șpaga pentru electorale, primăriile sunt linia întâi în războiul voturilor, bugetarii sunt doar votaci de importanță secundară....
  • +15 (15 voturi)    
    Teapa ! (Luni, 19 februarie 2018, 17:47)

    BuzzBuzzard [utilizator]

    Veti vedea banii pentru salariile marite atunci cand vom avea excedent bugetar ! In secolul urmator poate !
    • +14 (14 voturi)    
      Din condei (Luni, 19 februarie 2018, 19:08)

      dan63 [utilizator] i-a raspuns lui BuzzBuzzard

      pot să facă ce vor! pentru că au fost aleși!

      poate înțeleg și cei care nu ies la vot!
  • +17 (17 voturi)    
    Sa (Luni, 19 februarie 2018, 18:38)

    Adri70 [utilizator]

    va bata Dumnezeu, hotilor!
    • +17 (17 voturi)    
      Sa vedem redeschiderea dosarului (Luni, 19 februarie 2018, 19:08)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui Adri70

      pe 22 februarie, la Stanescu.

      Nu uitati ca e plin de penali in PSD, iar ceilalti n-au fost anchetati inca.
  • +17 (17 voturi)    
    Mai pe romaneste (Luni, 19 februarie 2018, 19:05)

    ady77 [utilizator]

    Imprumutati-va, voi ca primarii, faceti salarii babane, ca ne vom imprumuta si noi pentru voi, si plateste toaNta lumea.
    America e mic copil, fata de Romania tara tuturor posibilitatiilor..
    Si uite asa " se fac" datorii, catre diverse firme, si aproape toate primariile sunt fericite.
    • +4 (4 voturi)    
      sigur ca exista diferente semnificative (Luni, 19 februarie 2018, 22:24)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui ady77

      acolo se munceste pentru bani si cine este prins cu spagutza - la racoare si fara banutzi.

      aici - cine fura astazi va fura si mai mult maine si va sta la soare, la mare!
  • +8 (8 voturi)    
    Din ce gaura a mai iesit si acest stanescu !? (Luni, 19 februarie 2018, 21:04)

    dekar [utilizator]

    Ce-l califica,de unde incrancenarea lui ?! Se vrea f'un Mazarin (dac-o fi stiind ce-a fost ala) pe langa regina Vasilica ?! Mira-te,lume !
  • +4 (4 voturi)    
    xxxxl (Marţi, 20 februarie 2018, 5:34)

    vorbeste lumea [utilizator]

    domnu' chupacabra se dezlantuie ...
  • +4 (4 voturi)    
    excedent bugetar (Marţi, 20 februarie 2018, 9:33)

    Ipse1954 [utilizator]

    excedent bugetar? Ba, esti prost? Ba, esti nebun!
    Daca exista excedent va mai cereau aia bani?
  • +1 (1 vot)    
    sigura ca da, doar au rezolvat (Marţi, 20 februarie 2018, 11:20)

    CVL [utilizator]

    toate problemele din localitatile lor: nu exista ulite neasfaltate, au toate localitatile canalizare si apa curenta, nu au probleme cu gunoiul, intretin excelent scolile si unde e cazul si spitalele/dispensarele, au asigurat transportul elevilor, au marit salariile, si ce sa vezi, au si excedent, Si pentru ca au muncit asa din greu in adevar merita un bonus din excedent. Sau nu?
  • 0 (0 voturi)    
    Legalizarea furtului. (Marţi, 20 februarie 2018, 12:17)

    asavreau [utilizator]

    Asta spune Paul Stănescu că va face.În loc să pedepsească UAT care și-au dat lefuri nesimțite,fără acoperire în taxele încasate și munca depusă,le permite să creeze un fals excedent bugetar prin împrumuturi.Cum nimeni nu-i va împrumuta,tot guvernul va fi cel care îi va împrumuta,hoția fiind suportată de toți românii.
  • 0 (0 voturi)    
    ce e aia? (Marţi, 20 februarie 2018, 14:06)

    lula [utilizator]

    care excedent, bre? de unde? din vistieria secreta a PARTIDULUI?
  • 0 (0 voturi)    
    !!?? (Miercuri, 21 februarie 2018, 21:27)

    laurentiucat [utilizator]

    nu stiu daca era nevoie. comuna noastra are excedent 28 de mld lei vechi si prin hotarare de consiliu local a cheltuit 1 mld din ei pe salariile ptr luna ianuarie si cateva facturi scadente.