Un angajat al Primariei Capitalei a fost surprins cand mergea cu masina pe linia unica dedicata tramvaiului 21. Primaria anunta ca a fost concediat

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Marţi, 19 decembrie 2017, 12:30 Actualitate | Administratie Locala


Masina PMB
Foto: Facebook
O masina ce apartine Primariei Capitalei a fost surpinsa circuland pe linia unica facuta recent de institutie pentru tramvaiul 21, pe Soseaua Colentina. Imaginea a fost postata de un cetatean pe Facebook si a stranit un val de nemultumire. Intr-un comunicat de presa, primaria Capitalei anunta ca l-a concediat pe angajatul care folosea masina.

"De curand a fost finalizata montarea gardurilor care separa linia de tramvai de restul benzilor pe Soseaua Colentina si Calea Mosilor. Aceasta lucrare a dus la scurtarea semnificativa a timpului de parcurs al tramvaiului 21 care asigura transportul locuitorilor din cartierul Colentina catre metrou (statia Obor) si centrul orasului. Ce e socant in poza alaturata este ca probabil tocmai un reprezentant al primariei (observati numarul B-01-PMB), institutia care a initiat acest proiect, incalca cu nonsalanta regulile, circuland pe linia de tramvai in ciuda gardurilor recent montate. Voi face demersurile necesare pentru identificarea si pedepsirea acestui sofer", a scris cetateanul pe Facebook.

Reactia Primariei Capitalei: "Primarul General, Gabriela Firea, NU circula si nu a circulat NICIODATA cu acest autoturism, edilul Capitalei avand la dispozitie o masina Dacia Duster. La volanul autoturismului respectiv se afla un angajat al PMB care, in urma incidentului, a fost concediat. Intrucat imaginile propagate in mediul online sunt insotite de un mesaj fals, tendentios, care aduce grave prejudicii de imagine Primarului General, Gabriela Firea, Edilul Sef isi rezerva dreptul de a-i actiona in judecata pe autorii acestor mesaje denigratoare".



















10251 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    ... (Marţi, 19 decembrie 2017, 12:44)

    tirolez [utilizator]

    Deci au dat afara soferul. Pun pariu ca era un mare mahar in dreapta, B-01-PMB pare a cuiva important. In principiu a insusi primarului , dar sa zicem ca nu.
    • +16 (16 voturi)    
      Dat afara si probabil reangajat (Marţi, 19 decembrie 2017, 13:47)

      IisusVine [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      La vreuna din firmele de "IT" ale pitipoancelor Gabitei.
      • +7 (7 voturi)    
        Concediat soferul autobuz (Marţi, 19 decembrie 2017, 15:48)

        Koczka [utilizator] i-a raspuns lui IisusVine

        probabil. Minciuna prin omisiune din nou.
        • +6 (6 voturi)    
          Oricum, vaca amenință cu darea în judecată (Marţi, 19 decembrie 2017, 16:22)

          IisusVine [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

          La fel că și stăpânul Livache sau burtosul care ii e coleg de apartament.
  • +27 (27 voturi)    
    ce mincinoasa (Marţi, 19 decembrie 2017, 12:45)

    DSS [utilizator]

    In primul rand nu ai cum sa concediezi pe cineva pt un motiv de genul asta. In nici un caz in Romania.
    In al doilea rand este tendentios sa dai pe cineva in judecata (sau sa ameninti) care semnaleaza un abuz.

    Dar asta e primarul Firea, doar gura de ea si actiuni nema.

    PS ma indoiesc ca circula Firuta cu Dusterul, cel mai probabil era masina ei
  • +11 (11 voturi)    
    Deci (Marţi, 19 decembrie 2017, 12:45)

    lula [utilizator]

    un angajat incalca legea si e dat un pic afara. poate sunt prea intelegatoare, dar ma gandesc ca un avertisment ar fi fost de ajuns.
    dupa care, cineva isi pierde firea si vrea sa il dea in judecata pe cel care a facut informatia publica....ceea ce mi se pare cat se poate de FIREAsc si logic....pentru defaimare a unei institutii publice.
    nimic din mesajul denuntatorului nu imi indica denigrare, ponegrire, etc.
    as vrea sa imi explice cineva care exact e baza duamnei pt afirmatia de mai sus.
    • 0 (0 voturi)    
      :) (Miercuri, 20 decembrie 2017, 9:30)

      StefanN1978 [utilizator] i-a raspuns lui lula

      Pai atata a invatat de la Varanul batran. Doar atata stiu astia din politica . Ei ne dau in judecata mai nou pe cei corecti care sesizam magariile lor. Doar au de partea lor justitia toata mai nou !
  • +2 (8 voturi)    
    Cum adica? (Marţi, 19 decembrie 2017, 12:47)

    pedepsitorul [utilizator]

    Singura penalitate corecta e doar cea aplicata de Politia Rutiera!

    Primaria are si responsabilitatea traficului rutier... in sensul unui traffic fluid... dar angajatl tocmai pentru ca traficul este blocat, a riscat penalitati!

    Dar nu sa fie dat afara, pentru probleme personale!
  • +8 (10 voturi)    
    pmb (Marţi, 19 decembrie 2017, 12:57)

    necunoscutul [utilizator]

    ce are (firea) cu prefectura. omul s-a referit la un reprezentant al PMB. ar trebui data ea in judecata pentru amenintarea cu exercitarea unui "drept" cu rea-credinta, ca prea si-a luat-o in cap cu amenintarile despre oricine.
  • +13 (13 voturi)    
    L-o fi concediat... (Marţi, 19 decembrie 2017, 12:58)

    Cataleya [utilizator]

    ...din functia de sofer al Primariei.
    Dar daca e unul de-al lor, nu este exclus sa-l angajeze vreuna din cele 20 de firme nou infiintate de Firea.
    Soferii sunt oameni de baza in PSD )))
    • 0 (0 voturi)    
      :) (Miercuri, 20 decembrie 2017, 15:28)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Asta nu e motiv de concediere.

      Plus ca in legislatie intai trebuie sa ii dai avertisment, dupa aia ii retii din salariu, si doar daca nu se potoleste il concediezi.
  • +11 (11 voturi)    
    madam (Marţi, 19 decembrie 2017, 13:00)

    nahir [utilizator]

    Fierea se cauta de bagat in seama cu amenintari. Unde vede maretia sa ca "imaginile propagate in mediul online sunt insotite de un mesaj fals, tendentios, care aduce grave prejudicii de imagine Primarului General"?
  • +7 (7 voturi)    
    Inca va mai credeti liberi? (Marţi, 19 decembrie 2017, 13:06)

    Cetatean002 [utilizator]

    Astia daca ar fi in stare sa faca autostrazi, ar face doar pentru ei. Deci blonda atomica vine la munca cu o Dacia Duster din Voluntari? Si sta ea in trafic ca toata lumea cuminte? Si pe ea nu o deranjeaza propria sa incompetenta? NU CREEED. Pai maine o sa imi zica ca ea vine defapt cu tramvaiul, marca Audi.
    Pai sa ne dea si noua numele inculpatului, a vedem si noi cine e smecherul mai smecher decat blonda. Cat timp nu apare un nume voi ramane cu ideea ca blonda a fost, mai ales ca e in drumul ei.
  • +6 (6 voturi)    
    Dublul standard - nu inteleg de ce l-a dat afara? (Marţi, 19 decembrie 2017, 13:42)

    CezarN [utilizator]

    Doar nu exista o sentinta definitiva si irevocabila. NU?

    Atatia ministri si potentati PSD au fost prinsi cu mata-n sac si nu ca nu au fost dati afara, insa nici macar nu si-au dat demisia pe motiv ca nu exista o decizie definitiva a justitiei.

    Mai mult chiar, in cazul Dragnea exista o decizie definitiva si omul a fost condamnat pentru furt de voturi si totusi este tinut in fruntea Camerei Deputatilor.

    Iar noile amendamente PSD nici macar nu recunosc inregistrarile video ca probe, deci dna Firea nu are BICIO proba ca angajatul PMB a incalcat legea.
    • +7 (7 voturi)    
      Si mai mult! (Marţi, 19 decembrie 2017, 14:26)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      La ora actuala, exista vreo 5 parlamentari care se afla pe functii, cu toate ca exista decizii definitive ale instantei, decizii prin care li s-a interzis ocuparea functiilor de parlamentari.
      Si, cu toate astea, ei inca sunt in parlament.
      Chiar doamna aia Cataniciu, este una dintre persoanele care au interdictie de a ocupa functia de parlamentar, dar ea face valuri prin Comisia lui Ciordache, depune si voteaza amendamente din partea ALDE.
  • +7 (7 voturi)    
    Gluma (Marţi, 19 decembrie 2017, 14:14)

    vlad.pe [utilizator]

    De ce râdeți, de ce sunteți răi ?
    Poate omul se grăbea la o inaugurare de statui.
  • +7 (7 voturi)    
    citesc si ma gandesc (Marţi, 19 decembrie 2017, 15:49)

    was [utilizator]

    Probabil acel angajat care a fost concediat, fara vreo ancheta interna, acel om nu are spate, adica rude, cunostinte si amante/amanti in randul primariei.
    Oare la fel de rapid era concediat si vreun sef mare, cu legaturi politice si de rudenie?
    • 0 (0 voturi)    
      fii serios (Miercuri, 20 decembrie 2017, 12:43)

      Cetatean002 [utilizator] i-a raspuns lui was

      nimeni nu a fost dat afara
  • +3 (3 voturi)    
    Dar este firesc! (Marţi, 19 decembrie 2017, 18:48)

    iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator]

    Dest perfect firesc, doar nu credeati ca au fost puse gardurile acelea negre pt a proteja circulatia tramvaielor pe linia lui 21!!!
    Cui ii pasa de amarastenii care merg cu tramavaiul?!

    Esentialul era ca Dumana Fierea sa aiba cale libera atunci cand vine de la Volunatari in Capitala!
    • +2 (2 voturi)    
      Normal (Miercuri, 20 decembrie 2017, 9:32)

      StefanN1978 [utilizator] i-a raspuns lui iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f

      Tramvaiul 21 are un capat de linie la granita cu Voluntari si celalalt aproape de PMB ! :D
      Cine stie cunoaste de ce sau pus acele balustrade pe linia de tramvai 21 !
  • +1 (1 vot)    
    ! (Miercuri, 20 decembrie 2017, 1:28)

    tudorr [utilizator]

    L-au pensionat si apoi reangajat?
  • +2 (2 voturi)    
    la timisoara cica e voie (Miercuri, 20 decembrie 2017, 9:53)

    omdebine [utilizator]

    cel dintai angajat/rob al primariei timisoara, primarele rrobu si-a luat dreptul de a conduce masina exact la fel.
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Miercuri, 20 decembrie 2017, 15:24)

    Xorciser [utilizator]

    Vreau si eu sa stiu cum poti sa concediezi un angajat de pe o zi pe alta, mai ales de la stat!

    Intreb pentru un prieten.
  • 0 (0 voturi)    
    O sa dea Primaria in judecata... (Joi, 21 decembrie 2017, 17:37)

    Olyx [utilizator]

    si o sa fie reangajat...