Primaria Sectorului 1 a mai alocat 10 milioane de lei pentru Catedrala Mantuirii Neamului, dupa alte 10 milioane luna trecuta

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Luni, 18 decembrie 2017, 18:02 Actualitate | Administratie Locala


Catedrala Mantuirii Neamului
Foto: USER UPLOADED
Consiliul Local Sectorul 1 a aprobat luni alocarea a inca 10 milioane de lei pentru Catedrala Mantuirii Neamului. Hotararea a fost adoptata cu votul consilierilor PSD si PNL.

Reamintim ca la finalul lunii noiembrie, Primaria sectorului 1 a mai alocat 10 milioane lei pentru Catedrala Mantuirii Neamului, proiectul fiind votat in Consiliul local atat de PSD cat si de PNL.

Primaria Capitalei a alocat in 2017 circa 20 milioane lei pentru Catedrala Mantuirii Neamului.

Pe 28 iulie 2017 Consiliul Local Sector 5 a aprobat acordarea unui sprijin financiar de 8 milioane lei pentru bisericile de pe raza sectorului. Astfel, pentru Patriarhia Romana - Catedrala Mantuirii Neamului s-au alocat 5 milioane de lei, pentru Biserica Vovidenia - 300.000 de lei, Biserica Tuturor Sfintilor Romani - 300.000 de lei, Sfantul Ilie Ghencea - 700.000 de lei, Acoperamantul Maicii Domnului (Teius) - 600.000 de lei,  Sfanta Treime Ghencea - 500.000 de lei, Biserica Sfintii Apostoli Petru si Pavel - 600.000 de lei.



















1882 vizualizari

  • +8 (28 voturi)    
    oamenii mor in spitale... (Luni, 18 decembrie 2017, 18:04)

    liviu_ [utilizator]

    noi dam bani la catedrale...
    • -2 (10 voturi)    
      ! (Luni, 18 decembrie 2017, 20:08)

      chiuaua [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Nu noi dam acei bani.
      Ci derbedeii care sunt votati de unii dintre noi.
    • +1 (3 voturi)    
      Degeaba e trupul bun, daca sufletul e bolnav (Luni, 18 decembrie 2017, 21:27)

      Ioizu [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Sint atatia pe care-i vad mergand pe strada ca zombie, ingandurati, incrancenati si obositi de viata.
    • +1 (1 vot)    
      Ciocu mic ! (Marţi, 19 decembrie 2017, 9:56)

      Melinte [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Nu ai ce sa comentezi , de la preotei si biserica vin foarte multe voturi !
      De la un spital modern,prea putine....
  • -2 (22 voturi)    
    mergi in fiecare duminica la spital? (Luni, 18 decembrie 2017, 18:28)

    demaGOCU [utilizator]

    Pai inseamna ca ai probleme dragul meu.
    • 0 (4 voturi)    
      Serios? (Luni, 18 decembrie 2017, 21:00)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      Ia zi, care are mai multe probleme: cel care are poate probleme de sanatate din cauza conditiilor in care se afla tara asta (inclusiv lejeritatea cu care pub-urile dau mancare expirata pentru ca singura repercursiune este amenda) sau cineva care vorbeste cu persoane imaginare in fiecare seara inainte de culcare si vreo 8 ore duminica?

      Intr-o societate civilizata al doiela caz se numeste schizofrenic. Intr-o societate din Evul Mediu aceeasi persoana se cheama "aleasa Domnului".

      Sa inteleg ca si tu esti ales?
      • 0 (2 voturi)    
        eu doar faceam un calcul (Luni, 18 decembrie 2017, 22:04)

        demaGOCU [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Dar vad ca matematica nu e un sport popular in Romania. Traiasca fotbalul, sportul rege!
    • +1 (3 voturi)    
      Un film (Luni, 18 decembrie 2017, 21:06)

      Eu123 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      Dragut se numea"uite cine vorbeste". Cam asa as putea eu califica comentariul tau.

      Dar de orfelinate, case de batrani, spitale pentru copii nu avem nevoie?

      Nu de alta dar cu 20 de milioane de lei adica 4,3 mil eur faci destul de multe. Spre exemplu dotezi exemplar un spital, il igienizezi, renovezi si ajuti oamenii bolnavi. Si cei 20 de mil de lei sunt doar de la primaria sector 1. Daca adunam si ceilalti bani......mai bine nu mai zic ca ma apuca durerile de cap cand vad cat de ingust este unghiul inteligentei unor oameni.
      • -3 (3 voturi)    
        mergi in fiecare duminica la orfelinat? (Luni, 18 decembrie 2017, 22:03)

        demaGOCU [utilizator] i-a raspuns lui Eu123

        Sau la casa de batrani? Nu poti merge la amandoua, sau tu fiind mai dotat intelectual, ... cine stie?
        • +2 (2 voturi)    
          Eu nu merg (Marţi, 19 decembrie 2017, 0:42)

          Eu123 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

          Dar sunt atatia pe care i-am putea realmente ajuta cu ceva.

          Spre exemplu sa ajuti copii bolnavi, nu de alta, dar din pacate ei nu se imbolnavesc doar duminica.

          Sa vad ca avem RMN-uri si CT-uri in fiecare spital, functionale, si ca bolnavii nu platesc 500-650 de lei pentru un RMN la privat.

          Sa vad ca atunci cand intru intr-un spital nu am senzatia de a-mi etala tot ce am mancat la ultima masa din cauza mirosului, a mizeriei si a degradarii spitalelor de stat.

          Sa vad ca oamenii batrani pot sa isi plateasca din pensie un trai decent intr-un camin de batrani pus la punct corect si in care ei, batranii, sunt respectati.

          Sa vad cum scolile din Bucuresti au toate avizul ISu pentru incendiu, nu ca acum cand peste 65% din ele nu au acest document pentru ca nu sunt dotate corespunzator.

          Asta inseamna civilizatie.

          Eu ca cetatea sa decid ce sa se faca cu banii platiti de mine ca impozit, iar eu cred ca acum avem nevoie de altceva nu de donatii de 20 mil de lei de la primarie pentru o mega biserica.

          Daca vreau sa ma rog, ma rog oriunde, in camp, pe strada, acasa, nu de alta dar stii cum se zice si cum este scris, D-zeu este peste tot si in orice, asa ca nu cred ca este imperativ necesar sa ma rog doar in biserica. Dzeu se uita la credinta ta nu la locul in care te rogi.
  • +4 (22 voturi)    
    . (Luni, 18 decembrie 2017, 18:29)

    Evq [utilizator]

    Bravo, PNL, fix asta ne trebuia. Pe urmă să veniți să cerșiți voturi la alegeri (sorry dar nișa cu bisericile aparține Preanăscătoarei) și să le dați în cap celor de la USR.
  • +2 (24 voturi)    
    si pentru scoli si spitale? (Luni, 18 decembrie 2017, 18:51)

    maxi lopez [utilizator]

    Vad ca i-a apucat generozitatea pentru biserici - dar pentru scolile si spitalele din sector nu au mai gasit ceva maruntis la sfarsit de an?

    Daca le-au ramas bani in buget ar putea sa doneze si la asezamintele sociale din Bucuresti, la organizatiile care se ocupa de copii si de educatie, precum ovidiu rom al lui Leslie Hawke sau Casa Speranta, ingrijiri paleative pentru copii, la caminele de batrani care arata destul de nashpa, etc.

    Catedrala aia e sac fara fund, se apropie de autostrada Bechtel cand te uiti la costuri.
    • -3 (11 voturi)    
      si nu numai (Luni, 18 decembrie 2017, 19:38)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui maxi lopez

      dupa ce a plecat Chiliman, au promis ca vor continua izolarea termica a blocurilor, mai ales ca au ramas foarte putine . dar banii s.au dus pe alte cheltuieli si NU S-A FACUT NIMIC, DAR NIMIC, NIMIC.

      Au fost numai minciuni de campanie electorala!

      Mai voteaza cineva cu Tudorache?
  • +2 (18 voturi)    
    lol (Luni, 18 decembrie 2017, 19:04)

    HP [utilizator]

    E trist, dar ceea ce este si mai trist este ca majoritatea si-a dorit asa ceva.
  • +2 (2 voturi)    
    Pai (Luni, 18 decembrie 2017, 21:55)

    billy34 [utilizator]

    alocati-le dracului tot bugetul si asta basta, domnilor de la usl...
  • +1 (1 vot)