Premiera anti-birocratica la Cluj: de la inceputul lunii aprilie, Primaria va elibera documente de urbanism in format electronic

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Joi, 30 martie 2017, 14:20 Actualitate | Administratie Locala


Emil Boc
Foto: Agerpres
De la inceputul lunii aprilie, Primaria Cluj-Napoca devine prima din Romania care va elibera documente de urbanism in format electronic, scutind cetateanul de deplasarea la ghisee si de contactul cu diversi functionari, a declarat joi primarul Emil Boc, la o conferinta despre economia digitala, organizata in cadrul Cluj Innovation Days.

"Vom elibera electronic aceste certificate si le vom putea prelungi; la fel, vom elibera online diverse avize, certificate de la spatii verzi, siguranta circulatiei sau salubritate sau vom putea prelungi autorizatiile de construire. Pentru aceasta este nevoie de o semnatura electronica in vederea inregistrarii in sistem. Masura care va fi implementata este un nou pas in digitalizarea activitatii administratiei publice locale", a declarat Emil Boc, potrivit Agerpres. .

El a mai spus ca Primaria Cluj-Napoca asigura si plata online a taxelor si impozitelor locale, programarea casatoriilor etc.

Cluj Innovation Days, manifestare organizata de Clusterul Cluj IT, se desfasoara in perioada 30 - 31 martie, la Facultatea de Stiinte Economice si Gestiunea Afacerilor (FSEGA) din cadrul Universitatii 'Babes-Bolyai' (UBB) Cluj-Napoca, cu participarea a peste 400 de persoane.


Citeste mai multe despre   

















15642 vizualizari

  • +50 (50 voturi)    
    Bravo (Joi, 30 martie 2017, 14:28)

    vlad.pe [utilizator]

    Intre timp in București ne pregătim de luminitele de sarbatori pascale.

    Nu ai vedea o astfel de măsura venita de la Gabriela Firea Pandele, culmea o bibliotecara care ar trebui sa cunoască avantajele digitalizării.
    • +24 (24 voturi)    
      Alooo?? Unde te crezi?? (Joi, 30 martie 2017, 16:31)

      Mihai DDanielescu [anonim] i-a raspuns lui vlad.pe

      Domnu' cu aluzii legata de Firea noastra!! Pai cum sa faca asa grozavie la bucuresti?? Pai cum (si din ce?) mai traieste inspectia in constructii? Si pentru cei de la urbanism? O asemenea masura ar distruge multi oameni din institutiile astea si speranta lor de viata (mai buna...piscina, salupa,etc)!! Moarte digitizarii! Traiasca mica intelegere pentru actele necesare aut de constr! (cat mai era cu totul suma ...mai stie careva....1000 euro si nici nu iti bati capul?)
      • +10 (10 voturi)    
        si in Bucuresti se implementeaza ceva similar (Joi, 30 martie 2017, 18:24)

        LiviusAcris1 [anonim] i-a raspuns lui Mihai DDanielescu

        Spaga in bitcoin.
  • +43 (43 voturi)    
    În 2017 - prima și singura.. (Joi, 30 martie 2017, 15:01)

    zet [utilizator]

    primărie care permite depunerea electronică a dosarului și eliberarea electronică a avizelor!
    Numai chestia asta singură arată ce hal de coruptă e țara asta - la 30 de ani de la inventarea emailului, într-o țară cu internet rapid și cu 10 milioane de PC-uri, cetățeanul trebuie totuși să-și deplaseze fizicul la nu știu care primărie (între orele 9 și 14) și să depună un dosar cu șină plin cu hârțoloage! Că dacă nu mergi personal, nu faci o plecăciune la tejgheaua funcționarului, nu se uită ăla în ochiul tău, nu te uiți și tu în jos, spre buzunar, etc etc nu se știe ce naiba s-ar putea întâmpla! S-ar putea ca, doamne ferește, funcționarul să nu mai fie ... respectat! Nu? Sau ce? Țară de lumea a 3-a!
    Ne place nouă, românilor, să râdem de americani, cât sunt ei de proști.. în curând se face suta de ani de când în America a intrat în vigoare o lege de debirocratizare prin care poți trimite orice document, către orice instituție sau autoritate, PRIN POȘTĂ. Noi însă suntem geniali de pe vremea dacilor, nu ne lăsăm noi tulburați de invențiile astea de secolul 19.
    Și încă o chestiune pe care o știu toți cei care au lucrat cu semnătura electronică: semnătura electronică este mai sigură decât semnătura fizică. Dacă la un document semnat electronic fac cea mai mică modificare, de exemplu introduc un spațiu suplimentar între două cuvinte, semnătura dispare. Documnetul semnat electronic este absolut nefalsificabil
    În fine, se pot scrie romane. Egalitatea matematică este asta:
    Prezență fizică la autoritate este necesară => Corupție
    • -14 (20 voturi)    
      din pacate la ce coruptie e in primaria Clul-N (Joi, 30 martie 2017, 18:07)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui zet

      nu se vorbeste si mai grav se pune batista pe tambal, toti pupindu-l pe "marele" boc ca sa-si asigure un loc caldut.

      Nu ma mir ca nu vede coruptia de sub nasul lui cind nu a fost capabil sa vada defrisarile masive facute in satul natal .... cind defrrisau padurile el dormea
      • +12 (16 voturi)    
        cata coruptie e? (Joi, 30 martie 2017, 18:29)

        yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        hai spune-ne din experienta ta ne-luminatule
          #showComment#showComment#showComment
      • -17 (19 voturi)    
        Boc mai e primar? (Joi, 30 martie 2017, 18:32)

        xanti [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        Locul astuia era langa Udrea in puscarie pentru ce a facut pensionarilor.
          #showComment
    • +3 (3 voturi)    
      Din pacate... (Joi, 30 martie 2017, 19:26)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui zet

      Poate singura primarie in multe tari, nu numai in Romania.
      La fel se face si in Ungaria si in Austria si chiar in Elvetia...
      Deci inca odata felicitari clujenilor.
    • 0 (2 voturi)    
      e-acte (Joi, 30 martie 2017, 20:45)

      NoFive [utilizator] i-a raspuns lui zet

      Ti se cere documentatia pe cd. Daca vrei sa o dai pe un stick nu se accepta. Doar pe cd, asa sint dispozitiile "de sus". Nu ies dinozaurii chiar asa usor din letargie, mai e nevoie de o era-doua.
  • +41 (43 voturi)    
    Adevărul trebuie spus (Joi, 30 martie 2017, 16:31)

    reiand [utilizator]

    Boc s-a sinucis politic tâind pensii și salarii pentru a restabili echilibrul bugetar și a salva țara de la colaps economic, situație în care ajunsese datorită "generozității" șmecherilor care sunt din nou acum la putere. "Generozitatea" lor constă în cumpărarea voturilor și a susținerii cu banii altora sau uneori cu bani inexistenți, împovărând generațiile viitoare.
    • +13 (21 voturi)    
      Istoria se va repeta (Joi, 30 martie 2017, 17:01)

      Anonym [utilizator] i-a raspuns lui reiand

      Dar in 2018.
      Boc e the best, a renascut din cenusa fix unde trebuia, langa oamenii lui, care vad prin jegurile astea din Sud.
      • -24 (26 voturi)    
        METALITATE DE IOBAG... (Joi, 30 martie 2017, 17:30)

        schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

        Sau ti-obag!
          #showComment
  • +22 (24 voturi)    
    Draga Emil Boc, (Joi, 30 martie 2017, 17:14)

    ttavi [utilizator]

    Draga Emil Boc,

    Te rog candideaza la Primaria Bucuresti.

    Cu Stima,
    bucuresteanul.
    • +4 (4 voturi)    
      @bucuresteanul (Joi, 30 martie 2017, 21:15)

      ardeleanu_ion123 [utilizator] i-a raspuns lui ttavi

      lasa-l domnule la noi aci ca-i mai bine. oameni destepti si cu bun simt sunt si la Bucuresti :P trebe numa sa-i cautati...
  • -5 (15 voturi)    
    La pomul läudat... (Joi, 30 martie 2017, 17:55)

    cvm [utilizator]

    Salutară decizia dar, īnainte de ne bucura de asta, va trebui ca dl. Boc să-şi facă ceva ordine prin propria bătătură (AKA compartimetele de urbanism şi, mai ales, juridic).
    Cine s-a "fript" ştie de ce!
  • +1 (5 voturi)    
    adica o sa dea afara (Joi, 30 martie 2017, 18:46)

    pardalian [utilizator]

    toate pitipoancele alea care stau pe fb la barfa, daca nu mai au de lucru? Ultima data cand am fost la primarie din 13 gagici, lucrau 2.
  • -5 (7 voturi)    
    anti-birocratie de fatada (Joi, 30 martie 2017, 20:35)

    NoFive [utilizator]

    Abureala. Atita timp cit pentru orice act act sau formular necesare in contactul cu Prmimaria functionarii iti cer inca anacronica "copie dupa buletin", insotita de minideclaratia semnata "in conformitate cu originalul", nimic nou, inovator si eficient nu va aparea cu adevarat in sistemul administrativ romanesc putred si urit mirositor.