Protest al cetatenilor din Prelungirea Ghencea impotriva construirii unui bloc de 10 etaje langa o benzinarie

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Marţi, 10 noiembrie 2015, 12:51 Actualitate | Administratie Locala


Bloc Prelungirea Ghencea - benzinarie
Foto: Hotnews
Cetatenii din Prelungirea Ghencea ies din nou in strada in aceasta sambata, de aceasta data pentru a atrage atentia asupra construirii unui bloc de 10 etaje in imediata apropiere a unei benzinarii dotate cu butelie GPL, in Prel. Ghencea nr. 38 - 40, sector 6.  Cetatenii spun ca au solicitat Inspectoratului de Stat in Constructii sa verifice santierul, iar reprezentatii institutiei au constatat ca  imobilul nu respecta distantele minime de siguranta de minim 40 m fata de benzinarie.

"Primaria sectorului 6 sustine ca a emis autorizatia de construire avand toate avizele necesare dar, dupa reclamatia cetatenilor, Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta a verificat santierul si a comunicat ca imobilul nu respecta distantele minime de siguranta de minim 40 m fata de instalatia de distributie GPL si de minim 12 m fata de gurile de descarcare din incinta benzinariei. Pe langa sesizarile trimise la Primaria sectorului 6 si la Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta, cetatenii din Grupul de Initiativa Prelungirea Ghencea au trimis reclamatii si la Inspectoratul de Stat in Constructii dar si la Prefectul Capitalei, au depus cereri de acces la informatii publice si au mers in audiente la toate aceste institutii publice", se arata in comunicatul grupului de initiativa civica Prelungirea Ghencea.






Cetatenii sunt nemultumiti de faptul ca autoritatile sesizate nu a luat vreo masura concreta pentru oprirea lucrarilor si cer oprirea lucrarilor, verificarea legalitatii emiterii avizului de securitate la incendiu si a autorizatiei de construire, precum si tragerea la raspundere a persoanelor care se fac vinovate de incalcarea legilor privind protectia si apararea impotriva incendiilor.
 
     Acesta este cel de-al saselea protest al cetatenilor din Prelungirea Ghencea. in ultimii doi ani, acestia au iesit in strada pentru a cere largirea strazii principale la 4 benzi, cu trotuare si piste pentru biciclete, pasaj suprateran peste soseaua de Centura la Domnesti dar si un parc public in zona. Deocamdata, niciuna dintre problemele semnalate de cetateni nu a fost rezolvata de autoritati.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


10074 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    Exista primar la Sectorul 6? (Marţi, 10 noiembrie 2015, 13:02)

    Miky60 [utilizator]

    Just asking...
    • +4 (4 voturi)    
      doar cu numele si salariul si spaga (Marţi, 10 noiembrie 2015, 13:13)

      goto [anonim] i-a raspuns lui Miky60

      este mai mult plecat la sotie la parlamentul european. apare cand e vorba de vreo pomana electorala sau e chemat la psd (desi e liberal).
    • +2 (2 voturi)    
      este primar! (Marţi, 10 noiembrie 2015, 13:54)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Este exact ala pe care l-au votat cetatenii sectorului 6.
      Ce semeni aia culegi !
    • +1 (1 vot)    
      in curand.. (Marţi, 10 noiembrie 2015, 14:10)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      ..nu va mai exista niciun primar la S6 daca se continua in acest ritm.. e cel mai haotic sector fara nicio masura clara de imbunatatire a conditiilor de viata ale cetatenilor: bulevardele nu sunt reparate, nu se cauta solutii pentru zonele "fierbinti" ale S6 (intersectia Tmisoara- Valea Oltului, Timisoara-Valea Cascadelor, intersectia Valea Cascadelor-Iuliu Maniu, Prelungirea Ghencea, Uverturii si intersectia Uverturii cu Soseaua Virtutii, cai de comunicare intre Iuliu Maniu si Timisoara, si Iuliu Maniu si Spaliul Unirii (portiunea Lacul Morii - Grozavesti).. e un haos total acolo.
      In schimb apar tot felul de blocuri intre blocuri, magazine intre case si magazine, cu acces foarte limitat pentru situatii de urgenta (ma gandesc la Pompieri, Salvare, Politite)..
      Dar, cat timp functioneaza spalarea pe creier la TV si in presa aservita, nu ii pasa nimanui si mai mult, daca nu-I pasa nimanui, pot sta cu totii in coada si astepta sa le pice vreo solutie in cap..
      In S6 sunt doar 2 iesiri spre Soseaua de Centura, si ambele sunt vai de capul lor.. Daca mai pui la socoteala ca pe cea spre A1 trebuie sa iasa si Tiruri, si Autocare , atunci intelegi de ce in fiecare dimineata Iuliu Maniu e blocat in ambele sensuri..mai ales cand ies tirurile din vama de pe Timisoara si autocarele din Autogara Militari: 1km/h e super viteza..
      Solutia evidenta era sa se amenajeze correct blvd Timisoara spre CET VEST, cu trecere peste calea ferata, cu iesire intr-o sosea de centura cu 2 benzi pe sens si deasemenea sa se amenajeze o Vama sufficient de mare cat sa intre in ea Tirurile parcate pe Timisoara de la Valea Cascadelor pana la CET VEST si de asemenea cererea locuitorilor din Prelungirea Ghencea (pasaj peste calea ferata)..
      Dar ce tot spun eu aici - oamenii il vor boscorodi tot pe Basescu, sau pe Iohannis, sau pe Americani, sau pe tinerii din ziua de azi.. nciodata pe ei pentru indiferenta si complezenta(mai bine spus complicitate)..
      Asa ca.. Tineti-o tot asa locuitori ai S6..!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Situatie este clara ! (Marţi, 10 noiembrie 2015, 13:10)

    Cristianssen [anonim]

    La Sector 6 nu exista primar. In functie este un incompetent. Merge pe principiul: daca nu faci nimic , nu poti gresi nimic.
  • 0 (0 voturi)    
    Sect 6 (Marţi, 10 noiembrie 2015, 13:58)

    Maria [anonim]

    Da, cam asa e in Sectorul 6... Cam asa e si la Lujerului... Aveam o parcare mare intre blocuri frumos amenajata si un loc de joaca... Acum cativa ani pe o parte din parcare si locul de joaca s-a ridicat un bloc de 6 etaje plus mansarda. Acum pe restul au venit si l-au imprejmuit ca sa mai ridice inca un bloc... teren retrocedat tot de fostul primar care e la parnaie tot pentru astfel de lucruri... Si zilele trecute a mai venit o dama ca sa masoare, ca si ei i-au dat trotuarul si era suparata ca nu e terenul destul de lat sa construiasca si ea ceva... Cu toti avocatii si toate audientele... tot nu se poate face mare lucru... terenurile sunt proprietate privata si oricine poate construi orice pe ele... trebuie doar sa-i urmaresti sa respecte regulile si chiar si asa nu cred ca se vor impiedica de cateva amenzi, care sunt simbolice....
  • +1 (1 vot)    
    da asta respecta limita celor 40 m? (Marţi, 10 noiembrie 2015, 14:11)

    piedone [anonim]

    https://www.google.com/maps/@44.1718107,28.6252819,3a,75y,29.45h,100.01t/data=!3m6!1e1!3m4!1syJWDGi9J8iQy9SV_Jvynug!2e0!7i13312!8i6656

    Sunt sute incalcari ale legislatiei ... de teapa asta.
  • -1 (1 vot)    
    refugii tramvai înguste (Marţi, 10 noiembrie 2015, 14:14)

    Dani [anonim]

    Pentru existența refugiilor de tramvai înguste lipsite de garduri de protecție când protestează cetățenii?S-a lucrat în jurul lui 2012 la linia comună 24 42 45 46 dar refugiul de pe Bulevardul Ion Mihalache de la intersecția cu Șoseaua Nicolae Titulescu a rămas același refugiu îngust lipsit de gard de protecție.Pentru asta când iese în stradă populația capitalei să facă miting să ceară reluarea reabilitărilor liniilor de tramvai pe Bulevardul Ion Mihalache și totodată înlocuirea tuturor refugiilor înguste lipsite de garduri de protecție de acolo cu refugii mai late prevăzute cu garduri de protecție?
  • 0 (0 voturi)    
    Daca sare in aer benzinaria Lukoil (Marţi, 10 noiembrie 2015, 14:26)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Daca un Dorel scapa un palet pe rezervorul GPL, cartierul sare in aer. Colectiv va fi o povestioare trista pe langa suteme de morti si raniti. Pericolul este atat de mare incat autoritatile ar trebui sa opreasca lucrarile ASTAZI.
    ISU a dat aviz pozitiv pentru constructie, dupa care, la cererea societatii civile a dat un alt aviz, negativ.
    Deci ISU e un fel de gradinta, unde copii cu grad de colonel semneaza hartii aiurea, cum bate vantul.
    Vai de siguranta noastra.
    48.
  • +1 (1 vot)    
    Eu nu inteleg (Marţi, 10 noiembrie 2015, 15:00)

    Stefan85 [utilizator]

    Eu nu inteleg de ce protesteaza, ii doare pe ei ceva ca isi construieste ala blocul langa o ditamai butelie de gaz? NU, o sa ii doara pe aia de cumpara apartamentele.

    Pe langa treaba de mai sus eu nu inteleg cum unii sunt asa de batuti in cap, poate au venit de la tara si vor stradal, in mijlocul strazii si al traficului, poate la ei pe ultita trecea o masina pe zi, poate poate.

    Cum naiba sa iti cumperi apartament intr-un cartier unde singura cale de acces e cu 1 banda pe sens si tot timpul e maga aglomerat, cum sa nu te uiti tu ca nu ai pic de trotuar ca nu ai zona verde, un parc ceva in proximitate, ca nu ai apa de la reteaua orasului ci pututi sapate in spatele blocului, ca atunci cand o sa ai copii nu o sa ai pe unde sa ii plimbi si unde sa se joace. Asta lasand la o parte calitatea indoielnica a majoritatii blocurilor noi.

    Spor la cumparat :) din ignoranta si prostie e dezvolta astfel de blocuri inainte ca zona sa fie sistematizata.
    • 0 (0 voturi)    
      lume "desteapta" (Marţi, 17 noiembrie 2015, 2:51)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Stefan85

      Ai ramane mirat cata lume tampita este si pentru cateva mii de euro in minus se muta si in camp, fara drum de acces.

      in Ghencea faci o ora de la stadin la Valea Oltului seara.