Piedone isi pune cenusa in cap: Este o greseala ca nu am demisionat din prima zi. Imi voi reprosa toata viata

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Miercuri, 4 noiembrie 2015, 14:04 Actualitate | Administratie Locala


Primarul demisionat al sectorului 4, Cristian Popescu Piedone, a declarat ca isi asuma  faptul ca nu si-a dat demisia imediat dupa tragedia din Clubul Colectiv si ca va regreta toata viata acest lucru. Acesta a explicat ca nu a putut sa comunice mai bine cu presa din cauza emotiilor.

"Transmit condoleante familiilor. Vreau sa imi intelegeti impactul emotional. Am fost la nici 20 de minute la locul accidentului. Cu toate toate prerogativele pe cere le-am avut, m-am implicat, am ajutat. Acele clipe nu le voi uita toata viata. Am vazut pompieri iesind cu copii in brate, cu oameni care urlau. Este o greseala si mi-o asum, prea tarziu, dar mi-o asum, ca nu am procedat la demisie din prima zi sau imediat dupa acident. Imi voi reprosa toata viata acest lucru. Cand v-am pus la dispozitie documentele, nu am vrut sa fug de responsabilitate, organele abilitate vor spune acest lucru in perioada urmatoare. Am vrut sa transmit mult prea multe mesaje. Nu m-a consiliat nimeni. Pe un fond emotional incarcat atat am putut sa comunic. Am iesit in fata cu atatea lucruri, acum nu am putut sa ies din cazua emotiilor. Sunt si eu om, am si eu copii acasa, vreau sa ma intelegeti ca om. Am demisionat. Era un act de normalitate", a declarat Piedone.

Intrebat de jurnalisti despre atribuirea recenta a unui contract de 40 de milioane de euro, Piedone a spus ca nu el a atribuit acest contract si a invocat din nou incarcatura emotionala. "Daca vreti sa ma vedeti in genunchi, o fac si pe asta, daca imi puneti aceste intrebari pe acest fond emotional", a spus Piedone.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


8503 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    Numai scarba (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 14:11)

    cato [anonim]

    Asta e comunicatul ce pregateste urmatoarea campanie electorala.
    • +7 (7 voturi)    
      Imbuibatii spagari din spatele lui piedone (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 15:06)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui cato

      Nu uitati ca Piedone nu era singur in primarie. S-a inconjurat numai de smecheri spagari. Sa zboare toti din primarie si din consiliul ala local. Uitati-va in spatele lui ce figuri dubioase, arogante si burtoase erau in spatele lui. Trasau liniile in sector dupa bunul plac! Au aparut blocuri intr-un picior, cu unghiuri ascutite intre blocurile ceausiste si asa dese, pe spatiile verzi, pe locul unde se aduna gunoiul!
    • +4 (4 voturi)    
      de fapt (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 15:45)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui cato

      regreta ca a trebuit sa-si dea demisia, regreta ca si-a pierdut scaunul, functia, salariul dar nu regreta ce s-a petrecut
  • +8 (8 voturi)    
    a vazut grozaviile de la Colectiv?! (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 14:15)

    lili [anonim]

    Si nu a demisionat imediat dupa targedie?!
    A vazut el mortii aia arsi, fara piele pe ei si nu a demisionat imediat?!
    Rusine!
    IRESPONSABILITATE strigatoare la cer, astia NU au pic de simt al RESPONSABILITATII in functiile pe care le ocupa si unde fura facand in schimb averi uriase, altfel de ce intra astia in politica, desi vedem clar ca pe ei nu-i intereseaza deloc soarta oamenilor?!
    Lasa gargara, Piedone, credeai ca scapi aratandu-ne documentele, acum spela-te pe cap cu documentele si sper sa iasi definitiv din politica iar procurorii sa te ceheme la declaratii, esti si tu vinovat pentru ca la Colectiv a fost posibila moartea acelor tineri nevinovati!
    Rusine, un ipocrit periculos, ca toti politicienii nostri, mor tinerii din cauza incompetentei si a indiferentei acestor incompetenti si habrnisti!
  • +6 (8 voturi)    
    va regreta toata viata... (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 14:27)

    goto [anonim]

    pentru ca nu va mai avea sanse sa fie ales vreodata. daca demisiona din ziua urmatoare mai avea sanse sa spuna ca este o demisie de onoare. dar aceasta demisie tarzie e ca o recunoastere a vinei (a se citi coruptiei pe care a patronato), mai ales ca vine la presiunea strazii.
  • +12 (12 voturi)    
    Lacrimi de crocodil (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 14:50)

    hopshio [utilizator]

    I s-a cerut demisia de catre izmanarul cu girofar, altfel nu plangea acum cu lacrimi de corcodil. In aroganta lui sunt sigur ca Piedone inca viseaza la primaria capitalei. Teatru ieftin de adormit naivii.
  • -5 (5 voturi)    
    Pacat, dar necesar (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 14:52)

    Catalin [anonim]

    Avand in vedere desfasurarea evenimentelor, era nevoie de aceasta demisie. Pacat ca pleaca de la sectorul 4 singurul primar care a facut ceva si pentru locuitori.
    De vazut cine il va inlocui si daca va continua schimbarile in bine ale sectorului.
    • -4 (6 voturi)    
      Poporul vrea sange sa ii dam sange (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 15:20)

      radu [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      O decizie gresita aceasta demisie!

      Vad ca e acuzat de iresponsabilitate Piedone! De ce ii cerem demisia? Pentru ca a avut ghinionul sa ia foc un garaj din sectorul lui sau pt ca un garaj din sectorul lui nu era dotat corespunzator si ca primaria nu a luat masurile necesare?

      Daca toti sociopatii astia care cer demisia lui Piedone ar gandi cu capul pe umeri, ar cere demisia tuturor primarilor în care exista cluburi/carciumi chiar institutii guvernamentale spitale/gradinite/scoli fara avize PSI, sanitare si altele, adevarate bombe cu CEAS.
      Daca nu s-a intamplat niciun incident in alta parte inseamna ca ceilalti PRIMARI (incepand cu stimabilul presedinte) sunt/au fost curati, numai PIEDONE e un criminal nu?

      Fatarnicilor, gloata manipulata de papusari din umbra (care v-au plimbat aseara pe unde au vrut ei), TREZITI-VA! Vreti schimbarea, datii jos ori pe toti ori pe niciunul!

      A cazut un guvern si un primar. Bun si acuma ce, v-ati potolit pofta de sange? Vin PSD-istii sau PNL-istii si pun un alt guvern, ca alta optiune nu e. Si unii si altii v-au furat in ultimii 25 de ani cand unii cand altii cand impreuna. Ce ati realizat?
      Vreti alegeri anticipate! Pe cine veti vota? Aceeasi stanga/dreapta, mai da un pas in spate un Blaga, o Udrea, un Ponta si se imping cateva fete noi!

      Tipic romanesc! S-a confiscat aceasta nenorocire si transformata in arma politica!
      gloabelor!
    • +1 (1 vot)    
      Parol! (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 17:26)

      mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

      Eu stau in sectorul 4 si nu vad nimic din ce a facut dom primar acolo. Are un parc (din atâtea) unde a mai investit si atat.
      Si-a tras si cateva restaurante unde nu vine nimeni niciodată (cred ca spală bani acolo).
      In rest, jale; sectorul 4 nu e mai breaz ca celelalte, deci nici el nu e peste altii. A, ca nu s-a facut nimic nici inaintea lui, de acord. Dar nu inseamna ca el e alfa si omega; sunt sigur ca se gasesc o groaza mai buni ca el fie si din cauza ca au buna voința, ceea ce el nu a avut.
  • +5 (5 voturi)    
    haha (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 15:00)

    liviu_ [utilizator]

    i-a reprosat sefu ca a picat din cauza lui... va dati seama ce rosie o sa-i fie poponeatza acum ca a pus oprea ochii pe el?!?!
  • +2 (2 voturi)    
    Perfect... (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 15:28)

    dandra [utilizator]

    ...dar sa stii ca reprosurile merg mai bine in puscarie. Acolo vei avea timp sa reflecti la ce ai facut, cum ai luat spaga ca sa dai autorizatie, cum au murit oameni din cauza indiferentei tale. Patul de inchisoare si peretii anosti te vor face sa regreti si mai mult. Vezi ce carti te pregatesti te scri in inchisoare, poate chiar povestesti viata ta de spagar arogant. O voi folosi pe post de hartie igienica, dar nici macar, ca ma ranesc.
  • +3 (3 voturi)    
    O fi emotiile, o fi tesul adipos sau poate (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 15:45)

    Bogdan_100 [utilizator]

    nesimtirea. Politicienii spagari se cred de neatins. Strada insa ii sperie mai ceva ca DNA (in fond o odihna de 1 an in care iti scrii memoriile si averea pusa la loc sigur la rude nu e ceva foarte rau). Strada nu trebuie sa se lase prostita de 2-3 demisii (ca in decembrie 1989) trebuie mers pana la capat pana la reformarea totala a sistemului politic. Cei ce cred ca au un cuvant de spus si isi pot asuma o politica in interesul cetateanului, curata acum trebuie sa urce pe tribuna publica.
  • -1 (1 vot)    
    tu esti o greseala, (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 18:45)

    __alex__ [utilizator]

    de la un capat la altul. Cei care ar trebui sa-si reproseze ceva sunt votantii tai, dar majoritatea stau cam prost cu discernamantul.