Cristian Popescu Piedone si-a dat demisia din functia de primar al sectorului 4. Cum semneaza demisia: "Cristian Popescu - Piedone, de profesie om"

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Miercuri, 4 noiembrie 2015, 12:10 Actualitate | Administratie Locala


Cristian Popescu Piedone
Foto: Hotnews
Primarul sectorului 4, Cristian Popescu Piedone a anuntat ca isi da demisia, dupa ce mii de oameni au cerut in strada acest lucru ca urmare a tragediei din Clubul Colectiv. Piedone spune ca isi asuma vina morala, cat despre cea legala, si va lasa Justitia sa isi spuna cuvantul. Piedone semneaza demisia: "Cristian Popescu- Piedone, de profesie om".

"Dupa toate reactiile din ultimele zile, dupa emotia si furia total justificate si exprimate in spatiul public in cautarea vinovatilor, dupa miting-ul de ieri din Capitala in care mii de bucuresteni mi-au cerut demisia, am avut timp sa reflectez si am ajuns la urmatoarea concluzie: Imi prezint astazi demisia de Primar al Sectorului 4, in semn de respect fata de victimele tragediei  si sper ca vidul legislativ si carentele administrative sa traga un semnal de alarma, de la cel mai simplu functionar, pana la cel mai inalt for legislativ. Poate ca atunci cand mii de oameni ies in strada sa-ti ceara sa pleci si alte mii cer acelasi lucru pe retelele de socializare, e bine uneori sa asculti", a declarat Piedone.

Piedone spune ca a prezentat autorizatia de functionare si acordul de functionare, emise de Primaria sectorului 4 pentru clubul Colectiv, in incercarea de a lamuri situatia, nu pentru a-si salva pielea.

 "In primul rand, as vrea sa imi exprim din nou regretul pentru tragedia din Clubul Colectiv. Sunt si eu tata si ma doare sufletul cand ma gandesc la durerea celor care sunt nevoiti acum sa ￯ si ingroape copiii sau sa tremure langa patul de spital, sperand ca ei sa se faca bine. Condoleante familiilor indoliate si multa putere si sanatate celor care se lupta in aceste clipe pentru viata. De asemenea, vreau sa imi exprim parerea de rau pentru reactiile din primele clipe de dupa tragedie. Imi dau seama acum ca nu era momentul cel mai potrivit sa vorbesc despre acte. Marturisesc insa ca motivul pentru care am facut-o nu a fost pentru ca sa imi salvez pielea, ci dorinta de a clarifica lucrurile cat mai repede, de a informa publicul despre documentele firmei care detinea Clubul Colectiv, din punct de vedere al competentelor Primariei Sectorului 4", spune Piedone.

Piedone le-a multumit cetatenilor din sectorul 4 ca i-au acordat voturile lor si isi cere scuze familiei pe care a neglijat-o.

Le multumesc cetatenilor Sectorului 4 care au crezut in mine si care mi-au acordat voturile lor, le cer scuze ca plec si vreau sa ii asigur  ca nu  i-am tradat niciodata. Le cer iertare si celor care cred ca am gresit, dar vreau sa stie ca am luptat mereu si pentru ei. Poate ca am iesit uneori prea des la tv, dar am fost mandru de ceea ce am reusit sa fac impreuna si pentru bucurestenii mei, locuitori ai Sectorului 4. Poate ca alteori am fost prea galagios, prea ferm, prea hotarat, dar am facut-o din cauza temperamentului meu impulsiv, suparat pe situatiile intolerabile. Am vrut totdeauna sa asigur un trai sigur, sanatos si civilizat cetatenilor din Sectorul 4. Poate ca m-am implicat in prea multe lupte, poate am dus batalii pe prea multe fronturi si am scapat din vedere lucruri cu adevarat importante. Cer iertare familiei mele pe care de multe ori am neglijat-o si ii rog pe cei dragi sa ma ierte, daca au avut de suferit din cauza mea. Cu regret pentru familiile indoliate si respect pentru cetatenii Capitalei care vor un sistem mai responsabil, care sa ii protejeze mai bine, astfel incat astfel de tragedii sa nu se mai repete", spune acesta.

Piedone semneaza "Cristian Popescu- Piedone, De profesie om".



















24664 vizualizari

  • +31 (35 voturi)    
    Tre' sa mai renunti la ceva! (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 12:16)

    delavrancea [utilizator]

    La permisul de conducere... Ba!...(a la oprescu).
    Fa iar scoala de soferi si da examen de permis ca toata lumea.
    Si sa faci intr-un fel sa nu te mai vedem .

    Dispari!
    • +6 (6 voturi)    
      da, uitasem de asta (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 13:00)

      Cristioan [utilizator] i-a raspuns lui delavrancea

      Uitase de permisul de conducere pentru TOATE categoriile, obtinut la Pitesti!
      Dar sa pastram simtul masurii, fata de uciderea din culpa, conducerea fara permis valabil este doar o infractiune minora ...
      • +2 (2 voturi)    
        Nicolaie Iorga (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 14:24)

        delavrancea [utilizator] i-a raspuns lui Cristioan

        "CINE UITA NU MERITA"
        Daca se insista atunci mai mult, poate jegu' asta nu mai ajungea primar.

        :(
    • +7 (7 voturi)    
      (inca) un inceput, dar mai trebuie (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 13:02)

      curatenie [anonim] i-a raspuns lui delavrancea

      Ceea ce au cerut cei 25.000 de oameni aseara, si isi doresc si ceilalti 20 milioane de acasa, este mult mai mult decat plecarea unor ministri si primari!

      Vrem sa scapam de CANCERUL care ne inconjoara, numit CORUPTIE.!
      Pentru asta insa TREBUIE LUPTAT cu EA, in FIECARE ZI! Si fiecare dintre noi trebuie sa inteleaga ca la un moment dat prin CORUPTIE putem BENEFICIA de un folos PE MOMENT (de ex. functionarul care inchide ochii si tu iti rezolvi mai repede problema), INSA acest fapt pe termen lung creeaza PROBLEME mai mari pe care in acel moment NU LE VEDEM. Iar cand MAI TARZIU ne vom lovi de acele problem, ne vom INDIGNA, fara insa a recunoaste (sau constientiza) ca SUNTEM O PARTE A PROBLEMEI...

      Deci trebuie SA II SCHIMBAM PE EI, dar si SA NE SCHIMBAM PE NOI, in modul de GANDIRE!
  • +22 (24 voturi)    
    Drum bun (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 12:16)

    yummyberry [utilizator]

    Ne vedem la DNA!
    • +4 (4 voturi)    
      ...si pe toti imbuibatii spagari din spatele lui! (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 14:04)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui yummyberry

      S-a inconjurat numai de smecheri spagari in spatele lui. Sa zboare toti din primarie si din consiliul ala local. Uitati-va in spatele lui ce figuri dubioase, arogante si burtoase erau in spatele lui. trasau liniile in sector dupa bunul plac! Au aparut blocuri intr-un picior, cu unghiuri ascutite intre blocuri, pe spatiile verzi, pe locul unde se aduna gunoiul!
  • +35 (37 voturi)    
    marea victorie a strazii.. (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 12:17)

    Johanis [utilizator]

    iar noi, stimabile gunoi, iti vom ridica un monument in curtea primariei, unul mai micut, dupa posibilitati, atat de inalt incat sa poata ridica piciorul cainii sectorului 4. si daca doresc si cetatenii, e dreptul lor sa-si verse ''lacrimile'' acolo.
    • +18 (18 voturi)    
      Pentru Piedone, un monument... (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 12:30)

      JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      1 ... acoperit de hartii
      2 ... igienice
      3 ... folosite.
  • +17 (17 voturi)    
    cetatenii, sursa de venit pt primar (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 12:21)

    fit [utilizator]

    Primaria sector 4 a fost mereu o fortareata pazita de catelusii politiei locale care il pazeau pe primar de cetateni! Cetatenii sa moara!

    Sa se verifice si cum s-a mimat curatenia in sectorul 4 tot anul asta, bineinteles cu banii din taxele noastre! Si nu orice bani! Stropeala gunoiului nematurat tinea loc de spalarea strazilor! E o mizerie ingrozitoare pe strazi, mai putin la blocurile consilerilor! ADPPS$4 = pusculita spagarilor.
    • +10 (10 voturi)    
      Brancoveanu (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 12:45)

      AlexS [anonim] i-a raspuns lui fit

      Confirm modul absolut jenant de a face "curatenie" pe trotuarele de pe Brancoveanu: cel putin de cand a venit toamna nu se mai matura ci frunzele se sufla intr-o parte si alta si apoi se stropeste. Mizeria ramane de fapt pe strada, este incredibil, noi chiar platim asa ceva ??? Apoi, unde este militia comunitara, de ce nu da amenzi in fiecare seara jegosilor care lasa munti de coji de seminte in fatza bancilor din fatza blocurilor ? O mizerie este acest sector si prosti noi ca nu reactionam !!
  • +14 (16 voturi)    
    Mars la ghena , umflatule ! (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 12:31)

    rockerul [utilizator]

    Sa nu credeti ca daca au demisionat doar VVP si cu grasul de la 4 , s-a rezolvat ceva ! Mai sunt o groaza de nenorociti care trebuie sa iasa din schema , toti astia ne tin tara in loc ! Nu va culcati pe o ureche si sa va multumiti doar cu astia , asa ne-au tras-o si acum 25 de ani , i-au luat gatul lui pingelica si au venit tot ei ! Urmatorul ar trebui dat afara si manelistul burtos zis si Patriarhul ...... Iar pt lepra aia de zis analist de la A3 , Mugur Ciuvica , care a zis aseara ca suntem " rockeri basisti " , ii transmit atat : sunt mandru ca ascult heavy-metal , in loc sa-mi umplu capul cu vomele si minciunile tale zilnice , pt care iei lunar mii de euro de la securistul ala nenorocit de varan ! Nu , nu suntem basisti , suntem doar rockeri , va promitem ceva : s-a terminat cu voi , ne-a ajuns !
    • +5 (5 voturi)    
      imi pare rau (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 13:02)

      Cristioan [utilizator] i-a raspuns lui rockerul

      Imi pare rau ca pot sa iti dau un singur plus!
  • +15 (15 voturi)    
    Nu mai cred (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 12:31)

    vindicomvs [utilizator]

    in demisia ta. Ti-ai dat-o pentru ca ti-a fost ceruta in speranta ca protestele se vor opri, iar ei vor ramane.
    DAR vreau mult mai mult acum. Nu mai vreau permutari de scaune. Nu mai vreau impostori. Vreau legea lustratiei si alegeri anticipate.
  • +12 (12 voturi)    
    Bleah! (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 12:34)

    Trojan.H [utilizator]

    Dispari, coruptule!
  • -4 (12 voturi)    
    ... (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 12:39)

    rocknum [utilizator]

    daca e asa naspa cum se zice aici in comentarii...
    de ce la alegeri piedone a iesit cu 80%? mai mult decat orice alt primar din tara?

    Nu ma pronunt cu privire la autorizatii.

    Dar fata de alti primari, el a mai miscat ceva pt sector.
    Iar cu autorizatia pentru blocul din parcul tineretului, Micsuneasca a castigat in instanta iar instanta l-a obligat pe piedone sa dea autorizatia
    • +14 (14 voturi)    
      80% din cei 40% care au iesit la vot. (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 12:49)

      zet [utilizator] i-a raspuns lui rocknum

      Iaca, ai si raspunsul. L-au votat doar 32% din cetatenii cu drept de vot. Astia au fost pur si simplu prosti (nu poti fi altfel daca votezi cu un cașalot care și-a luat bacalaureatul la 32 de ani, are in cv o singura linie (chelner) si nu a fost in stare sa isi ia permisul de conducere pe bune, l-a cumparat ca la piata).
      • 0 (4 voturi)    
        daca mai aud odata scuza asta urlu!!! (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 13:17)

        ion daniel [anonim] i-a raspuns lui zet

        si restul de 60% unde au fost? E simplu sa zici ca nu e vina ta pentru ca nu ai fost la vot. Nu ti-ai asumat responsabilitatea votului nu ai voie sa comentezi alegerile celor care si-au miscat curul din casa. Dar deh, e mai simplu sa te vaieti pe facebook sau sa comentezi din spatele unui calculator, in loc sa faci ceva ca sa schimbi lucrurile.
        • +5 (5 voturi)    
          Stai liniștit, ia un ceai de tei (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 13:29)

          zet [utilizator] i-a raspuns lui ion daniel

          Bineînțeles că absenteiștii au o vină la fel de mare ca cei care votează prost. Dar nu înțeleg cu cine te cerți. rocknum a glăsuit că a fost votat de 80%, și eu i-am amintit că a fost votat de 32%, și uite așa (cu concursul absenteiștilor) s-a văzut cașalotul stăpân peste sectorul 4.
        • 0 (0 voturi)    
          de ce? (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 15:49)

          glass [anonim] i-a raspuns lui ion daniel

          De ce sa nu comentez daca nu am fost la vot? Ce, daca nu am fost la vot eu nu platesc impozite?
          Platesc! Si imi pasa cum sunt folosite. Faptul ca nu am fost unii la vot nu e o scuza pentru alesi sa ne ignore.
    • +11 (11 voturi)    
      explicatie (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 12:49)

      noni [anonim] i-a raspuns lui rocknum

      Din acelasi motiv pt care in colegiul electoral relativ suprapus sectorului 4 a castigat la fel de detasat Voiculescu- marea masa a votantilor, mai ales varstnicii si informeaza si cred toate minciunile televiziunilor! Piedone ziua darama tarabe si seara isi lua spaga...fraierii il vedeau ca un mare justitiar!!!
    • +2 (2 voturi)    
      Bun si de ce i-a mai dat PIEDONE (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 13:40)

      Mariicaialbastri [utilizator] i-a raspuns lui rocknum

      un PUD rechinului imobiliar Mărioara Micșunescu în august 2015?
      Ăsta e tot cîștigat în instanța?

      hotararea Consiliului Local sector 4 nr 153/31.08.2015,
      publicata in M.Of al Mun.Bucuresti (atasat),
      pentru aprobarea PUD construire "locuinte" cu regim P+2E" pe str Pridvorului nr 42-44 (atasat),
      http://www.ps4.ro/consiliul-local/hotarari/2.html
      beneficiar M. Micsunescu

      INITIATOR: Cristian Popescu Piedone
      (SCRIE pe ordinea de zi, la pct 10 in PV sedinta - atasat !)
      http://www.ps4.ro/consiliul-local/procese-verbale.html

      sentința aia prin care a câștigat Micșuneasca dreptul de a obține autorizație de construire în Parcul Lumea Copiilor a fost dată de jud. Bogdana Secan de la TB Sectia a II-a.

      Uite cine este Bogdana Secan:

      Comunicat de presă privind sancţionarea disciplinară a magistraţilor Tănăsescu Ileana Daniela, Secan Bogdana Ligia, judecători în cadrul Tribunalului Bucureşti şi Jica Antonela Alis, judecător în cadrul Judecătoriei Vălenii de Munte (dată publicare: 23 septembrie 2015

      http://www.csm1909.ro/csm/index.php?lb=ro

      La ce notar își fac actele rechinii imobiliari Micșunescu și Chiriță:

      http://www.evz.ro/republica-penalilor-retrocedarile-primarului-mazare-pentru-borcea-si-savulescu-.html

      deci despre ce vorbim rocknum?
  • +3 (7 voturi)    
    Baniiii (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 12:40)

    AG [anonim]

    E bine ce se intampla, e bine ca sunt scuturati si anchetati.
    Din pacate dupa 1-2-3 ani ies afara si isi acceseaza conturile burdusite din paradisul fiscal, iar noi ramanem cu frustrarea.
    Ar trebui penalizati financiar in primul rand iar banii directionati acolo unde trebuie.
  • +9 (9 voturi)    
    Prea bun (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 12:41)

    radu.a [utilizator]

    Cu alte cuvinte, a fost prea bun pentru noi, de asta si-a dat demisia. Te ia cu greata.

    Nimeni nu vrea sa recunoasca ca a gresit, iar daca apuca sa isi dea demisia face din asta un motiv de mandrie.
    • +5 (5 voturi)    
      errare humanum est (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 13:04)

      Cristioan [utilizator] i-a raspuns lui radu.a

      Toti gresim, dar la Piedone nu este o simpla greseala.
      Nu cred ca este vorba doar ca "a gresit", si chiar daca NU ar fi fost zecile de morti, vina lui este PENALA, nu este de ajuns demisia!
  • +10 (10 voturi)    
    STRADA L- A INVINS PE PIEDONE ! (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 12:51)

    calianu mircea [anonim]

    Urmeaza DNA !
  • +5 (5 voturi)    
    trebuia sa specifice ca-i om, (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 12:56)

    __alex__ [utilizator]

    ca nimeni nu-l percepea asa. Traia cu panica fiecare Craciun....
  • +5 (5 voturi)    
    "De profesie om" (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 13:02)

    smc [utilizator]

    Vai.

    Se simte nedreptatit, este o victima. El, mare om, nu merita sa fie asa batut de soarta, fara vina!

    Sa-l vedeti cat de repejor ajunge iar in vre-o functie.
  • +8 (8 voturi)    
    tot la pitesti? (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 13:05)

    Francisc 1 [utilizator]

    ti-ai luat certificatul de om ? tot cu spaga?
  • +3 (3 voturi)    
    Era "omenos", lua 30% nu 70% ca oprescu !! (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 13:06)

    deval [utilizator]

    La oferta ! A fost demis de strada ! Demisia de onoare ti-o dai inainte de a ti-o cere cineva pentru motive morale !! Nu si-a dat demisia!! Functonarii primariei sa faca coada la DNA de azi ! Sa spuna tot ce pot dovedi ! Sa se mai poata privi in oglinda, sa mai poata trai cu ei insisi si in viitor !!
  • +2 (2 voturi)    
    Poate daca faceam asta dupa Apuseni , (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 13:11)

    deval [utilizator]

    daca ceream in strada demisii , anchetarea de catre DNA a accidentului nu aveam azi tragedia de la Colectiv !
    Oprea (seful partidului fantoma) trebuia sa oblige mormanul de nesimtire sa demisioneze !
  • +4 (4 voturi)    
    De profesie om... (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 13:26)

    CititorulComentator [utilizator]

    De profesie mafiot poate a vrut sa zica...
  • +1 (1 vot)    
    BANOASA-I PROFESIA DE OM LA PIEDONNE ! (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 14:30)

    Susufler0 [utilizator]

    Din "profesia" de om, dom Popescu a strans o avere frumusica, astfel incat daca-l mai macina dorinta, poate sa faca monumentul din banii lui. Ia sa vedem, o s-o faca ?
  • 0 (0 voturi)    
    Demisia lui "Piedone" (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 14:37)

    Daniel [anonim]

    Nu-mi fac griji in ceea ce-l priveste pe Piedone: are carnet de sofer de troleibuz (obtinut la Pitesti, va amintiti?), deci poate sa-si serveasca in continuare cu cinste concitadinii pe care pana acum I-a ... servit!
  • 0 (0 voturi)    
    Apropo de (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 14:52)

    Canache [anonim]

    Piedone semneaza "Cristian Popescu- Piedone, De profesie om" - raposatul socru-meu zicea 'Ce om bou!'
    Va doresc in continuare o zi la fel de buna (daca nu se poate si mai buna prin demisia intregului 'parlavrament')
  • 0 (0 voturi)    
    Cum se face (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 18:53)

    Taras Bulba [utilizator]

    Cum se face ca astfel de actiuni si declaratii vin abia dupa ce mii de oameni iti arata obrazul?!

    Parerea mea, desi declaratia luata mot a mot suna foarte bine si decent, este ca aceasta nu e decat echivalentul unor lacrimi de crocodili. Nu e autentica. Nu e din suflet. Daca era din suflet venea a doua zi dupa eveniment.
  • 0 (0 voturi)    
    Esti Somer ai? (Joi, 5 noiembrie 2015, 6:58)

    rViki [utilizator]

    Vezi ca somajul se duce repede!
  • 0 (0 voturi)    
    Primaria sectorului 4= o grupare a crimei organiza (Joi, 5 noiembrie 2015, 9:23)

    seve [anonim]

    Piedone fara a fi "ajutat" de colaboratorii sai si reciproc, nu putea ucide, nici vieti omenesti, nici parcuri, nici case parintesti, nici suflete... Nu s-ar fi putut da avize, permise halucinante si construi in mod barbar in sector. Imobilul nou din Marasesti 64_66, are un noian de asemenea aprobari, Un etaj in plus construit, fara nici un loc de parking, nerespectarea celor mai elementare regulamente. Acestea au dus la distrugerea casei mele parintesti la care s-a alipit... In zadar strigatele mele de disperare cat si procesul de 9 ani de zile... Colaboratorii in frunte cu ARHITECTULUI SEF DANIEL CARAMIDA, si SERVICIUL DE DISCIPLINA IN CONSTRUCTII, tot in functie sant si tot noi platim... Acestia, nu au nici o responsabilitate? Cand s-a dat permisul de "functionare" al clubului, arhitectul sef nu cunostea cele mai elementare reguli de incendiu? De ce a "inchis ochii"? Mai bine acest grup "inchidea ochii", in propriu (nu la figurat), inaintea tinerilor nostri nevinovati... Trebui cercetat intregul colectiv al Primarului si se vor descoperi un noian de fapte ilicite. Poate astfel, vor intelege responsabilitaea pe care o au si pe care au ignorat-o de ani de zile. Putem sa ne gandim ca ar fi fost "fara foloase"? Trebui sa se faca lumina si la acest nivel caci demisia Primarului este INSUFICIENTA.
  • 0 (0 voturi)    
    ha, ha (Joi, 5 noiembrie 2015, 15:53)

    manon [utilizator]

    Ha, ha, ha!!! Pai ce altceva putea sa scrie??? Ce scoala are, ce studii?? Vai, m-am amuzat rau de tot!!