Cazul politistului mort: Imaginile-cheie legate de traseul coloanei lui Gabriel Oprea, filmate de camerele Primariei Sectorului 1

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Luni, 26 octombrie 2015, 16:54 Actualitate | Administratie Locala


Harta Stirbei Voda
Foto: Hotnews
Parchetul de pe langa Tribunalul Bucuresti, care ancheteaza moartea politistului Bogdan Gigina, a ridicat imagini de la mai multe camere de luat vederi aflate pe traseul pe care ar fi trecut coloana oficiala a vice-premierului Gabriel Oprea, in seara accidentului. Camerele apartin Primariei Sectorului 1, dar si mai multor firme si persoane fizice, a declarat pentru HotNews.ro Adrian Tirlea, purtator de cuvant al Parchetului. Reprezentantii Primariei sectorului 1 spun ca aveau camere de luat vederi chiar in intersectia Calea Plevnei cu bd. Stirbei Voda. Si Primaria Capitalei are camere de luat vederi, dar ele sunt stricate de cinci luni.

"Noi avem camere la Parcul Operei, in intersectia de la Calea Plevnei cu bd. Stirbei si am predat imaginile Politiei. In tot sectorul avem circa 90 de camere de luat vederi care au fost montate in cadrul programului de monitorizare a sectorului1", a declarat pentru HotNews.ro Alex Ichim, purtator de cuvant la Primaria Sectorului 1.

Si Primaria Capitalei are mai multe camere de luat vederi in zona, in cadrul programului de management al traficului, insa acestea nu functioneaza de circa 5 luni si nici pana acum situatia nu a fost rezolvata. Viceprimarul Capitalei, Cornel Pieptea, a declarat saptamana trecuta ca au fost puse in functiune camerele din de luat vederi din partea de sud a orasului, dupa Piata Unirii, iar pentru reabilitarea zonei de Nord inca se lucreaza.

Politistul Bogdan Cosmin Gigina (28 de ani) a decedat saptamana trecuta, la Spitalul Universitar de Urgenta Bucuresti, unde a fost transportat dupa ce a cazut cu motocicleta intr-o groapa de pe bulevardul Stirbei Voda din Capitala. Potrivit unui comunicat emis de Politia Capitalei joi, 22 octombrie, acesta asigura fluidizarea traficului pentru coloana oficiala a viceprim-ministrului Gabriel Oprea.

Gabriel Oprea nu a lamurit misterul traseului sau prin Bucuresti. Intr-o declaratie de presa de astazi, el a spus doar ca "accidentul s-a petrecut in seara zilei de 20 octombrie, in timpul unei deplasari desfasurate in interes profesional". Vicepremierul nu a spus de unde venea si unde se ducea, in conditiile in care exista speculatii ca el mergea spre un restaurant sau spre casa.

Reamintim ca un comunicat oficial al Politiei Capitalei de joi, 22 octombrie, arata urmatoarele: "Coloana oficiala a viceprim - ministrului pentru securitate nationala, ministrul afacerilor interne, de care demnitarul beneficia in conditiile legii, se deplasa cu o viteza adaptata la conditiile meteo si de trafic existente, pe traseul Baneasa - P-ta. Presei Libere - Arcul de Triumf - P-ta. Charles de Gaulle - P-ta. Victoriei - Bd. Uranus - Str. Stirbei Voda, dupa ce acesta participase la o activitate in cadrul unei institutii din domeniul securitatii si ordinii publice".

Comunicatul Politiei nu arata insa care era destinatia finala a lui Gabriel Oprea si de ce a ales o ruta pe str. Stirbei Voda. Daca destinatia era Ministerul de Interne, atunci ruta cea mai scurta din Baneasa ar fi fost Baneasa - P-ta. Presei Libere - Arcul de Triumf - P-ta. Charles de Gaulle - P-ta. Victoriei - Calea Victoriei - Ministerul de Interne, cu evitarea strazii Stirbei.

Surse citate de EurActiv.ro si care au declarat miercurea trecuta ca Oprea se deplasa de la un restaurant din Cotroceni catre sediul Ministerului de Interne. O alta sursa consultata de EurActiv.ro a declarat ca ministrul venea de la restaurant si mergea catre casa. Groapa in care a cazut motociclistul se afla pe Stirbei Voda, pe segmentul dintre Splaiul Unirii si Calea Plevnei, foarte aproape de intersectia cu cea din urma.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















28404 vizualizari

  • +6 (22 voturi)    
    Unde mergea Oprea? (Luni, 26 octombrie 2015, 17:06)

    transalpinarum [utilizator]

    Nu stiu pe ce sens de mers a avut loc accidentul, dar daca se deplasa spre Eroilor, e destul de clar: mergea ACASA! Omul locuieste in Cotroceni,
    • +15 (17 voturi)    
      Da... (Luni, 26 octombrie 2015, 17:21)

      PaulSöze [anonim] i-a raspuns lui transalpinarum

      Gropile ca erau 2 (acum astupate si f. bine nivelate, daca nu se vedeau petele de culoare nu stiai ca erau acolo) sunt pe sensul spre Eroilor. Tronsonul este destul de lung de pe Berzei pana la Spital Municipal, asa ca acolo s-a mers cu sigur peste 100km/h
      Daca treci pe acolo o sa vedi lumanari aprinse si coroane de flori la un stalp pe partea cu ruina Casei Radio
      • +1 (1 vot)    
        Checkinul lui Dobre (Marţi, 27 octombrie 2015, 11:38)

        undragos [utilizator] i-a raspuns lui PaulSöze

        Consiliera a avut un checkin dat pe 20 octombrie, in jurul orei 19, la restaurantul Beijing Garden. Traseul coloanei oficiale a fost pe langa Beijing Gardens, prin urmare este plauzibil ca aceasta sa fi urcat in masina la restaurant:

        http://imgur.com/uVdI4d8

        As propune sa se cerceteze camerele de supraveghere la acea locatie...
    • +5 (7 voturi)    
      se ducea sa (Luni, 26 octombrie 2015, 19:02)

      MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      cumpere paine saracu
      de la .......................brutarie
  • -16 (28 voturi)    
    Doar DIASPORA poate mobiliza! (Luni, 26 octombrie 2015, 18:26)

    Miky60 [utilizator]

    Doar noi, cei din Diaspora care intretinem social cele 18 milioane de lenesi ramasi in tara putem sa mobilizam lenesii sa iasa din casa cum am facut la alegeri. Acum, chiar cand un biet motociclist si-a dat viata din cauza lui Ponta, Oprea si PSD nu se mobilizeaza lenesii, tot noi va trebui sa intervenim!
    • +15 (17 voturi)    
      multumim Miky (Luni, 26 octombrie 2015, 19:04)

      mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Ia uite domne... muncesc de dimineata pana seara, platesc taxe enorme la stat (cam degeaba) si nu stiam ca de fapt pe mine ma intretine Miky60. Acum realizez ca eu la vot nu am iesit ca sa votez impotriva circului si impotriva plagiatului etc... ci pt. ca m-a mobilizat Miky60.
      • +9 (11 voturi)    
        Din 2007 o duc ca boierul datorita celor ca Miky (Luni, 26 octombrie 2015, 19:45)

        simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

        Trebuie sa recunosc ca înainte de 1 Ianuarie 2002 o duceam greu, trebuia sa muncesc, un lucru care nu mi-a plăcut niciodată. La câteva luni după ziua menționată, când s-a dat liber la circulat în Europa, am început sa primesc ceva bani dar nu multi, tot trebuia sa mai lucrez episodic pentru a putea trai. Cam de la mijlocul lui 2007 însa am abandonat orice forma de munca deoarece o consider inutila atâta vreme îmi vin destui euro din străinătate de la oameni ca Miky pe care eu ii consider niște sclavi, unelte vorbitoare.
    • +15 (17 voturi)    
      Sictir (Luni, 26 octombrie 2015, 19:16)

      aladdin [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Ma intretii tu sau altul plecat pe mine? Sau pe multi altii care muncesc si o duc chiar foarte bine la ei in tara? Poate ii intretii pe lenesii tai pe care i-ai lasat aici, cu bani facuti cine stie cum pe alte meleaguri. Tot respectul pentru Diaspora, dar tu nu faci parte din ea.
    • +3 (3 voturi)    
      Sa se intervina (Marţi, 27 octombrie 2015, 7:51)

      OVali [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      printre cei din diaspora sunt si medici exceptionali.
      Sa intervina de urgenta sa te opereze! pe creier. Sa-l scoata ca oricum este nefolosit! Mosusca ca esti!
    • +4 (4 voturi)    
      Bravo Micky (Marţi, 27 octombrie 2015, 7:59)

      un Revoltat [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Bravo Micky
      Esti Micky sau Mickey?
      Ma mir cum de nu ați intervenit pana acum. Lăsați vorbăria goală si interveniti. Nu ne mai așteptați pe noi. Si, mai trimiteți niste bani, ca murim de foame aici.
    • +5 (5 voturi)    
      Cateodata.... (Marţi, 27 octombrie 2015, 8:28)

      crackporta [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      ...ma bucur ca oameni ca tine au plecat din tara asta.
      In primul rand ai plecat pentru tine, pentru familia ta. NU ai plecat sa ma intretii pe mine/noi. Pentru ca EU ma intretin pe mine si familia mea, si muncesc de dimineata pana seara platind taxe intr-un stat de rahat. Si da e alegerea mea sa raman. Si da am fost la vot si am votat impotriva lui Ponta, nu pentru un mut si NU pentru ca m-ai mobilizat tu.
      Te rog sa ne lasi si sa-ti vezi de viata ta. Nu am/avem nevoie de "salvatori ai neamului" inchipuiti.
      O zi faina!
    • +2 (2 voturi)    
      pana acum nu am vazut (Marţi, 27 octombrie 2015, 9:14)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      nicio mobilizare din diaspora ... baga mare Miky... pana una alta astia din tara au cam iesit in strada...
    • +1 (1 vot)    
      pai si mie (Marţi, 27 octombrie 2015, 10:53)

      alt destept [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      de ce nu-mi trimiti nimic?
      asta e discriminare....
    • +1 (1 vot)    
      uita mai bine ca esti din Romania! (Marţi, 27 octombrie 2015, 11:09)

      fvb [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      ai cumva impresia ca est vreun zeu, sau cum?
      sa ne trimiti poze cu palatele, cu masinile bengoase, ca doar esti d'ala harnic, nu ca noi prostii de pe aici.
      sigur, imi intra mie in cont bani ca imi trimite harnicul de Miky60. iar eu lenesul stau doar sa cheltui.
      sa nu te mai intorci vreodata in tara asta! sa ii duci acolo la tine pe toti din familia ta si sa nu ne mai vizitezi!!! sa fiti voi harnici acolo.
      tara numita Romania e aici in caz ca ai uitat. tara numita Diaspora nu exista.
      uita de Romania! nu ne trebuie banii tai! cumpara-ti acolo mancare romaneasca si injura-ne la fiecare inghititura, ca uite din ce tara de rahat esti, dar uite in ce tara nemaipomenita locuiesti, nu-i asa?
      la revedere!!!
      • 0 (0 voturi)    
        Romania are o componenta cibernetica, virtuala. (Marţi, 27 octombrie 2015, 12:43)

        SkyDan [utilizator] i-a raspuns lui fvb

        Nu doar pamantul marcat de harti si puncte de frontiera sunt Romania.
        Cum romanii din Occident traiesc cu cateva sute de ani in viitorul celor din tara fizica cred ca trebuie ascultati.
        Cei ce vad ce se intampla in Romania din tari civilizate isi dau seamna de dezastrul moral, intelectual, psihic din mintea locuitorilor. \
        Cum 95% din elite pleaca in afara si cei mai priceputi au plecat si pleaca cred ca in Romania fizica au ramas numai taratii mentali. Dovada? Actualul guvern! Daca nu era Diaspora aveam un pontalau Presedinte. Asa ca ...va rog respect si consideratie maxima pentru Diaspora.
    • 0 (0 voturi)    
      Adevarat! 95% dintre romani sunt lenesi si lasi (Marţi, 27 octombrie 2015, 12:56)

      SkyDan [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Nu-i intereseaza decat burta, organele sexuale si nimicurile zilnice. Umbla cu capul plecat pe strazi, stau in trafic ore in sir cand ar putea lua o bicicleta si singura preocupare din mintile lor e: ce mancam si ce f....m azi, maine e alta zi.
      Cum elitele au plecat si pleaca au ramas doar taratii, rebuturile, in tara. Contraziceti-ma! Dati-mi exemplu de mare valoare romaneasca, in afara de Eminescu, care a performat in Romania. Da, marmura e din Romania dar David s-a scluptat in alta tara, da vopseaua vine din Romania dar ....
      Actuala clasa mafiotica, alias "politica", nu si-ar fi permis banditismul organizat daca romanii aveau vre-un reper moral sau etic.
      Speranta e in afara, asa cum a fost si inainte de 10 mai 1866. Occidentul este o societate bazata pe cunostiinte, impune valori si etica. Orientul se bazeaza pe spagi, ipocrizie si jaf.
  • +4 (4 voturi)    
    Cand vom scapa de a acesti nemernici? (Marţi, 27 octombrie 2015, 8:10)

    SkyDan [utilizator]

    Pana cand lepre inculte si grobiene vor conduce un popor atat de sarac. Carol I nu angaja in ministere decat oameni cu doctorate la Paris, Berlin, Roma si 95% din populatie traia la tara.
    Acest nenorocit nu numai ca si-a plagiat propria-i teza dar a permis la alti zeci sa plagieze. Un ciuma, un pericol public acest haplea.
    • 0 (0 voturi)    
      Scuze: "alte zeci" si " o ciuma" (Marţi, 27 octombrie 2015, 12:14)

      SkyDan [utilizator] i-a raspuns lui SkyDan

      Poate ca ar trebui ca si noi forumistii sa eleboram mai mult si sa scriem mai frumos. Citesc postari pe "Le monde diplomatique" si unele sunt mai inteligente si elaborate decat articolele.