​​VIDEO Sorin Oprescu: RATB are nevoie de circa 400 de tramvaie noi, o investitie de aproape 1 miliard de euro. Vrem sa cumparam 80-90 autobuze electrice

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Luni, 19 ianuarie 2015, 9:18 Actualitate | Administratie Locala


Sorin Oprescu
Foto: Hotnews
RATB are nevoie de circa 400 de tramvaie noi si troleibuze pentru a-si moderniza flota, a declarat intr-un interviu acordat HotNews.ro, primarul Capitalei, Sorin Oprescu. Pentru a le cumpara municipalitatea trebuie sa scoata din buzunar circa un miliard de euro, in comparatie, bugetul pe 2014 fiind ce circa 900 milioane de euro. Edilul vrea sa inlocuiasca circa 80-90 dintre autobuzele clasice cu autobuze electrice, o mare parte dintre capitalele europene alegand aceasta solutie pentru reducerea poluarii.


Video: Nitsch-Petioky Balazs . VIDEO realizat cu echipament Nikon

"Eu am nevoie de 400 de tramvaie noi. Problema mea este ca pretul tramvaielor moderne este foarte mare, de exemplu un tramvai Bombardier cu podeaua coborata se duce la 2,4 milioane de euro. Un troleibuz nou costa circa 95-98.000 euro. De autobuze am nevoie sa schimb o parte dintre ele fiindca doresc sa trec pe electric. Este un numar relativ mic, circa 70-80. In rest, autobuze au fost cumparate pe un credit din 2006 pe care abia l-am terminat de platit fiindca l-au pasat la primaria generala. Deci au fost cumparate 1300 de autobuze Mercedes. Din astea flota functionala este de circa 1.100. Au fost discutii infernale cand i-am prins ca demolau autobuzele noi ca sa ia piese pentru cele care se stricau. Deci la autobuze nu avem mare lucru de facut", a spus Oprescu.

Edilul spune ca ar putea scapa mai ieftin cu tramvaiele daca s-ar face un parteneriat intre uzina RATB si o fabrica de tramvaie din afara.
"Am incercat sa fac o jumelare cu fabrica de tramvaie a RATB ca ei acum fac numai mentenanta, si imi scot palaria in fata lor fiindca ei tin in picioare tramvaie TATRA din 1968 cu siguranta calatorilor, nu ca le spala. Tramvaiele raman o problema fiindca doresc de 5 ani sa gasesc o jumelare cu una dintre fabrici a uzinei de la RATB. Dansii nu doresc si imi spun ca vor sa faca 20 de tramvaie pe an. Asta este o gluma. Orice fabrica mare de tot nu poate sa construiasca mai mult de 15 tramvaie pe an, iar baietii sunt foarte inventivi. Daca construiesc cu piese cumparate separat si automatizari din strainatate, asa cum vor ei, o sa ma scoata la un pret de cost mai mic decat Bombardierul, dar trebuie sa le platesti inainte. M-am mai certat cu dansii pentru ca plateam de doua ori tramvaiul, intai munca vie si apoi subventia", a explicat Oprescu.

In legatura cu subventia de circa 500 milioane lei pe care municipalitatea o plateste anual catre RTB pentru a tine jos pretul biletelor pentru transportul in comun, edilul spune ca singura solutie este restructurarea. Edilul spune ca RATB produce foarte putini bani, circa 8-9% din bugetul anual, iar bucurestenii ar putea circula gratuit daca municipalitatea ar avea sa dea in plus inca 50 milioane lei pe langa cele 500 pe care le da.

"In astia 20 de ani care au trecut, discutia intre conducerea RATB si Primaria Capitalei referitor la subventie a inceput asa: D-voastra ne asigurati 535 milioane de lei pe an salariile, spun ei. In ce lege scrie asta, spun eu? Stiti care sunt veniturile proprii ale RATB anual? 8-9%. Va dau cuvantul meu de onoare ca daca aveam bani in buget si puteam, pentru 8% ceea ce inseamna 55 milioane de lei, aproape 10 milioane de euro, decretam ca toti cetatenii sa circule gratuit. Restructurez RATB. Nu mai departe decat ieri am facut o analiza pe viitoarea restructurare in asa fel incat sa stim cum o facem de comun acord cu ei ca sa nu sufere cetateanul", a mai spus primarul Sorin Oprescu.

Citeste si: De ce avem mijloace de transport in comun fara aer conditionat si cati bani cere RATB pentru innoirea parcului auto
http://www.hotnews.ro/stiri-administratie_locala-15118862-avem-mijloace-transport-comun-fara-aer-conditionat-cati-bani-cere-ratb-pentru-innoirea-parcului-auto.htm






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















9141 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    :P (Luni, 19 ianuarie 2015, 9:23)

    Soljenitin [utilizator]

    N-ai tupeu sa le iei cu borduri care trebuie schimbate lunar. N-ai tupeu! :)
    • +7 (7 voturi)    
      Autobuzele electrice sunt doar experimentale (Luni, 19 ianuarie 2015, 11:21)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Exista tot felul de producatori care incearca sa-si vinda autobuzele electrice experimentale si pina la urma mai pacalesc cite un oras, in colaborare cu escroci de la primarie.
      De exemplu, in Viena sunt doua linii operate din vara lui 2013 de autobuze electrice Siemens - Rampini pe baterie, 12 unitati din totalul de 480 cite circula in oras.

      vezi:

      http://www.siemens.com/innovation/en/home/pictures-of-the-future/mobility-and-motors/electric-mobility-electric-buses.html

      http://www.clean-fleets.eu/fileadmin/files/Clean_Fleets_case_study__Vienna_-_Final.pdf

      Sa vedem ca se extind in toata Austria si apoi le aducem si la Bucuresti. Vor esua insa ca toate masinile pe acumulatori de pina acum. Autonomia lor este de 150 km, costul 400 mii Euro, dublu fata de al unui autobuz similar diesel iar bateria pe baza de litiu dureaza 4 ani.
    • +3 (5 voturi)    
      RATB ia 1 mld. lei din bilete. Unde merg banii?! (Luni, 19 ianuarie 2015, 13:38)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Calculele arata ca RATB-ul are venituri suficiente pentru a trai de unul singur. Este rentabil. Cineva fura insa mare parte a incasarilor din bilete.

      RATB:
      - 2.26 mil. calatori / zi
      - pret bilet 1.3 lei
      - 10.949 angajați
      - 535 mil. lei subventie de la stat anuala pt. salarii (in acord cu Sorin Oprescu)

      Surse:
      http://ro.wikipedia.org/wiki/Regia_Autonom%C4%83_de_Transport_Bucure%C8%99ti
      http://www.ratb.ro/bilete.php

      Calcule:

      Incasari anuale RATB din bilete: 2.26 mil. calatori/zi x 1.3 lei/calator x 365 zile/an = 1.07 mld. lei (240 mil. Euro)

      Salariile angajatilor fiind platite de stat, ce se face exact cu miliardul incasat?

      Socoteli simple demonstreaza ca din cei 240 mil. Euro/an venit RATB se pot cumpara anual 1142 autobuze Mercedes noi de 210 mii Euro bucata.

      Este mai mult decit evident ca incasarile pe bilete RATB se duc pe cheltuieli nejustificate cu intretinerea parcului rulant si tot felul de alte smecherii.

      Doar din bilete, fara nici un fel de subventii, RATB-ul poate sa plateasca 4071 lei/luna salariu mediu si ii mai ramin 535 mil. lei pentru benzina, curent, intretinere parc vehicule, etc., ceea ce este arhisuficient.

      Concluzie:
      ==========
      RATB-ul este rentabil, are venituri destule sa traiasca de unul singur. fara subventii, insa se fura banii incasati din bilete.
      • 0 (2 voturi)    
        ... (Luni, 19 ianuarie 2015, 14:10)

        a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        In primul rand ca Wikipedia nu e o sursa de incredere. In al doilea rand majoritatea (celor care platesc) circula cu abonament, deci pe o calatorie se incaseaza mult mai putin decat 1.3 lei (~0.8 lei pe calatorie pentru 60 de calatorii la 50 abonament).
      • 0 (2 voturi)    
        interesante calculele (Luni, 19 ianuarie 2015, 17:00)

        Dl.Gica [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Nu sunt sigur daca in cei 2.26 calatori sun inclusi cei in jur de 500k pensionari care nu platesc, aprox. 120k copii sub 7 ani care nu platesc, aprox. 280k elevi si studenti care platesc doar 50% din abonamente (25 lei pt 40 calatorii daca merg doar pe o linie).

        Raman doar 1.3-1.5 mil de potentiali platitori din care sunt multi care nu platesc si alti care au abonamente unde calatoria poate ajunge la 0.6 lei pe calatorie daca folosesc in zilele lucratoare 2 mij de transport.

        Din cate inteleg 500 mil lei (adica subventia de la buget) este cheltuita integral pe salarii si pentru restul cheltuielilor se descurca ei din ce incaseaza.
        • 0 (2 voturi)    
          meleoanele astea.. (Luni, 19 ianuarie 2015, 18:03)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Dl.Gica

          ai dreptate, majoritatea nu ar plati oricum, dar cred ca statisticile se refera la calatorii, nu la calatori. un pensionar plictisit poate face 10 calatorii pe zi.. studentul trebuie sa se mai si intoarca seara.
      • +1 (1 vot)    
        In 2012 RATB a avut venituri de 902 mil. lei (Marţi, 20 ianuarie 2015, 2:31)

        dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        In anul 2012 RATB a avut venituri de 902 mil. lei (apropiate de estimarea mea de 1.07 mld.). Deci regia are bani pentru plata salariilor si a operatiunilor de mentenanta la parcul auto. Pentru ce este nevoie de subventii la salarii ramine un mister.

        Vezi:
        http://www.businessmagazin.ro/actualitate/cel-mai-bine-platit-sofer-de-autobuz-din-romania-11260140
  • +4 (4 voturi)    
    Oprescu ridică degetul corect în poză, (Luni, 19 ianuarie 2015, 9:56)

    Con_stan_tin [utilizator]

    însă trebuia să fie de la cealaltă mână. Pentru un mesaj vizual corect, degetul arătător ridicat de la mâna dreaptă trebuie combinat cu un zâmbet enigmatic, care deasemenea lipsește din poză.
  • +5 (5 voturi)    
    Ba da (Luni, 19 ianuarie 2015, 10:07)

    Zummm [utilizator]

    repetent mai trebuie sa fie ala care te crede.
  • +4 (6 voturi)    
    mincinosi incompetenti.. (Luni, 19 ianuarie 2015, 10:21)

    pehash [utilizator]

    solutia este simpla: PRIVATIZARE!

    salariul mediu la RATB este de vreo 4000 de lei. incasarile sunt de 150 mil ron, nu 50 cum minte paiatza asta de primar.

    2 pasi:
    1. privatizarea RATB
    2. subventia sa imparta pe linii de transport in functie lungime/numar mediu de pasageri cu licitatie pentru fiecare linie de transport...
    3. program de reducere, poate chiar eliminare treptata a subventiei in 5 ani..

    pun pariu ca in 5 ani am circula cu autobuze mai noi si mai bine echipate, iar biletul ar costa la fel... pentru ca firma privata nu ar avea calatori fara bilet.. pentru care platesc tot fraierii care isi cumpara bilete si isi platesc taxele din care se acorda subventia.

    560 milioane ron subventie inseamna ca fiecare familie din Bucuresti contribuie cu ~700 RON / an la RATB! Ieftin? Sa nu uitam ca mai bine de jumatate au masina si mai exista si Metrorex. RATB nu a publicat niciodata numarul de carduri folosite lunar.. adevarul ar fi foarte greu de inghitit.
    • 0 (4 voturi)    
      Sub 1% merg fara bilet (Luni, 19 ianuarie 2015, 12:10)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      Cei care incearca sa spuna ca mersul fara bilet ar pagubi masiv RATB-ul si din cauza asta acesta primeste 500 mil. lei subventie de la sta, nu stiu ce vorbesc. Exista controale continue. Este aproape imposibil ca pe o distanta de 10-12 statii sa nu-ti verifice cineva biletul.
      • +1 (3 voturi)    
        Eu fac naveta zilnic cu 634 (Luni, 19 ianuarie 2015, 14:52)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        de la un capăt la altul, cam 20% dintre pasageri valideaza cardul, și eu mai merg uneori fără bilet când îmi expiră abonamentul. La privat nu se poate urca decât pe ușa din față iar soferul verifică dacă ai plătit sau nu. Această regulă se poate aplica și la RATB începând cu liniile neaglomerate, de exemplu 124.
        • 0 (0 voturi)    
          controlorul sofer (Luni, 19 ianuarie 2015, 19:23)

          Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

          nu e obligatoriu ca controlul sa fie facut de sofer doar la privat.
          Se poate bine mersi si la stat chestia.
          Mai problema e cu liniile aglomerate insa cele legere se poate incepe chiar de maine, fara privatizare.
    • 0 (2 voturi)    
      ... (Luni, 19 ianuarie 2015, 14:15)

      a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      Poti sa ne arati un oras mare cu retea de transport 100% privata?
      • +1 (1 vot)    
        interesanta intrebare (Luni, 19 ianuarie 2015, 17:21)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

        De ce ar fi relevant? Crezi ca e intotdeauna mai bine sa mergi cu turma?

        Nu am studiat pana acum acest aspect, dar pot spune ca stiu de Tokyo, unde metroul este privat, ieftin si profitabil. In Istanbul jumatate din liniile de autobuz sunt private. De fapt, daca privim inapoi in istorie, majoritatea tarilor cu traditie au avut mai intai sisteme de transport in comun private, inclusiv caile ferate. Nationalizarile au fost fortate de imprejurari - razboaie, crize economice...
  • +6 (6 voturi)    
    Reporterul Hotnews ce pazeste? (Luni, 19 ianuarie 2015, 10:50)

    placintacubranza [utilizator]

    Macar faptul ca s-au cumparat 1000 de autobuze Mercedes ar fi trebuit sa stie, s-a facut ceva tam-tam la vremea aia.

    Si ar fi putut sa stie ca momentan mai circula doar 6-700 din ele, restul stau defecte prin autobaze! RATB si PMB si-au batut joc de aceste autobuze!
  • +11 (11 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 19 ianuarie 2015, 10:52)

    [anonim]

    • +2 (2 voturi)    
      ... (Luni, 19 ianuarie 2015, 14:13)

      a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui

      Si este mult mai ieftin, si nu mai vorbim ca se elimina punctul vulnerabil, acumulatorul care are autonomie mica si durata de viata limitata (pe langa pretul foarte mare).
    • +2 (2 voturi)    
      in completare (Luni, 19 ianuarie 2015, 18:06)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui

      dupa autobuzul electric se va introduce si tramvaiul diesel.. ca e mai rapid! :)
  • +4 (4 voturi)    
    ? (Luni, 19 ianuarie 2015, 11:06)

    calin22 [utilizator]

    400 tramvaie = 1 miliard EUR de unde rezulta ca un tramvai costa 2.5 mil EUR. Cam scump!
  • +5 (5 voturi)    
    Megalomanie (Luni, 19 ianuarie 2015, 14:22)

    GeorgePrisacariu [anonim]

    Oprescu vorbeste numai la persoana I singular. "Eu am nevoie de 400 de tramvaie" Muica, dar cu cate tramvaie poate sa mearga simultan doctorul profesorul medicul (si, evident, mai nou eoconomistul si inginerul) Oprescu? Maxim 5, cate profesii are el. Pana la 400, la ce-i trebuie lui personal tramvaie?

    Sa ne spuna doctorul cum se numeste boala aceasta care rezulta din modul sau de vorbire.
  • 0 (2 voturi)    
    jos minciunile: cereti Banda UNICA (Luni, 19 ianuarie 2015, 14:56)

    thinkerB [anonim]

    Faceti petitii la Primarie sa dea drumul la Banda Unica RATB pe toate traseele, nu doar pe bucati.

    Aici: http://pmb.ro/contact/petitie/petitie.php

    1. se poate pune Banda Unica RATB in maxim 1 luna. http://socialdebucuresti.blogspot.ro/2014/10/ratb1.html

    2. Scad costurile de operare

    3. NU se mai strica asa des

    Plus zeci de alte avantaje.

    Oprescu minte:
    - a inchis tot ce inseamna nou la RATB
    - a oprit productia de tramvaie sau a impiedicat-o cum a putut
    - pt ca are pregatita companie privata de transport