​​FOTOGALERIE Cum betoneaza Robert Negoita bucati intregi din spatiile verzi din Sectorul 3 cu zeci de milioane de euro din banii publici

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 11:09 Actualitate | Administratie Locala


Betonare copaci
Foto: Hotnews
Primarul sectorului 3, Robert Negoita, a demarat anul acesta o ampla actiune de "reamenajare" a parcurilor si a spatiilor verzi. Prin "amenajare", Negoita intelege desfiintarea acestora si acoperirea cu dale colorate in roz-portocaliu sau cu beton. In jurul blocurilor, locurile cu putina iarba sunt betonate si transformate in parcari, radacinile pomilor sunt ingropate in beton, iar in jurul cladirilor se pun garduri zdravene de diverse dimensiuni. In parcuri, din cand in cand apare cate o alee noua, iar bancile sunt amplasate si ele pe un perimetru facut din dale colorate. In jurul spatiilor verzi de pe marile bulevarde au fost turnate bordurii rosii peste bordurile existente, iar o parte dintre aleile de la blocuri, unele in stare foarte buna, au fost si ele acoperite cu dale colorate.

O parte dintre cetatenii din sector s-au aratat nemultumiti de aceste interventii ale primarului Negoita si au postat pe facebook mai multe imagini in care prezinta ceea ce ei numesc "ineptiile"edilului.

In 2014, Primaria Sector 3 a alocat din bugetul de circa 880 milioane lei circa 121 milioane lei pentru intretinerea spatiilor verzi din sector.

Potrivit site-ului de licitatii publice, Primaria sectorului 3 a incheiat in august 2013 un contract cadru pe 20 de luni pentru lucrari de modernizare, sistematizare pe verzticala, reabilitare si pietruire necesare sistemului rutier din sectorul 3, mai pe scurt reabilitare strazi. Valoarea acestui contract este de circa 21 milioane lei si a fost castigat de:
- ASOCIEREA S.C. DOMARCONS S.R.L. - S.C. KENTEL DESIGN S.R.L.
- ASOCIEREA S.C. DELTA ACM 93 S.R.L. - 360 INGINERIE URBANISM ARHITECTURA     
- S.C. EUROVIA CONSTRUCT INTERNATIONAL S.A.     
- ASOCIEREA S.C. STRACO GRUP S.R.L. - S.C. FRISAROM ENGINEERING S.A.     
- ASOCIEREA SOCIETATEA SCIT IMPEX SRL - S.C. GHECON CONSTRUCT S.R.L. - S.C. GLOBAL SERVICE PROIECT S.R.L.     
- ASOCIEREA S.C. CONSTRUCTII ERBASU S.A. C & D BEST DESIGN CONCEPT S.R.L.

In plus, o parte dintre lucrarile de amenajare a spatiilor verzi sunt realizate prin intermediul Administratiei Domeniului Public Sector 3 (ADPB) care se pare ca subcontracteaza o parte dintre lucrari.

In ceea ce priveste lucrarile din parcuri, Primaria Sectorului 3 a concesionat la inceputul anului 2014 intretinerea celor patru mari parcuri din sector ¬ Titan, Alexandru Ioan Cuza, Titanii si Gheorghe Petrascu ¬ pe o perioada de 8 ani firmei Cris Garden. Pentru intretinerea spatiilor verzi, plantat panselute, copacei, pus bancute, locuri de joaca, cosuri de gunoi si arteziene, primaria estimeaza sa plateasca peste 200 milioane lei (circa 50 milioane de euro). Pe langa banii primiti de la Primarie, firma a primit si dreptul de a exploata aceste parcuri, urmand sa dea institutiei o redeventa anuala minima de circa 30.000 lei (circa 6.500 de euro).

Tot potrivit site-ului de licitatii publice, Primaria sectorului 3 a scos la licitatie, la inceputul anului, doua contracte pentru intretinerea strazilor si trotuarelor in valoare totala de peste 60 milioane lei. Licitatiile sunt inca in desfasurare. Primul contract cadru se va desfasura pe 4 ani si are ca obiect "lucrari de alei si trotuare in sectorul 3 al municipiului Bucuresti". Valoarea estimata a acestuia este de circa 45 milioane lei fara TVA. Al doilea contract cadru are ca obiect realizarea lucrarilor de reparatii curente a strazilor din sectorul 3 si se va desfasura tot pe durata a 4 ani. Valoarea estimata a acestui acord este de circa 22 milioane lei fara TVA.


Pe strada Aleea Barajul Sadului, intre complexul Minis si strada Lucretiu Patrascanu se pun dale prinse intre ele cu nisip pe asfaltul existent peste trotuar. Trotuarul vechi arata impecabil.  Foto: Facebook



Spatiu verde betonat in parcul IOR pentru amplasarea unei banci. Foto: Facebook


Lucrari executate pe bd. Unirii. Foto: HotNews


Lucrari executate pe bd. Unirii. Foto: HotNews


Lucrari executate pe bd. Unirii, o banda de spatiu verde a fost betonata. Foto: HotNews


Lucrari executate pe bd. Unirii. Foto: HotNews


Borduri pe bd. Nicolae Grigorescu. Foto: HotNews


Gard de aproape doi metri inaltime in jurul blocurilor. Foto: Facebook


Parcare de resedinta. Foto: Facebook


Parcul Titanii. Foto: Facebook


Reamenajarea spatiu verde langa un bloc din sectorul 3. Foto: Facebook


Copaci betonati pe str. Intrarea Reconstructiei. Foto: Facebook









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14427 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    robertino (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 12:07)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    omul asta e pericol public :)) oprescu e mic copil!
  • +15 (17 voturi)    
    uciderea lenta a copacilor (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 12:14)

    fit [utilizator]

    Dupa aia sa nu va mirati ca va cad copacii peste masini.
  • +14 (14 voturi)    
    curatenia din sectorul 4 de pe hartie (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 12:26)

    fit [utilizator]

    Si in sectorul 4 sunt contracte de spalare a trotuarelor si strazilor, de doua ori pe saptamana. Toata vara au venit la miezul noptii niste cisterne care faceau o galagie imensa si salaratii strigau ca in padure, doar ca sa dea o stropeala pe asfalt, in pas de alergare. Anul trecut sau acum doi ani erau cate patru oameni pe langa masina (cu furtunul cu maturile cu tomberonul ala), anul asta a fost un singur om care tinea doar de furtun. Strazile au fost si sunt la fel, pline de praf si pamant la rigola, trotuarele si gardurile pline de miros de urina de caine.

    Ar trebui sa se faca un control sa se vada cum se cheltuiesc banii si cum se face treaba cu adevarat. Cu siguranta pe hartie se foloseste si detergent si sunt angajati o armata de oameni. In realitatearmata de oameni este DOAR pe hartie.
  • +15 (15 voturi)    
    Ce bun e betonul pentru borduri (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 12:31)

    Lol Lolovici [utilizator]

    Ce misto o sa crape betonul ala continuu pus peste borduri in iernile urmatoare. Au si bordurile sensul lor, nu sunt afectate de frig si sunt mai usor de mutat cand se schimba configuratia trotuarului, se coboara nivelul la treceri de pietoni sau iesiri din curti, etc. Dar e ok cu beton ron pentru ca lui Negoita "ii place cum arata".
  • +13 (13 voturi)    
    La fel in Dr. Taberei (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 12:34)

    Rdu [utilizator]

    Doar cu altii...Se pare ca sunt bani de cheltuit.... evident nu pt lucruri utile...
    Imagini la fel cu "Reamenjarare spatiu verde langa un bloc" puteti gasi peste tot in DR. Taberei...
  • +16 (16 voturi)    
    Pedofilul (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 12:53)

    deville2010 [utilizator]

    A inebunit adventistu`...faceti ceva si scapati-ne de el !
    Pedofilie si betoane asta e sloganul penibilului asta
  • +8 (8 voturi)    
    Omul asta e pericol public! (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 13:18)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Impotriva Romaniei, Comisia Europeana a deschis procedura de infringement pentru poluarea din Bucuresti si acest neam- prost de primar betoneaza tot. Pe Bd. Unirii s-au desfiintat doua benzi de spatiu verde. Practic jumatate din spatiul verde de pe bulevard a fost betonat. Se pun pergole prin care ies pomi. Mobilierul stradal (pergole, banci, cosuri de gunoi...) este colorat in roz, violet... cele mai tipatoare culori ca sa satisfaca gusturile de neam prost ale acestui element, absolvent de liceu la 31 de ani. Se pun garduri de 2 metri in jurul blocurilor. E o nebunie!
    Mai delectati-va ochii cu niste kitsch-uri... banci roz...:
    http://www.b365.ro/banci-roz-mov-radiant-galbe-in-parcuri-kitsch-urile-lui-robert-negoita-se-extind-si-in-cartiere_218595.html
  • +14 (14 voturi)    
    cine e vinovat? (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 14:26)

    simplu_cetatean [utilizator]

    Asta e un cretin, dar a fost votat de cetățeni, ei l-au schimbat pe Liviu Negoiță (cel care gestiona bine spatiile verzi).
    • +1 (1 vot)    
      Nu-ti face iluzii (Duminică, 9 noiembrie 2014, 11:00)

      Gigi-al-mai-tare [utilizator] i-a raspuns lui simplu_cetatean

      amindoi au furat la fel de mult. Sau ai uitat bancile si bordurile schimbate in fiecare sezon?
  • -4 (10 voturi)    
    MINCIUNA IN FALSH! (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 14:27)

    hot news [utilizator]

    Sunt numai atacuri politice!
    Iar cui nu ii place, este liber sa se mute in alt sector!
    Traiasca bravul nostru primare care este, Robert Negoita!
  • -11 (13 voturi)    
    Pt autoarea articolului (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 14:35)

    Rares101 [utilizator]

    Lasand la o parte costurile, care foarte probabil sunt umflate, dar, sustineti ca:
    - in a doua poza: "Spatiu verde betonat in parcul IOR pentru amplasarea unei banci". Ati vazut dvs spatiu verde in fata sau sub vreo banca in vreun parc din lumea asta??? NU, pt simplu motiv ca nu creste acolo.
    - in ultima poza: "Copaci betonati pe str. Intrarea Reconstructiei"... asta vedeti dvs in poza, sau aveti halucinatii?? Poate vreti sa spuneti ca a fost betonat pamantul de pe langa copaci.
    - in penultima poza: "Reamenjarare spatiu verde langa un bloc"... ala dvs il vedeti verde? Si la urma urmei de ce ar fi, daca nu a plantat nimeni iarba acolo, nu a udat-o, taiat-o, si ar fi stat si in umbra blocului, deci s-ar fi vestejit.
    Cred ca si autoarea articolului si multi membrii ai comunitatii locale ar trebui sa ia lectii despre cum se planteaza iarba/gazon, cum se creste si cum se intretine, si abia apoi sa scrieti articole sau sa va dati cu parerea. Vorba aia, la fotbal si la agricultura ne pricepem toti.
    • +1 (1 vot)    
      Bine ca ne dai tu lectii (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 17:31)

      georgmihai1211377215 [utilizator] i-a raspuns lui Rares101

      Despre cum este sa fii marlan, pentru ca nu stii ce vorbesti dar vrei sa dai lectii. De ex:

      In cadrul penultima fotografie era spatiu verde inainte de devastare, si anume gradina blocului, cu iarba, flori, tufe si copaci. Astazi, la cateva zile de cand a fost efectuata fotografia, acolo este beton, s-a taiat gradina si s-a facut parcare.

      Cu sutele alea de milioane de euro se putea face foarte bine un sistem de parcari subterane conecate la tunele subterane de cel putin 10 km, 4 benzi, care sa iasa la Parlament sau chair dincolo, atat a costat la Atena realizarea autostrazii principale pe sub muntele ce desparte orasul de aeroport, 120 mil euro. Da, nu e fantezie, atata costa, cat dau ei pe spatii verzi.
    • +1 (1 vot)    
      Nu prea le ai cu logica (Duminică, 9 noiembrie 2014, 11:07)

      Gigi-al-mai-tare [utilizator] i-a raspuns lui Rares101

      - da, am vazut, pentru canbancile nu aveau nevoie de betonare cind sint puse in buza aleii. In plus modelul acela de suport e cel vechi, cel nou e mult mai mare
      - ca sa betoneze in jurul copacilor ei au sapat un metru din pamintul dinprejurul lor, distrugind radacina copacilor in proces.
      - de unde stii tu asta? Ai uitat ca toate gradinile din jurul blocurilor au fost refacute pe bani grasi in primavara asta?
      Vorbeste gura fara tine.
  • +7 (7 voturi)    
    taxe (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 14:42)

    gigi1 [utilizator]

    nu inteleg de ce se mai maresc taxele cand evident sunt bani daca se cheltuie aiurea.
  • +10 (10 voturi)    
    negoita,/// (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 15:21)

    Pope29 [utilizator]

    Bine ca sunteti toti curajosi si chibitati aici, extraordinar!

    /// asta de Negoita face tot felul de intalniri cu locuitorii din sector unde nu vin decat bosorogii 'rosii' care-l sustin cu ardoare si patos...

    Din pacate, numai o sesizare la DNA il poate opri pe acest mutant genetic fara creier.

    In rest, comentariile de aici sunt apa de ploaie!
  • +7 (7 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 15:58)

    chiuaua [utilizator]

    De la primarie ni s-a spus ca acela nu este beton ci un ingrasamant de ultima generatie pentru copaci.
    De asemenea ni s-a spus ca de-ar fi beton sa nu ne speriem, edilii New-York-ului s-au inspirat de la noi, drept pentru care sa fim incantati, caci la vara va fi cald si bine.
    • +1 (1 vot)    
      dureros (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 23:41)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui chiuaua

      Ala e pietris lacuit... Sunt si pe Alexandeu Obregia... toti copacii au fost sigilatacum doi ani la radacina cu astfel de pietris fixat cu un fel de lac, astfel ca radacinile nu mai pot sa "respire". Ramurile uriasilor copaci s-au rarefiat, aproape ca au ramas goi de frunze.
  • +9 (9 voturi)    
    proxenet (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 16:00)

    drop [utilizator]

    Asta e ala cu dossarul de proxenetism.
  • +1 (1 vot)    
    DNA (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 17:07)

    vlad.pe [utilizator]

    De ce nu-l reclamati la DNA ?
  • +2 (2 voturi)    
    Uite asa ... (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 19:05)

    A_Radu [utilizator]

    Se finanteaza campania electorala ... sunt inventate lucrari care mai de care mai inutile ... nu mai zic de faptul ca se betoneaza aiurea suprafete intregi de spatiu verde, vitale intr-un oras poluat si imbacsit ca Bucurestiul ...
  • +2 (2 voturi)    
    Ciuma rosie (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 19:36)

    yummyberry [utilizator]

    S-a scurs acum si in borduri?
  • +3 (3 voturi)    
    Copaci omorati (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 21:21)

    infoInsider [utilizator]

    http://infoinsider.ro/2012/11/08/antifurt-decoruri-stradale-lipite-cu-super-glue-acceptam-intoxicarea-dar-sa-stim-si-noi/
  • 0 (0 voturi)    
    Betoane in parcul IOR (Luni, 10 noiembrie 2014, 9:42)

    ilie0001 [utilizator]

    Cand in toata lumea se duce acerba cu poluarea...la noi se tae intr-o veselie copacii si spatiul verde se betoneaza pentru....afaceri dubioase ce aduc bani multi in buzunarele edililor. Pe ei nu-i intereseaza viata oamenilor, aerul poluat ce-l respira. Ei au vile la munte ynde respira aer curat, restul....NU conteaza.
    Multumim VOTANTILOR ce i-au pus in posturi care acum "platesc" insutit mita si credulitatea ce au primit-o cand au votat.