FOTOGALERIE ​​Robert Negoita a inceput lucrarile la fantana arteziana de 1,7 milioane de euro desi Consiliul local inca nu a aprobat proiectul

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Marţi, 28 octombrie 2014, 11:55 Actualitate | Administratie Locala


Fantana arteziana Gloria 1
Foto: Hotnews
Lucrarile de reamenajare a spatiului public de langa cinematograful Gloria din sectorul 3 al Capitalei, care cuprind o fantana arteziana si un mic amfiteatru, si pentru care primarul Robert Negoita a cerut in urma cu doua saptamani 1,7 milioane de euro Consiliului Local sector 3, au inceput. Asta desi, consilierii locali inca nu au aprobat proiectul si cheltuirea acestei sume uriase.

La fata locului, cele cateva sute de metri de teren pe care se face lucrarea au fost imprejmuite cu plasa, iar in interior muncitorii lucreaza cu spor. Gradenele de beton au jost deja turnate, iar acum se lucreaza la amenajarea aleilor si a spatiului verde. La intrarea pe santier nu a fost pus panou de santier, asa cum prevede legea pentru orice lucrare de constructii si pentru ca riveranii sa vada ce se construieste la cativa pasi de casa lor. In plus, nu se cunoaste ce firma executa lucrarile de construire.

Primarul sectorului 3, Robert Negoita,  a cerut in urma cu doua saptamani Consiliului Local sector 3 aprobarea sa cheltuie circa 1,7 milioane de euro pentru amenajarea acestei piatete la intersectia bulevardelor Baba Novac cu Constantin Brancusi. Sedinta de Consiliu nu s-a mai tinut deoarece consilierii PSD, care detin majoritatea in Consiliul local sector 3, nu s-au prezentat la sedinta, si nu a fost cvorum. La ultima sedinta, proiectul nu a mai fost pus pe ordinea de zi.

Potrivit proiectului de hotarare  prezentat in urma cu doua saptamani Consiliului Local sector 3, dar neaprobat, Robert Negoita vrea sa refaca aleile, sa reamenajeze spatiul verde si sa construiasca o fantana arteziana langa cinematograful Gloria.

"In prezent strada Baba Novac a suferit un proces amplu de reamenajare, dar intersectia str. Baba Novac cu Aleea Bucovina, in zona Piata Gloria, a ramas neamenajata si intr-o stare avansata de degradare. Tinand seama de necesitatea punerii in valoare a spatiului public din sector si a atragerii publicului de toate varstele, se doreste reconfigurarea Pietei Gloria in concordanta cu celalte elemente arhitecturale si peisagistice ale zonei", se arata in expunerea de motive semnata de primarul Robert Negoita.
 

"Se vor reface aleile, se vor amenaja jardiniere noi din beton, se va realiza o pergola din confectii metalice placata cu lemn. Se vor amenaja gradene pe ziduri de sprijin din beton armat cu pavaj pietonal din granit antiderapant. Spatiul verde se va amenaja cu piatra ornamentala in diverse culori si se va planta material dendrologic", se arata in descrierea lucrarii.














Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6689 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    Ce nebunie!!! (Marţi, 28 octombrie 2014, 12:09)

    deville2010 [utilizator]

    Chiar nimeni nu il opreste pe acest dement????
    Arunca cu milioanele de euro intr-o nebunie generala!
    Daca locuiti in sector uitati-va si langa circa 13 Politie si vedeti ce nebunie este si acolo...trotuare blocate o mizerie de nedescris .
    Aloo..locuitori ai sectorului 3 mai traiti???
    • +5 (5 voturi)    
      Traim (Marţi, 28 octombrie 2014, 14:34)

      RRP [utilizator] i-a raspuns lui deville2010

      Ce vrei sa facem. Singura modalitate este sa sesizam presa. Daca e impartiala ... face investigatii. Daca nu.... Traiasca spagile.
  • +7 (9 voturi)    
    Ne-am dorit... (Marţi, 28 octombrie 2014, 12:26)

    GheorgheStan [anonim]

    un primar care sa nu jefuiasca punguta sectorului si ne-am ales tot cu unul la fel de "breaz" ca si celalalt ...Negoita !
    Au acelasi nume si sunt frati in ale furatului !
    NU mai vrem "borduriada" - avem acum borduri ...suprainaltate !
    Nu mai vrem sa plantam panselute ....avem acum plantati copaci de ...sezon !
    Ma intreb de ce oare nici o instanta superioara nu se autosesizeaza cu privire la acesti primari - bai, frate vrei sa plantezi copaci ?
    Pai, atunci, ce are frate - TEIUL ?
    Ne sta in gat sau nu este pe masura "gustului" domnului ...Primar ?
    Aah, nu mai putem primi "adalmasu' " ?
    Pai, poate vrea sa primeasca 5 ani la Gherla si confiscare totala a averii - ca oricum nu are cum s-o justifice !
    Dar, deocamdata - nu prea mai are cine sa puna "cainii" pe ei !
    Si un sat fara caini..!
  • +8 (12 voturi)    
    Asa va trebuie (Marţi, 28 octombrie 2014, 12:46)

    Cristi1x2 [utilizator]

    Asa va trebuie, daca ati ales un PSD-ist la primarie. Inca 2 ani de aici incolo o sa cheltuiasca intr-o veselie, ca asa-i legea in Romania daca l-ai ales 4 ani de zile nu ai ce sa-i faci. Si asteptati sa ajunga aproape de sfarsitul mandatului. Nimic si nimeni nu o sa-l mai opreasca sa cheltuie in nestire si sa faca imprumuturi in numele primariei. Asa ca duminica duceti-va la vot si aveti grija ce votati. Puteti inca de pe acum sa schimbati ceva. Dumnezeu sa apere Romania de ciuma rosie.
    • -1 (5 voturi)    
      na, fleoshk! (Marţi, 28 octombrie 2014, 16:09)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Cristi1x2

      Parca acela pedist a fost mai breaz! E PLIN sect. 3 de garduri urate, din sarma, in jurul blocurilor - de zici ca sunt oamenii tzinutzi sa nu evadeze, cumvaaaa... Oare alea CAT or fi costat? :P

      PSD-ist - ne-PSD-ist - tot hotzi au fost!
      • 0 (4 voturi)    
        a fost (Marţi, 28 octombrie 2014, 22:11)

        deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        mai breaz...nici nu suporta grad de comparatie.Poate tu ai fi fost pe RIN la vreo pomana sau esti din lotul de...lux :P
  • +10 (10 voturi)    
    incultura = beton (Marţi, 28 octombrie 2014, 13:05)

    Dedalus [utilizator]

    Nu am nimic impotriva amenajarii spatiului public.

    Constat insa la primarul Negoita o obsesie bolnava pentru betoane si borduri. Are probabil legatura cu o cultura personala deficitara a primarului sectorului 3 care intelege prin "frumos" o placa de beton armat.

    Nu intimplator, preferinta pentru spatial verde si retienrea in fata betoanelor apartine persoanelor cu o cultura rezonabila.

    Avem nevoie de pomi, de iarba, de natura in general. Nu doar in Bucuresti, ci peste tot in Romania in spatiul urban.
  • +7 (9 voturi)    
    nu mai este timp. (Marţi, 28 octombrie 2014, 13:10)

    jackalphonse [utilizator]

    votantii au nevoie de apa si partidul de bani.
  • +9 (9 voturi)    
    ce gluma proasta (Marţi, 28 octombrie 2014, 13:18)

    sabin ilie [utilizator]

    Nu numai ca nu s-a aprobat proiectul, nici macar nu era in dezbatere cand au inceput lucrarile - prin iunie (demolarea unei parti din vechiul complex comunist), respectiv august (imprejmuirea terenului si turnarea a ceea ce se vede in poze). Proiectul de hotarare a intrat pe ordinea de zi a CL sector 3 de cateva saptamani, cum se spune si in articol, hotnews a avut un articol despre asta pe 16 octombrie. Panoul de santier a existat formal vreo 2-3 saptamani la inceputul demolarilor demolarilor, era oricum ascuns dupa niste materiale de constructie iar apoi a disparut definitiv.
  • +7 (7 voturi)    
    Gloria (Marţi, 28 octombrie 2014, 14:30)

    RRP [utilizator]

    Pai nu spunea ca reface Cinematograful Gloria? Acum face fantani?

    Daca vedeti ce este in spatele acestui cinematograf..... Nimeni nu vrea sa se sesizeze cu privire la constructia ilegala in care si-a desfasurat activitatea fosta Sambala??? Ia incercati sa vedeti despre ce e vorba?? Cred ca s-au dat spagi groase pe acolo. Pacat de zona ca e foarte frumoasa si foarte verde....