VIDEO Sorin Oprescu, audiat de DNA intr-un dosar privind restituirea ilegala a unui teren din Bucuresti

de C. Ivanov     HotNews.ro
Vineri, 18 iulie 2014, 12:12 Actualitate | Administratie Locala


Sorin Oprescu
Foto: HotNews / DP
Primarul Capitalei, Sorin Oprescu, si fostul viceprimar al Capitalei, Marcel Nicolaescu, sunt audiati, vineri, in calitate de martori, la DNA, in dosarul privind restituirea ilegala a unui teren din Bucuresti, potrivit Mediafax.

UPDATE: Primarul Capitalei, Sorin Oprescu, a declarat vineri, dupa ce a fost audiat la DNA, ca anchetarea primarilor pentru coruptie este o 'moda' care o sa treaca, insa se poate astepta la orice.

'Primaria nu s-a constituit parte civila, inca. Pamantul respectiv, urmarirea penala a inceput in anul 2007, nu are nici formele de intabulare, de proprietate, nu se face dovada proprietatii municipiului. Pe cale de consecinta, venim dupa aceea, eventual, cu un prejudiciu', a declarat Oprescu, citat de Agerpres.

Intrebat daca acum este 'moda' primarilor pusi sub acuzare pentru coruptie, Oprescu a spus: 'Ca orice moda care vine o sa treaca. Totusi, nu suntem un neam de zapaciti. Suspiciuni poate sa lanseze toata lumea. Delatiunea este la moda, deci poti sa te astepti la orice. Important este sa fii gata oricand sa faci dovada faptelor tale'.

Oprescu a declarat inainte de audieri ca  retrocedarea s-a facut in mandatul lui Adriean Videanu, iar urmarirea penala in aceasta cauza a inceput in 2007, inainte ca el sa ajunga la Primaria Capitalei.

Oprescu a mai aratat ca Primaria Capitalei se va constitui parte civila in cauza, pentru recuperarea prejudicului produs institutiei.



Marcel Nicolaescu a declarat, la intrarea in sediul DNA, ca a fost chemat sa se prezinte pentru a da declaratii in calitate de martor in dosarul privind restituirea ilegala a unui teren din Capitala.

Dosarul in care Sorin oprescu si Marcel Nicolaescu au fost audiati il vizeaza pe Andrei Creci, fost sef de serviciu in Directia Juridica a Primariei Capitalei, care este cercetat sub control judiciar de procurorii anticoruptie, dupa ce ar fi propus, in mod nelegal, restituirea unui teren din Bucuresti, evaluat la peste 3,3 milioane de euro.

Alaturi de acesta este cercetata, sub control judiciar, o alta fosta sefa de serviciu din aceeasi directie, Catia-Valentina Falan, suspectata ca l-a favorizat pe Andrei Creci.

Ulterior, Creci ar fi incercat sa inlaturare urmarile faptei penale savarsite, astfel incat sa impiedice urmarirea penala si tragerea la raspundere penala si civila, impreuna cu celelalte persoane cercetate.

Astfel, el ar fi redactat personal un document, semnat de primarul general al Municipiului Bucuresti, la solicitarea Directiei Nationale Anticoruptie (DNA), au precizat procurorii.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2514 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    trebuie cercetat (Vineri, 18 iulie 2014, 12:25)

    xanti [utilizator]

    Pentru distrugerea cladirilor de patrimoniu.
    • -1 (1 vot)    
      Alta placa mai aveti? (Marţi, 22 iulie 2014, 13:54)

      bravoma [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Care cladiri de patrimoniu? Nicusor, tu esti? Vorbim cumva de mizeriile de la Basarab? Au disparut "pretenashele" si esti suparat/a? De cate ori ai vizitat tu cladirea aia de patrimoniu ca sa fii obfuscat? Care e ratinamentul supararii tale? Ca pur si simplu nu pricep. Niste paragini devenite focare de infectie, pline de seringi, locuri pe unde te temi sa treci ziua, d-apoi seara? Asta e definitia unei cladiri de patrimoniu? Dar daca vb despre Basarab, ai acum pod pe care ajungi din Militari la Gara in 2-5 minute. Bonus, arata civilizat, european... a asezare de oameni, nu de giboni mioritici care nici n-au descoperit wc-ul. De ce esti suparat/a ca au daramat niste cladiri pe care nu le-ai vazut, pe care nu le-ai inteles. Stii ce inseamna patrimoniu? Sau e o noua moda sa fii suparat pe ceva ce nu pricepi. Analizeaza punctele pro si puncte contra, inclusiv din perspectiva a sigurantei, igienei, a europei, turismului, traficului dar si a generatiilor ce vor veni. Dezvoltarea si cresterea sigurantei intr-o anume zona e nasoala, nu? Dar ce zic? Banuiesc ca e normal sa arunci cu noroi in oamenii care iti produc facilitati si mai ales sa arunci cu noroi in facilitati. Pt ca Oprscu trece, podul ramane. Insa ranchiuna asta de ani de zile fata de ceva ce si-a dovedit utilitatea nu demonstreaza decat ca iti place in mizerie. Daca nu iti place evolutia, si siguranta oamenilor din jurul tau, nu te opreste nimeni sa te duci in pestera mon ami... Barfind cu ursii reloaded.
  • +5 (5 voturi)    
    ce mutra are (Vineri, 18 iulie 2014, 13:03)

    burebista [utilizator]

    acest smecher de bucuresti un hot si mincinos ca toata sleahta psdista.cum se poate ca poporul sa aleaga asa specimen eu nu pot intelege ,iar acest Ponta sa aiba aproape 40% ,este denecrezut ,cred ca suntem ca popor ffff usor manipulabili de citeva televiziuni murdare si anti romanesti.
    • 0 (0 voturi)    
      Asa e (Marţi, 22 iulie 2014, 13:58)

      bravoma [utilizator] i-a raspuns lui burebista

      De acord ca suntem manipulabili. Foarte de acord. :) De aceea, omul are nevoie sa poata fi capabil sa analizeze punctele tari si punctele slabe ale alesilor lor, obiectiv, fara sentimentalisme. N-ar fi o lume mai buna? :)

      Televiziuni murdare clar... dar asta cu anti-romanesti n-o inteleg. Te superi daca iti rupi cateva minute sa imi explici? :D
  • +5 (5 voturi)    
    /// (Vineri, 18 iulie 2014, 13:04)

    hmara [utilizator]

    Sa fie un inceput de miros de catuse ???
  • +4 (4 voturi)    
    eh (Vineri, 18 iulie 2014, 15:26)

    I [utilizator]

    3 mil de euro, un fleac pentru un asa "mare" doctor. I-a operat cu succes pe bucuresteni.
  • +1 (1 vot)    
    doar un teren? (Vineri, 18 iulie 2014, 17:07)

    misa2002_2006 [utilizator]

    ar tb sa verificati toate terenurile retrocedate si semnate de acest "bucurestean".
    sa nu mai apuce sa mai semneze niste hotarari si ordonante..auzi hotarare:
    aveati habar de ea?
    eu m-am lovit fara sa vreau si a tb sa citesc nemerniciile scrise acolo:
    orice bucurestean care intervine si taie pomi de pe domeniul public, domeniu care include si terenul de pe langa bloc, este pasibil de amenda si pedeapsa..insa daca soliciti sa vina ADP sa taie pomii care iti distrug ferestrele sau masina, te pune sa faci cerere a asociatiei de proprietari si sa vii cu tabel semnat de locatarii care isi dau acceptul pt lucrare, pe care atentie! tb sa o depui personal, la sediul X! dar terenul nu e al tau si pomii aduc daune proprietatii tale, fie ea locuinta sau masina..
    se pricepe domn' primar la hotarari..nu?
    acum vrea sa dea hotarare ca toti bucurestenii care nu si-au platit amenzile sa lucreze in folosul ADP-ului.. si ADP-ul sa plateasca ctr pt niste neinspraviti care sa plimbe tomberoanele doar ca sa adune de prin gunoaie lucruri bune pt folosul propriu..va place la nebunie cand ii vedeti plimband tomberoanele goale pe langa mizeriile pe care se fac ca nu le vad..nu?
    si alte si alte..gropi neacoperite, peste care treci si iti rupi masina sau acoperite in dorul lelii, ca in luna urmatoare sa fie tot gropi..borduri si garduri inlocuite, doar de dragul de a avea de lucru.. banci puse pe trotuare, si statii de tramvai sau autobuz,platite la preturi astronomice, doar ca sa faca mare buzunarul nu stiu carui mahar de firma..
    la bulan domn' primar cu voi! sa va saturati de furaciuni..
    • 0 (0 voturi)    
      Cetirea bat-o vina (Marţi, 22 iulie 2014, 13:42)

      bravoma [utilizator] i-a raspuns lui misa2002_2006

      Obiectiv vorbind: Daca citeai nemerniciile scrise acolo, aflai ca legea nu a dat-o Oprescu ci e de prin 1998 (ai link aici: http://www.euroavocatura.ro/legislatie/1084/LEGEA_213_1998_privind_bunurile_proprietate_publica__Actualizata_2013/page/1#nextPage ). Mai aflai ca problema bunurilor publice nu este doar la nivelul Capitalei ci la nivel national (un ex ai aici: http://jurnalul.ro/timp-liber/casa/taierea-copacilor-este-interzisa-fara-avizul-primariei-20814.html) iar ce se poate intampla daca copacii sunt taiati de toti ghiolbanii "incurcati" de spatiile verzi gasesti aici: http://www.buletindecarei.ro/2013/03/sos-opriti-macelul-copacilor-cine-elibereaza-avize-de-taiere-pentru-primaria-carei.html , fie ei autoritati sau simpli cetateni carora le lipseste o bucata importanta de creier si sunt deranjati de copaci. Asadar, maestro, documenteaza-te inainte sa arunci cu abjectii, vezi punctele pro si contra si nu te mai lasa condus de sentimentalisme. Doar n-o sa recunosti ca nu stii si ca n-ai intrebat un Google si nu te-ai folosit de munca depusa de unii si altii pentru documentarea ta, ca doar nu vrei sa te faci de panseaua lumii, dar data viitoare cerceteaza intai ca sa nu mai fi luat de fraier cand iti evacuezi naduful pe altii. Ti-ar prinde bine. Pe de alta parte, esti la fel de vinovat precum Oprescu pentru gropile din asfalt. De ce? Pt ca matale uzezi asfaltul ala mai mult decat Oprescu (deduc asta pt ca matale ai observat) si banii tai sunt in asfaltul ala. De ce nu te ingrijesti ca banii aia sa produca un fel de Nemuritorul al Asfaltului? Nu sapa nimeni gropi noaptea, iar calitatea asfaltului depinde de firma care asfalteaza. Tu, primare faci o analiza a asfaltului la fiecare turnare? Ha? Nu e treaba ta? Nu te pricepi? Awww! Deci constati dupa ca si-au batut joc de tine. Pai si cum arunci cu vina in vecinul Gigel si vecinul Gigel trebuie sa iti suporte mizeriile? Ar trebui sa iti fie rusine. Nu neaga nimeni preturile astronomice. Macar aici sutem de acord :)
      • +1 (1 vot)    
        bravoma (Joi, 24 iulie 2014, 16:51)

        misa2002_2006 [utilizator] i-a raspuns lui bravoma

        sunt sigura ca dumneata ai dat curs citirii tuturor legilor promulgate, tuturor hotararilor si ordonantelor.. mi se pare mie, sau ma cam iei peste picior, pt o problema care nu o creez, ci doar o subliniez.. ia de te mai uita, hotararea este semnata de primarul general al capitalei.
        nu cred ca face vreunul lectura in afara de momentul in care se loveste de ceva..
        nu stiu de am eu vreo vina ca se strica asfaltul turnat de o firma tinuta in brate de primar si restul slepcii, doar pt ca nu se respecta modul de preparare si de turnare si doar pt ca in fiecare iarna se da cu solutia minune pt dezapezirea bulevardelor, care prin continutul ei strica si asfaltul si incaltamintea noastra.
        dar cred ca nu are rost sa ma cobor la mintea celui care ma ataca pe mine, persoana care isi plateste datoriile la zi si nu are timp sa citeasca toata legislatia idioata votata de niste incapabili si adormiti, pt ca merge la munca, ca sa aiba ce pune pe masa la copii..
        daca vrei sa iti versi naduful, fa-o pe aia care merita, nu pe mine, care ma chinui sa supravietuiesc muncind corect, nu prin furaciuni, cum fac cei ce cu "drag" ne conduc..
        suntem furati legal pe toate partile si dumneata nu gasesti decat sa ma acuzi pe mine de vinovatie?
        poate ca este o vinovatie impartita cu toti, inclusiv cu dumneata, pt ca stam si permitem sa ni se intample mizeriile astea, si nu luam nici o atitudine fata de toti care vor sa se imbogateasca peste noapte din buzunarele noastre..
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Vineri, 18 iulie 2014, 17:37)

    FlorinMiron [anonim]

    se strange latzu?!
  • 0 (0 voturi)    
    VIDEANU la "mititica"! Iese Adrian, intra Adriean! (Miercuri, 23 iulie 2014, 13:20)

    Taunele [utilizator]

    Iese Adrian (Nastase) si intra Adriean (Videanu)! Asa Sa Dea Dumnezeu, si cat mai repede! Schimbul de "stafeta" se face! :-)