Primaria Capitalei continua eutanasierea maidanezilor. Hingherii vor fi insotiti pe teren de Politia locala

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Miercuri, 9 iulie 2014, 15:11 Actualitate | Administratie Locala


Maidanezi in Capitala
Foto: Agerpres
Primaria Capitalei continua eutanasierea maidanezilor, iar politistii locali ii vor insoti in teren pe hingheri pentru ca acestia sa nu fie atacati de iubitorii de caini, se arata intr-un comunicat emis de municipalitate. Pe 24 iunie 2014 Sorin Oprescu a declarat ca a oprit eutanasierea cainilor dupa ce Curtea de Apel Bucuresti a suspendat normele de aplicare a legii care permitea omorarea maidanezilor.

Ca urmare a incidentelor petrecute in ultimele zile, cand hingherii Autoritatii pentru Supravegherea si Protectia Animalelor s-au incaierat cu mai multi iubitori de caini, primarul general, Sorin Oprescu, a convocat miercuri, la sediul Primariei  Bucuresti, o sedinta  la care au participat prefectul Capitalei, Nicolae Petrovan, responsabili ai Politiei Locale a Municipiului Bucuresti, Jandarmeriei si  coordonatorul de proiect al Autoritatii pentru Supravegherea si Protectia Animalelor, Razvan Bancescu, pentru a stabili ce masuri trebuie luate.

In urma sedintei s-a stabilit ca programul de eutanasiere a cainilor fara stapan sa mearga mai departe.

"In urma intalnirii, s-au stabilit masurile urgente care se impun pentru ca programul privind gestionarea cainilor fara stapan in Municipiul Bucuresti sa continue, in bune conditii. De comun acord, cei prezenti au concluzionat ca, desi normele metodologice sunt suspendate, temeiul legii exista, ceea ce inseamna ca programul de gestionare a cainilor fara stapan se poate derula fara probleme", se arata intr-un comunicat emis de Primaria Capitalei.

"Va invit la actiune solidara, in spiritul legii. Sa gasim impreuna modalitatea de a functiona corect. Va rog sa ne asistati, sa ne ajutati sa nu se mai intample asemenea conflicte, sa asigurati ordinea si linistea publica, astfel incat echipele de prinzatori sa-si poata face datoria, fara teama de a fi agresate de asa-zisii iubitori de animale. Democratia nu inseamna dezordine publica", a declarat primarul Capitalei, Sorin Oprescu.

"Toate actiunile sa fie inregistrate. Toti hingherii agresati sa depuna plangeri penale, iar organele de ancheta sa-si faca datoria in ritm rapid. Trebuie reactionat astfel incat oamenii sa fie protejati", a declarat prefectul Capitalei, Paul Nicolae Petrovan.

Curtea de Apel Bucuresti a suspendat pe 20 iunie 2014  normele de aplicare a legii pentru gestionarea cainilor fara stapan, potrivit unui comunicat emis de fundatia Vier Pfoten. Suspendarea a fost ceruta de aceasta organizatie. Efectul imediat este acela ca legea uciderii nu mai dispune de norme de aplicare si, drept consecinta, nu mai exista un cadrul legal pentru reglementarea capturarii si uciderii cainilor fara stapan, potrivit Vier Pfoten.

Potrivit deciziei oficiale comunicate de Curtea de Apel, Hotararea de Guvern este suspendata in intregime.

"Decizia Curtii de a suspenda normele de aplicare reprezinta un semnal clar si independent ca noua lege care permite uciderea cainilor nu functioneaza. Suntem astfel si mai increzatori in obiectivul nostru de a determina o gestionare rationala, si nu emotionala, a situatiei cainilor fara stapan. 62% dintre romani au spus recent ca sunt impotriva eutanasiei cainilor. Este deci timpul ca Guvernul sa transforme dorinta lor intr-o lege noua care sa aduca strazi sigure fara a mai ucide caini", a declarat Gabriel Paun, director de campanii, VIER PFOTEN.

Legea uciderii a intrat in vigoare in octombrie 2013, ca urmare a tragicului incident in care un copil si-a pierdut viata dupa ce a fost atacat de caini. Normele de aplicare a legii au fost emise in decembrie 2013, iar eutanasierea cainilor a inceput in lunile ce au urmat.

VIER PFOTEN a inceput din ianuarie 2014 sa critice normele de aplicare, argumentand ca acestea cuprind mai multe prevederi care contrazic legea, cea care de fapt primeaza.

"Spre exemplu, potrivit acestor norme, autoritatile locale puteau delega managementul cainilor fara stapan unor companii private. Acest lucru deschidea poarta pentru conflicte de interese si deturnarea banilor publici", explica Gabriel Paun. "Un alt exemplu: accesul publicului in adaposturile publice era restrictionat, fapt ce a descurajat semnificativ adoptiile si a stimulat abuzurile personalului din adaposturi", explica acesta.

VIER PFOTEN a invitat Guvernul la dialog si i-a cerut sa suspende aceste norme, insa cererea a fost initial ignorata si apoi respinsa, spun reprezentantii fundatiei. Din acest motiv, in martie 2014, VIER PFOTEN a atacat Hotararea de Guvern la Curtea de Apel din Bucuresti.

"VIER PFOTEN crede intr-o solutie strategica pe termen lung de gestionare a problemei cainilor fara stapan in Romania si in alte tari europene cu probleme similare. Este vorba de o abordare comuna la nivel european, implementata prin planuri de actiune la nivel national de catre municipalitati, stabilite si supervizate de Guvern, dezvoltate si sustinute de veterinari si organizatiile de protectie a animalelor, totul bazat pe o intelegere comuna a relatiei dintre oameni si animale", sustin reprezentantii fundatiei.

Primaria Capitalei a capturat din septembrie 2013 pana in prezent circa 25.000 de caini dintre care peste 10.000 au fost eutanasiati, a declarat Razvan Bancescu, seful de proiect al Autoritatii pentru Supravegherea si Protectia Animalelor din cadrul Primariei Capitalei. Acesta spune ca numarul persoanelor muscate de caine in Bucuresti a scazut cu 75%. Eutanasierea cainilor din Capitala a inceput la inceputul anului 2014.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4254 vizualizari

  • +11 (29 voturi)    
    ... (Miercuri, 9 iulie 2014, 15:15)

    vasile_r [utilizator]

    bre cat de multa ura am pentru ineptii de la PMB, uite ca au reusit sa isi spele pacatele si s-au invrednicit si ei sa faca ceva pentru orasul asta. Si la mai mare coane Sorine, si la mai mare..
    • +7 (23 voturi)    
      la nivel declarativ e ok (Miercuri, 9 iulie 2014, 15:24)

      SergiuAnghel000 [utilizator] i-a raspuns lui vasile_r

      dar sa vedem cum vor sta lucrurile in practica. Multi au castigat alegeri folosindu-se de cainii vagabonzi, dar in realitate nu s-a facut mare lucru.

      E o miscare buna pt oprescu inainte de alegeri. Pana una alta pe strada mea sunt din nou haite care nu ma lasa sa dorm.
      • +10 (14 voturi)    
        daca sunt din nou (Miercuri, 9 iulie 2014, 15:37)

        Roxana_ [utilizator] i-a raspuns lui SergiuAnghel000

        dupa ce nu mai erau, inseamna ca fie cineva a adoptat cainii din adaposti si apoi i-a abandonat, fie ca au fost "reteritorializati" din vreun adapost privat.
        Cred ca de vreo 3 ori mi s-a intamplat sa vad caini fara stapan in zone in care de cel putin o luna nu mai era nici unul. Cainii pareau debusolati, parca cercetau locul in care au ajuns. Ca si cum ar fi fost adusi in acele zone.
        • +5 (9 voturi)    
          exact asa (Miercuri, 9 iulie 2014, 16:39)

          SergiuAnghel000 [utilizator] i-a raspuns lui Roxana_

          Au disparut o perioada, in timpul scandalului cu Ionut, acum au reaparut. Sunt noi.

          Unii au cipuri, altii nu.

          Ori au fost eliberati de catre onangistii cutu-cutu & co, ori au fost ascunsi de catre 'iubitorii' de caini in timpul scandalului si acum eliberati in strada, sau adusi special din diverse locuri.. nu stiu

          Au aparut toti odata, brusc, ceea ce ma face sa cred ca au fost adusi de onangisti. Mai ales ca par foarte activi noaptea.. mereu vegheaza.

          Din punctul meu de vedere s-ar impune dosare penale pentru asemenea oameni.
    • -2 (2 voturi)    
      un sărman umbla săracul tocmai... (Miercuri, 9 iulie 2014, 21:54)

      visio [utilizator] i-a raspuns lui vasile_r

      prin București....felicitări pentru primarul vostru...ales de voi...un comunist jenant...
  • +18 (36 voturi)    
    Caini. (Miercuri, 9 iulie 2014, 15:19)

    Marian G. [utilizator]

    Hai sa ne civilizam si sa luam absolut toti cainii de pe strazi si sa-i ducem in tarcuri. Daca nu avem bani pentru hrana, injectia letala este solutia. Moartea fara suferinte si gata. In loc sa alocam bani pentru spitale, ii alocam pentru cainii strazii? Cat va mai dura prostia asta?
    • +13 (25 voturi)    
      asa zic si eu, (Miercuri, 9 iulie 2014, 15:47)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Marian G.

      spitalele stau sa cada, mai ales cele de pediatrie (gen Grigore Alexandrescu), si noi dam bani sa salvam cainii? Cainii nu sunt mai importanti decat oamenii, si mai ales decat copiii. Nu vreau deloc ca baietelul meu sa fie atacat de caini pe strada. Ca dulaii nu ma lasa noaptea sa dorm, hai fie, dar sa sara pe copilul meu nu admit. Am ajuns sa umblu cu bata de baseball in portbagaj, dar nu ca sa ma bat cu taximetristii, ci ca sa ma apar de caini.
      Sa ii duca Oprescu unde vrea: in tarcuri, la asociatia 4 labute, la eutanasiere, dar sa mai dau de ei pe strada.
      • +8 (16 voturi)    
        :)) (Miercuri, 9 iulie 2014, 16:17)

        Marian G. [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Stai ca au intrat iubitorii de animale pe site si incep minusurile.
      • -2 (2 voturi)    
        și acum se văd urmările vizitei minerilor (Miercuri, 9 iulie 2014, 21:52)

        visio [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        în fabuloasa capitală; vă răzbunați și voi, bucureșteni, pe cine puteți; dacă erați atât de civilizați precum pretindeți luați banii alocați pentru pușcăriași și politicieni și construiați adăposturi pentru câinii abandonați tot de voi; însă, voi iubiți autostrăzile suspendate primise de comunistul oprescu...
        încă nu e târziu să vorbiți cu primarul general să mai organizeze o excursie pentru bieții mineri...
        la 25 ani după revoluție aveți primar general un comunist penibil și lipsit de orice formă de inteligență...totuși, puteți decădea mai mult decât atât: puteți avea un primar general în persoana EBA...”succesuri” vă doresc...că puteți...
      • 0 (0 voturi)    
        MAJORITATEA DECIDE! (Joi, 10 iulie 2014, 13:06)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Ai vazut bine ca si DUPA ce Ionut a fost mincat de caini, iubitorii de javre tot sareau sa ii apare.
        Bata de baseball este OK, dar daca copilul se indeparteaza de tine, si este muscat pina sa intervii?
        Iar cu rahatii de caine de pe trotuare ce facem?
        Daca in loc sa privesti cerul, te uiti in jos, poate ca eviti sa ii calci, dar oricum ii inspri in praful cele de tiate zilele!
  • +5 (19 voturi)    
    Cota de incredere in crestere (Miercuri, 9 iulie 2014, 15:31)

    ana blandiana [anonim]

    Ups, Sorin Oprescu face, in sfarsit, ceva??/ Nu-mi vine sa cred, cota de respect pentru individ creste de la 0 la 40-45% . Sa vedem ce face in continuare, isi poate imbunatati simtitor popularitatea printre oamenii cu tot bunul simt acasa, fanaticii iubitori de javre organizate in haite - sunt putini, dar au coltii ascutiti, ca se identifica cu obiectul adoratiei lor.
  • +1 (15 voturi)    
    la cit a furat oprescu & Co (Miercuri, 9 iulie 2014, 16:02)

    __alex__ [utilizator]

    se faceau adaposturi pentru toti ciinii europei.

    Doar un bucurestean prost crede ca banii de adaposturi se iau de la spitale si scoli.

    Dar ce pretentii sa ai de la unii care cred ca se cheltuie zeci de milioane de euro pe spatii verzi si continua sa ii voteze, si Bucurestiul tot ca dupa razboi arata?

    http://www.ziare.com/articole/milioane+euro+spatii+verzi
  • -14 (20 voturi)    
    wtv (Miercuri, 9 iulie 2014, 16:06)

    wtv [utilizator]

    bravo, site-ul hotnews, ce conteaza ca e o hotarire legala de suspendare, ii sustineti pina si pe ineptul de oprescu si pe gorila lui (btw, ati vazut filmele in care sare la bataie?) daca va dau apa la moara cu ciinii. altfel ne intereseaza foarte mult legalitatea, doar acum facem o exceptie
  • -6 (12 voturi)    
    primitivism criminal (Miercuri, 9 iulie 2014, 16:49)

    StefanB52 [utilizator]

    intretinut din motive electorale.
    • +3 (5 voturi)    
      primitivism si la voi (Miercuri, 9 iulie 2014, 20:38)

      qwezczx [utilizator] i-a raspuns lui StefanB52

      intretinut din motive banesti
  • +6 (8 voturi)    
    hotarari guvern anulate de curtea de apel (Miercuri, 9 iulie 2014, 16:50)

    Dodel540 [utilizator]

    Altceva mi se pare interesant aici. Un ONG a atacat si a reusit sa anuleze o hotarare de guvern la Curtea de Apel.
    De ce nu se poate face la fel si cu alte tampenii emise de ponta , dragnea & company ?
  • +6 (6 voturi)    
    MODIFICATI ARTICOLUL! (Miercuri, 9 iulie 2014, 17:11)

    mari123 [utilizator]

    Va rog sa rectificati titlul. Nu spune nicaieri Oprescu nimic de eutanasiere. ci de GESTIONARE a cainilor (adica prindere, bagare in adaporturi si adoptie). Nu mai dezinformati, ca si asa lumea este invrajbita si plina de ura, mai bagati si voi strambe.
    FELICITARI oricum pentru ca autoritatile nu se lasa si vor sa scape de cainii de care ne a frica in fiecare zi...
    • +1 (3 voturi)    
      dacă nu vă făcea Ceaușescu metrou (Miercuri, 9 iulie 2014, 21:58)

      visio [utilizator] i-a raspuns lui mari123

      erați ca sardinele în tramvaie și bus-uri...de politicieni nu vă este frică? enelul v-a umflat ilegal factura și nu am văzut proteste sau geamuri sparte....ups, scuze, sunteți bucureșteni și aveți drepturi...
  • +5 (7 voturi)    
    Catiusa, (Miercuri, 9 iulie 2014, 17:44)

    traian4 [utilizator]

    esti purtatoarea de palavre a iubitorilor de caini? Mai obiectiv, mai doamna!
  • 0 (0 voturi)    
    SA NU SCAPE NICI UN MAIDANEZ (Duminică, 13 iulie 2014, 16:57)

    Hingheru [utilizator]

    Maidanezii trebuie eutanasiati sa nu scape nici unu