PSD pierde majoritatea in consiliul general al Bucurestiului. Viceprimarii social-democrati au fost demisi

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Luni, 30 iunie 2014, 16:27 Actualitate | Administratie Locala


PNL si PDL au format o noua majoritate in Consiliul General al Municipiului Bucuresti cu ajutorul a trei dintre consilierii PP-DD. Prima decizie a noii majoritati a fost inlocuirea celor doi viceprimari de la PSD, Dan Darabont si Marcel Nicolaescu.

In locul lor au fost votati, cu 28 de voturi din 28, Lucian Iliescu, de la PDL, si Richard Ghita Vicentiu, de la PP-DD, urmand sa fie votati de consilierii generali.

Tot de la PDL este si presedintele de sedinta a CGMB in perioada 1 iulie - 1 septembrie, Mircea Raicu.

Noua majoritate a validat in functie si doi consilieri de la PNL - Horia Scarlat si Antonel Tanase - si unul de la PDL - Horatiu Tica. Marcel Nicolaescu, consilier PNL trecut de curand la PSD a fost vacantat din functie deoarece a schimbat partidul.

Astfel, PNL-PDL are acum 27 de consilieri. Daca se adauga cei trei consilieri de la PP-DD, rezulta o majoritate de 30 de consilieri din totalul celor 55.

Consilierii PPDD care au votat cu PNL-PDL sunt: Zorkoczy Julia, Ghita Richard - Vicentiu si Horatiu Panaitescu.

"Astazi, s-a format o noua majoritate care a dat doi noi viceprimari: Lucian Iliescu si Richard Ghita Vicentiu. Aceasta noua majoritate isi propune sa sprijine proiectele pentru Bucuresti si sa ceara mai multa transparenta in ce priveste cheltuirea banului public. Era firesc sa se schimbe viceprimarii daca s-a schimbat majoritatea politica. Primarul general va stabili ce atributii va avea fiecare", a declarat Mircea Raicu, consilier PDL.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8783 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    . (Luni, 30 iunie 2014, 17:23)

    goguleana lugojana [utilizator]

    sa cantat BINGO!!!
  • +1 (7 voturi)    
    Bravo Basescu ! Bucurestiul e cu tine ! (Luni, 30 iunie 2014, 17:37)

    Velma Kelly [utilizator]

    Ribelali tineti aproape !
    • -4 (8 voturi)    
      esti sarcastic sau ai stat in soare ? (Luni, 30 iunie 2014, 19:53)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui Velma Kelly

      ce treaba are Basescu cu asta ?
      • +4 (4 voturi)    
        Pai cam are, fiindca toate (Marţi, 1 iulie 2014, 10:48)

        Kecske [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

        proiectele de modernizare ale Bucurestiului au fost initiate in mandatul lui si partial finalizate in mandatul lui Videanu. Iar piedicile in finalizarea celor ramase neterminate le-a pus oprescu.
  • +2 (14 voturi)    
    În curând și la nivel național (Luni, 30 iunie 2014, 17:37)

    Nyk1 [utilizator]

    UDMR vor fi practic siliți să sară barca în momentul în care secuii îl vor vota pe Johannis președinte cu scoruri aproape dictatoriale.

    Predicție: în toamnă, Johannis va avea cele mai multe procente în județele: Covasna, Harghita, Mureș.
  • +4 (6 voturi)    
    fain (Luni, 30 iunie 2014, 17:58)

    petru7 [utilizator]

    ha, ha, ha.....
  • -1 (11 voturi)    
    interesant, alta haita de infometati la ciolan (Luni, 30 iunie 2014, 18:15)

    GeorgeT [utilizator]

    Deci "dreapta" incepe sa lucreze ...
    Incepe printr-o alianta ppdd ??!! si apoi cu mazilirea celorlalti...

    Pare sa fie doar o alta haita de lupi infometati, de ce as vota eu cu haita asta ?

    Inca votez cu PMP care (inca) nu sunt in asa tip de haita.
    • -1 (13 voturi)    
      bravo (Luni, 30 iunie 2014, 19:26)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

      Votezi cu definitia haitei. Ah, nu... partid curat si cu oameni noi, fara traseisti... ihi... Pana si centuristele sunt mai virgine decat pmp. Bine, macar alea au onoare sa nu se dea drept altceva.
      • +3 (7 voturi)    
        Nevermind zi tu atunci (Luni, 30 iunie 2014, 20:03)

        GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        Eu cu cine sa votez, sau sa stau acasa in banca mea si sa platesc impozitul agricol pentru pierderile din fiecare an ..
    • +2 (2 voturi)    
      Pai Iliescu este PMP (Marţi, 1 iulie 2014, 8:45)

      vali_s [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

      Eu parca asa stiu ca Lucian Iliescu este sef PMP sector 5.
  • 0 (0 voturi)    
    Ceea ce Ponta a făcut (Marţi, 1 iulie 2014, 15:31)

    Audit [utilizator]

    altora, păţeşte şi el acum.Îşi trage figura aia tâmpă spunându-ne că Oprescu nu-şi mai poate promova proiectele. Care? Autostrada suspendată? Oprescu ar trebui să continue ceea ce au început Băse şi Videanu că oricum nimic nu-i iese. Problema este că le schimbă directorii nu numai DNA-ul arestându-i ci şi această nouă alianţă. Nu proiectele îi frământă pe ei. Influenţa, şpaga astea sunt elementele de bază a oricărei guvernări centrale sau locale.