FOTOGALERIE Cum a aparut o biserica pe spatiul verde din curtea spitalului Cantacuzino din Bucuresti, unde bolnavii ieseau la aer

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Joi, 15 mai 2014, 16:38 Actualitate | Administratie Locala


FOTOGALERIE Cum arata biserica din curtea spitalului Cantacuzino
In curtea spitalului Ioan Cantacuzino, in zona Piata Spaniei, pe o bucata de spatiu verde folosita de bolnavi pentru recreere, a rasarit o biserica. Lacasul de cult este construit la doar cativa centimetri de ferestrele cladirii vecine, un imobil de birouri, spre nemultumirea chiriasilor care au ramas fara lumina. In plus, persoanele internate mai au la dispozitie doar cativa metri patrati betonati, unde stau inghesuiti pe cele cateva bancute puse de spital. Reprezentantii Primariei Capitalei spun ca biserica are autorizatie de construire si indeplineste toate criteriiile legale.

Acordul ca aceasta sa fie ridicata in curtea spitalului a fost dat de fosta conducere a spitalului, inainte ca aceasta sa vina in administrarea municipalitatii. In prezent, biserica este aproape gata.

"Asa cum am vazut la fata locului, unde s-a construit bisercica este spatiu verde, iar Legea spune clar ca nu se poate schimba destinatia spatiilor verzi. Noi insa ne-am trezit cu o biserica. Nu stim ce avize au si cum le-au obtinut insa nu este in regula. Bolnavii au ramas sa se inghesuie pe cele 4 bancute si 20 mp de asfalt in timp ce pe spatiul verde a fost construita biserica", a declarat pentru HotNews.ro Dan Trifu, vicepresedinte fundatia Ecocivica.

"Hotararea de construire a capelei a fost luata de conducerea anterioara a spitalului, inainte ca acesta sa fie preluat de Primaria Capitalei. Pentru ridicarea lacasului au fost luate toate avizele, autorizatia fiind emisa de Primaria sectorului 2. Proiectul are si aviz de la Ministerul Culturii. La preluarea spitalului de Primaria Capitalei practic se putea incepe constructia, iar reluarea in discutie a oportunitatii unei capele in curtea spitalului era tardiva din moment ce constructia avea toate avizele, inclusiv sfintirea locului de catre Patriarhie. In urma unor reclamatii, Primaria Capitalei a ordonat un control asupra legalitatii proiectului, iar rezultatul a fost ca toate prevederile legale a fost indeplinite", se arata intr-un raspuns trimis de Primaria Capitalei la solicitarea HotNews.ro.

Cu toate acestea, reprezentantii municipalitatii spun ca au consultat angajatii spitalului daca acestia doresc ridicarea capelei. "Tot ce s-a putut face a fost o consultare prin vot a personalului spitalului cu urmatoarele intrebari: Sunteti de acord cu construirea capelei ? Sunteti de acord cu actualul proiect ? Rezultatul a fost urmatorul: suntem de acord cu constructia, dorim o reducere a dimensiunilor cladirii. In consecinta, preotul a refacut proiectul reducand, dimensiunile cladirii la minimum", sustin reprezentantii municipalitatii.

Potrivit raspunsului trimis de Primaria Capitalei, nici municipalitatea si nici spitalul nu au contribuit cu nimic la realizarea proiectului sau a constructiei bisericii: "Preotul a obtinut fondurile necesare. Actuala conducere a refuzat orice implicare in colectarea de fonduri pentru biserica".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


11377 vizualizari

  • +24 (32 voturi)    
    mda (Joi, 15 mai 2014, 16:49)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    Nu ştiam că dumnezeu a zis "construti pe spaţiul verde"
    • +4 (4 voturi)    
      noi biserici (Vineri, 16 mai 2014, 7:07)

      Vert [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

      Bisericile sunt construite in ultimii ani asemeni unor SRL-uri sau ONG-uri de catre preoti pentru a da un loc de munca odraslelor. Pacat ca se construiesc mai multe biserici decat spitale. Suntem vinovati noi toti care acceptam sa se intample astfel de lucruri.
  • +20 (28 voturi)    
    Ok (Joi, 15 mai 2014, 16:53)

    Ana Armanca [utilizator]

    Există o biserică aproape de spitalul Cantacuzino, de ce nu s-a ridicat un corp de spital dacă tot s-a luat din spațiu? E nevoie să ridicăm sute de biserici pentru cei care nu vor să facă ei un pas către biserică și să le ducem noi, pe banii noștrii biserica lângă ei?!
  • +21 (29 voturi)    
    Mafia BOR (Joi, 15 mai 2014, 17:00)

    Matrafirefox [utilizator]

    Nu conteaza ca n-avem bani pentru spitale, scoli, hai sa finantam biserici de la buget, atat de multe incat nu poti sa arunci un ac intre ele si blocul de alaturi. Mai presus de toate se face si monstruozitatea din spatele Casei Poporului, doua centre de coruptie crasa, unul langa altul - Casa Poporului si Catedrala Prostirii Neamului. Taxati BOR! Nu le mai dati banii nostri!
  • +20 (28 voturi)    
    . (Joi, 15 mai 2014, 17:14)

    Raid [utilizator]

    eu nu inteleg. pe terenul spitalului, directorul construieste ce vor muschii lui? inteleg, o anexa a spitalului, un alt corp tot al spitalului, da, dar o cladire care nu are nicio treaba cu institutia cum poate sa fie legala?
  • +18 (26 voturi)    
    Arata ca nuca-n perete! (Joi, 15 mai 2014, 17:24)

    LiviuX [utilizator]

    Cum au putut ridica asa o constructie? Autorizatii de urbanism nu mai exista? Si daca au aceasta autorizatie, cum de au obtinut-o? Eu l-as da afara pe ala care a semnat-o in secunda2!
  • +21 (27 voturi)    
    La biserica nr.100.000 taie ponta panglica ! (Joi, 15 mai 2014, 17:41)

    gica43 [utilizator]

    Ar fi fost-si ar fi-bine sa publicati numele im becililor care au autorizat aceasta constructie.Exact de ...biserici ducem lipsa in aceasta tara !!! In rest avem tot ce ne trebuie.
  • +18 (28 voturi)    
    EVIDENT (Joi, 15 mai 2014, 17:42)

    daydr3am3r [utilizator]

    In loc sa dotam spitalele noi construim biserici in curtea lor.
    Asa sigur BOR o sa isi scoata o gramada de bani avand in vedere ca in spitale se mai si moare, mai ales in cele prost dotate.
  • +20 (28 voturi)    
    pai ce sa mai ia aer liber daca sunt bolnavi (Joi, 15 mai 2014, 17:48)

    lucadd [utilizator]

    merita bagati direct la spalare pe creier unde un personal calificat, platit din bani publici, ii aduce datorita starii emotive precare mai aproape de adevarul suprem.

    Le fel la mine in cartier pe singurul loc verde unde se mai jucau copii...a rasarit o frumusete de constructie bisericeasca care a betonat tot...plus zgomotul de clopote ofert ca bonus.


    Acest comentariu este o dedicatie postacilor habotnici care mananca pe paine de dimineata pana seara ortodoxism integrist.
    • -6 (8 voturi)    
      desi nu sunt un habotnic.... (Joi, 15 mai 2014, 19:11)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui lucadd

      ti-am dat raspunsul mai jos.
      • +1 (5 voturi)    
        nu vad nici o legatura (Joi, 15 mai 2014, 20:52)

        lucadd [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

        intre cele doua subiecte
        plus ca nu cred ca ong-urile ar trebui sa se ocupe cu asa ceva cat mai ales politia si primaria
  • +19 (21 voturi)    
    Totul e mai rapid -secolul vitezei (Joi, 15 mai 2014, 18:04)

    bran [utilizator]

    E simplu in functie de serviciile spitalului ajungi rapid in Biserica . Acolo preiau preotii stafeta , de ce va plangeti? Spitalul ofera material Bisericii si scapa si de evntuale erori medicale.......... Totusi unde s-a ajuns in aceasta tara este greu de imaginat ..............
  • +9 (15 voturi)    
    Doua capete (Joi, 15 mai 2014, 19:02)

    muciflenduri [utilizator]

    Romanu-i ortodox, iar inainte de o operatie, parc-ar face si o cruce si-ar zice un 'Doamne-ajuta'.
    Biserica construita in mijlocul spitalului are sens. Aparent tot mai multi doctori vor parasi meleagurile mioritice, asa ca e nevoie de cat mai multi popi, care sa sorteze cadavrele.
    Cred totusi ca ar fi fost mai oportun ca pe spatiul verde sa se faca un mic cimitir, iar biserica sa fie bagata intr-un salon, sau poate direct la morga.
  • -7 (11 voturi)    
    cum se face ca....... (Joi, 15 mai 2014, 19:08)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    ......ong-urile care au obligatia sa urmareasca modul cum se deruleaza proiectele de constructii, afla de aceastea ori dupa ce s-au construit, ori dupa ce au fost demolate,(in cazul unor cladiri monument.)......
    .......explicatia este una singura, sunt si ei niste mancatori de bani publici, precum cei cu catelandri,iar stirea este data doar asa... ca sa se tulbure apele.
  • -14 (18 voturi)    
    ah (Joi, 15 mai 2014, 19:20)

    popescu_dtru [utilizator]

    au si aparut pavlovienii, carora li se declanseaza reflexul scurt la auzul cuvantului "biserica".
  • +14 (16 voturi)    
    servitute (Joi, 15 mai 2014, 20:01)

    nimrod [utilizator]

    Dacă nu e "la pachet" şi cu o firmă de pompe funebre, e degeaba.
  • -13 (17 voturi)    
    Atunci cand viata te incearca atat de tare (Joi, 15 mai 2014, 20:45)

    popescu_dtru [utilizator]

    fiind grav bolnav, de exemplu. Iti foloseste mai mult o plimbare in parc?
    • +4 (8 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 16 mai 2014, 5:24)

      [anonim] i-a raspuns lui popescu_dtru

    • +1 (1 vot)    
      intr-un mod curios (Vineri, 16 mai 2014, 10:41)

      arhimede [utilizator] i-a raspuns lui popescu_dtru

      sa stii ca DA !!! iti foloseste mult mai mut decat a sta intr-o incapere inchisa si mizerabila, indiferent care ar fi aceea.
  • +7 (9 voturi)    
    Mi-e scarba. Aceasta ultima gaselnita ... (Joi, 15 mai 2014, 21:43)

    dekar [utilizator]

    ...de a se infige capusa capelei in curtea spitalului, a prins rapid cheag in mafia BOR.Chestiunea absolut identica prin punerea in practica o gasiti si in curtea spitalului judetean de urgenta Brasov. Pe spatiu verde, in conditii de lipsa,prioritara, de spatiu de parcare sau recreere (plimbare) pentru bolnavi.
  • +7 (9 voturi)    
    Acolo e un monument de arh. Ion MINCU (Vineri, 16 mai 2014, 0:00)

    Maniu [utilizator]

    ce s-a intimplat cu el? l-au ocultat?
    avem sute de biserici si nici un asezamant pentru oamenii strazii!
  • -15 (17 voturi)    
    Domnu Trifu (Vineri, 16 mai 2014, 0:04)

    beee [utilizator]

    Spitalele au nevoie de biserica. Oamenii nu pot iesi din curtea spitalului sa mearga in biserica parohiei. Din totdeauna la romani spitalele au avut paraclise proprii.
    Domnul Trifu ar face bine sa se sesizeze cand hectare intregi din Bucuresti se transforma in malluri.
    Dar EcoCivica are target precis.
    • +4 (4 voturi)    
      Dar exista si alte solutii (Vineri, 16 mai 2014, 8:53)

      tudoran [utilizator] i-a raspuns lui beee

      Atunci de ce nu o capela mica in incinta spitalului ca in alte parti sau o troita in curte.

      Sau, si mai bine, preotul parohiei sa-si faca un program saptamanal sa dea o tura pe la bolnavii din spital, sa stea de vorba cu ei. Fara sa le ceara bani.

      De ce trebuia neaparat o biserica pe spatiul verde de care beneficiau toti bolnavii nu numai cei crestin ortodocsi? Acuma nu mai beneficiaza nici unul.

      Credinta nu se impune cu parul ci cu omenie si exemple bune de urmat
      • +2 (2 voturi)    
        O idee excelenta (Vineri, 16 mai 2014, 11:40)

        Coddy [utilizator] i-a raspuns lui tudoran

        Unii preoti lucreaza doar o jumatate de zi pe saptamana si atat...
    • +4 (4 voturi)    
      Nevoi? (Vineri, 16 mai 2014, 9:20)

      dekar [utilizator] i-a raspuns lui beee

      D-le Trifu,spitalele au nevoie de medici supercalificati,medicamente si tehnica (aparatura ) moderna pentru interventii .
    • 0 (0 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 16 mai 2014, 11:52)

      [anonim] i-a raspuns lui beee

    • 0 (0 voturi)    
      paraclis, nu biserica cu parohie (Vineri, 16 mai 2014, 17:21)

      oaresicare [utilizator] i-a raspuns lui beee

      intr-adevar, si in acest sens s-a facut un sondaj in randul angajatilor spitalului care a iesit majoritar pentru o capela/paraclis. Numai ca a aparut in loc enormitatea din imagini. Angajatii au protestat ca sa apere cei cativa copaci batrani din curtea spitalului - a aparut la stiri la cateva canale TV acum cateva luni; lucrarile s-au oprit sa treaca momentul si acum s-au reluat. Preotul le-a comunica ca la cat l-au costat aprobarile, trebuie sa termine biserica - ce are PAROHIE ATASATA! ca sa isi recupereze investitia.
  • +4 (6 voturi)    
    "toate avizele, inclusiv sfintirea locului... (Vineri, 16 mai 2014, 9:43)

    Nevermind [utilizator]

    ... de catre Patriarhie"

    La dr.acu'... Deci sfintirea locului este un fel de mama autorizatiilor. Poate se apuca danielus sa sfinteasca intersectia de la Unirii, ca am pus-o cu traficul...
    • +2 (2 voturi)    
      Poate ar ajuta sa sfinteasca intersectia (Vineri, 16 mai 2014, 10:44)

      Matrafirefox [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      La cate accidente se intampla acolo, uneori in lant, intra desteptul pe banda 2, vrea sa vireze la dreapta... buf! Sa le dea dumnezeu minte celor care merg cu masina pe la Unirii!
  • +5 (5 voturi)    
    centimetrul patrat (Vineri, 16 mai 2014, 10:18)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Ofensiva talibana ortodoxa doreste sa acapareze fiecare centimetru patrat din mintea,sufletul si spatiul fiecarei persoane. Nu este singurul caz.
  • +2 (2 voturi)    
    Secularizare? (Vineri, 16 mai 2014, 12:36)

    rerenenegate [utilizator]

    Eu cred ca mai avem nevoie de o secularizare. Garda financiara nu face nimic? Astia au m. multi bani decat marii investitori din vest...
    Culmea e c-am locuit la un moment dat pe langa spitalul ala, aveau niste curti asa mici, nu stiu unde au inghesuit biserica. Aveau niste duzi asa buni, noi copiii mai saream gardul sa le gustam (dar in mod organizat, cu dat de sase) :) probabil acum nu mai sunt...
    Si intr-adevar, cum spunea cineva mai sus, in apropiere e una dintre cele mai importante biserici din Bucuresti (Biserica Icoanei).
  • +1 (1 vot)    
    SUNT si raman INDIGNAT ! (Vineri, 16 mai 2014, 20:20)

    kyttys1 [utilizator]

    RUSINE ! Sa ne/va fie RUSINE ! Cum indraznesc medicii spitalului sa si-L ia aliat tocmai pe Dumnezeu ?!...De ce nu iau acestia exemplu de la credinciosii cultului mozaic ,care daramand cel mai vechi templu sefard au ridicat sediul central al Postei Romane (pe bulevardul Dacia) Credinciosii ortodoxi sunt altfel decat credinciosii evrei si e pacat !:si unii si ceilalti sunt tot ...oameni muritori...De ce nu invatam noi romanii nimic?! Pacat,mare pacat ! Aia(bolnavii!) tot mor ! De ce sa nu facem si noi un gheseft ?!...Daca tot murim...