Celebra "Roata mare" din parcul Herastrau, demolata de Primaria Capitalei. Instalatia era amplasata ilegal pe domeniul public

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Luni, 28 aprilie 2014, 16:30 Actualitate | Administratie Locala


Roata mare
Foto: Google Maps
Primaria Capitalei a inceput demolarea parcului de distractii din Parcul Herastrau, urmand sa fie pusa la pamant inclusiv celebra "Roata mare". Instalatiile de agrement apartin firmei Dino Park Invest, iar reprezentantii municipalitatii sustin ca societatea nu detine nici un document legal de amplasare a acestora pe domeniul public. In locul parcului de distractii va fi amenajat un nou loc de joaca pentru copii.

"In vederea infrumusetarii si modernizarii zonei de agrement din Parcul Herastrau - Roata Mare, inspectorii Primariei Municipiului Bucuresti au inceput astazi, 28 aprilie 2014, desfiintarea instalatiilor de agrement amplasate in zona sus mentionata, respectiv: Roata Mare, cursa de cai, pista masinute, trambuline, etc. si a constructiilor cu caracter provizoriu apartinand S.C. DINO PARK INVEST SRL, societate care in calitate de proprietar si administrator nu detine nici un document legal de amplasare a acestora pe terenul apartinand domeniului public al municipiului Bucuresti din Parcul Herastrau", se arata intr-un raspuns trimis de municipalitate la solicitarea HotNews.ro.

Mai mult reprezentantii Primariei Capitalei sustin ca instalatia de agrement "Roata Mare" are o vechime de peste 50 de ani si o uzura fizica ridicata, iar celelalte instalatiile de agrement, preluate de la fosta societate comerciala AGREMENT SA, au o vechime de peste 30 de ani, unele dintre ele nefiind in stare de functionare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6036 vizualizari

  • +2 (14 voturi)    
    super (Luni, 28 aprilie 2014, 16:49)

    Vl@d [utilizator]

    era si cazul sa debaraseze si parcul acela de distractii.

    mai ramane sa goleasca parcul si de buticurile improvizate care vând produse de provenienta si calitate indoielnica.

    parcul nu este bâlci. asta e problema cand le dai țăranilor linie de tramvai pana in herastrau (41). ei vin cu cerere pentru porcarii, iar oferta se strecoara ea cumva, doar e romania.
    • +6 (10 voturi)    
      Esti ironic, nu? (Luni, 28 aprilie 2014, 17:08)

      antrax [utilizator] i-a raspuns lui Vl@d

      Utilajele alea nu au aparut acu 1-2 ani, sa fie din cauza "cererii". Articolul vorbeste de diversele utilaje pt distractie (roata, masinute, etc). Alea erau acolo si pe vremea lui Ceasca, din ce zice articolul, eu sigur le-am vizitat cand eram la liceu (95-96). Posibil sa le fi vizitat si inainte de '89 dar de vizitele din timpul liceului imi aduc aminte.

      Cum de au stat alea acolo in ultimii 25 de ani de democratie? Chiar n-a fost nici un control pana acuma sa vada ca-s "ilegale"???
      Oare Pavilionul H (sau cum i se mai zice acuma) o avea acte?
      Eu sunt curios ce o sa apara in locul lor. Parca vad un bloc de 10 etaje...
      • +8 (12 voturi)    
        ha, ha, (Luni, 28 aprilie 2014, 17:55)

        manon [utilizator] i-a raspuns lui antrax

        Roata mare e acolo de pe vremea cand parintii mei erau tineri, adica acum 45 de ani. Exista poze, circula si pe net, ilustratii din "Bucurestiul de altadata" unde veti vedea aceeasi "roata mare"....dar deh, avem nevoie d elocul acela pentru un maaaaareee restaurant....vreun psd-ist lup tanar a pus ochii pe el...
      • +5 (7 voturi)    
        si paviloinul H (Luni, 28 aprilie 2014, 17:56)

        manon [utilizator] i-a raspuns lui antrax

        exita in parcul Herastrau de acum 50 de ani!!! cautati in pozele vechi, exista albume, carti...internet....caut pe acasa la mama cred ca am, poze acolo, la fel la roata mare...poate ca am noroc sa fi scris tatal meu, care nu mai traieste, data pe poza....le voi atasa daca le gasesc...
      • +1 (1 vot)    
        citesti si intelegi ce vrei. (Luni, 28 aprilie 2014, 19:31)

        Vl@d [utilizator] i-a raspuns lui antrax

        problema cu cererea si oferta se referea doar la buticurile care au invadat parcul de cativa ani. Buticuri cu marfa de turcia si china, si preturi de soseaua nordului.

        roata e acolo dinainte de 90, restul de gunoaie au aparut dupa ce au fost evacuate din actuala parcare cu plata de langa BOA.

        Sa inteleg ca erau si trambulinele acolo pe vremea cand erai tu la liceu? - intrebare retorica.
    • +5 (7 voturi)    
      Imi pare rau, dar nu sunt de acord (Luni, 28 aprilie 2014, 17:37)

      CarmenO [utilizator] i-a raspuns lui Vl@d

      Nu am mai fost de multa vreme in acea zona, dar eu stiu ca acolo erau amplasate roata mare, caluseii si lanturile. Poate ca s-au mai pus si alte "masinarii" si nu stiu eu. Ceea ce stiu e ca de cand eram mica mergeam si ma dadeam in calusei si in roata mare. Am destui ani si nu am vazut nimic de balci acolo.
      Daca acum este asa ceva nu poate fi decat legat de "calitatea" celor care cer balci.
      Mie imi pare rau de roata mare. Poate era veche, poate ar fi putut s-o inlocuiasca cu una noua, dar imi pare foarte rau.
      Daca vreti parc de-adevaratelea, aranjat si linistit, pot sa-mi mai aduc aminte si de bibliotecile in aer liber care existau cand eram eu foarte mica si de paunii care traiu liberi pe aleile parcului. Nu ii fura sau nu ii manca nimeni. Cred ca asta spune multe de diferenta de educatie de atunci si de acum. Tot popor roman eram.
      Ce ziceti? Nu propuneti lui oprescu sa aduca ceva paunii? Are curajul sa-i lase liberi?
    • -5 (9 voturi)    
      no si tu (Luni, 28 aprilie 2014, 17:48)

      marr.io [utilizator] i-a raspuns lui Vl@d

      E corect ca trebuie debarasat parcul de acele vechituri dar iti spun HAI SICTIR cand jignesti oamenii. Cine esti tu? ///
    • +5 (7 voturi)    
      nu stii ce vorbesti (Luni, 28 aprilie 2014, 18:01)

      manon [utilizator] i-a raspuns lui Vl@d

      eu am 51 de ani si parintii mei ma duceau in carucior de mica in acest parc. Am poze si imi amintesc multe detalii despre "cum a fost acest parc si nu mai este". De un lucru te pot asigura: nu linia tramvaiului 41 genereaza balciul ci calitatea oamenilor ajunsi din nimic oameni care arunca bani pe prostii, se calca in picioare cand e gratis la barci si vaporase...si pot s aiti spun cu certitudine ca pana sa fie lini lui 41 era masina 131, 331. Masina 131 sau 31 cum era pe vremuri avea capatul in Berceni la Piata Sudului iar al doilea capat era aici la rond la Casa Scanteii....deci mai informeaza-te inainte sa dai cu oietre in cel mai tare mijloc de transport dupa ,metroul din Bucuresti :))))
  • 0 (0 voturi)    
    pt redactie (Luni, 28 aprilie 2014, 18:32)

    Cetateanu [utilizator]

    dupa cum se vede am exprimat mai frust ce spun si ceilalti.
  • +4 (4 voturi)    
    dar cu Turnu Eiffel cum ramane? (Luni, 28 aprilie 2014, 19:26)

    Wladislav [utilizator]

    Pai daca si francezii s-ar apuca sa darame Turnul Eiffel si caruselul ca, deh, au destui ani si e cazul sa dispara ce ati zice?
    Case monumente au fost rase (vorba vreunui destept nascut odata cu Ponta: da-le naibi ca n-aveau haz).
    Ce ar mai ramane? Pai niste tobogane colorate de plastic care trebuie musai schimbate la fiecare an, cu spaga de rigoare. In plus, poate Primaria lu' Domnu Oprescu sa hotarasca si ca spatiile verzi, alea sadite pe vremea lui Carol II, sunt tot ilegale pe domeniu public (al cui o fi asta???).
    Comunistii au ras din Parcul Herastru avioanele, lanturile, caluseii, oglinzile, divanul fermecat, restaurantul "Debarcader" unde te aducea vaporasul. Ramasite capitaliste.
    Cred ca numai imbecili care nu au fost copii niciodata, care poate nu au copii, gandesc la niste bloculete splendide pe malul lacului, la niste cluburi VIP unde sa-si parcheze limuzinele...
  • -1 (1 vot)    
    impulsivitatea (Luni, 28 aprilie 2014, 19:49)

    Vl@d [utilizator]

    dă naștere unor comentarii paralele cu articolul sau cu realitatea.

    te mai miri de ce ne merge asa prost in democratie, cand omul de rand este indemnat sa gandeasca pentru el.

    locul va fi renovat si va fi amenajat un loc de joaca pentru copii. foarte probabil din bani europeni - ca sa nu va plangeti ca se arunca taxele voastre pe geam.

    s-a spus si pe prima TV mai devreme ca noua roata va fi mai mare si va fi adusa din Anglia (pentru ca romanii sunt prea prosti sau lenesi sa mai faca asa ceva). Roata cea veche era vai steaua ei. O-ti fi voi atasati nevoie mare de ea dar asemenea lucruri nu tin pentru totdeauna.

    daca esti de parere ca acolo o sa apara o cafenea sau o cladire de birouri, esti prost fara sperante de vindecare - pentru ca tot ce se construieste acolo se face cu bun gust, pentru oameni care au bani si stiu ce e bun si in special sunt civilizati si au maniere. vezi trattoria / embassy si altele. Acolo e o bucatica de rai pentru toti strainii care stau pe soseaua nordului, sa-si plimbe plozii in locuri civilizate.

    Desigur ca sunt frecventate acestea si de țărani cu bani, dar sa reduci totul la nivel de fițe si altele denota o foarte mare simplitate.
  • -1 (1 vot)    
    dragi romani, va lipseste ratiunea cu desavarsire. (Luni, 28 aprilie 2014, 20:00)

    Vl@d [utilizator]

    antrax, vad ca aduci multe argumente bazate pe fapte gresite.

    doar roata a fost acolo dintotdeauna, restul de masinute trambuline si alte porcarii de balci au aparut acolo cand au fost evacuate din actuala parcare BOA.

    aceasta stire a fost difuzata mai devreme si la prima TV, si se spunea ca va fi inlocuita. asa ca pentru toti emotionalii atasati de rugina - aceasta va fi inlocuita cu una din Anglia - pentru ca romania nu poseda asemenea tehnologii avansate incat sa produca o roata.

    Daca esti de parere ca o sa apara un restaurant acolo, sau o cladire inalta de birouri/apartamente n-ai mare scaun la cap. din tot parcul herastrau, zona din soseaua nordului este cea mai civilizata si a fost cat mai bine pastrata in bun gust.

    Mai putin buticurile de vizavi de roata - erau si alea pe vremea lu ceasca? nu, este doar antreprenoriat romanesc, cu marfa de obor, la pret triplu, ca sa cumpere țărănimea, sa se simta ca la bâlci. Francezii si strainii din Soseaua Nordului nu cred ca au avut o cerere asa mare pentru asemenea gunoaie. nu-i asa?
    • +1 (1 vot)    
      Nu cred ca era nevoie (Luni, 28 aprilie 2014, 23:50)

      CarmenO [utilizator] i-a raspuns lui Vl@d

      Sa apara toate restaurantele alea "civilizate" pe sos. Nordului. Si nici blocurile de acolo nu erau obligatorii si nici alte bucati din parc, din zona de nord nu era obligatoriu sa fie luate si puse diverse cladiri sau restaurante acolo.
      Suntem sceptici deoarece nimic bun nu a iesit din mana "primarului" oprescu. Suntem sceptici pentru ca s-au "furat" destule terenuri sa se faca cladiri si altele pentru "strainii civilizati care locuiesc pe sos. Nordului" .
      Daca suntem nostalgici e pentru ca atunci cand ne plimbam pe acolo nu era pentru "strainii cu bani, civilizati" care stau pe acolo. Era pentru toata lumea. Si roata era pentru toata lumea.
      Ca acum exista o multime de oameni necivilizati si needucati nu e vina noastra, a unora care poate nu suntem necivilizati dar nici nu avem bani de embassy.
      Ce zici, oare sa facem o roata doar pentru strainii civilizati si cu bun gust?
      Daca nu iti da voie nici tie sa intri acolo? Sau poate faci parte din ei...
    • 0 (0 voturi)    
      dar ce zici (Marţi, 29 aprilie 2014, 13:08)

      manon [utilizator] i-a raspuns lui Vl@d

      de fundatia lasata in paragina din aceeasi "zona civilizata pentru oamenii cu bani", care este facuta si abandonata pe locul unde inainte erau terenuri de tenis si carting pentru copii??? Probabail ca esti unul dintre cei cu bani carora le pute cand vad cetatenii normali pe acelasi metru patrat cu ei, care nu isi permit sa intre cu X5 pe aleile parcului, parcheaza fara sa ii pese ca nu ai cum sa trecu cu caruciorul pe langa masina lui si care consuma o apa la acele terase "mirifice si extracivilizate" cu 20 lei sticla..nu? Acele localuri au aparut dupa 90 pe spatiul parcului, au muscat din spatul verde destinat parcului. Si exemple in parcul Herastau sunt multe....daca vom cauta cine sunt patronii vom avea tabloul complet al spagilor si matrapazlacurilor cu acest parc...
  • 0 (0 voturi)    
    ce ziceti? (Miercuri, 10 iunie 2015, 23:20)

    nebunu [utilizator]

    Of......ce ziceti voi cei ce cititi aceste comentarii?oare noi am avut AUTORIZATII? Cum puteam sa desfasuram o activitate economica acolo atatia ani fara sa ne vada nimeni?Aberatii aveam totul la zi dar interesele au fost mari si apoi daca nu aveam distrugea o roata de 60 de ani.....nemernici,sa taie si sicriele plutitoare de 50 de ani de pe lacul Herastrau[vapoarele],pai nu am dreptete?va tin la curent cu tot ce am sa rezolv in instanta,7 dosare din care 1 penal si mai urmeaza...sa dea toti socoteala la ceau facut art 42 din constitutie,va iubesc M.D.