Sorin Oprescu promite ca intr-un an si jumatate va stringe 80% din maidanezi si spera ca jumate sa fie adoptati. Cetatenii si ONG-urile trebuie sa adopte circa 140 de caini/zi

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Luni, 30 septembrie 2013, 18:27 Actualitate | Administratie Locala


Maidanezi in Capitala
Foto: Agerpres
Primarul Sorin Oprescu a declarat ca in 18 luni va stringe 80% din cei circa 65.000 de caini maidanezi, cit a estimat municipalitatea ca sint pe strazile Bucurestiului. Edilul spera ca 50% din cinii strinsi sa fie adoptati de ONG-uri si cetateni si spune ca incurajeaza adoptia. In legatura cu eutanasierea, Oprescu nu a facut nici o declaratie. Intrebat de ziaristi ce va face cu maidanezii neadoptati, Oprescu a spus ca va respecta legea, evitind sa raspunda la intrebare.

"Planul nostru este sa adunam cel putin 80% din cainii de pe strazi si sa reducem cu 90% numarul oamenilor muscati de cainii comunitari. Ne vom extinde de 3 ori capacitatea de cazare in adaposturile publice. Repet cifrele, ca sa fie clar. Avem 800 de locuri acum, cu inca 500 gata in cateva saptamani. Si vrem sa ajungem la 3.300 de locuri, pentru ca procesul de prindere sa se poata desfasura intr-un ritm mult mai alert. Si aici intervin iubitorii de animale. Cei adevarati. Speram ca acestia sa adopte cel putin 50% din cainii pe care ii prindem. Si daca respectam intocmai obiectivele enuntate, intr-un an si jumatate Bucurestiul va scapa de cainii de pe strazi", a declarat Oprescu.

Oprescu spune ca cetatenii si ONG-urile trebuie sa adopte  140 de caini/zi. "Cainii prinsi vor sta 14 zile in adaposturile municipalitatii, dupa care vor fi dati spre adoptie. "Autoritatea pentru Supravegherea si Protectia Animalelor isi asuma ca in 300 de zile lucratoare (18 luni calendaristice), cu o rata de prindere de la 150 pana la 200 de caini pe zi, poate captura 80% din cainii de pe strazi. Ii adaposteste cele 14 zile stabilite de legiuitor, ii deparaziteaza si ii sterilizeaza si ii pregateste de adoptie. Aici intervin cetatenii si ONG-urile, care trebuie sa adopte circa 140 de caini/zi", a explicat edilul.

Oprescu a mai spus ca incurajeaza adoptia, infiintind o linie speciala (0800800877) pentru persoanele care doresc sa adopte ciini, iar programul pentru adoptii a fost prelungit de luni pina vineri de la ora 10.00 pina la 15.00.

"Vrem sa va cream posibilitatea sa adoptati cat mai multi catei. Asa ca vom incuraja adoptiile printr-o campanie de informare. Insa nu ne vom opri la asta. Vom verifica daca oamenii sau ONG-urile care-si asuma ingrijirea cainilor si fac acest lucru. Reamintim ca abandonul reprezinta infractiune. Asa ca va invit sa fiti iubitori de animale, asumandu-va grija lor, si nu iubitori de caini in strada", a mai declarat Oprescu.

In legatura cu prinderea maidanezilor, Oprescu spune ca vor fi stransi intai cei din jurul scolilor si gradinitelor. "Strangerea cainilor de pe strazi nu se va face haotic, ci dupa un plan foarte bine stabilit. Prioritate vor avea desigur copiii. 20% din efectivele noastre vor fi la gradinite, crese, scoli, pe strazile aglomerate. Apoi vom asigura permanenta pentru a raspunde reclamatiilor cetatenilor. In cazul in care nu suntem solicitati, 80% din efective vor ataca zonele identificate de noi cu potential de risc. Vom actiona in primul rand asupra haitelor, dupa o abordare sistematica, agreata in urma masuratorilor din teren", a spus primarul general.

Oprescu a spus ca in prezent de prinderea ciinilor se ocupa 12 masini cu cite 3 prinzatori fiecare.  Pentru reclamatii primaria a infiintat un numar scurt - 021/9844 - unde cetatetii pot sa anunte existenta haitelor, a cainilor periculosi si eventuale atacuri.

Oprescu spune ca pana acum nu a strans cainii de pe strada fiindca nu a avut cadru legal.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2182 vizualizari

  • +11 (17 voturi)    
    In 18 luni numarul lor se multiplica de n ori. (Luni, 30 septembrie 2013, 18:35)

    Alui [utilizator]

    O catea fata la 6 fiecare 6 luni, in medie cate 4 catei, incepand cu luna a 6-a de viata!
    http://www.ask.com/wiki/Canine_reproduction
    • +13 (13 voturi)    
      Minte ca Ponta! (Luni, 30 septembrie 2013, 19:17)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Autostrada suspendata unde o fi? La fel va fi si cu cainii.
      Oprescu nu poate altfel!
      • +4 (4 voturi)    
        Vai de capul celor ce l-au votat pe (Luni, 30 septembrie 2013, 22:10)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        hahalera asta! autostrada suspendata... pe unde, peste blocuri? zero fezabilitate dar nu s-au gindit!
    • 0 (0 voturi)    
      corect... (Marţi, 1 octombrie 2013, 14:20)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      in 18 luni a cate 140 caini/zi insemna cam 55.500 caini, adica aia 80 % de care vorbeste el... ramanand cam 10000 pe strazi, numai ca situatia va scapa de sub control si sub un alt aspect, daca avem numai 20000 de catele printrei ei si fata de 1.5 ori pana sa fie stransi, a cate 4-5 catei, inseamna ca vor fi 200000 x 1.5 x 4 120000 de catel in plus, la cae ii adaugam si pe aia 10000 si mai facem 130000 de caini maidanezi, adica or sa se dubleze, cel putin, si iar ii mai trebuie lui oprescu 18 luni x 2 ca sa-i diminueze cu 80 %, iar se repeta procesul si ajungem la 260000 de caini si 18 x 4 luni si tot asa, adica nu scapam niciodata de caini in ritmul asta...
  • +14 (16 voturi)    
    adoptati.. (Luni, 30 septembrie 2013, 18:43)

    Trebonius [utilizator]

    O sa fie mai toti adoptati pt o zi ca ulterior sa poata fi lasati balta.
    • -6 (6 voturi)    
      Gradinite,scoli (Luni, 30 septembrie 2013, 20:45)

      Minos24 [utilizator] i-a raspuns lui Trebonius

      si apoi spitale! 18 luni reprezinta o perioada,nimic de zis. Sorin Oprescu este realist, peste noapte nu se poate rezolva problema.
    • 0 (2 voturi)    
      Si mai e o chestie, (Luni, 30 septembrie 2013, 20:57)

      kiki_best [utilizator] i-a raspuns lui Trebonius

      tot ce face ASPA, toate eforturile lui Sorin Oprescu, nu vor duce la nici un rezultat daca aceleasi masuri nu sunt aplicate in Ilfov, Giurgiu, Calarasi si Dambovita, judete de unde sunt adusi caini si abandonati in Bucuresti. Cainilor nu le trebuie bilet de autobuz sa ajunga din Ilfov in Bucuresti.
  • +18 (20 voturi)    
    asta face caterinca de toti .. (Luni, 30 septembrie 2013, 18:48)

    msk [utilizator]

    Pai nu-l doare gura sa promita, la promis e "doctor" ...
  • +16 (20 voturi)    
    haita maidanezi (Luni, 30 septembrie 2013, 18:50)

    paham [utilizator]

    In parcul IOR este o haita de 10 caini chiar linga locul de joaca al copiilor.

    Domnule Oprescu, ca sa evitam un nou "iertati-ne pe toti etc" va rog sa aveti amabilitatea de a trimite hingherii sa ii ia de acolo. Sint sigur ca dupa aceea vor fi cu siguranta adoptati. Multumiri anticipate.
  • +15 (19 voturi)    
    Promisiune (Luni, 30 septembrie 2013, 18:50)

    catalin72 [utilizator]

    In traducere :"Promit sa mai sifonez o gramada de bani prin firma lu fi-miu "....sa fim seriosi ,cine vrea sa adote un caine il adopta si gata !Daca ar fi atit de multi iubitori de caini pe cit se lauda n-ar fi picior de maidanez pe strada
  • +11 (13 voturi)    
    Pinocchio (Luni, 30 septembrie 2013, 18:53)

    Aramis [utilizator]

    ti se lungeste nasul ala de-o sa-ti intre in gura
  • +2 (8 voturi)    
    o lua de prosti batranii (Luni, 30 septembrie 2013, 18:58)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    dar pe noi astia tinerii, astia cu rosia montana si cu "hipstereala" etc....nu ne prosteste cu cifre deastea ;)
  • +6 (14 voturi)    
    Solutie rapida (Luni, 30 septembrie 2013, 19:39)

    Mileu [utilizator]

    Aducatorului unui caine viu/mort se va plati 50 lei pt. caini mai mici de 50 cm si 100 lei pt. cei intre 51 si 100 cm. Cei peste 101 cm. se vor plati 150 lei.
    Cred ca asta ar trebui sa fie legea, fara prea multe cuvinte.
    Persoanele care se ocupa de fier vechi sau PET-uri sigur se vor reprofila si in maxim 2 luni vor disparea toti cainii comunitari, iar furtul de fier vechi va fi inlocuit cu vanatoarea de maidanezi.
    Cine e contra ....
    • -7 (9 voturi)    
      Mda (Luni, 30 septembrie 2013, 20:58)

      Claudia_V [utilizator] i-a raspuns lui Mileu

      Te-ai trezit tu miez si destept, nu? Dau si eu cate 150 RON pentru fiecare cretin. De ati disparea, ce bine ar fi...Imi plac maxim istetii astia ca tine.
    • +4 (4 voturi)    
      cei "Iubitori dar iresponsabili" va dau minusuri (Luni, 30 septembrie 2013, 22:14)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Mileu

      e prea buna solutia ; numai ca respectivul caine trebuie sa fie viu. Cruzimea fata de animale trebuie evitata neaparat.
      • -2 (2 voturi)    
        :) (Marţi, 1 octombrie 2013, 11:35)

        Claudia_V [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        E ok, nu ma intereseaza absolut deloc sa iau minus sau plus. E irelevant, insa nu sunt de acord cu cruzimea fata de animale. Sunt constienta ca avem o problema cu maidanezii, sunt constienta ca trebuie gasite solutii, insa nu la modul asta. M-am saturat sa tot citesc cum lumea declara foarte simplu si fara nici o remuscare, ca ar trebui omorati cainii (si aici nu vorbesc de eutanasiere). M-am saturat sa mi se spuna sa-i mananc copti, ca sunt complice la uciderea copiilor si alte mizerii de genul asta. Nici un om intreg la cap nu este in stare sa taie gatul unui caine, sa ii taie picioarele, sa ii stranga stomacul cu o sfoara (cum s-a intamplat in Popesti Leordeni). S-a vrut lege, s-a dat. Acum nu mai veniti cu alte idei idioate si sadice, ca nu isi are rostul. Nu voi faceti legea si nu cred ca trebuie sa ne transformam in niste criminali din cauza situatiei. Toti cei care sunt atat de cruzi fata de animale, sunt convinsa ca pot fi la fel de cruzi si fata de oameni.
  • +3 (7 voturi)    
    ham (Luni, 30 septembrie 2013, 19:48)

    liviusmaximus [utilizator]

    "Ca primar general, ca om, ca medic, am considerat ca am obligatii, raspunderi si indatoriri fata de cetatenii acestui oras. Prin munca devotata, cinstita, permanenta si daruire neconditionata am aratat respectul meu fata de bucuresteni" :)))))
    restul povestilor la : http://sorinoprescu.wordpress.com/bilant-3-ani/
  • +7 (9 voturi)    
    MOSULE, DA RAPORTUL CU CHELTUIREA (Luni, 30 septembrie 2013, 20:00)

    fosta zoezoe [utilizator]

    banilor pe caini in bucuresti in ultimii 5 ani ! pune-l pe site-ul primariei !! mai spune-ne si in ce conditii se adopta .adica daca se da o declaratie pe proprie raspundere a unei persoane ca respecta legea, se iau datele din buletin si acestia primesc caini inregistrati.
  • +6 (6 voturi)    
    5 ani de domnie opresciana (Luni, 30 septembrie 2013, 20:19)

    sorin.sava [utilizator]

    Acum o luna, cand s-a intors din concediu si a plans cu lacrimi de crocodil, a declarat ca ASPA se ocupa cu stransul madanezilor, ca nu este treaba lui, el a respectat legea .. a amenajat parcuri si gradini ..

    La alegerile din 2008 si 2012, Sorin Oprescu promitea ca va curata capitala de maidanezi, au trecut 5 ani de domnie opresciana si rezultatele se vad:
    - un copil de 4 ani ucis de maidanezi in apropierea unui parc
    - o batranica a fost ucisa de maidanezi in 2011 in curtea unei institutii publice din Bucuresti: http://www.hotnews.ro/stiri-esential-8250137-femeie-ucisa-caini-curtea-cui-raspunderea.htm
    - in perioada 01.01.2013 - 31.08.2013 s-au prezentat la Matei Bals 9760 de persoane pentru a face vaccinul antirabic.
  • +5 (5 voturi)    
    da da (Luni, 30 septembrie 2013, 21:56)

    kido [utilizator]

    de cand a aparut stirea, au fost deja fost stransi de pe strazi 438 de caini, dintre care 399 au fost adoptati. Ritmul incredibil de colectare se datoreaza facilitarii deplasarii celor 287de echipaje de ecarisaj, carora li s-a rezervat o banda pe autostrada suspendata; binefacatorii ce au luat in ingrijire bietele canine au primit in dar o calatorie cu telegondola, doar dus. Pentru cainii ce vor fi dusi in adaposturi, Vadim s-a oferit sa doneze medicamente, ca i-au mai ramas de la tratametul trecut.
  • +3 (3 voturi)    
    Comment sters de user (Luni, 30 septembrie 2013, 22:09)

    qwerasdf [anonim]

  • +4 (6 voturi)    
    Toate institutiile publice din Ro - UPB se aude? (Luni, 30 septembrie 2013, 22:15)

    Maniu [utilizator]

    facultatile sa scoata ciinii din incinte! Abramburica se aude?
  • +2 (4 voturi)    
    Lalaiala romaneasca (Luni, 30 septembrie 2013, 22:20)

    Vlad-I [utilizator]

    Pur si simplu tara asta nu-si poate rezolva problemele intr-un timp rezonabil.

    Poporul asta are : gandire inclacita, delasare, munca de mantuiala, lipsa de organizare.

    Ponta a promis ca pana in 2015, 80% din caini vor fi stranisi, adica in practica vor fi doar 60-70%, in 25 de ani de la revolutie de cand romanii sunt stapani la ei acasa, nu au putut sa rezolve aceasta problema simpla, cum vor rezolva problema tiganeasca , de integrare si educare a minoritarilor, 2 milioane, si care nu pot fi fortati sa invete si sa munceasca ? Fac pariu ca nici intr-o suta de ani nu se rezolva, ba chiar vor fi 4 milioane de tigani.
  • +3 (3 voturi)    
    80% din ce ???De ce ? (Marţi, 1 octombrie 2013, 6:50)

    catalin72 [utilizator]

    Primaria Bucuresti stie citi caini sint ??? Nu cred !
    De ce nu toti ?? Sint o specie pe cale de disparitie ?