Biciclistii ies in strada sambata si vor cere demisia primarului Sorin Oprescu pentru ca nu a facut piste in Capitala

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Luni, 16 septembrie 2013, 15:34 Actualitate | Administratie Locala


Pista de biciclete impracticabila
Foto: USER UPLOADED
Comunitatea Biciclistilor din Bucuresti si Organizatia pentru Promovarea Transportului Alternativ in Romania (OPTAR) organizeaza, sambata, cel mai mare mars pe biciclete de pana acum, potrivit unui comunicat trimis de cele doua asociatii. Biciclistii cer demisia primarului general Sorin Oprescu pentru ca nu a facut piste pentru biciclete pe carosabil.

"Evenimentul va avea loc sambata, 21 septembrie, cu ocazia "Zilei Internationale fara masini". Adunarea participantilor va fi la ora 14:30 in parcul Herastrau, intrarea Charles de Gaulle. Participantii vor milita pentru marcarea benzilor care semnaleaza accesul biciclistilor pe carosabil, unica varianta sigura pentru toti participantii la trafic si singura solutie eficienta pentru un oras al transportului eficient. Marsul are ca scop complementar evidentierea unei solutii vitale pentru Bucuresti: o data cu amenajarea pistelor de biciclete pe carosabil vor avea de castigat toti locuitorii Bucurestiului, pietoni, biciclisti sau soferii", se arata in comunicatul de presa trimis de organizatori.

"Domnul Oprescu a afirmat ca vrea referendum pentru a afla opinia oamenilor. Noi vom iesi in strada pentru a spune clar: Vrem piste pe sosea! Vrem un Bucuresti pentru oameni! Iar daca vom fi ignorati, vom iesi din nou in strada. Mai multi si mai hotarati!", spune Marius Scarlat, membru fondator OPTAR.

De asemenea, organizatorii sustin ca in ultimii ani, proiectele de urbanism promovate si implementate de Municipalitate au fost unele care contravin atat normelor dezvoltarii durabile cat si principiilor cheltuirii eficiente a fondurilor publice. "Astfel, in anul 2013 am ajuns sa traim intr-un oras proiectat pentru masini, celelalte tipuri de participare la trafic fiind masiv neglijate. Locuitorii Bucurestiului au devenit refugiati in orasul lor. Acesta este principalul motiv pentru care politicile publice locale de dezvoltare a Capitalei trebuie in mod imperativ si urgent sa rezolve toate aceste probleme", sustin organizatorii.

La protest sunt asteptate toate persoanele care doresc un oras functional si accesibil pentru cetatenii acestuia: pietoni, biciclistii, persoane in scaun rulant, rolleri, parinti care isi plimba copiii in carucior.

 

Potrivit organizatorilor, nemultumirile biciclistilor sunt urmatoarele:
 
1. Incurajarea transportului motorizat in cea mai poluata capitala europeana, Bucurestiul.

"Cu toate ca trecem printr-o perioada dificila din punct de vedere economic, Sorin Oprescu, Primarul Municipiului Bucuresti, investeste sume enorme in infrastructura dedicata celui mai ineficient mijloc de transport din oras: autoturismul. Folosirea in exces a masinilor in detrimentul transportului public sau pe bicicleta aduce pierderi directe si indirecte oamenilor si Municipalitatii. Orasele civilizate din intreaga lume iau masuri de reducere a traficului motorizat individual, obtinand economii substantiale. In plus, orasele care acorda atentie oamenilor sunt cautate de turisti, cresterea serviciilor devenind un motor de dezvoltare pentru acestea", spun organizatorii marsului.

 
2. Neaplicarea masurilor de siguranta rutiera.

"Primarul Sorin Oprescu a refuzat masurile de siguranta rutiera care ar fi putut fi luate in momentul aplicarii marcajelor rutiere. Conform legii, in scopul sporirii impactului vizual asupra participantilor la trafic, pe partea carosabila pot fi executate marcaje sub forma de inscriptii, simboluri si figuri", spun organizatorii marsului.


3. Lipsa unei viziuni a administratiei orasului pentru cresterea calitatii vietii.

"Cu toate ca la nivelul UE exista toata documentatia necesara aplicarii principiilor dezvoltarii durabile a oraselor, Sorin Oprescu, Primarul Capitalei le ignora, luand masuri care inrautatesc viata oamenilor", spun organizatorii marsului.

 
4. Mentinerea in functii a persoanelor vinovate de pagube de milioane de euro provocate de receptia ilegala a pistelor pentru biciclete.

"Ilegalitatile comise de Primaria Municipiului Bucuresti, prin Administratia Strazilor, in cazul receptiei ilegale a pistelor pentru biciclisti au fost sesizate in ultimii doi ani catre Administratia Strazilor Bucuresti, Brigada Rutiera Bucuresti, Primarul General Sorin Oprescu, Consiliul General al Municipiului Bucuresti, Prefectura, Ministerul Administratiei si Internelor, Procuratura, Curtea de Conturi a Romaniei, PSD, PNL, PC, PDL, UDMR, UNPR, Forta Civica, PP-DD. Niciuna dintre aceste institutii si organizatii nu a luat masuri capabile sa duca la recuperarea prejudiciilor si la sanctionarea vinovatilor, cu toate ca numele acestora pot fi aflate foarte repede prin simpla citire a documentului de receptie a pistelor. Cu toate ca este un document public, Primarul Sorin Oprescu refuza sa-l puna la dispozitia cetatenilor", spun organizatorii marsului.

 
5. Neaplicarea masurilor de eficientizare a transportului public prin asigurarea de benzi dedicate.

"Peste tot in lume, transportul public este prioritar pentru administratii, nu si pentru cea condusa de Sorin Oprescu. In Bucuresti, autobuzele RATB raman blocate in trafic impreuna cu autoturismele personale, facand din transportul public un mod de transport ineficient. Pierderile le suportam cu totii", spun organizatorii marsului.


6. Lipsa accesibilizarii orasului.

 "Infrastructura orasului tine captiva marea categorie a persoanele cu deficiente locomotorii. Deplasarea in oras cu scaunul rulant este imposibila, generand astfel dependenta de insotitori a celor care utilizeaza scaune rulante. De asemenea, victime ale acestei lipse de accesibilizare marca Sorin Oprescu sunt mamele cu copii in carucioare. Adesea, acestea sunt nevoite sa se deplaseze pe carosabil datorita masinilor parcate pe trotuare, fara a lasa loc trecerii carucioarelor pentru copii. Nu intrebam daca Sorin Oprescu trebuie sa se faca responsabil de moartea unui alt copil pentru a intelege ce are de facut", spun organizatorii marsului.

 
Citeste si:

 ¬








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7469 vizualizari

  • +22 (24 voturi)    
    Comment sters de user (Luni, 16 septembrie 2013, 15:39)

    qwerasdf [anonim]

    • +3 (13 voturi)    
      I se r*** lu' Oprescu de voi (Luni, 16 septembrie 2013, 17:02)

      dottore [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Nu si-a dat demisia cand au murit oameni, d-apoi ca n-a pictat cu pensula niste linii drepte!
      Cand va da unu cu capul de reclama atunci va scoate si a doua lacrima de actor al poporului.
    • -25 (27 voturi)    
      o sa facem protest impotriva pistelor de biciclete (Luni, 16 septembrie 2013, 17:59)

      Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      nu vreau piste de biciclete pe strazile din bucuresti, dupa ce ca orasul e foarte aglomerat mai taiem din benzile strazilor pt hipsteri
    • -12 (24 voturi)    
      Nu exista nici o legatura (Luni, 16 septembrie 2013, 18:36)

      kiki_best [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      intre criza si apetenta bucuresteanului pentru automobile. E dreptul biciclistilor sa iasa in strada si sa-si strige durerea, dar cam cu atat se vor alege. Va place sau nu de Sorin Oprescu, asta e mai putin important. Soferii sunt prioritari, pana una, alta.
      • +13 (17 voturi)    
        o, da... (Luni, 16 septembrie 2013, 19:25)

        Ava_ps [utilizator] i-a raspuns lui kiki_best

        Prioritari într-adevăr, sînt în stațiile de autobuz, pe trotuare, pe spațiile verzi, în curînd vor fi și pe vîrful Omu... dar „cel mai prioritari” sînt la trecerile de pietoni!
        • +2 (10 voturi)    
          Asta asa e, (Luni, 16 septembrie 2013, 19:37)

          Stepanida [utilizator] i-a raspuns lui Ava_ps

          soferii au prioritate, si cand nu au, si-o iau cu de la sine puteri.Mai tine si de obrazul soferului, adica de la om la om. Sorin Oprescu nu poate face educatie civica "bizonului din trafic". Unde sunt ecologistii care sa sustina miscarea biciclistilor?
      • -4 (10 voturi)    
        Nici macar o criza (Marţi, 17 septembrie 2013, 8:59)

        arakis [utilizator] i-a raspuns lui kiki_best

        a petrolului, precum cea din 1973, nu poate stavili elanul bucuresteanului pentru automobile. Fara nici o suparare, dar Romania nu e Olanda, timpul biciclistilor nu a sosit inca. Poate peste vreo 20 de ani, poate pana atunci se mai educa si soferul roman, se inaspreste legislatia. Cadavre de biciclisti pe carosabil nu sunt cea mai placuta imagine, nici macar pentru Sorin Oprescu.
    • 0 (0 voturi)    
      De ce protestati? (Vineri, 20 septembrie 2013, 14:31)

      Serban. B [anonim] i-a raspuns lui qwerasdf

      Bucurestiul e plin de piste si autostrazi suspendate.
  • -13 (21 voturi)    
    asa trebuie, fiti si voi ca politicienii (Luni, 16 septembrie 2013, 15:50)

    arthur_l [utilizator]

    asa trebuie fratilor. sa fiti si voi ca politicienii. nu ati terminat nimic cu protestul impotriva cianurii ca se vor organiza alte proteste.

    nu e destul ca voiculescu v-a organizat atunci protestul cu cainii cand s-au dat singuri de gol ca ei au organizat protestul ca acum incepeti voi.

    eventual protestul cu bicicletele trebuie incronizat. trebuie sa fie unul in continuarea celuilalt.

    altfel o sa fim si noi ca politicienii. ne apucam de ceva si nu ducem la bun sfarsit ca ne si apucam e altceva.
  • +23 (25 voturi)    
    Da, voi participa! (Luni, 16 septembrie 2013, 15:59)

    triciupa [utilizator]

    A venit vremea ca primarul-bascalie sa plateasca pentru incompetenta si coruptie, pentru incapacitatea de a administra un oras la nivel european.
    Oprescu va trebui sa plateasca si pentru moartea acelui copil muscat de caini. La aceasta drama s-a ajuns datorita indolentei si a indiferentei cu care a tratat problema cainilor comunitari. Oprescu va trebui sa plateasca pentru escrocheria Portico prin care a drenat banii primariei in buzunarele feciorului sau. De asemenea va trebui sa plateasca pentru promisiunile aberante (autostrazi sustendate) si evident nerespectate, pentru banii aruncati pe tot felul de idiotenii kitsch si pentru ca trateaza primaria ca pe o ocupatie secundara, un fel de hobby de care te ocupi cand si daca ai chef. In sfarsit, Oprescu trebuie sa plece pentru ca ne-am saturat de securisti si de odraslele lor; destul au stat in fruntea bucatelor si prea mult le-am suportat hotia, incompetenta si ticalosia.
  • +14 (18 voturi)    
    Foarte tare!! (Luni, 16 septembrie 2013, 16:06)

    akillies [utilizator]

    Vin si eu!!

    Oprescu nu e un bun gospodar!!
  • +15 (19 voturi)    
    Mobilitate (Luni, 16 septembrie 2013, 16:36)

    RB75 [utilizator]

    Sa vorbim de toti cei care nu se pot deplasa pe trotuar. Sa vorbim si despre neaplicarea legii in cazul masinilor care blocheaza trotuarul si trecerea de pietoni! Oprescu - Demisia
    • -3 (3 voturi)    
      S-au mai mobilizat (Marţi, 17 septembrie 2013, 16:45)

      milosh [utilizator] i-a raspuns lui RB75

      biciclistii cu ceva vreme in urma, si tot e a iesit a fost un cor de miorlaieli lesinate la balconul lui Sorin Oprescu.
  • +14 (16 voturi)    
    nu doar biciclistii (Luni, 16 septembrie 2013, 17:37)

    bedexe [utilizator]

    Ci toti locuitorii care vor un oras normal, o capitala europeana ar trebui sa participe.

    Solutia urgenta (1 luna) este banda Unica ratb cu timpi exacti de sosire in statie.

    Ratb-ul nu va mai aglomerat, deci conditii decente de transport. Si mai ieftin decat cu masina personala sau de serviciu (firmelor nu le va conveni sa aiba extra costuri).

    Astfel, se va reduce numarul de automobile, va inceta lupta pentru locurile de parcare, poluarea se va reduce, siguranta va creste, Urgentele vor putea interveni mai repede.
    • +13 (13 voturi)    
      Comment sters de user (Luni, 16 septembrie 2013, 22:34)

      qwerasdf [anonim] i-a raspuns lui bedexe

  • +11 (11 voturi)    
    venim. (Luni, 16 septembrie 2013, 18:03)

    vakk [utilizator]

    salutam publicarea acestui articol.
  • +15 (17 voturi)    
    prezent (Luni, 16 septembrie 2013, 18:59)

    mihaelaMM [utilizator]

    Contez pe o prezenta masiva din partea comunitatii bucurestene de biciclisti si sper sa fie un protest mai puternic decat cel de anul trecut...care precum vedem azi cand tragem linie - a lasat autoritatile reci
  • +6 (6 voturi)    
    UNIRE IN PROTESTE (Marţi, 17 septembrie 2013, 12:09)

    Alfabetix [utilizator]

    Am vazut biciclisti si la protestele anti RMGC si la cele anti maidanezi.
    Ar trebui unite toate aceste cauze in una singura si vor avea mai mult succes. Toate aceste rele sunt cauzate de coruptia, ticalosia, lenea, prostia si indiferenta celor care ne conduc in politica si administratie. Putreziciunea este atat de adanca incat ma intreb cum mai sunt oameni normali care gandesc, muncesc si tin tara asta pe linia de plutire!
  • +1 (3 voturi)    
    haha... (Marţi, 17 septembrie 2013, 12:56)

    trebol [utilizator]

    Ce interes ar avea - romanul trebuie sa consume benzina etc.- sa miste economia - intr-o tara in care nu se intampla nimic economic statul si companiile din ce sa castige - din pedalat? cine vrea cu bicla trebuie sa priveasca in zare ..... mai prin nord sau peste oceane ....
  • +2 (4 voturi)    
    mda (Marţi, 17 septembrie 2013, 22:33)

    o8561 [utilizator]

    "Moarte biciclistului"

    Biciclistul este un dezastru pentru economie. El nu cumpara masini, nu ia credit pentru bicicleta, nu cumpara benzina, nu foloseste serviciile servisurilor auto, nu plateste asigurare, nu foloseste parcarea cu plata, nu sufera de obezitate. Totodata este sanatos, la naiba! Oamenii sanatosi nu sunt necesari pentru economie. Ei nu cumpara medicamente, nu merg la medicii privaţi, nu cresc PIB-ul.

    :D :D
  • +1 (1 vot)    
    Un barbat citea ziarul... (Miercuri, 18 septembrie 2013, 9:53)

    John M. [utilizator]

    Nevasta invartea intr-o cratita.
    "Auzi tu?! Un coshar a fost calcat de o masina..."
    "Aoleu!"-zice nevasta...Nici pe acoperis nu mai esti in siguranta azi..."
  • 0 (0 voturi)    
    Ciclistii ar putea dori si o curatenie generala in (Luni, 23 septembrie 2013, 11:20)

    cri.s [utilizator]

    Cand faci curatenie intr-o casă nu o faci NUMAI partial, într-o cameră ci, în TOATĂ casa, altfel duci mizeria in camera curăţată şi toată munca a fost în zadar. Acelaşi lucru ar trebui aplicat şi in curăţenia care ar trebui făcută in România. Nu poţi cere piste de biciclete, practicabile atâta timp cât pe strazi circulă oameni necivilizaţi, certaţi cu legea, cu bunul simţ, care ocupă aceste benzi cu nepăsare. necivilizaţi până la iresponsabilitate (criminala, chiar) .Acesti oameni sunt influienţaţi de antimodele cocoţate la vârful societăţii precum D. Voiculescu, G. Becali şi familia, clanurile de romi, televiziunile care îi prezintă, în subliminal, ca fiind modele de urmat. Massmedia ar trebui să-i toace marunt fără teama că şi-ar pierde audienţa pt. că în cazuri de forţă majoră, de atac (fizic, chiar) la adresa lor, s-ar găsi câteva zeci de mii de anonimi care să iasă in strada, în apararea lor, aşa cum se demonstrează acum. Ce- ar fi dacă în cazul în care nişte tigani care ocupă o stradă cu o nuntă să fie luaţi pe sus de o mare de oameni, majoritari, care s-ar anunţa unii pe alţii pe paginile de socializare... ??? Să vedem dacă s-ar mai spune despre români că nu sunt uniţi. De gîndit....
  • 0 (0 voturi)