Inundatii, lectia de economie. Cum isi pierd oamenii casele pentru ca refuza sa plateasca asigurarea obligatorie, echivalentul a 7 pachete de tigari. Plus: de ce nu dau primarii amenzi

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Vineri, 13 septembrie 2013, 18:12 Actualitate | Administratie Locala


Casa distrusa de inundatii
Foto: AGERPRES
In judetul Galati, in urma inundatiilor din ultimele zile au murit 9 oameni, 800 au fost evacuati si circa 1.400 de case au fost inundate. Afectat de precipitatii este si judetul Braila. Pagubele materiale sunt mari, iar autoritatile trebuie sa plateasca ajutoare pentru sinistrati, mai ales in mediul rural. Cu toate acestea, numarul locuintelor asigurate impotriva dezastrelor naturale este din ce in ce mai mic. Astfel, numarul locuintelor asigurate a scazut cu aproape jumatate fata de noiembrie 2011, cand a atins pragul maxim, scaznd de la  845.000 la 421.707 mii in august 2013, potrivit datelor oficiale. Desi aceste asigurari sunt obligatorii, iar costul mediu pe an este intre 10 si 20 de euro (adica maximum 7 pachete de tigari), primarii evita sa-i amendeze pe proprietarii care nu se achita de aceasta obligatie. Edilii fie nu vor sa-si piarda popularitatea, fie sunt de parere ca populatia este prea saraca pentru a plati si acesti bani.

In comuna Costache Negri din Galati, trei persoane au murit in inundatii, circa 300 de case sunt avariate si 100 de persoane au fost evacuate. Primarul comunei spune ca doar 100 de locuinte erau asigurate si ca nu a amendat pe nimeni pentru ca nu si-a incheiat polita de asigurare impotriva dezastrelor. Legea obliga proprietarii sa-si asigure locuintele din iulie 2011, amenzile fiind intre 100 si 500 lei.

"Din cele 300 de gospodarii afectate au asigurare doar o treime. Aceasta este insa o cifra facuta pe genunchi. Nu are nimeni timp sa se ocupe de asta. Noi acum suntem solidari cu oamenii, reactionam emotional. Nu a stat nimeni acum sa calculeze. Nu as putea sa va spun procentul de locuinte asigurate la nivelul comunei. Deocamdata nu am dat amenzi celor care nu si-au facut asigurarea. Am dat doar avertismente ca sa inteleaga oamenii de ce este nevoie sa isi asigure locuintele impotriva dezastrelor naturale. Pasul urmator va fi sa incepem sa dam si amenzi", a declarat Stefan Luca, primarul comunei Costache Negri, pentru HotNews.ro.

In comuna Cudalbi (Galati) au murit doua persoane din cauza inundatiilor, 20 de persoane au fost evacuate si 500 de case au fost inundate. Nici aici primarul nu i-a amendat pe cei care nu si-au asigurat locuintele. "La nivelul comunei circa 40% dintre locuinte sunt asigurate. Dintre casele afectate, nu as putea sa va spun exact. Unii au venit deja cu asigurarile si au cerut adeverinte de la primarii. Nu merg calculatoarele, asa ca le-am dat niste adeverinte de mana. La tara este mai greu cu aceste asigurari, oamenii nu sunt educati, unii sunt batrani si nu stiu despre ce este vorba. Abia isi fac RCA-ul. Asta ar mai lipsi, sa-i amendeze primarul. Legislatia este facuta de cineva si aplicata de altcineva. Primarul este si moasa si politie si sa mai dea si amenzi. Plus ca, chiar daca le-am da, nu exista nicio garantie ca oamenii le platesc. Cand am preluat mandatul erau amenzi neincasate de 7 milioane de lei", a declarat Stfean Drugan, primarul comunei Cudalbi, pentru HotNews.ro.

Emil Draghici, presedintele Asociatiei Comunelor din Romania, spune ca nici nu era de asteptat ca primarii sa ii amendeze pe cei care nu incheie politele de asigurare. "Eu cred ca nu o amendeze niciun primar pe nimeni. Mai ales ca amenzile nu se duc in totalitate la primarie. Cam 60% vine la bugetul local", a declarat acesta.

Premierul Victor Ponta, aflat in vizita in comuna Pechea, afectata de inundatii, spune ca le va da oamenilor bani din fondul de rezerva ca sa isi refaca locuintele."Dupa ce se retrage apa trimitem materiale de constructii (...) Cand se opreste apa va trimitem materiale sa le faceti inapoi. Banii vor fi alocati miercuri, in sedinta de guvern, din fondul de rezerva aflat la dispozita primului ministru", a explicat Ponta.

Asta in conditiile in care multe dintre marile proiecte de investitii sunt blocate din lipsa de fonduri, iar banii pentru refacerea caselor ar fi putut fi recuperati de la companiile de asigurari, daca oamenii ar fi platit suma modica pentru asigurare.

Potrivit datelor afisate pe site-ul PAID, in noiembrie 2011 s-au inregistrat 845.000 de asigurari, iar in august 2013 doar 421.000. In prezent, situatia pe judete sta in felul urmator:
- Galati 12.000 de locuinte asigurate dintre care 5.500 in mediul rural;
- Braila 7.200 de locuinte asigurate dintre care 2.900 in mediul rural;
- Tulcea 5.100 de locuinte dintre care 2.800 in mediul rural.

Judetele fruntase, cu peste 7000 de locuinte asigurate sunt:
- Bacau - 7600 de locuinte asigurate;
- Prahova - 7.200 locuinte asigurate;
- Suceava si Timis - 7100 locuinte asigurate.

Judetele codase, sub 2.000 de polite de asigurare sunt:
- Covasna - 1.131 locuinte asigurate;
- Harghita si Hunedoara - 1.400 locuinte asigurate;
- Salaj - 1.500 locuinte asigurate;
- Sibiu - 1.700 locuinte asigurate.


Polita PAID ofera acoperire pentru trei riscuri: cutremurul, alunecarile de teren si inundatiile. In functie de materialul de constructie, prima obligatorie este de 10 euro/an in cazul locuintelor de tip B (cu structura din pamant, chirpici, paianta etc) sau 20 euro/an in cazul locuintelor de tip A (cu structura de beton, caramida sau lemn), suma asigurata fiind de 10.000 euro si respectiv 20.000 de euro. In Romania sunt circa 8,2 milioane de locuinte, in prezent fiind asigurate in caz de calamitati sub 6%.

Vezi aici ce comune au fost afectate in judetele Galati, Braila si Tulcea.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















8531 vizualizari

  • -18 (42 voturi)    
    asigurare pt ce (Vineri, 13 septembrie 2013, 18:19)

    GeorgeT [utilizator]

    pt mine este simplu, nu cumpar asigurarea obligatorie pt ca nu stiu precis la ce sunt asigurat .
    Sunt oare asigurat la incendiu, cutremur, furt bunuri, inundatie cauzata de instalatia sanitara defactuosa?

    Care dintre cele de mai sus sunt acoperite de asigurarea obligatorie ?
    • +32 (42 voturi)    
      asigurare pentru IQ mic (Vineri, 13 septembrie 2013, 18:37)

      pewpew [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

      Si ti se pare complicat sa afli ce iti asigura o astfel de polita ?

      In principiu trebuie sa stii sa citesti.
      • -16 (24 voturi)    
        sa traiesti (Vineri, 13 septembrie 2013, 19:37)

        GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui pewpew

        Sa fii fericit cu IQ-ul mare. Al meu este la medie cred, posibil chiar sub medie, nu stiu precis :)
        • -7 (15 voturi)    
          sărăcie (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 12:26)

          FFF T [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

          "Echivalentul a 7 pachete de ţigări" e o sumă mare pentru cei care trăiesc din pensia de agricultor sau alocaţia copiilor şi din ce cultivă în spatele casei.
          • +10 (16 voturi)    
            ... (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 13:49)

            Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

            Pleaca mai de aici ca ii vezi in fiecare seara in birt cheltuind venitul minim garantat...
            • -1 (1 vot)    
              glumesti tinere (Luni, 16 septembrie 2013, 10:06)

              GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

              "ii vezi in fiecare seara in birt" ?
              Nu ai mai fost de mult pe la bunici deci, sau nu i-ai gasit acasa, erau la birt sau poate la MAT
    • +11 (25 voturi)    
      nu esti asigurat mai cu nimic (Vineri, 13 septembrie 2013, 18:57)

      gigi1 [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

      Daca stai la etajul 9 intr-un oras care nu are nici un rau in apropiere tot pentru inundatii esti asigurat si nu acopera nici un risc real, cam asta e asigurarea obligatorie, trebuie si firmele care au cotizat la partid sa scoata profit.
      • +2 (12 voturi)    
        Nu esti asigurat la inundatii daca stai linga riu (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 9:20)

        dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

        Nu se fac asigurari la inundatii pentru locuinte aflate in zone cu risc mare de viitura.

        in genral, firma de asigurari nu te asigura decit impotriva dezastrelor foarte putin probabile pentru locuinta ta.
        • +6 (8 voturi)    
          Mai... (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 14:06)

          Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          asigurarile obligatorii sunt standard pe 20.000/10.000 EUR, cu prima de asigurare de 20/10 Eur ca de aia au fost implementate...si acopera dezastrele naturale (cutremure, inundatii, alunecari de teren). Vorbiti in dodii...
          • 0 (0 voturi)    
            Suma de asigurare este limitata (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 18:13)

            dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

            Atentie: Suma pe care firma de asigurari o poate da in caz de inundatie sau alt dezastru natural este limitata. Astfel, daca in urma unui eveniment natural catastrofal sunt distruse 1000 case firma nu asigura bani decit pentru 100 restul de 900 stau si se uita ca s-a depasit pragul de asigurare peste care firma nu mai plateste nimic.
            Ca sa fie si mai clar, fiecare din cele 1000 case iau doar 10% din banii pe care ar trebui sa-i primeasca cu care bineinteles ca nu poti face nimic. Nu iti mai poti repara sau reconstrui casa.
    • +13 (17 voturi)    
      Scrie foarte clar și în articol... (Vineri, 13 septembrie 2013, 19:08)

      Rntmpx [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

      "Polita PAID ofera acoperire pentru trei riscuri: cutremurul, alunecarile de teren si inundatiile."
      • -10 (12 voturi)    
        multumesc (Vineri, 13 septembrie 2013, 19:35)

        GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui Rntmpx

        nu am ajuns pina acolo, multumesc
      • +10 (14 voturi)    
        jecmaneala (Vineri, 13 septembrie 2013, 20:50)

        gigi1 [utilizator] i-a raspuns lui Rntmpx

        Infara de cutremur la care riscul e doar la cateva orase in rest riscurile se aplica doar la catune pe albia raurilor iar pentru asta platim toti, ca e obligatorie chiar si cei care au risc zero pentru toate 3.
        • +9 (11 voturi)    
          da (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 8:00)

          cartman3006 [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

          Si partea trista e ca banii aia raman totii la asigurari. Plateste aproape toata lumea, inclusiv din zonele unde nu e practic nici un risc, mai putin aia din catunele de care zici, unde riscul exista si e destul de mare. Deci noi platim odata asigurarile care nu sunt obligate sa ii despagubeasca pe aia din sate pentru ca nu au asigurare, dupa care urla dupa ajutoare de la stat, ca doar na, nu poti sa-i lasi in strada chiar daca sunt prosti si nu platesc nici minimul asla de 10-20 de euro, asa ca mai platim odata tot din bani nostri pentru ca trebuie sa lea dea din bugetul statului unde contribuim cu impozite. Tin sa le multumesc idiotilor care nu isi platesc asigurarile obligatorii si primarilor care nu gasesc nici o solutie sa ii oblige. Restul Romaniei avem un exces foarte mare de bani si chiar vroiam sa stim ce cheltuieli absolut inutile mai trebuie sa apara ca sa mai scapam de ei.
      • +4 (8 voturi)    
        Cred ca vreo 95% din locuintele (Vineri, 13 septembrie 2013, 23:08)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Rntmpx

        din Romania in ultimi 60 de ani nu sau confruntaqt cu astfel de dezastre. Daca era trecut si incendiul printre ele mai ca ma gandeam sa iau o polita.
        • +3 (3 voturi)    
          pachetul de baza (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 8:46)

          iuon [utilizator] i-a raspuns lui ty

          Si pentru mine cel mai mare pericol este incendiul. Am casa cu mult lemn in ea si am centrala pe lemen. Anul trecut am mai gasit o firma care in pachetul de baza a inclus si incendiile. Anul asta, mi sa spus ca sa schimbat legislatia si nu mai au voie sa includa in pachetul de baza. Acum ar trebui sa platesc dublu pentru a avea si incendiul inclus, plus asi avea nevoie si de ceva expertize ... parca am trai in Romania.
      • +12 (14 voturi)    
        Practica omoara teoria (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 8:44)

        iuon [utilizator] i-a raspuns lui Rntmpx

        Teoretic lucrurile suna bine, dar practic functioneaza (nu functioneaza) in stil mioritic.
        Un prieten de al meu, a avut asigurare, care includea si alunecarile de teren. In urma unor alunecari de teren, casa lui a crapat in doua in asa fel, incat trebuie reconstruit.
        A mers la firma de asigurare si a inceput bureocratia. Dosare, experti, plati, aprobari ... pierdere de timp si bani. Cand totul a fost gata (si a durat foarte mult, si a costat foarte mult), firma de asigurare ia oferit 1200 de lei, sa repare casa. Aceasta suma nu este de ajuns sa umple crapaturile cu glet. Expertizele au costat mai mult decat suma asta.
        Nu a fost de acord cu aceasta oferta, sau certat, sau amenintat ... dar nu au ajuns nici unde. In sfarsit, a decis sa renoveze casa din banii lui si sa accepte oferta "generoasa" a firmei de asigurare, macar sa acopere o parte din banii dati pe experti. A semnat actele si de atunci tot asteapta sa i se vireze banii. A trecut mai mult de un an si banii nu au ajuns in contul lui. Nici macar aceasta suma mica.
        Si eu am asigurare pe casa, dar nu cred ca in caz de nevoie, firma de asigurare o sa se repezeasca sa mi repare casa. Am trait destul de mult in Romania, incat sa stiu cum functioneaza lucrurile.

        Probabil catva politicieni au fost mituiti de firmele de asigurare, ca sa introduca aceasta lege in parlament.
        • 0 (0 voturi)    
          Nu te lua dupa ei. (Luni, 16 septembrie 2013, 9:34)

          Mjay [utilizator] i-a raspuns lui iuon

          Iti faci reparatiile cu o firma car eiti poate da un deviz si factura. Ii duci firmei de asigurari devizul/facturile. Nu iti raspund sau iti dau negativ, te duci si faci o plangere la Comisia de Supraveghere a Asigurarilor. Daca nu se rezolva, ii dai in judecata. Dureaza, e un procedeu anevoios, dar ai cele mai multe sanse sa rezolvi.
    • 0 (22 voturi)    
      o asigurare obligatorie trebuie achitata (Vineri, 13 septembrie 2013, 20:05)

      HotDog [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

      indiferent ce avantaje va ofera!! Este penibil sa vorbesti de ceva obligator care poti sa nu-l faci!!
      Din nefericire romanii si Romania n-au descoperit inca valenta termenului obligator!!
      • +4 (4 voturi)    
        ... (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 10:24)

        o8561 [utilizator] i-a raspuns lui HotDog

        daca scrie obligatoriu ... asta nu inseamna ca e si drept.
      • +7 (7 voturi)    
        obligatoriu (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 10:26)

        o8561 [utilizator] i-a raspuns lui HotDog

        cand ceva e obligatoriu, trebuie sa aduca avantaje tuturor partilor implicate.

        Avantaje aici avem doar de partea asiguratorilor.
        • +5 (5 voturi)    
          Asiguratii nu cistiga nimic (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 17:48)

          Leon_Magnificul [utilizator] i-a raspuns lui o8561

          Pentru ca oricum le plateste Tatuca plagiatorul casa.

          Asta ati vrut sa spuneti?
      • +5 (5 voturi)    
        obligatoriu (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 10:49)

        aresul [utilizator] i-a raspuns lui HotDog

        inseamna TAXA nu SERVICIU. Asigurarea obligatorie, in principiu, este o filozofie gresita. Daca vrei sa faci un lucru (casa, iesit in trafic, o activitate, medical, pensie, etc) este bine (recomandat) sa te asiguri, dar NU trebuie sa fie obligatoriu.
        Astfel, de exemplu, daca doresti sa pariticipi la traficul rutier si doresti sa te asiguri, compania de asigurari trebuie sa faca efortul de a evalua riscul si de a stabili valoarea asigurarii de comun acord, pentru situatiile in care provoci accidente/esti accidentat sau alte situatii. Cine nu doreste sa se asigure, treaba lui!
        Aceste asigurari obligatorii ale locuintelor sunt rezultatul lobby-ului facut de catre companiile de asigurari. In aceasta situatie, statul nu prea treaba, spre deosebire de asigurarile medicale sau sociale obligatorii.
        • +7 (7 voturi)    
          Obligatoriu, ca de nu... (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 17:52)

          Leon_Magnificul [utilizator] i-a raspuns lui aresul

          O fi o filozofie gresita, dar si mai gresit e dupa ce nu-ti faci asigurare, sa plingi de mama focului pina-ti da Guvernul bani sa-ti faci casa. Alegi sa nu-ti faci asigurare. Perfect. Suporta paguba. Nu-i pune pe ceilalti s-o suporte.
          Guvernul iti reconstruieste casa, iti da zapada din fata casei iarna. Si uite asa, tara se duce de ripa
      • 0 (0 voturi)    
        la cine te referi? (Luni, 16 septembrie 2013, 11:42)

        lucyan [utilizator] i-a raspuns lui HotDog

        cand zici asa frumos "valenta termenului obligatoriu"? numai la asigurati sau si la asiguratori? ca din ce vad aici, sunt o multime de asigurati dar nu prea vad asiguratori care sa plateasca despagubirile...
        de aici si numarul din ce in ce mai mare de romani care nu cunosc "valenta termenului obligatoriu"...
      • 0 (0 voturi)    
        De ce? (Luni, 16 septembrie 2013, 13:12)

        Adi_ro [utilizator] i-a raspuns lui HotDog

        De ce trebuie sa imi asigur casa? E problema mea daca raman pe drumuri sau nu.
        Sunt firme care prefera sa plateasca din propriul buget reparatiile la parcul auto intrucat au constatat ca rata daunalitatii le spune sa faca asta (raportul dintre banii dati catre asigurator vs. valoarea platita de asigurator pentru reparatii) si au renuntat la a-si asigura masinile.
        Penibil mi se pare insa sa ma duc sa cer de pomana la stat bani sa-mi repar casa pentru ca eu nu mi-am facut asigurare.
        La fel de penibil mi se pare Ponta pentru ca le va da bani "din fondul de rezerva" pentru sinistrati...deh, populismul asta...
    • 0 (12 voturi)    
      Asigurarea nu te asigura la inundatii (Vineri, 13 septembrie 2013, 21:15)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

      Atentie, pe cei din zonele inundabile asigurarile nu ii protejeaza la inundatii. Asta este o practica generala in toata lumea deoarece altfel companiile de asigurari s-ar trezi repede in faliment cind 10 sate cu mii de case ar fi rase de revarsarea unui riu.

      La fel, pe cei din zone expuse cutremurelor companiile de asigurari nu-i asigura la cutremure.

      Concluzie: Platesti degeaba asigurarea deoarece nu esti protejat la inundatii!
      • +3 (9 voturi)    
        nu e chiar asa (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 0:49)

        mvr [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        iar daca vrei sa vezi cum e iti sugerez sa citesti contractele. In principiu, daca ai o asigurare impotriva inundatiilor si esti inundat vei primi suma asigurata.

        Cei care traiesc in zone de risc - in mod tipic - sunt nevoiti sa plateasca sume mai mari. De exemplu: unu dintr-o zona de risc redus va plati mai putin pentru a acoperi aceeasi suma pentru care unu dintr-o zona de risc mare va trebui sa plateasca mult mai mult.,
        • -1 (9 voturi)    
          care zone de risc? (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 8:53)

          cartograful [utilizator] i-a raspuns lui mvr

          Ce zone domnule? Se lucreaza cu documentatie din anii '70 sau uneori chiar din anii '50. INMH-ul nu stie cum sa se spele pe maini de fiecare data. Sunt INUTILI cu diplome si aparatura scumpa. De 3-4 ani dau chix dupa chix. Viscole si inzapeziri care se inregistreaza o data la 50 de ani, inundatii care afecteaza cate 2-3 judete..si ei nu sunt in stare sa faca previziuni pt. nimic. Asa e cand nu si-a pierdut inca nimeni locul de munca ....
        • -2 (6 voturi)    
          nu e de loc asa . (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 10:26)

          adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui mvr

          asigurarea obligatorie are prima fixa .
          dar daca esti in zona cu risc crescut pentru nu anumit punct asigurat , nu o sa primesti nimic .
  • +13 (25 voturi)    
    Lectii de economie!? (Vineri, 13 septembrie 2013, 18:33)

    o8561 [utilizator]

    Glumesti!

    Obligarea persoanelor fizice sa incheie contracte cu firme private mi se pare furt.

    1) Lege prin care casele nu se pot construi in aproprierea albiei raurilor. iti faci suporti consecintele.
    Statul/etc sa nu iti dea nimic.

    2) Facut ceva impotriva defrisarilor
    • +11 (17 voturi)    
      statul roman e incet la minte (Vineri, 13 septembrie 2013, 18:59)

      nbo [utilizator] i-a raspuns lui o8561

      Autoritatile romane se comporta ca un intarziat mintal. Inteleg si fac doar lucruri simple. Sigur ca se pot da legi, se pot evita defrisarile, se pot eventual impaduri anumite zone - dar e ceva prea complicat pentru statul roman. Mai bine fa-ti matale asigurare, ca e mai simplu. Sigur ca se poate rezolva problema maidanezilor si pe alte cai - dar sunt prea complicate pentru primarii romani. Mai bine omoram toti cainii, ca e mai simplu. Sigur ca se pot strange bani la buget si pe alte cai. Dar e mai simplu sa cresti taxele si sa scazi salariile. Orice masura necesita putina gandire si analiza va fi imediat abandonata de statul roman in favoarea uneia simple si clare. Asta pentru ca guvernantii romani sunt smecheri, dar nu sunt inteligenti.
      • +14 (16 voturi)    
        aha (Vineri, 13 septembrie 2013, 19:57)

        o8561 [utilizator] i-a raspuns lui nbo

        Si pt ca eu dau o gramada de bani (taxe) si statul nu face nimic cu ei bun, solutia e ca eu trebuie sa scot si mai multi bani din buzunar?
    • +12 (20 voturi)    
      Asigurarea obligatorie (Vineri, 13 septembrie 2013, 19:51)

      Ancutz [utilizator] i-a raspuns lui o8561

      Pai la asigurarea obligatorie auto cum e? Nu tot obligi persoane fizice sa incheie asigurari cu firme private?

      Ideea e alta, ok, nu e obligatorie asigurarea, fiecare face cum crede DAR daac se intampla o problema, nu asteptam sa vin primaria/guvernul/regiunea sa ne faca la loc casa. Ca asa eu care platesc asigurare, platesc si din taxele mele sa le faca unor inconstienti(sau zgarciti) casa la loc. Mai ales in zone d'astea in care e iundatie in fiecare an.

      Si are mai fi o chestie, nu stiu cum a aia cu reactie emotionala a primariei dupa inundatie, dar o reactie rationala inainte nu se putea? Nu e lumea educata si informata, pai primaria din sat de ce nu organizeaza niste informari? Nu vine lumea gramada la primarie sa le tii prelegere, ok, pune niste cizme si bate la proti si explica-le oamenilor cum e cu asigurarea, la ce e buna, la ce nu e buna si cum se face/cat costa.
      • 0 (4 voturi)    
        da (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 8:58)

        o8561 [utilizator] i-a raspuns lui Ancutz

        intr-adevar, tot contract privat este.
        Dar e o mare diferenta.

        Sansele ca masina sa pateasca ceva sunt mult mai mari. La fel si lucrurile pe care poate sa le pateasca.

        Cum furi fizic un apartament? (nu vb de smecherii cu judecatorul,notarul etc).
      • 0 (0 voturi)    
        Serios? Merele nu sunt pere, decat pentru unii (Luni, 16 septembrie 2013, 1:47)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Ancutz

        Ditamai comentariul cu fracturi evidente de logica sau cauzate de nestiinta.

        1. RCA-ul este pentru TERTI. Tert inseamna, in cazul acesta, cel pe care-l lovesti... NU tu. Tu tocmai ai decretat ca exista casco obligatoriu pentru ca nu stii diferenta dintre cele doua. Daca contin cuvantele "asigurare" si "obligatorie", nu inseamna ca sunt acelasi lucru.

        2. Presupunand prin absurdul absurdului importat din absurdistan ca ar fi cum spui tu si comparatia ar sta in picioare. RCA-ul ar fi pe folosinta bunului, nu pe posesie. E o mica-mare diferenta.

        Am vazut de prea multe ori aberatia asta data ca exemplu (inclusiv de oameni de "stat") si numarul +urilor primite imi arata nivelul informarii - tragic.

        PAID-ul este doar o TAXA aberanta care nici macar nu ajunge la stat, ci la privati. Statul ar trebui sa aiba grija de diguri si sa raspunda daca putea sa previna prin indeplinirea menirii sale. Asa cum ar trebui sa raspunda primaria pentru inundatiile si pagubele cauzate de fiecare ploaie majora in Tineretului. Nu le iau apararea celor care-si fac case in zone inundabile. Dpdv-ul meu, sa doarma pe strada si sa nu miorlaie ca nu le da statul vila de caramida in loc de casa de paianta. Mie daca-mi pica blocul, sunt pe cont propriu si dorm cum mi-am asternut. Sa le explice statul ce e asigurarea fara ca pe ei sa-i intereseze si sa ceara informatii (caz in care, de acord cu tine)? De ce? Esti prost si ignorant, mori. Cu tot cu lcd-ul luat in rate.
    • +7 (7 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 8:51)

      cartograful [utilizator] i-a raspuns lui o8561

      f multa lume in Romania (inclusiv la nivel administrativ) tot ii da cu "sa se faca legi" pt x sau y cand legea exista bine merci.
      1. Cf. Legii Constructiilor e interzisa construirea fara autorizatie
      2. Autorizatia nu se elibereaza niciodata in zone inundabile
      3. Acele zone inundabile trebuie definite de catre administratia apelor si apoi implementate in PUG-urile si PUZ-urile comunelor astfel incat sa fie interzise la construire.
      4. Primariile se ingrijesc ca acele cladiri care nu au autorizatie fie sa fie introduse in legalitate (posibilitate scoasa oarecum abuziv din legea noua) fie daca sunt in zone periculoase pt. proprietari sau pt. comunitate sa fie demolate.
      Ei bine, la punctul 3/4...fix pix, statul n-a facut mai nimic, se lucreaza pe harti din anii '70. Debandada e prea ampla pt. a fi explicata intr-un simplu reply la articol. Credeti ca prostia aia de "asigurare" PAID mai da parintilor fetita aia inapoi? La ce bun sunt asigurarile cand avem localitati proiectate in mod fundamental gresit? Cand orice asigurator chiar si incepator se poate prevala de asta ca pe buna dreptate sa nu mai plateasca asigurarea. Si chiar si cu asigurare, mortii de la groapa nu ii mai intoarce nimeni. Nu spun ca asigurarea nu e necesara dar e o falsa rezolvare a problemei.
  • +15 (17 voturi)    
    hehe (Vineri, 13 septembrie 2013, 18:41)

    Mazeta [utilizator]

    Aproximez că 95% dintre cei asigurați o să regrete că nu și-au cumpărat 7 pachete de țigări.
    • +8 (12 voturi)    
      iti dau dreptate (Vineri, 13 septembrie 2013, 20:22)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      se intimpla rar sa iti dau dreptate, dar ai dreptate accum
    • 0 (0 voturi)    
      abc (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 20:25)

      insurgentu445 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      mare dreptate ai...,95% nu au proiect,si daca ai proiect si nu ai respectat proiectul cu 2 cm primesti cucu...asta este o clauza mica in contractul de asigurare obligatorie...
  • +6 (8 voturi)    
    ar fi intersant de explicat de ce fata de 2011 (Vineri, 13 septembrie 2013, 19:17)

    HotDog [utilizator]

    in 2013 s-ai njumatatit numarul asiguratilor ??
    • +2 (6 voturi)    
      pt ca (Vineri, 13 septembrie 2013, 20:00)

      o8561 [utilizator] i-a raspuns lui HotDog

      gasesc ei ceva astfel incat sa nu iti plateasca.
      Si ca sa scoti multi bani din buzunar sa te judeci cu ei s-ar putea sa nu ii ai. Inclusiv timp.
      Asa ca e mai simplu sa nu iti mai faci deloc, ca oricum la fel scoti aceeasi bani ca sa iti ajuti lucru in starea initiala.
  • -1 (7 voturi)    
    nu platesti... (Vineri, 13 septembrie 2013, 21:27)

    liviu_ [utilizator]

    statu nu iti da nici un ban si dormi in strada.
    simplu.
    • +7 (9 voturi)    
      nu merge (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 3:02)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      uiti ca aia inundati sunt alegatorii cei mai usor de convins cu pomana din banii publici?
  • +3 (9 voturi)    
    Asigurare! (Vineri, 13 septembrie 2013, 22:09)

    CristiMare [anonim]

    S-a injumatatit numarul asiguratilor din 2011, iar dupa aceste inundatii se va inzeci. De fapt, guvernul are doua solutii acum: Ajuta acei oameni care nu si-au incheiat asigurari si imediat va da un semnal ca asigurarea obligatorie de fapt a murit, sau nu ii ajuta si atunci lumea va incepe sa-si faca asigurari! Simplu!
  • +15 (19 voturi)    
    comparatie televiziuni aservite (Vineri, 13 septembrie 2013, 22:28)

    ubu [utilizator]

    Daca ar fi murit 8 oameni la inundatii pe vremea lui Boc, era de vina guvernul, Boc, Basescu. Acum e de vina vremea, ca d-aia nu se poate interveni, vremea si, evident, Basescu. Guvernul si ponta, saracu, n-au nicio vina. Rusine, jurnalistilor care lucreaza in astfel de televiziuni. Am o intrebare pt jurnalistii astia: nu va e rusine, nu teama de Dzeu? Pe gadea ala nu il intreb ca el e adventist si n-are nicio treaba nici cu Dzeu si nici cu poporul nostru, dar restul! Rusine bahhh!
    • +4 (6 voturi)    
      eroare (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 3:02)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui ubu

      Gadea a fost dat afara din functia de pastor
  • +5 (5 voturi)    
    Reclama si atat! (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 9:03)

    Garett [utilizator]

    Cu un CSA care nu si-a facut niciodata treaba, cu polite RCA pe care companiile nu le-au onorat, va mira ca lumea nu are incredere in firmele de asigurari?? Pur si simplu ar fi invocat un articol scris in contract cu font de 3 si ar fi refuzat sa plateasca despagubirile!
    Chiar sunt curios dintre cei asigurati cati vor vedea vreun ban! Pentru100 de case firmele au de scos din buzunar 2 000 000 de euro. Serios?
  • +5 (7 voturi)    
    recomand autorului (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 10:33)

    adrian8 [utilizator]

    sa coboare cu picioarele pe pamant si sa mai citeasca .

    1. asigurarea obligatorie nu o sa te despagubeasca de inundatii daca tu ai obiectul asigurat in zona cu risc crescut de inundatii .

    2. asigurare facultativa (care e prea scumpa pentru anumite persoane) nu o sa iti faca nimeni niciodata daca esti in zona de risc , sau poate in caz ca vrei sa platesti prima anuala egala cu valoarea imobilului te vor asigura .

    3. in romania 98% din asiguratori se folosesc de tot felul de 'chichite' pentru a nu te despagubii (si la asig obligatorie si la cea facultativa , si la rca , si la asig de viata ..etc) . cazurile sunt nenumarate , plangerile la csa sunt nenumarate ... trebuie doar sa faci un mic efort de a te documenta !

    deci : cand te apuci sa scri un articol (pentru orice alt site diferit de cancan,click ..etc) ar trebuii sa iti faci putin temele sa studiezi tema articolului , nu doar sa citesti pliantele de promovare ale asiguratorilor !!!!!
    • +1 (3 voturi)    
      NICI AICI NU DECELAM : DA SAU NU ? (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 13:07)

      fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      Intrebam strele , pe mama omida cine ne asigura ca daca ne asiguram primim despagubirea fara proces la care mergem ca la loterie sau alba-neagra ?
  • +2 (6 voturi)    
    Asigurarea obligatorie-alta hotie (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 11:30)

    MihaelaNeacsu1313048163125 [anonim]

    Locuieste cineva la tara? Nu prea cred!Aflati ca acea asigurare obligatorie este degeaba, mai exact un alt tertip hotesc tipic societatii actuale!Daca vrei insa sa ai parte de oarece despagubiri trebuie sa faci una cu o valoare mult mai mare. Voi chiar nu vedeti realitatea nici daca va explodeaza in fata?Trei pachete de tigari,doua beri...modul simplist in care ii judecati pe altii,de parca ati fi dumnezi. Nu mai sariti la aruncat pietre! Cine stie putin,vorbeste mult! Sa fie asta una din conditiile de baza a meseriei de jurnalist mai mult sau mai putin independent?
  • +4 (6 voturi)    
    . (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 12:59)

    adi.i [utilizator]

    Sătenii fac mișto de pompierii care lucrează la desfundarea șanțurilor.

    http://www.youtube.com/watch?v=C0v_fnTlLsg
  • +4 (4 voturi)    
    Asigurarea si formalismu (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 13:01)

    cainelesalbatic [utilizator]

    Sunt multe lucruri croite stramb dar mai prost decat Asigurarea obligatorie a locuintelor nu poate fi decat cel care a conceput sistemul.
    Acest sistem prevede trei categorii de riscuri obligatorii:
    - inundatiile,
    - cutremurul
    -alunecarile de teren
    Cum sa se asigure un cetatean care locuieste intr-un bloc de pe Calea Victoriei impotriva inundatiilor,sau din multe alte locatii similare.Sau impotriva alunecarilor de teren?. Chiar si zonele cu posibile dezastre in urma cutremurelor sunt destul de reduse. Si atunci chiar daca este obligatoriu sa te asiguri,nu o faci cati dai seama ca este in bataie de jos,iar pana si asiguratorului ii este jebna sa te contacteze.
    Sa fie clar: eu sunt om de asigurari,am incredere deplina in SISTEMUL ASIGURARILOR,posed 9 polite de asigurare pentru case,auto,risc profesional,viata,sanatate. , dar acest produs,asigurarea contra deztrelor mentionate imi produce greata.
    Aici ar trebui o asigurare obligatorie,cu o sinistralitate decenta si cu unele riscuri glisante,adica:
    inundatii,cutremure,daune provocate de spargerea conductelor de apa sau canalizare; sau inundatii casnice,cutremur,incendii si multe alte combinatii astfel incat sa fie tot trei riscuri dar la alegerea asiguratului in functie de pericolele pe care el le considera cel mai probabile.Si fiti siguri ca multi oameni se vor asigura cu convingere.
    • +2 (2 voturi)    
      lamurire (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 20:14)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui cainelesalbatic

      asta nu e asigurare ci taxa de solidaritate cu sinistratii (spusa de o doamna din pesede)
  • +4 (6 voturi)    
    jos comunismul! (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 15:31)

    I [utilizator]

    nu v-ati saturat de comunism? asta ne mai trebuie, mai multe lucruri obligatorii... Cine vrea isi face, cine nu suporta consecintele (daca or fi). Fiecare poate hotara pentru el, nu trebuie sa vina altul sa-i spuna ce sa faca cu banii si casa lui.

    Singurii care vor asigurari OBLIGATORII sunt firmele de asigurari. Oamenii care doresc, se pot asigura si daca nu exista legea care sa oblige la acest lucru
  • +1 (3 voturi)    
    INUNDATII (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 19:10)

    scridon radu-lucian [utilizator]

    Este ingrozitor ce se intampla, cunosc foarte bine zona GALATI, cu oameni foarte gospodari si sociabili.Este o tragedie nationala sa te trezesti in prag de iarna cu bunurile distruse, recolta spulberata, animalele disparute, toate suprapuse peste nenorocirile umane aferente.Clima s-a schimbat, este evident, dar cum ne adaptam la aceste schimbari.Nu sunt specialist hidro, dar poate aparitia unor planuri de drenare, cu canale colectoare spre Dunare, Siret, ar fi salutara.Ajuroarele sunt eficace numai pe moment, dar ce facem in perspectiva?Lamentarile aparute in toate situatiile nu rezolva problema, amplifica nenorocirile!Felicitari cultelor care au avut initiative de ajutorare!
  • 0 (2 voturi)    
    Ce faci cu asigurarea ? (Duminică, 15 septembrie 2013, 1:07)

    Alistar44 [utilizator]

    Asigurarea da, - dar nu în România ! Am aflat din media cum se luptă unii păgubiţi de bunuri să primească asigurarea şi ...... Ginerele meu s-a asigurat şi după o lună , cu toate telefoanele, încă nu a venit nimeni să constate pagubele.
    E plătesc numai asigurarea obligatorie ca să nu mă pună să plătesc mai mult - suntem obligati să mai dăm bani, iar noi ne-am obişnuit.
  • -1 (1 vot)    
    Sunteti ...SIGURI ? (Duminică, 15 septembrie 2013, 8:10)

    kyttys1 [utilizator]

    fAPTUL CA SUNTETI "IN SARBATOARE"=YOM KIPUR...NU VA DA DREPTUL SA FITI CINICI/RAI/INUMANI/PROSTI/CRIMINALI/RAI ,etc,etc,etc...
    Nu pentru ca "nu platesc polita de asigurare" isi pierd oamenii necajiti casele !...
    NU ,de 1000 de ori NU !
    isi "pierd" casele pentru ca voi...cei cu "sarbatoarea" ii furati TOT TIMPUL : furati banii pentru indiguiri,furati banii pentru reconstructii, pentru consolidari,pentru proiecte edilitare,pentru administratie,pentru intretinere,pentru...T O T !!!
    Hotii care striga...HOTII !
    Sunteti niste...suboameni !
    Sa va fie rusine....magarilor !d'alde neulander,severin,brukner....
  • +1 (1 vot)    
    Oare de ce acceptam? (Duminică, 15 septembrie 2013, 10:38)

    Caius_71 [utilizator]

    Sunt surprins de numarul frecvent de inundatii din ultimii 10-15 ani. Majoritatea romanilor este impasibila la stirile referitoare la defrisarile masive, unii sunt socati dar nu fac nimic cand afla prin massmedia de afacerile dubioase ale firmelor de asigurari in combinatie cu unii politicieni. Directia Apelor Romane este direct responsabila de situatia de acum. Nu s-a luat nicio masura pentru intarirea digurilor ,,comuniste" ,banii care trebuiau investiti au disparut, iar unii directori, in loc sa raspunda au fost promovati politic dupa inundatii (vezi judetul T.). Cine plateste (nu financiar) pentru vietile si distrugerile produse? In alte state se face inchisoare pentru aceste acte iresponsabile!
  • +1 (1 vot)    
    Asigurarile sunt o HOTIE FARA MARGINI (Luni, 16 septembrie 2013, 0:46)

    andreesanu [utilizator]

    Interesul guvernului este sa ia si taxa pe prostia celor care se asigura,prin impozitul pe profitul firmei.
    In al dolea rind statul nu-ti mai da nimic te trimite la asigurator,iar asiguratorul iti da praful de pe toba!!!.
    Cit priveste prostia si incompetenta din primarii este deja notorie; dau autorizatii de construtie oriunde,nu controleaza lucrarile care se fac la drumuri,nu se prevad podete in zonele de scurgere a piraielor,se deverseaza necontrolat la viituri si baraje sau iazuri concomitent cu unda de viitura..
    Ce deversari controlate se fac la iazuri cind aceste deversari inunda case ???,cind nimeni nu plateste pagubele facute de prosti ,nu se termina cu prostii.