Bucurestenii din sectorul 4 vor putea avea cate un caine "al blocului"

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 12 septembrie 2013, 20:20 Actualitate | Administratie Locala


Bucurestenii din sectorul 4 vor putea tine cate un singur caine asa-zis al blocului, cu conditia ca 51 la suta dintre locatari sa-si dea acordul pentru adapostirea animalului adoptat de catre asociatie, potrivit Primariei Sectorului 4, citata de Mediafax.

Acordul pentru pastrarea unui caine "al blocului" va fi dat, prin semnatura, pe un tabel intocmit de administratorul imobilului, a mai precizat, joi, sursa citata.

Cainii ramasi nerevendicati vor fi ridicati de Autoritatea pentru Supravegherea si Protectia Animalelor (ASPA).

Unsprezece masini, cu un numar total de 32 de hingheri, actioneaza in prezent in Bucuresti pentru strangerea cainilor fara stapan de pe domeniul public, dupa ce au fost semnate contracte cu trei din cele sapte firme care s-au prezentat la licitatia pentru acest serviciu, a informat, tot joi, ASPA.

Deputatii au votat, marti, proiectul de lege ce permite eutanasierea cainilor fara stapan care nu sunt adoptati sau revendicati in 14 zile de cand ajung in adaposturi.

Demersul legislativ a venit dupa ce un copil in varsta de patru ani a murit, la inceputul lunii septembrie, sfasiat de caini maidanezi, in apropierea Parcului Tei din Bucuresti, iar fratele acestuia, de sase ani, a fost muscat de un picior, dar a reusit sa fuga si sa-si anunte bunica.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3213 vizualizari

  • +17 (17 voturi)    
    Si unde il vor tine? (Joi, 12 septembrie 2013, 20:25)

    CarmenO [utilizator]

    In bloc sau pe strada?
    • +9 (9 voturi)    
      De ce nu... (Vineri, 13 septembrie 2013, 0:01)

      emma66 [utilizator] i-a raspuns lui CarmenO

      si un porc? sau o oaie? Sau un cal, si calul e prietenul omului?
      • +9 (9 voturi)    
        Sa faca tabel si cu cei ce-i strang fecalele (Vineri, 13 septembrie 2013, 9:46)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui emma66

        Cu programari pe zile..., cine il spala, etc. Si cine face puscarie daca dulau papa un copil ce se apropie de stana(bloc)
        Si daca imi cumpar un apartament in blocul respectiv voi sta in cusca cu nea dulau ?? Il baga notarul in actul aditional ??
        Cum ne oripilam de tiganii ce isi tin caii in apartamente, asa si uita lumea civilizata la cainele blocului...
        In luma civilizata se fac tabele cu permisiunea de a avea animale de companie in propriu apartament
        • +1 (3 voturi)    
          e simplu :) (Vineri, 13 septembrie 2013, 9:56)

          jescu [utilizator] i-a raspuns lui rov

          E simplu, tabelul celor care strang fecalele e tabelul celor care semneaza pentru tinerea cainelui. Iar cand o persoana e muscata, tot cei din acel tabel vor plati despagubirile, in caz de vreun eventual proces.
  • +21 (21 voturi)    
    Piedone, mars! (Joi, 12 septembrie 2013, 20:33)

    dottore [utilizator]

    De acord, cu doua conditii!
    Sa vina Piedone cu farasul si maturica!
    Si daca musca, Piedone sa mearga la pescarei.
    • +3 (7 voturi)    
      De unul singur e stingher! (Joi, 12 septembrie 2013, 21:30)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui dottore

      In haita face prapad, la fel ca omul...care se strange in haite politice.
  • +11 (11 voturi)    
    1 (Joi, 12 septembrie 2013, 20:48)

    thebblack [utilizator]

    unde e unu, pot fi doi, ca n-o fi foc. si unde-s doi, or putea fi 17, ca tot aia e...
  • +7 (7 voturi)    
    nu sunt de acord (Joi, 12 septembrie 2013, 20:59)

    Tibi. [utilizator]

    nu exista caine al blocului.. nu te simti in siguranta, atunci angajezi portar, nu tii maidanez pe spatiu public.. sau eu ca strain nu am dreptul sa circul printre blocuri, care fiecare ar maidanezii lor? incep cu un caine al blocului, apoi cu doi, apoi fiecare bloc cu haita lui, si sa fie schimbare primim, dar sa nu se schimbe nimic. Si vorba cuiva mai sus, daca ma musca maidenzul ala al blocului, eu pe cine dau in judecata? In ultima vreme s-au inmultit mult procesele intentate unor stapani de caini care au muscat oameni. Asta al blocului al cui e? Acum vreo 3 ani am fost muscat de un maidanez si am lasat de la mine, asta e, traiesc intr-o capitala de lumea a treia, n-am facut nimic. Dar daca mai sunt vreodata muscat, merg pana in panzele albe cu proces imporiva detinatorului si d-aia ma intereseaza aspecul.
  • +4 (4 voturi)    
    hmm... (Joi, 12 septembrie 2013, 21:07)

    Duncan_Idaho [utilizator]

    ...si daca eu trec pe langa bloc si cainele "nu e de acord" cu trecerea mea si a altor cetateni pasnici, ce facem? ca, e "legal"
  • +1 (1 vot)    
    fereasca (Joi, 12 septembrie 2013, 21:13)

    skyradio [utilizator]

    Sfantul sa te faca franjuri cainele blocului!
  • +3 (3 voturi)    
    pe (Joi, 12 septembrie 2013, 21:16)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    linga asta se vor aciui si altii, la numaratoare tot unul va iesi mereu. Piedone, grasanul semianalfabet cu carnetul luat in arges contra cost, chiar, despre dosarul asta ce se mai aude, face ce stie el mai bine, populism desantat. Si uite asa se va alege praful si de noua lege a maidanezilor, abia votata in parlament.
  • +11 (11 voturi)    
    ce idiotenie (Joi, 12 septembrie 2013, 21:43)

    Adrian1 [utilizator]

    si pe care dintre caini o sa-i aleaga vecinii? sa vedeti certuri ca fiecare dintre aparatorii lor are unul favorit. o sa organizeze alegeri pe fiecare scara de bloc?
    • +1 (1 vot)    
      :D (Vineri, 13 septembrie 2013, 1:18)

      Nicolae Kidman [utilizator] i-a raspuns lui Adrian1

      Cazul a fost tranşat deja, din vechime: în bloc e un ungurean, un vrâncean şi moldovean. Care are câine mai bărbat?
  • +4 (4 voturi)    
    ce tara de tampiti! (Joi, 12 septembrie 2013, 21:51)

    iondelaafumati [utilizator]

    o sa ceara ajutoare sociale si pentru caini ca nu au cu ce sa il tina iarna!
  • +16 (16 voturi)    
    ??!?!?! (Joi, 12 septembrie 2013, 21:52)

    mihaelaMM [utilizator]

    Caine al blocului?!!! Cat de inapoiati putem fi nene? Intoarceti-va fratilor la tarasi tineti acolo cate lighioane vreti pe langa casa. Asta e aberatia zilei .
  • +5 (5 voturi)    
    Homeless (Joi, 12 septembrie 2013, 21:54)

    Amoredivino [utilizator]

    Deja cam fiecare bloc are câte-un homeless. Acesta se va încălzi în nopțile geroase cu Grivei. Mâncarea la comun. Donațiile locatarilor de alcool și țigări revin în totalitate homeless-ului iar oasele 100% la Grivei.
    Mulțumim Piedone că mediezi dialoguri fructuoase inter-specii.
  • -5 (5 voturi)    
    viitor posibil (Joi, 12 septembrie 2013, 22:06)

    ralph [utilizator]

    azi cainii maine tu; azi Rosia maine fabrica in care lucrezi - veci ce votezi!
  • +6 (6 voturi)    
    la un cartier = ditamai haitele !!! (Joi, 12 septembrie 2013, 22:12)

    mirceacr [utilizator]

    1 catel la bloc = 10 catei la 10 blocuri = peste 100 la un cartier !

    exista asociatii organizate nu pe bloc , ci pe scara !!!
    caz in care 1 catel = 1 scara, adika 3=4 catzei la 1 bloc !
    te duci cu copilu la parcul din spatele blocului ...si uite asa iar avem morti si sfasiati

    statistic diferenta nu e mare; acum fiind 5 la 1 bloc ..probabil ...

    fiind 60 000 de caini in capitala....evaluare optimista ..la cate sute-mii de blocuri sunt ...hopa ...


    care-i deci diferenta ?!
  • +5 (5 voturi)    
    sub nicio forma !!! (Joi, 12 septembrie 2013, 22:54)

    uman [utilizator]

    Cum adica??? Cainele blocului? Suntem in evul mediu? Sub nicio forma aceasta decizie aberanta, absurda si periculoasa nu trebuie pusa in aplicare! Acesti caini sunt la fel de periculosi si nu vor fi oricum izolati de strada! Ce aberatie este asta domnule primar? Daca e cainele blocului si ataca copiii aflati la joaca, e ok? Nu e problema, nu?
    Incredibil!
    Daca ramane aceasta tampenie de decizie o voi ataca personal si direct in justitie! Plus daune morale! Incredibil! In plin scandal si tragedii, ne gandim ca totusi un caine poate ramane la fiecare bloc! Sper ca e doar o greseala de comunicare a primariei! Si maine sa fie retractata!
  • +5 (5 voturi)    
    Raspunderea pe persoana (Joi, 12 septembrie 2013, 23:17)

    liviul2006 [utilizator]

    Daca caninele acela omoara pe cineva, o sa fie culpa comuna ???

    Nu e normal ca o persoana sa adopte un caine ? O asociacie poate sa adopte un copil cumva ?
  • +5 (5 voturi)    
    Si responsabilitatea legala?! (Joi, 12 septembrie 2013, 23:43)

    Saturn [utilizator]

    Si responsabilitatea legala va fi a cui?! Voteaza vecinii daca raspund eu cand moare un copil in vecini?
    A'nnebunit lupu'!
  • +4 (4 voturi)    
    baaaaaaaaaaaaaa, (Vineri, 13 septembrie 2013, 8:49)

    Fu Thien Zbang [utilizator]

    voi sunteti sanatosi la cap?
  • +5 (5 voturi)    
    Hotnews (Vineri, 13 septembrie 2013, 9:11)

    uman [utilizator]

    Hotnews, tineti aceasta stire in front page! Nu lasati aceasta masura nemediatizata si mai ales neinlaturata! Nu este posibil asa ceva!
    Ev mediu in sec XXI. Incredibil.
    O sa propun sa avem si un urs la blocului, ca am auzit ca nu ataca decat daca e ursoaica cu pui. E voie?