Lucrari facute fara cap: O strada din Suceava asfaltata prima data in ultimii 20 de ani a fost gaurita dupa doar cateva zile pentru montarea conductelor de apa

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Joi, 18 iulie 2013, 15:17 Actualitate | Administratie Locala


Strada sparta pentru lucrari edilitare
Foto: Monitorul de Suceava
Strazile proaspat asfaltate si sparte din nou la cateva zile pentru lucrari edilitare au devenit un lucru frecvent intalnit in localitatile din Romania. O astfel de lucrare fara cap este relalatata joi de catre publicatia locala Monitroul de Suceava ce prezinta cazul unei stradute de cartier care a fost reasfaltata dupa 20 de ani si, la doar cateva zile dupa, a fost sparta pentru a se instala conducte noi de apa. Autoritatile locale recunosc ca situatia nu este normala si explica de ce s-au facut fac lucrarile in contratimp: "Lucrarile de schimbare a conductelor sunt departe de grafic. Programul de reparatii stradale nu putea sa astepte pana cand vor incepe lucrarile de schimbare a conductei peste tot".

"O situatie total aberanta, o adevarata bataie de joc fata de banul public, a dus la exasperare locatarii catorva blocuri" dintr-un cartier al municipiului Suceava, scrie publicatia locala Monitorul de Suceava.

"Totul a inceput dupa ce o strada secundara, dintre blocuri, a fost reabilitata acum doua saptamani in cadrul programului de reparatii stradale demarat de Primaria municipiului Suceava. (...) La cateva zile dupa ce s-a turnat covor asfaltic, alti muncitori, de la alta firma, au inceput sa sape cu utilajele in noul covor asfaltic. De ce? Pentru a monta conducte de apa, in cadrul programului de schimbare a retelei de utilitati", scrie publicatia citata.

"Din 1994, de cand ne-am mutat aici, pe aceasta strada s-au mai facut doar reparatii izolate, la gropi mari. Dupa 20 de ani s-a pus in sfarsit un covor asfaltic. Ne-am bucurat ca in sfarsit va fi si la noi mai bine si mai curat, dupa care am fost socati cand am vazut ca incepe sa bubuie picamerul in asfalt", povesteste unul dintre locatarii din zona.

"Daca tot s-au facut aceste lucrari, nu intelegem de ce nu a existat o strategie. Unul bate cuiul, altul vine a doua zi si il scoate.... Toate astea se fac pe banii nostri, ai tuturor contribuabililor. In plus, noi, locatarii de aici, trebuie sa suportam din nou praf si mizerie si tind sa cred ca nici la anul bucata asta de drum nu va mai fi readusa la starea initiala", a declarat un alt locatar, intarind o alta nemultumire a oamenilor: in general, strazile si trotuarele afectate de lucrari sunt reparate de mantuiala, santurile sunt acoperite cu pamant si lasate asa.

"Daca tot s-au facut aceste lucrari, nu intelegem de ce nu a existat o strategie. Unul bate cuiul, altul vine a doua zi si il scoate.... Toate astea se fac pe banii nostri, ai tuturor contribuabililor. In plus, noi, locatarii de aici, trebuie sa suportam din nou praf si mizerie si tind sa cred ca nici la anul bucata asta de drum nu va mai fi readusa la starea initiala", a declarat Cristian Stirbu.

Viceprimarul orasului, Ovidiu Doroftei, a admis ca situatia este anormala, insa a explicat cum s-a ajuns aici. Pe de o parte, Primaria Suceava are in derulare un program de reabilitare a strazilor secundare, in timp ce, pe de alta parte, in municipiul resedinta de judet este in plina desfasurare si un program de schimbare a conductelor de apa potabila, lucrare al carei beneficiar este societatea de apa si canal ACET. Logic si firesc ar fi fost ca intai sa se monteze conductele si apoi sa se reabiliteze strada. Numai ca,  spune viceprimarul Doroftei, lucrarile de schimbare a conductelor sunt departe de grafic.

"Stim ca este un inconvenient major, insa programul nostru de reparatii stradale nu putea sa astepte pana cand vor incepe lucrarile de schimbare a conductei peste tot. Mai sunt inca foarte multe strazi unde cei de la Pfeiffer au de intervenit, dar nu puteam sa lasam tot orasul un crater doar pentru ca la un moment dat se va interveni pentru schimbarea retelelor de apa si canal", a declarat Ovidiu Doroftei, citat de Monitorul de Suceava.

La fel se intampla si in buricul Capitalei: Piata Universitatii sparta, la cateva zile de la inaugurare


O situatie asemanatoare s-a petrecut in ruma cu aproape un an chiar in buricul Capitalei, atunci cand, la aproximativ o saptamana de la finalizare a lucrarilor de amenajare a Pietei Universitatii, pavajul a fost spart din nou pentru executarea unei lucrari la retelele edilitare.

Atunci, reprezentantii Primariei au declarat ca lucrarea de pe strada Toma Caragiu apartine Distrigaz si este vorba de o avarie care a necesitat interventia imediata.

"Dupa finalizarea interventiei, Distrigaz are obligatia sa aduca pavajul la starea initiala" au declaratii reprezentantii Primariei Municipiului Bucuresti, insa, la fel cum s-a intamplat dupa cateva luni si in alta parte a pietei, pavajul a fost deteriorat si denivelat.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4179 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    asta e deja regulă (Joi, 18 iulie 2013, 15:24)

    periscop [utilizator]

    ... la noi, și nu o excepție! Păi, ce ar mai avea de făcut alde asphaltosaurus rex...
  • +6 (6 voturi)    
    Asa-i !? (Joi, 18 iulie 2013, 15:33)

    Je__ [utilizator]

    cateva zile e foarte mult. Necesita cateva saptamani de planificare si coordonare la nivelul primariei. Asa ca e mai bine sa nu se sincronizeze.
    Plus ca se pot suprataxa lucrarile dupa. Ce conteaza ca dupa 6 luni lucrarile de reparatie se lasa vreo 10 cm sub nivelul solului. Macar vedem clar pe unde merg tevile. Plus compactarea solului ar fi putut afecta tevile tocmai instalate.
  • +10 (10 voturi)    
    Cateva precizari... (Joi, 18 iulie 2013, 15:42)

    .Marius. [utilizator]

    Salut,
    Victor, in titlu articolului ai folosit sintagma "lucruri fara cap". Tin sa precizez ca defapt acest gen de lucrari facute dupa numai cateva zile dupa asfaltare, sunt facute intr-adins la ordinul edililor, intrucat permite celor ce fac afaceri cu statul incasarea de doua ori a unei sume, pt aceeasi lucrare. ceea ce spun este o realitate pe care mi-as dori sa o dezvolti in viitoare articole pentru a ajunge sa intelegi de fapt cat de murdare sunt "treburil" astea. Binenteles asta necesita multa investigatie si ...rabdare.
    O zi faina!
    • +7 (7 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 18 iulie 2013, 16:22)

      [anonim] i-a raspuns lui .Marius.

      • +3 (3 voturi)    
        si trebuie sa asigure si... (Joi, 18 iulie 2013, 17:26)

        father nicky [utilizator] i-a raspuns lui

        ..."parandaratul", fara de care nimeni nu se poate cupla la conducta cu bani a statului! Vorba aia: "Daca dai ai! Daca nu dai, vin-o mata saptamana viitoare cand o sa fie inchis pentru renovare!"
  • +9 (9 voturi)    
    Puscarie (Joi, 18 iulie 2013, 15:57)

    LoveRomania [utilizator]

    Pentru cei care fac asa ceva ar trebui sa fie pedeapsa cu puscarie, petnru ca arunca bani pe fereastra
    Primaria cand face un plan de reabilitare ar trebui sa cheme toate institutiile ce au infrastructura si sa ii intrebe daca vor sa schimbe ceva daca nu o fac 5 ani sa nu mai aiba voie sa intervina
    • +3 (3 voturi)    
      Visezi frumos...... (Joi, 18 iulie 2013, 18:09)

      Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui LoveRomania

      A fost odata, o 'vorba' ...

      "Ciinii latra, ursu' trece"

      Si uite-asa, se 'naste' cea mai mare satra de pe planeta: Republica Sovietica Tiganiada.
      • +2 (2 voturi)    
        Reclamatie DGA si UE (Joi, 18 iulie 2013, 22:07)

        sorin.sava [utilizator] i-a raspuns lui Cadillac

        Nu e bine ca va invatati asa, daca considerati ca este o risipa pe banii plubici sau o fapta de coruptie atunci faceti o reclamatie la:
        http://www.mai-dga.ro/index.php?l=ro&t=139 sau
        https://www.secure.europarl.europa.eu/aboutparliament/ro/petition.html
  • +11 (11 voturi)    
    garantia pentru drum se pierde (Joi, 18 iulie 2013, 16:23)

    mariusxmarius [utilizator]

    in afara cetatenilor toata lumea e multumita:
    - garantia pentru drum se pierde(constructorul este satisfacut)
    - lucrarile pentru conducata de apa sunt decontate mai scump caci trebuie refacut si asfaltul (firma care executa lucrarea este multumita)
    - banuiesc ca si spaga e mai mare deci si "primaria" este mai fericita.
    - cetatenii ? nu-s importanti, deja au votat!
    • +4 (4 voturi)    
      Va rog! (Joi, 18 iulie 2013, 16:57)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui mariusxmarius

      Vorbiti cu... relu fistichiu!
      Nu asa se lauda puscariasul!?!?!
  • +4 (4 voturi)    
    "...readusa la starea initiala..." (Joi, 18 iulie 2013, 16:51)

    thebblack [utilizator]

    gresit... strada va fi adusa foarte rapid la starea initiala... aia cu gropi si santuri.
  • -1 (3 voturi)    
    mama prostilor (Joi, 18 iulie 2013, 17:07)

    andreiu [utilizator]

    Asteptam sa moara toti idiotii sa putem circula si noi linistiti... si sa se faca lucrurile mai cu cap.
  • +3 (5 voturi)    
    Ca la noi la nimeni (Joi, 18 iulie 2013, 17:26)

    SmithJohn [utilizator]

    Asa este si in Constanta. Au asfaltat strada pe care locuiesc si acum este sparta pentru a doua oara in 6 luni. Cat timp nu ii trage nimeni la raspundere vor face cum vor, numai bani sa iasa. Sunt curios cat mai dureaza pana iesim dracu in strada sa-i aruncam pe toti la gunoi...
    • +2 (2 voturi)    
      Mi-ai dat emotii.... (Joi, 18 iulie 2013, 18:12)

      Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui SmithJohn

      Am crezut ca aveti de gind sa dati foc "bordeielor" cu turnulete....
  • +3 (3 voturi)    
    !!! (Joi, 18 iulie 2013, 17:29)

    CMD [utilizator]

    spaga de partid!!! usl
  • +1 (1 vot)    
    Prostie sau hotie (Joi, 18 iulie 2013, 18:34)

    un.Dac [utilizator]

    Deci ce trebuia sa faceti? Sa inlocuiti conducta?

    Daca tot o inlocuiesti cu una noua, de ce pana corbului nu o lasi pe cea veche pentru viitorii arheologi din anul 3000 si sparge nene trotuarul cu borduri tocite.
  • +2 (2 voturi)    
    In afara cine strica, face totul ca nou (Joi, 18 iulie 2013, 20:16)

    Savitar [utilizator]

    Nu lasa moloz/pietris/lut in urma. Asa ar trebui sa functioneze si la noi, strici dar la final sa arate cum ai gasit.
  • +1 (1 vot)    
    asfaltare, spargere, apa si canalizare (Joi, 18 iulie 2013, 23:14)

    ty [utilizator]

    Asta este ordinea fireasca la noi.
    O stire ar fi daca ati descoperii o localitate in care ordinea executarii lucrarilor ar fi: sapaturi, introducere apa si canal, asfaltare.
  • +2 (2 voturi)    
    De ce? (Joi, 18 iulie 2013, 23:24)

    Cetateanu [utilizator]

    De ce domn Cozmei te duci pana la Suceava?
    Fa un reportaj la Magurele si dute pe soseaua Magurele ( nu ca primarele Sorin, si Copypaste Victoras, cu helicopteru la inaugurare) si daca scapi cu masina intreaga ( la 4 ani de la repararea si modernizarea drumului pe portiuea Bucuresteana) esti tare.
  • 0 (0 voturi)    
    Aha (Vineri, 19 iulie 2013, 12:29)

    zwilling [utilizator]

    "... nu puteam sa lasam tot orasul un crater doar pentru ca la un moment dat se va interveni pentru schimbarea retelelor de apa si canal"

    Aha, dar acum (cine stie pentru cat timp) poate "sa lase tot orasul un crater".
  • 0 (0 voturi)    
    Ce e așa mare problemă? (Marţi, 23 iulie 2013, 21:31)

    addodas [utilizator]

    Adică și un copil de 14 ani știe că avem guvernanți ”superinteligenți”, iar o ”normalitate” românească este prezentată ca cine știe ce a opta minune a lumii. Bă sunteți penibili.