Romania de dincolo de Bucuresti

Cu cat se va scumpi gigacaloria la Pitesti incepand din aceasta toamna? Ce proiecte mari de investitii se vor realiza in oras in urmatorii ani? Primarul Pitestiului, Tudor Pendiuc, a discutat online cu cititorii

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Miercuri, 26 iunie 2013, 14:31 Actualitate | Administratie Locala


Tudor Pendiuc
Foto: Agerpres
​Cu cat se va scumpi gigacaloria la Pitesti incepand din toamna? Ce proiecte mari de investitii se vor realiza in oras in urmatorii ani? Vor fi obligati pitestenii sa-si inregistreze si sa-si sterilizeze cainii si pisicile? Cum vrea sa sa rezolve Primaria problema cainilor fara stapan? Se pot opri defrisarile din Padurea Trivale? Ce fonduri europene a accesat Pitestiul? Cat costa intretinerea strazilor din oras? Primarul Pitestiului din 1992 pana in prezent, Tudor Pendiuc, a discutat online cu cititorii.

  • Puneti intrebari prin formularul de comentarii de la sfarsitul articolului.
  • Nota redactiei: Pentru a pastra coerenta si relevanta discutiei, nu vom valida comentariile care nu se refera la temele anuntate, care nu contin intrebari sau care constau in atacuri la persoana.
  • Va rugam sa va limitati la maximum doua intrebari, pentru a da posibilitatea invitatului sa dialogheze cu cat mai multi cititori

Citeste si:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2510 vizualizari

  • Parcul Trivale (Miercuri, 26 iunie 2013, 14:53)

    Ovidiu [anonim]

    Buna ziua

    Cand se va rezolva situatia mirosului pestilential din Trivale, cauza fiind scurgerile apei menajere de la constructiile noi din amonte? In zille de vara aerul devine irespirabil in zona podului.
    Anul trecut am avut o discutie telefonica cu cei de la Mediu si acestia mi-au spus ca responsabila de rezolvarea problemei este Primaria prin serviciile sale in domeniul de mediu. Care or fi aceste sericii? Dupa persistenta mirosului se pare ca "sunt" inexistente.

    Multumesc
    • R (Joi, 27 iunie 2013, 11:18)

      Tudor Pendiuc [hotnews.ro] i-a raspuns lui Ovidiu

      Cred ca era bine daca cei de la Mediu aplicau amenzi celor care produc acele scurgeri. Trebuie alocati bani fie pentru neutralizarea mirosului respectiv sau amendati cei care nu s-au bransat la canalizarea orasului.
  • Debransare sistem centralizat (Miercuri, 26 iunie 2013, 15:04)

    Mariachi [anonim]

    Buna ziua,
    1. Stau la ultimul etaj al unui bloc turn. In conditiile in care iarna dureaza cel putin zece minute sa se incalzeasca apa (timp in care eu platesc apa calda la pret de apa rece), de ce mi s-a interzis sa ma debransez de la sistemul centralizat pentru a-mi putea pune centrala de apartament? Inteleg ca Termo Calor Confort este intr-o situatie nu tocmai buna (si am fost elegant :)), cu alte cuvinte si centralele de cartier instalate sunt in pom.
    2. Chiar nu poate primaria sa standardizeze tarabele din centru? Ma refer la cele care vand diverse maruntisuri pe timpul verii, nu la terasele cu bere. Imaginea pe care o avd de fiecare data cand terc prin centru ( si trec zilnic) este de kitsch.
    Cu stima,
    • R (Joi, 27 iunie 2013, 11:21)

      Tudor Pendiuc [hotnews.ro] i-a raspuns lui Mariachi

      Va puteti debransa respectand regulamentul de debransare. Principala problema pe care o intampina locatarii o constituie acordul asociatiei de locatari. Va sfatuiesc sa consultati site-ul nostru unde va fi postat noul regulament de debransare care va fi dezbatut si aprobat in sedinta Consiliului local de astazi.
      Noul regulament va permite debransarea in conditii mult mai simple decat precedentul regulament de debransare.

      2 In zona centrala sunt terase obtinute de catre actualii posesori la licitatia care a avut loc in primavara acestui an. Asa zisele tarabe sunt cele neautorizate si amplasate clandestin si pe care atunci cand ii depistam ii sanctionam cu confiscarea marfii si amenda substantiala.
  • diverse (Miercuri, 26 iunie 2013, 16:07)

    mihai [anonim]

    1) de ce toate capacele de canal din Pitesti, aflate pe carosabil, sunt mai jos sau mai sus decat nivelul asfaltului? nu se poate face o uniformizare?
    2) ati interzis prin centru circularea cu biciclete , ma refer in special la copiii mici, in schimb superbele masinute electrice nu sunt interzise. Vi se pare o decizie justa?
    • R (Joi, 27 iunie 2013, 11:24)

      Tudor Pendiuc [hotnews.ro] i-a raspuns lui mihai

      1. Aceasta situatie nu este una generala in Pitesti dar sigur ca sunt situatii de acest gen si ele sunt generate de ritmul lent pe care il are agentul economic care salta capacele. Eu sunt convins ca in scurta vreme aceasta problema nu va mai fi.

      2. Masinutele respective au perimetru delimitat si nu circula prin centrul orasului. Sunt doar in Piata Vasile Milea.
  • Intrebari (Miercuri, 26 iunie 2013, 16:07)

    Alex [anonim]

    1. Data fiind infrastructura de cale ferata existenta deja (zona Bazin Olimpic spre Curtea de Arges, care poate fi legata de calea ferata ce pleaca de la Golesti), v-ati gandit (impreuna cu Consiliul Judetean Arges) la dezvoltarea unui metrou uras/rama electrica urbana pe ruta Pitesi -Mioveni? Va amintesc ca locuitorii celor doua orase fac naveta fie pentru locurile de munca, fie pentru unitatile de invatamant, iar un astfel de proiect ar reduce timpul de calatorie, ar elimina aglomeratia de pe sosele (prin disparitia microbuzelor) si ar permite utilizarea caii ferate care risca sa se degradeze prin scaderea traficului.

    2. Aceeasi infrastructura spre Curtea de Arges ar permite legatura intre cartierul Prundu si zona industriala - Bascov, cu reducerea timpului de tranzit cu autobuzul.

    • R (Joi, 27 iunie 2013, 11:27)

      Tudor Pendiuc [hotnews.ro] i-a raspuns lui Alex

      Este un proiect la care ne gandim de cativa ani si pe care il includem pentru obtinerea finantarii europene in exercitiul financiar 2014-2020. Noi i-am spus metrou de suprafata. Aceasta pe traseul Pitesti Sud-Bascov. Pentru traseul Pitesti-Mioveni exista un studiu finalizat si cautam surse de finantare pentru realizarea la fel a unui metrou de suprafata.
  • Cabluri electrice si de telecomunicatie (Miercuri, 26 iunie 2013, 16:15)

    Cand putem vedea si cerul? [anonim]

    Domnule Primar,

    In Pitesti este la fel ca in Bucuresti, nu poti vedea cerul din cauza firelor de curent electric si de telcomunicatie, care atarna intre stalpi.
    Cand si cum credeti ca se va putea rezolva acest inpediment, care are un efect negativ asupra mediului? In zilele de furtuna si de vant puternic, se rup cablurie, locatarii ramanand fara curent si fara linie de telecomunicatie.
    • R (Joi, 27 iunie 2013, 11:30)

      Tudor Pendiuc [hotnews.ro] i-a raspuns lui Cand putem vedea si cerul?

      Multe cabluri aeriene sunt montate de foarte multa vreme. Noi, Primaria, am interzis in urma cu 8 ani o retea de fibra optica pentru televiziunea prin cablu. Problema este rezolvata. Necazul este ca sunt si alte firme de cablu care au generat acest paienjenis aerian de cabluri. Noi nu dam voie sa se monteze cabluri aeriene, iar cele pe care le vad cetatenii sunt ilegale.
  • Asfaltare strada. Mihail Vladescu (Miercuri, 26 iunie 2013, 16:20)

    Dumitrache Marius [anonim]

    Buna ziua Domnule Primar,

    1. In urma adreselor trimise, dar si a deplasarii in audienta la dumneavoastra, revin cu solicitarea de a ne comunica un termen clar de realizare a lucrarilor de asfaltare pentru strada noastra, respectiv Prof. Mihail Vladescu (zona Calea Campulung). Am aflat recent ca ati avut o conferinta de presa pentru acest proiect si in urma studierii materialelor nu am reusit sa identific un termen clar ci doar ca perioada de realizare a proiectului este de 28 de luni. Din punctul meu de vedere este un termen mult prea mare Domnule Primar, desi dumneavoastra ati facut promisiuni inca de la campania electorala din urma cu 4-5 ani de zile.
    Avem o rugaminte la dumneavoastra: inainte de a incepe lucrarile de asfaltare sa trimiteti un convocator cu locuitorii strazii pentru a identifica si alte probleme conexe aferente acestei strazi.

    2. Domnule Primar, se poate face ceva cu circulatia carutelor pe strazile din oras?

    Va multumesc.

    Cu respect!
    • R (Joi, 27 iunie 2013, 11:34)

      Tudor Pendiuc [hotnews.ro] i-a raspuns lui Dumitrache Marius

      Strada Mihail Vladescu face parte dintre strazile pe care am introdus canalizare pe fonduri UE, iar asfaltarea ei se va putea realiza prin fonduri europene. Eu cred ca in 2014-2015 va fi gata.

      2. Pentru aceste mijloace cu tractiune animala exista dispozitie primar, hotarare Consiliu local prin care sunt stabilite traseele pe care pot circula aceste mijloace de transport. Exista si lege care prevede sanctiuni pentru cei care se abat de la aceasta prevedere.
  • reabilitare poduri (Miercuri, 26 iunie 2013, 16:37)

    Mihai [anonim]

    Ne puteti prezenta cateva exemple de poduri costruite/reabilitate de catre firmele care opereaza la podurile peste Arges si Doamnei?
    • R (Joi, 27 iunie 2013, 11:35)

      Tudor Pendiuc [hotnews.ro] i-a raspuns lui Mihai

      Firmele care lucreaza la aceste poduri au fost selectate prin SEAP in regim de urgenta.
  • Dezvoltarea si Caini fara stapan (Miercuri, 26 iunie 2013, 17:35)

    Mihai [anonim]

    Buna ziua,

    1.As vrea sa stiu ce solutii aveti pentru cainii vagabonzi, astfel incat ei sa dispara de pe strada si sa nu mai fie un pericol pentru oameni, indiferent ca sunt castrati sau nu.

    2. Aveti stabilit un PUZ al orasului, care este dezvoltarea lui in 10 - 20 de ani ? In unele zone de case sunt blocuri de 6 etaje, cum e posibil asa ceva ? La dezvoltare dau exemplu judetul cluj cu parcurile industriale si investitorii care au venit datorita facilitatilor.

    Va multumesc
    • R (Joi, 27 iunie 2013, 11:39)

      Tudor Pendiuc [hotnews.ro] i-a raspuns lui Mihai

      Problema cainilor fara stapani este o problema nationala si ea nu va putea fi rezolvata decat printr-o lege realista. In clipa de fata noi avem un incinerator realizat cu bani din fonduri proprii, dar si doua adaposturi de caini. Unul de 3.000 de locuri, cel mai mare din lume, iar altul de 1.900 de locuri construit din bani publici si pe care il vom da in exploatare saptamana viitoare.

      2. Nici Clujul, nici Pitestiul nu pot avea facilitati diferite pentru mediul privat. Pitestiul are PUG al municipiului care se afla in etapa de obtinere a avizelor de la institutiile descentralizate. In perioada in care au fost autorizate acele constructii, pentru care si eu sunt revoltat, nu exista legislatie restrictiva.
  • O singura intrebare: cainii vagabonzi (Miercuri, 26 iunie 2013, 18:30)

    Costel [anonim]

    Am o singura intrebare, toti cetatenii se plang zilnic la primarie si prefectura, nimic nu se face: suntem inconjurati de caini vagabonzi agresivi. Cand o sa ne scapati de ei?
  • caini + termocalor (Miercuri, 26 iunie 2013, 20:03)

    Calin Truta [anonim]

    1. Caini vagabonzi – Propunerea HCL publicata in 18.06. trebuie completata : amenda usturatoare pt. cei care au caini liberi in curtea proprie (chiar daca declara ca nu-s ai lor si stiu nimic de ei) iar imprejmuirea sau poarta permite in mod evident iesirea cainilor in strada. Aplicabil mai ales pentru firme, depozite, etc, unde fiecare paznic are cate 4-5 dulai. E un inceput prin care se pot strange si bani, si se da semnalul ca Primaria chiar ia atitudine (dura). In Ungaria exista asa ceva. Rugam prelungiti termenul in care se pot face propuneri si nominalizati pesoana de contact.
    2. Termocalor pierde clienti pe mana sa. Cu toate ca solutia cu centralele de cartier e absolut ok, nu e in stare sa o gestioneze cu repartitoare (repartizare costuri, limitare furt) si se ajunge la costuri aberante pt cei onesti. De ce se intarzie “verdele” pentru debransare si de ce nu se aplica automat procedura din anii anteriori?
  • Locuri de parcare (Miercuri, 26 iunie 2013, 22:21)

    Valentin [anonim]

    De circa 2 ani se tot incearca sa se rezolve dilema locurilor de parcare in cartiere , care sa fie platite / taxate anual de catre locatari , terminand o data penru totdeauna cu vesnica cearta intre vecini pe locurile de parcare . Exista vreo sansa sa se clarifice acesta problema ?
    • R (Joi, 27 iunie 2013, 11:40)

      Tudor Pendiuc [hotnews.ro] i-a raspuns lui Valentin

      In acest moment este in vigoare de o luna de zile o Hotarare de Consiliu Local care reglementeaza problema inchirierii locurilor de parcare catre locatari.
  • Locuri de parcare (Miercuri, 26 iunie 2013, 22:21)

    Valentin [anonim]

    De circa 2 ani se tot incearca sa se rezolve dilema locurilor de parcare in cartiere , care sa fie platite / taxate anual de catre locatari , terminand o data penru totdeauna cu vesnica cearta intre vecini pe locurile de parcare . Exista vreo sansa sa se clarifice acesta problema ?
  • Panouri publicitare stradale (Miercuri, 26 iunie 2013, 22:48)

    Gabriel Lazialul [anonim]

    Cum se va aplica noua lege a publicitatii stradale in Pitesti si cate panouri publicitare vor ramane avand in vedere noile prevederi? Noua lege prevede dezafectarea panourilor publicitare aflate la mai putin de 4 m de carosabil, si foarte multe sunt amplasate pe scuarurile strazilor obstructionand chiar si semnele de circulatie din intersectii? Firmele de profil din Pitesti inregistreaza restante la plata chiriilor carte Serviciul de Patrimoniu Pitesti, care apoi devin incasari la bugetul local? Multumesc!
  • Intrebari (Miercuri, 26 iunie 2013, 23:48)

    Ionut [anonim]

    1. Parcul Strand arata deplorabil de peste 10 ani, cu exceptia unor mici zone ce au mai fost carpite. Vi se pare normal ca o zona cu un astfel de potential, ce are inclusiv o asa zisa "faleza" pe marginea Argesului sa fie intr-un asemenea hal?


    2. De ce nu sunt dotate autobuzele Publitrans cu GPS, astfel incat sa fie afisat orarul actualizat in statii, cu ora exacta a sosirii pe panouri electronice, in locul tablitelor de metal, care dispar sau nu corespund cu orarul propriu-zis?

    3. Va propun sa luati in calcul un proiect de parteneriat public privat cu o banca/banci, care sa implice emiterea unor carduri, ce pot fi folosite pentru plata calatoriei cu autobuzul (dupa modelul din BucurestI), dar care ar putea fi extins si cu servicii aditionale, precum posibilitatea platii calatoriei cu taxiul (prin solicitarea ca si companiile locale de taxi sa se doteze cu POS-uri), plata impozitelor locale, amenzilor sau posibilitateea platii pentru alte servicii ce pot fi derulate in parteneriat public - privat (de exemplu, un sistem de bike-rent sau bike-sharing, cu cateva centre de inchiriere in tot orasul, unde plata se poate face cu un astfel de card).
    • R (Joi, 27 iunie 2013, 11:43)

      Tudor Pendiuc [hotnews.ro] i-a raspuns lui Ionut

      Pentru Parcul Strand avem un proiect de modernizare din bani europeni si pana la inceperea lucrarilor nu putem sa intervenim. Aceasta este o prevedere a Comisiei Europene.

      2. Sper ca in a doua parte a anului sa fie rezolvata si aceasta problema pe care am discutat-o de mai multe ori cu operatorul economic.
  • intrebari scurte (Joi, 27 iunie 2013, 8:47)

    daniel [anonim]

    1. ce rost au tribunele de la parcarea noua, zona Bowling?
    2. de ce intersectiile din pitesti arata ca dupa razboi, capacele de canal nu sunt la nivel pe foarte multe strazi iar trotuarele sunt de multe ori impracticabile?

  • Mafia din piata Ceair (Joi, 27 iunie 2013, 10:33)

    Mariachi [anonim]

    Buna ziua,

    Mai am o intrebare: cand aveti de gand sa faceti ceva cu mafia si cu mizeria din piata Ceair? Ati fost in ultima vreme pe acolo? La fiecare pas auzi doar "Tigari, tigari", in vreme ce politia locala se lupta vitejeste cu amaratele de babute care vor sa vanda doua-trei rosii cultivate in spatele bojdeucii.

    Cu stima,
  • Stadionul Municipal (Joi, 27 iunie 2013, 11:07)

    rio [anonim]

    Buna ziua. Acum 2 ani de zile ati luat decizia de a schimba pista de atletism de pe stadionul municipal. Un lucru in esenta bun daca reuseati sa dovediti si atentie pentru concetateni - ma refer in special la cei care veneau si alergau acolo - si nu sunt deloc putini. Va asigur ca foarte multi au diverse afectiuni medicale care le ingradeste posibilitatea de a alerga pe teren dur -pista de atletism fiind singura care le oferea posibilitatea unui jogging fara dureri ulterioare. Exista posibilitatea amenajarii pistei vechi eventual pe un teren de antrenament ? Nicidecum ingradirea accesului cetatenilor la pista noua cum se procedeaza acum... ca a trecut festivitatea cu Pitestiul oras sportiv nu mi se pare in regula tinand cont ca nu au alternativa. Multumesc
  • Cainii vagabonzi (Joi, 27 iunie 2013, 11:10)

    Laurentiu [anonim]

    sunt doar unul dintre parintii ai caror copii au fost muscati de cainii vagabonzi.
    e foarte frumos ca avem o atitudine toleranta fata de animale, dar aparenta lipsa a oricarei actiuni spre a rezolva cu adevarat problema aceasta ridica semne de intrebare asupra importantei pe care i-o dati si capacitatii dvs. ca lider si administrator.
    a ne declara neputinciosi ca administratie in fata unor animale e de un hilar plin de amaraciune.

    "iubitorii" acestor animale, care ii hranesc pe cei care acum haladuiesc pe langa blocuri, prin parcuri si cam peste tot pe unde intoarcem capul pot sa isi aleaga exemplarul favorit din adaposturi si sa isi asume responsabilitatea ingrijirii lor avand grija insa ca ceilalti oameni sa fie protejati.

    apreciez foarte mult toate realizarile dvs. insa trebuie sa recunosc ca atunci cand copilul imi este muscat, sau cand trebuie sa ma dau jos de pe bicicleta spre a ma apara la fiecare cateva sute de metri, acestea nu mai sunt asa vizibile. deh, lucrurile negative ies mai mult in evidenta.

    va rog impartasiti-ne planurile dvs. spre a rezolva aceasta problema.
    sunt dispus sa contribui cu ce pot, in masura in care sunt solicitat (si am incredere ca si alti concetateni sunt dispusi sa ajute, presupunand ca resursele umane sunt ceea ce va lipseste pentru rezolvarea cu adevarat si definitiva a problemei cainilor vagabonzi)

    numai bine!
  • rugaminte (Joi, 27 iunie 2013, 11:10)

    valimasi [anonim]

    Buna ziua,
    D-le Primar, va scriu in numele a mai multor parinti din cartierul Trivale. Va rugam sa montati semafoare de circulatie in zona Complexului 2 deoarece exista riscuri foarte mari cand traverseaza copii strada in drum spre/de la scoala. Semnele de trecere de pietoni sunt ascunse de masinile de aprovizionare a pietei ,parcate in imediata apropiere.

    Va multumim
  • pod peste Arges (Joi, 27 iunie 2013, 11:21)

    bogdan [anonim]

    Buna ziua,

    Cand se va termina reparatia podului peste Arges de la iesirea spre Campulung-Muscel? De ce nu se lucreaza 24 din 24, 7 zile pe saptamana astfel incat sa se termine cat mai repede avand in vedere traficul in acea zona?
  • ? (Joi, 27 iunie 2013, 11:26)

    Jimmy Hoffa [utilizator]

    Domnule primar, cand vom avea strazi fara denivelari si fara capace de canal printre care sa faci slalom?(intersectia Aurora - Republicii este reprezentativa - 3 guri de canal ocupa jumatate de strada).

    2. Pe strada Cozia exista un semn "Interzis" dinspre Republicii spre Fratii Golesti pentru a permite parcarea pe ambele parti ale strazii in timpul saptamanii. V-ati gandit ca acel indicator sa isi produca efectele numai de luni pana vineri? Sambata si duminica strada este goala, iar cei care locuiesc pe Fratii Golesti intre intersectia cu Cozia si Rompetrol trebuie sa ocoleasca mereu prin intersectiile semaforizate de la CEZ si Biserica Sf. Ilie ceea ce implica timp suplimentar de asteptare, consum suplimentar de carburant si emisii poluante inutile.
  • reparatii (Joi, 27 iunie 2013, 11:26)

    Adrian [anonim]

    Buna ziua,

    D-le Primar avand in vedere ca se fac reparatii la cele doua poduri importante din oras pe o ruta destul de aglomerata, de ce nu reusiti sa incheiati aceste contracte a.i. reparatiile sa se faca intr-un temen foarte scur si sa se specifice ca se poate lucra si noaptea a.i. finalizarea sa multumeasca electoratul.

    Cu respect,
    Adrian
  • parcari,locuri de joaca. (Joi, 27 iunie 2013, 11:26)

    flavius [anonim]

    Buna ziua
    Domnule Primar, stiut fiind faptul ca nu sunt locuri de parcare suficiente in cartiere si din cauza masinilor parcate pe trotuare pietonii trebuie sa mearga pe carosabil alaturi de masini va propun sa instituiti sensuri giratorii in cartiere astfel incat sa ramana o banda de mers chiar daca sunt masini parcate pe marginea carosabilului. Deblocarea trotuarelor trebuie sa fie o tratata cu mai multa implicare de catre politia locala pentru ca sunt unii soferi care nu respecta legea si nu lasa un minim loc de circulatie pentru pietoni.
    Va felicit pentru amenajarea noului parc de pe depozitelor insa foisoarele trebuie populate cu banci altfel sunt degeaba. De asemenea primul loc de joaca pentru copii mai mari este cam inoportun pentru ca locul este plin in majoritate de copii mici care sunt ajutati de parinti sa urce pe tobogane. Ceea ce vreau sa va sugerez este sa dotati locul cu niste scari de acces potrivite si pentru copii mai mici . Celalalt loc de joaca nu prezinta prea mult interes in randul copiilor de 4-6 ani.
    La revedere.
  • Asfaltare strada Sticlelor (Joi, 27 iunie 2013, 11:36)

    Petre Arcanu [anonim]

    Cand se va asfalta tronsonul de la Baraj Prundu pana la granita cu Stefanesti (strada Sticlelor), sa ziicem ca de acolo ar fi treaba primarului din Stefanesti,tinand cont de faptul ca lucrarile de la Podul Viilor se continua si anul viitor cu pasajul ?
  • parcare (Joi, 27 iunie 2013, 11:37)

    flavius [anonim]

    Dle Primar, in ce stadiu se mai afla procedura de inchiriere a locurilor de parcare dintre blocuri?
  • sensuri unice (Joi, 27 iunie 2013, 11:55)

    flavius [anonim]