Primaria sectorului 3 a inaugurat un adapost de 72 de locuri pentru cainii fara stapan

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Duminică, 19 mai 2013, 14:28 Actualitate | Administratie Locala


Adapost pentru caini fara stapan - primaria Sectorului 3
Primaria sectorului 3 a inaugurat, duminica, un adapost de 72 de locuri pentru cainii fara stapan, pe strada Releului din sectorul 3. Adapostul a fost realizat in urma unui parteneriat public privat intre institutie si mai multe ONG-uri, banii necesari ridicari constructiei -130.000 de euro- fiind donati de catre Rosal, firma care face curatenie in sectorul 3. In functie de necesitati, adapostul ar putea fi extins, au declarat reprezentantii Primariei sector 3.

"Am facut acest adapost in parteneriat cu ONG-urile deoarece primaria de sector nu are competente in acest sens, aceasta fiind treaba Primariei Capitalei. ADP sector 3 a pus la dispozitie terenul, iar ONG-urile au facut restul, din donatii. Pentru inceput vom strange aici cainii agresivi, pe care ii vom tine pana mor. Acest adapost poate fi extins atat cat este nevoie. Vreau sa le spun cetatenilor din sectorul 3 ca vom rezolva aceasta problema grava. Numai anul trecut au fost muscati 16.000 de oameni in Bucuresti. Si asta este doar cifra oficiala, cei mare au venit sa faca vaccinul antirabic", a declarat primarul sectorului 3, Robert Negoita, prezent la inaugurare.

Edilul a declarat ca isi doneaza salariul pe un an Asociatiei pentru Dezvoltarea si Calitatea Vietii, ONG-ul care gestioneaza adapostul.

"Acest adapost a fost realizat ca urmare a unui parteneriat incheiat intre mai multe ONG-uri si primarie. Proiectul este al nostru, Primaria a venit cu terenul, Asociatia GIA va prinde cainii, cabinetul Turbo Pet si Asociatia Studentilor la Medicina Veterinara a Universitatii "Spiru Haret"  vor face gratuit sterilizarile si vor trata animalele. Mai avem un parteneriat cu o asociatie care dreseaza cainii, una care se ocupa de adoptii si cineva care sa ne dea mancare pentru animale. Banii pentru construirea adapostului au fost donati de Rosal - circa 120-130 mii euro", a declarat pentru HotNews.ro Vlad Conovaru, reprezentant al Asociatiei pentru Dezvoltarea si Calitatea Vietii.

Acesta spune ca animalele vor sta putin timp in adapost, asociatia incercand sa le plaseze cat mai repede in adoptie. "Scopul nostru este sa le tinem cat mai putin aici. Avem o asociatie care are un site foarte cunoscut pentru adoptii. In plus, cand o persoana adopta un caine de la noi va primi un curs gratuit de dresaj pebtru animal si un sac cu mancare", a explicat Vlad Conovaru.

In cazul cainilor agresivi, acesta spune ca nu vor fi omorati ci vor fi tinuti in adapost si reeducati pana pot fi dati spre adoptie.

Terenul pe care s-a construit adapostul are o suprafata de 700 de metri insa, alaturi, tot in proprietatea ADP, se afla in 9ha libere, care ar putea fi folosite pentru extindere. Mentionam ca pe deasupra  acestei zone trec cabluri de inalta tensiune si nu poate fi folosita pentru constructii.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3812 vizualizari

  • +15 (17 voturi)    
    1805.55 Euro / câine !!! (Duminică, 19 mai 2013, 15:02)

    Alui [utilizator]

    Fără comentarii!
    • +2 (2 voturi)    
      Pai Negoita (Luni, 20 mai 2013, 9:48)

      Minos24 [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      nu e dinamovist, adica tine cu echipa cainilor rosii? Lasand gluma la o parte, este bine ca junele Negoita si-a dat seama ca nu exista maidanezii lui Sorin Oprescu, ai lui Chiliman sau Manescu. Exista caini fara stapan in Bucuresti, iar Negoita administreaza cel mai populat sector bucurestean.
  • +12 (14 voturi)    
    PAI DA! (Duminică, 19 mai 2013, 15:45)

    sabo [utilizator]

    pe cand un adapost pt stapanii fara caini!?
  • +10 (14 voturi)    
    130.000 e pt 72 de caini??? (Duminică, 19 mai 2013, 17:13)

    EMC2*2/2#@4 [utilizator]

    astia ne cred prosti?? isi spala banii intre ei si ne arunca apoi in ochi asta??
  • +3 (7 voturi)    
    Dar pentru oamenii strazii???? (Duminică, 19 mai 2013, 17:47)

    ioil [utilizator]

    Cheltuito zeci de milioane de lei pentru javre?Mai bine va-ti gandi la locuinte pentru oamenii strazii si dotarea spitalelor cu medicamente.Se vade ca tara asta nu are conducere.In loc sa asanati drumurile capitalei de caini vagabonzi le creeati conditii?
  • +8 (8 voturi)    
    sunt 50mii de caini in bucuresti (Duminică, 19 mai 2013, 18:02)

    dantor [utilizator]

    Deci cu aproape 100 milioane de euro se rezolva problema cainilor in Bucuresti.

    Ca sa nu mai punem cheltuilelile de intretinere si hrana.
    • +4 (6 voturi)    
      Ce jaf!!! (Duminică, 19 mai 2013, 18:24)

      ioil [utilizator] i-a raspuns lui dantor

      pe tara asta.Cand oare vom avea un conducator de tara care sa umple adaposturile cainilor cu hotii banului public???
      • +4 (8 voturi)    
        Evul mediu (Duminică, 19 mai 2013, 19:47)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui ioil

        Romanul tamp inca tanjeste dupa tatucul cu palma grea, ala bun la toate de rezolva orice, cat ai zice peste.
        Tu-l vrei pe Vlad Tepes, pe Ceausescu, pe Stalin, dar nu esti in stare sa citesti un paragraf simplu:
        "Banii pentru construirea adapostului au fost donati de Rosal"
        • +1 (9 voturi)    
          Gândește-te de unde vin banii (Duminică, 19 mai 2013, 21:40)

          Alui [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

          Rosal e firma de salubrizare, deci trăiește din contacte cu primăriile. Donatii lor sigur nu le afectează prea mult profitul, probabil e ceva de sub 1%. Gândește-te cât au venit!
          • +3 (9 voturi)    
            Asa, si? (Duminică, 19 mai 2013, 22:15)

            muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Alui

            Firma ofera servicii, primaria plateste pentru servicii, banii devin ai firmei, care ii doneaza pe ce vrea miocardul patronului.
            Daca e vreun smen la mijloc sigur n-a fost intermediat de cainii vagabonzi si e o aberatie sa spui ca acel adapost e construit pe banii contribuabililor.
            E ca si cum ai tine socoteala pe ce toaca banii cei de la Billa sau Metro, pentru ca si ei traiesc din banii romanilor.
            • +4 (6 voturi)    
              Ai dreptate (Luni, 20 mai 2013, 1:17)

              Alui [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

              Treaba lor ca fac cadou cate 1800 de Euro fiecăruia din cei 78 de caini.
              Insa daca Billa sau Metro ar face chestia asta eu nu le-as mai trece pragul niciodată.
              E o diferența între Billa si Rosal. La Billa aleg eu sa le dau banii, la Rosal nu, si tot din banii romanilor trăiesc amandoua.
  • +4 (8 voturi)    
    injectia letala (Duminică, 19 mai 2013, 19:26)

    antitot [utilizator]

    Costa mai putin.
    • 0 (8 voturi)    
      Asa e (Duminică, 19 mai 2013, 22:21)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      Raman niste chestii de rezolvat.
      Ii injectezi pe strada, sau ii duci intr-un loc (ce trebuie amenajat)?
      Dupa ce mor, ii lasi la locul faptei, sau incerci sa faci ceva cu corpurile?
      Presupunand ca raspunsul nu e 'ii injectezi pe strada si lasi lesurile acolo', apar niste cheltuieli suplimentare.
      1. Bani pentru hingheri
      2. Bani pentru amenajat un loc de casapit
      3. Bani pentru cei care-i casapesc
      4. Bani pentru groapa comuna sau crematoriu

      Asa ca s-ar putea sa coste treaba mai mult de 5 lei de copita.
      • 0 (10 voturi)    
        Dar daca ii reciclezi... (Luni, 20 mai 2013, 8:38)

        Adi_ro [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Cainii pot fi taiati: din blana se pot face manusi, din carne furaje, din oase clei, etc...asa ca se pot recupera din bani.
        Si nu-mi spuneti ca e barbarie, ca abatoarele asta fac de sute de ani, cu vaci, gaini, porci, etc...
        • -1 (1 vot)    
          De ce furaje? (Marţi, 21 mai 2013, 1:47)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Adi_ro

          Am putea sa exportam carnea de caine etichetand-o ca fiind de vaca.
          Sau am putea hrani mii de batrani si orfani cu carnea cainilor vagabonzi.
          Din blana cainilor s-ar putea face cojoace pentru flacai si haine din blana, pentru doamne.
          Cine n-ar vrea sa vada o tanara purtand in jurul gatului o blana de maidanez?
          Cred ca, fara sa vrei, ai descoperit modul in care poate fi relansata economia Romaniei.
  • 0 (0 voturi)    
    Tipic rromanesc (Luni, 20 mai 2013, 21:31)

    tudor74 [utilizator]

    Cand sunt cainii maidanezi pe strada, tipati sa se faca ceva ... cand sunt dusi in adaposturi iar tipati ca nu va convine ... tara mai plina de prosti ca Rromania nu am vazut !
  • 0 (0 voturi)    
    Nesemnificativ (Marţi, 20 august 2013, 15:35)

    Eda [utilizator]

    Este primul loc in care citesc care este sursa finantarii constructiei acestui adapost si detalii referitoare la acesta, la organizatile implicate in finantare.
    Ideea prezentata de <a href="http://www.rtv.net/robert-negoita-si-a-donat-salariul-pe-un-an-unei-asociatii-pentru-protectia-animalelor_80330.html">Robert Negoita</a> ca proiect al primariei este una foarte buna. Pentru a demonstra managerierea eficienta, asa cum era prezentata conditia oricarui edil, ar putea face un proiect si pentru implementarea globala: numarul de locuri este unul extrem de mic.
  • 0 (0 voturi)    
    Cainii fara stapan (Miercuri, 28 august 2013, 10:21)

    San.Stef [utilizator]

    Era si timpul ca cineva sa ia atitudine in privinta problemei cainilor fara stapan. <a href="http://www.rtv.net/robert-negoita-si-a-donat-indemnizatia-de-parlamentar-pe-un-an-de-zile_17548.html">Robert Negoita</a>pe langa initiativa de a inaugura adapostul pentru cainii comunitari si-a donat si salariul ONG-ului in parteneriat cu care a fost infiintat.