Primaria vrea sa externalizeze prinderea maidanezilor. ONG-istii vor ca masinile care vor trasporta cainii sa fie prevazute cu sistem anti-trepidatii, iar hingherii privati sa aiba minim 12 clase

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Vineri, 17 mai 2013, 19:05 Actualitate | Administratie Locala


Caini fara stapan
Foto: Agerpres
Primaria Capitalei vrea sa angajeze firme private de hingheri ca sa prinda maidanezii din Bucuresti, dat fiind ca angajatii Primariei au capturat pana acum doar 17 caini zilnic - o medie prea mica. Cainii prinsi ar urma sa fie inregistrati, castrati, dupa care - daca este cazul - vor fi adusi inapoi in teritoriu de aceleasi firme. Contractele vor fi incheiate pe o perioada de doi ani, in urma unei licitatii unde criteriul de atribuire va fi pretul cel mai mic. Firmele desemnate vor fi platite in functie de cati caini vor prinde. Reprezentanti ai unui ONG cer ca hingherii privati sa aiba minim 12 clase.

ONG-urile si iubitorii de animale sunt impotriva externalizarii acestui serviciu si sustin ca aceste contracte vor fi atribuite unor firme "de casa" care vor primi sume foarte mari pentru aceasta operatiune. De asemenea, iubitorii de animale se tem ca aceste firme vor "macelari cainii" si nu vor da socoteala nimanui.

Potrivit expunerii de motive aferenta proiectului de hotarare, Primaria vrea sa angajeze hingheri deoarece angajatii Autoritatii pentru Supravegherea si Protectia Animalelor (aflata in subordinea municipalitatii) nu mai fac fata.

"Din analiza activitatii Autoritatii pentru Supravegherea si Protectia Animalelor pe perioada 2010-2012 s-a constatat ca ritmul de ccapturari - sterilizari - reteritorializari a fost mult sub minimul impus de situatia reala. Conform analizei pentru anul 2012, s-au capturat, sterilizat si identificat in medie 17 caini per zi lucratoare. Acest volum este mult sub necesarul impus de situatia din Municipiul Bucuresti", se arata in expunerea de motive.

Potrivit informatiilor furnizate de ASPA la solicitarea HotNews.ro, in Bucuresti de prinderea cainilor se ocupa 4 echipe de interventie a cate 3 oameni/echipa - respectiv 12 persoane. Potrivit unui inventar facut de Primaria Capitalei, in Capitala sunt circa 65.000 de caini comunitari, iar in 2012 au fost sterilizati 6.512 maidanezi.

Coordonatorul de proiect al Autoritatii pentru Supravegherea si Protectia Animalelor, Razvan Bancescu, a spus ca externalizarea acestui serviciu nu inseamna ca ASPA va renunta la aceasta activitate, ci firmele private vor lucra impreuna cu hingherii de la ASPA. "Momentan, efectivul canin din Bucuresti are demografie pozitiva si, ca sa putem induce demografie negativa, trebuie sa sterilizam mai multi caini decat se nasc. Anul trecut, de exemplu, ASPA a sterilizat in adaposturile din Pallady si Mihailesti 3.024 de caini, in medie de la patru, la zece si acum am reusit sa ajungem la 30 de caini pe zi cu structura veche (49 de angajati). Daca angajam firme private vrem sa ajungem la 110 caini pe zi", a explicat Bancescu.

ONG-urile si iubitorii de animale care au participat la dezbaterea publica organizata pe marginea acestui subiect de Primaria Capitalei s-au impotrivit ideii de externalizare a acestui serviciu.

"Uitati ce se intampla in sectorul 5. Nu stiu daca este legal sau nu, dar umbla cu o masina B-07-ZOS, care are custi camuflate cu bannere. Merg pe ascuns si ridica cainii crotaliati. Nu e normal sa-i ridice daca s-au cheltuit bani publici sa fie sterilizati", a spus Mircea Cocolas, care s-a prezentat drept un iubitor de animale.

Antonela Pascale, reprezentant Asociatia Cutu-Cutu, a cerut mai multe explicatii referitor la acest proiect: "Vreau sa fie precizat daca capturarea se va face doar pentru sterilizare sau si la reclamatii venite din partea cetatenilor. La conditii minime legate de mijloacele de transport as vrea ca masinile sa fie prevazute cu un sistem antitrepidatii. Prinzatorii trebuie sa fie calificati. Cine ii califica si pe ce bani? Sa nu fie facuta calificarea pe banii ASPA. Trebuie specificat ca se captureaza doar cainii in vederea sterilizarii fiindca nu are rost sa fie capturati si caini sterilizati. Ar fi risipa be bani publici. Ar fi o trauma pentru caini si pentru iubitorii de animale. As dori sa fie trecut nivelul de pregatire al prinzatorilor si al inspectorilor. Prinzatorii sa aiba minim 12 clase si sa aiba aviz psihologic, iar inspectorii studii superioare. La capturare, cainelui sa i se ataseze o zgarda cu un cod aferent zonei din care a fost ridicat ca sa poata fi readus in aceeasi zona si sa nu fie incurcaturi".

Un alt reprezentant al Fundatiei Cutu - Cutu a declarat ca bugetul de 2,3 milioane de euro alocat in 2013 pentru sterilizarea cainilor este mult prea mare deoarece de acesti bani, cu 20 de euro pe caine cat prevede o hotarare de consiliu sa coste sterilizarea, ar putea fi sterilizati 115.000 de caini. Acesta sustine ca, in acest moment, in Bucuresti ar mai fi necastrati citeva mii de ciini din cei 65.000 din inventarul Primariei Capitalei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3004 vizualizari

  • +45 (47 voturi)    
    Intrebare (Vineri, 17 mai 2013, 19:11)

    xvlad [utilizator]

    Salvarile au sistem anti-trepidatie? Dar mijloacele de transport in comun?

    Eu as mai propune ca la capturare cainelui sa i se citeasca drepturile legale de catre un jusrist, apoi sa i se serveasca o masa calda. De asemenea, custile din masinile hinghierilor privati trebuie sa aiba cel putin 4 metrii patrati si trebuie ocupate de maxim un caine. La scoaterea cainelui din cusca, se va efectua o sterilizare profesionista, pentru a se evita transmiterea de boli de la caine la caine si, de ce nu, de la caine la om, sau chiar de la om la caine.
    • +18 (20 voturi)    
      ONG-urile (Vineri, 17 mai 2013, 19:49)

      kiki_best [utilizator] i-a raspuns lui xvlad

      nu vor aia, nu vor ailalta, dar ce vor? Cam ce le-ar fi pe plac?Ei nu fac nimic, dar nici pe altii nu-i lasa sa faca. Hai gata, ajunge cu megadiscutia despre caini: sa faca primaria ce crede ca e mai bine si sa nu mai aplece urechea la ONG-uri.
      • +14 (16 voturi)    
        Voi nu vedeti ca ONG-urile fac opozitie (Vineri, 17 mai 2013, 20:46)

        dottore [utilizator] i-a raspuns lui kiki_best

        ... la orice lucru ca le ameninta existenta? Se folosesc de maidanezi pentru ca sunt numerosi si societatea e slaba intelectual. In Moscova i-a mitraliat intr-o noapte si nimeni n-a latrat.
        Ar trebui ca toti maidanezii sa aiba asigurare medicala platita de ONG, asa cum au masinile. Fara justitie, a muscat - a platit. Sa vezi cum trec ONG-urile la pisici in 24 de ore.....
        • +7 (9 voturi)    
          Nu cred, ca si alea zgarie!!! (Vineri, 17 mai 2013, 21:48)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui dottore

          Numai gura de ei, ca nu am auzit de nici unii sa aiba macar cativa caini acasa daca tot sunt asa de ingrijorati de soarta lor.
          • +7 (9 voturi)    
            Cine ii apara trebuie sa plateasca (Vineri, 17 mai 2013, 22:37)

            dottore [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

            Nu avem ONG-ul de ocrotire a mielului de Pasti?
            Daca maidanezii sunt aparati pe banii nostri de niste smecheri, pe noi nu ne apara nici primaria, nici guvernul. Avem nevoie de alti smecheri?
            • +10 (12 voturi)    
              pai mai fratilor... (Vineri, 17 mai 2013, 23:03)

              roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui dottore

              nu cumva aceste ONG-uri primesc bani europeni pentru protectia animaleor? Nu cumva acesti PARAZITI se vad in aer dupa ce va disparea obiectul muncii lor? Cati dintre ei traiesc pe propria munca?? Eu ii sfatuiesc sa-si caute bunicii sau chiar parintii pe la tara, si ei au nevoie de protectie. In cazul in care iti inlocuiesti familia cu un maidanez, intr-adevar ai nevoie de psihoterapie, d-le cutu-cutu. Aceste animale, sunt bolnave si sunt prea multe fata de cat poate tara sustine. De ce sa nu folosim banii pentru copii, batrani si spitale?? Cutu-cutu sa-si faca cheta si sa infieze maidanezii dar sa dispara de pe strazi. MAIDANEZII SUNT CARTEA DE VIZITA A BUCURESTIULUI!!!! Asta ne dorim?
              • +5 (7 voturi)    
                Ma intreb de unde au atata putere ONG-urile (Sâmbătă, 18 mai 2013, 5:12)

                dottore [utilizator] i-a raspuns lui roman diaspora

                .... ptr ca mi-e clar ca 95% dintre bucuresteni nu-i mai vor pe strazi.
                Iti musca copilul sau chiar pe tine, e purtator de boli, paraziti, fac caca peste tot, iar ONG-ul in calitate de proprietar nu e sanctionat, latra toata noaptea si nu sunt acuzati de tulburarea linistii publice, ONG-ul doarme linistit. Nu am nimic cu cei tinuti intr-o curte, dar de aici pana a risca sa te composteze intr-o statie de autobuz, parc sau chiar scara de bloc... parca suntem in povestea lui Creanga cu drobul de sare....Ne meritam soarta!
                • +4 (4 voturi)    
                  ONG-urile = PARAZITI MAIDANEZILOR!! (Sâmbătă, 18 mai 2013, 10:38)

                  roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui dottore

                  Informati-va si vedeti cine ii sponsorizeaza! Daca pier maidanezii acesti "ONG-isti" care au compromis cuvantul ONG vor ramane muritori de foame pana gasesc o alta sursa de capusare. Daca ar avea o inima atat de mare precum vor sa para, i-ai vedea facand voluntariat la zoo...sau pe la stane. ONG-istii PARAZITI sunt platiti din banii nostri ca sa apere animalele care maine-poimaine ne vor musca copii sau pe noi insine. Ei sunt adevaratii pareaziti ai maidanezilor, adevaratele capuse care traiesc de pe urma lor. Sunt scutiti de impozite, primesc bani sa hraneasca maidanezii dar ii folosesc in scop prppriu. La noi in sat e o tanti care are o turma de caini personali pe care ii hraneste cu banii maidanezilor. Jurnalistii ar trebui sa-i demaste, sa stie lumea cine sunt.
                  Deci, maidanezii sunt cartea de vizita a bucurestiului, asta ne dorim? Ce turist strain ar veni aici stiind ca misuna peste tot animale periculoase si bolnave? V-ati trimite copii intr-o astfel de capitala europeana??? Autoritati, v-ati maidanizat si voi??? Chiar nu mai gandeste nimeni in tara asta, de unde atata INDIFERENTA? Trebuie sa ne adresam si aici Consiliului Europei sa ne scape de maidanezi, D-le PM? Maidanezii si civilizatia nu sunt compatibili, cel putin ai nostri. Daca da, ong-istii sa faca bine sa-i despaducheze si sa-i deviermizeze...
    • +21 (23 voturi)    
      Completare (Vineri, 17 mai 2013, 19:54)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui xvlad

      Cred ca mai bine ar fi ca hingherii sa aiba chiar studii superioare, pentru a le putea explica cainilor in mod profesionist procedura si faptul ca suferinta va fi minima. Evident, in cazul in care cainii vor avea nelamuriri sau nu vor intelege, vor trebui sa fie preluati de persoane care au minim un doctorat la o facultate de renume mondial, una din primele 500 din lume de preferinta.
    • +20 (20 voturi)    
      De unde sa gasim (Vineri, 17 mai 2013, 19:59)

      milosh [utilizator] i-a raspuns lui xvlad

      niste hingheri cu masterate la Harvard, Yale sau macar Sorbona? Sunt bune si studiile facute in Franta, dar pretentiosi cum sunt, ONG-isti s-ar putea sa gaseasca oarece obiectii. Hai gata, ajunge, domnilor ONG-isti, de atatia ani va faceti numarul, s-a saturat lumea de voi.Daca municipalitatea nu are destui angajati pe acest compartiment, exista alta solutie decat externalizarea? Munca patriotica nu face nimeni, nici macar asa zisii "voluntari" ONG-isti.
      • +10 (10 voturi)    
        Dar de o externalizare (Vineri, 17 mai 2013, 20:27)

        Stepanida [utilizator] i-a raspuns lui milosh

        din viata publica a anumitor ONG-uri, ce parare aveti? De ce trebuie ca o decizie a municipalitatii , in cazul de fata externalizarea serviciului de ecarisaj, sa aiba girul unui ONG gen Cutu-Cutu? Adaposturile construite de Cutu-Cutu sunt sublime si se numesc Ciuciu- Ciuciu. Problema cu ONG-urile astea este ca au fost prea mult bagate in seama,ar cam fi cazul sa fie trimise la plimbare.
    • +12 (12 voturi)    
      daca (Vineri, 17 mai 2013, 20:17)

      dan63 [utilizator] i-a raspuns lui xvlad

      sunt platiti peste nivelul unui profesor debutant, vor veni absolventi de facultate sa se angajezehingheri, dar numai dupa o calificare - curs intensiv si autorizare in functie!
    • +10 (12 voturi)    
      Omisiune (Vineri, 17 mai 2013, 20:37)

      AntipaterAntipatros [anonim] i-a raspuns lui xvlad

      Ati uitat sa adaugati si o conditie esentiala: hingherii sa detina si o diploma de licenta si minim un master!
  • +26 (30 voturi)    
    Primii sa fie sterilizati aia de la Cutu-Cutu. (Vineri, 17 mai 2013, 19:11)

    Alui [utilizator]

    Sa nu se inmulteasca. După aia câinii.
    • +19 (19 voturi)    
      Sistem anti-trepidatii (Vineri, 17 mai 2013, 20:07)

      arakis [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      si eventual perne de matase veritabila umplute cu puf de gasca!!!Nu sunt deloc modesti domnii ONG-isti. Pana la urma, primaria are responsabilitati, nu acesti taietori de frunze la caini. Sa treaca mai repede hotararea prin consiliu si sa vedem ca lucrurile incep sa se miste.
  • +26 (28 voturi)    
    Cate clase au cei care cer 12 clase pt hingheri? (Vineri, 17 mai 2013, 19:18)

    Alui [utilizator]

    Ma indoiesc ca au terminat 4 clase.
    Ce mamaligi sunt romanii, se lăsa calcati in picioare(si mancati de caini) de toti tampitii!
    • +9 (9 voturi)    
      Nu stiu de ce (Vineri, 17 mai 2013, 20:14)

      woland66 [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      li se da atata atentie acestor ONG-isti. Ar trebui bagati in seama doar de medicii psihiatrii: nu e normal sa ai asemenea pretentii pentru niste caini de la care nu are romanul nici un folos. Nimic nu le e pe plac, orice decizie a autoritatilor este contestata de ei. Daca primaria are in vedere varianta externalizarii, inseamna ca si-a facut calculele si iese mai bine asa. Doar ONG-istii nu vor sa inteleaga.
  • +19 (19 voturi)    
    ipocrizie fara limite! (Vineri, 17 mai 2013, 19:52)

    un oarecare [utilizator]

    Ambulanta si transportul in comun nu scuteste de trepidatii!!
    Mai mult soferii care transporta oameni (cetateni platitori de taxe si impozite) nu sunt supusi unor restrictii absurde de angajare - 12 clase.
    Aceste reguli / restrictii absurde sunt puse ca sa nu se poata face nimic de fapt. Cat de bine este platit un post de hinger ca cineva cu BAC-ul luat sa ia in considerare jobul asta? Cei de la Cutu Cutu cate clase au?
    Vrem sa castram cainii si apoi sa le dam drumul pe strada si sa asteptam sa moara natural / sau nu ( fapt inevitabil e doar o chestiune de timp!). Asa vrem sa rezolvam o problema ..de fapt... sa nu facem nimic si sa asteptam sa se rezolve de la sine!
    Cainii musca nu violeaza! Deci castrarea lor este doar o forma de a chelui bani si sa asteptam sa moara cainii singuri de batranete si boli sau masini!
    IPOCRIZIE! Hai sa ne invartim in jurul cozii...
    Cainii trebuie adunati...tinuti un timp inchisi...si daca nu ii revendica nimeni... eutanasiati!
    Astfel iubitorii de animale pot sa se duca...sa isi aleaga un animal si sa il adopte! Si ar face o fapta buna salvand un caine....
    Dar nu... vrem sa taiem frunze la caini...ca sa mai cheltuim niste fonduri pe asociatii care NU au interes sa rezolve problema cainilor ci doar sa TRATEZE cu aceasta problema cheltuind bani publici. Daca asociatiile de patrupede ar rezolva problema maidanezilor si-ar taia osul de ros... si ar disparea obiectul muncii si cauza propiei existente! Si nu ar vrea asa ceva.... ca prosti nu sunt...doar ipocriti...restul oamenilor sunt prosti ca pun botul la asemenea ipocrizii...
  • +10 (10 voturi)    
    pentru ongisti (Vineri, 17 mai 2013, 20:41)

    costinescu [utilizator]

    dragi oengisti de la cutu-cutu si 4 labe(2 dimineata, 2 seara), daca vreti ca transportul cainilor sa se faca in conditii civilizate, va rog sa cumparati cateva limuzine, dotate corespunzator, cu care sa ii strangeti si sa ii duceti la voi acasa, unde sa faceti exact ce va trece prin cap cu ei. va multumim! ps atentie, daca le dati drumul din nou pe strada, veti plati amenda. amenda X nr. de caini din bucuresti. daca nu aveti bani, platiti cu casele si cu veniturile prezente si viitoare, ale voastre si ale urmasilor vostri, pana la acoperirea sumei.
  • +7 (7 voturi)    
    Pacat ca nu stiu sa dresez... (Vineri, 17 mai 2013, 20:46)

    LiviuX [utilizator]

    As lua vreo 10-20 caini fara stapan si i-as dresa bine sa atace si sa muste pe cine li se indica. Apoi as astepta un mars sau demonstratie a astora de la Cutu-Cutu si ias asmuti asupra lor. Sa vad atunci ce vor mai zice?
    Acum serios, de ce sa nu se procedeze si la noi ca in alte parti (de ex. SUA)? Daca este gasit vre-un caine fara stapan pe strada, este luat si identificat dupa medalionul de la gat. Daca il are, este instiintat stapanul. Daca nu, se asteapta cateva zile si apoi este euthanasiat daca nimeni nu-l vrea. Daca il vrea cineva, evident il ia cu toate obligatiile de rigoare. Asa ca si aceste ONG-uri isi vor putea dovedi utilitatea si buna-vredinta luandu-i si salvandu-i si avand grija de ei.
  • +11 (11 voturi)    
    12 clase (Vineri, 17 mai 2013, 20:51)

    Daniels22026 [utilizator]

    Ciinele simte iubirea, iar supracalificatii (absolventii de universitati sau doctoranzii) nu prea au sentimente. Majoritatea sint autisti. 12 clase sa fie pregatirea maxim admisibila pentru un hingher profesionist.
  • +12 (12 voturi)    
    12 clase? mai mult decat parlamentarii? (Vineri, 17 mai 2013, 22:04)

    nede [anonim]

    12 clase nu are nici majoritatea din parlament...
  • +2 (2 voturi)    
    poza (Sâmbătă, 18 mai 2013, 13:44)

    hash [utilizator]

    Trebuia sa puneti o poza cu un maidanez aratandu-si coltii, in libertate, ca lider de haita.

    Cel putin asa se intalnesc pe strazi si in cartiere, pe jos sau cu bicicleta mergind.