Vier Pfoten: Initiativa Primariei Capitalei de a amenda persoanele care hranesc maidanezii ar putea duce la cresterea numarului de persoane muscate deoarece animalele, infometate, vor deveni mai agresive

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Marţi, 14 mai 2013, 11:08 Actualitate | Administratie Locala


Caini fara stapan
Foto: HotNews / Dan Popescu
Initiativa Primariei Capitalei de a amenda cu pana la 5.000 lei persoanele care hranesc maidanezii ar putea duce la cresterea numarului de persoane muscate deoarece animalele, infometate, vor deveni mai agresive, sustin reprezentantii fundatiei Vier Pfoten. Astfel, ONG-ul se opune introducerii acestei prevederi in noul regulament privind controlul reproductiei cainilor din Municipiul Bucuresti.

”Ca si in cazul oamenilor, infometarea creeaza o stare de stres, panica si agitatie. Animalele vor cauta orice sursa de hrana, actionand instinctiv. Nu am dori sa ne trezim in fata unei situatii de necontrolat, in care numarul oamenilor agresati sa creasca dramatic”, a declarat Kuki Barbuceanu, coordonator de proiecte Vier Pfoten.

„Propunerea este menita totodata sa dea nastere unor abuzuri  deoarece prinderea si pedepsirea "vinovatilor" va depinde de bunavointa vecinilor, care vor semnala sau nu politiei prezenta unui castron "suspect" in fata blocului. Mai mult, cine si cu ce dovezi stabileste ca hrana are ca destinatar un caine fara stapan si nu un alt animal”, spune Anca Tomescu, coordonator proiect Animale fara Stapan Vier Pfoten.

In plus, Vier Pfoten sustine ca Autoritatea pentru Supravegherea si Protectia Animalelor (ASPA) se contrazice prin introducerea acestei noi prevederi, intrucat acelasi proiect prevede, intr-unul din articole, ca ASPA trebuie sa sterilizeze cainii fara stapan si sa ii returneze in locul din care au fost luaţi.

"In acest caz, cu buna stiinta, ASPA ar returna animale in zone din care a eliminat teoretic orice sursa de hrana. Acest lucru constituie un abuz asupra animalelor, potrivit legislatiei in vigoare. Hotararea ar incalca legea privind ratificarea Conventiei Europene pentru Protectia Animalelor  nr. 60/2004, precum si articolul 13 din Tratatul de la Lisabona, potrivit caruia „Statele membre ale UE vor trata cu toata atentia cerintele de bunastare a animalelor, avand in vedere ca acestea sunt fiinte simtitoare si au nevoi specifice”, si legea pentru protectia animalelor nr. 205/2004, modificata prin legea 9/2008. Potrivit tuturor acestor legi, animalelor aflate in grija omului trebuie sa li se asigure conditiile minime de bunastare", sustin reprezentantii ONG-ului.

Reprezentantii ONG-ului considera ca eforturile Primariei ar trebui sa se indrepte catre stoparea inmultirii cainilor fara stapan, prin sterilizarea lor rapida si in numar cat mai mare, precum si prin prevenirea abandonului.  "Pana in prezent, nu a existat nici un dosar penal pentru abandonarea unui animal, desi, de 5 ani, legea considera acest lucru drept o infractiune. Fundatia Vier Pfoten respinge categoric noua propunere a Primariei Capitalei de a amenda persoanele care hranesc cainii fara stapan. Vier Pfoten face apel catre Consiliul General al Primariei Capitalei sa respinga aceasta propunere cu efecte de necontrolat. In caz contrar, Vier Pfoten va incepe demersurile in instanta in vederea anularii acestui act normativ", se arata intr-un comunicat emis de ONG..

In urma cu cateza zile, Razvan Bancescu, coordonatorul de proiect al Autoritatii pentru Supravegherea si Protectia Animalelor, a declarat pentru Mediafax ca intentioneaza sa introduca in noul regulament privind controlul reproductiei cainilor din Municipiul Bucuresti o prevedere in urma careia perosanele care hranesc cainii fara stapan sa fie amendate cu pana la 5.000 lei.

Decizia introducerii acestei masuri sanctionatorii a fost luata in urma comentariilor si propunerilor facute de cetateni la proiectul pentru modificarea Hotararii CGMB nr. 243/2009 privind controlul reproductiei cainilor in Municipiul Bucuresti, in perioada in care acesta s-a aflat in dezbatere publica, a declarat duminica Razvan Bancescu.

"Nu urmarim sa amendam un copil care arunca un biscuite unui caine pe strada. Urmarim sa reducem numarul agresiunilor cainilor fara stapan indreptate catre cetateni", a explicat reprezentantul ASPA.

Cum vrea Primaria Capitalei sa modifice Hotararea CGMB nr. 243/2009 privind controlul reproductiei cainilor in Municipiul Bucuresti:

-medicii veterinari care au contract de sterilizare a cainilor cu ASPA vor transmite in scris, catre aceasta institutie, situatia cainilor sterilizati, vaccinati, deparazitati si identificati pentru introducerea in baza unica  de date.
- adoptia cainilor din adaposturile ASPA este gratuita pentru ONG-uri, iar pentru persoanele fizice si juridice se percepe taxa de 170 lei/caine. Adoptiile se pot face doar daca persoanele fizice si juridice fac dovada conditiilor de cazare, hrana si asistenta medicala, iar in cazul ONG-rilor in urma unui protocol cu ASPA.
- persoanele care abandoneaza caini nu mai au voie sa adopte altii timp de 1 an. Abandonul se constata prin consultarea bazei unice de date.
- reteritorializarea cainilor se face in acelasi loc de unde au fost ridicati. Este interzisa reteritorializarea in parcuri, piete, institutii de invatamant, spitale, obiective de interes turistic, centre comerciale si ale institutii de interes public.
- caini agresivi nu vor fi reteritorializati.
- persoanele si ONG-urile care detin caini in varsta de peste 4 luni, pe raza municipiului Bucuresti, sunt obligate sa-i inregistreze la ASPA in termen de 6 luni de la data intrarii in vigoare a prezentei hotarari, prin microciparea lor si completarea formularului declaratie. Fac exceptie cainii utilitari si de vanatoare inregistrati la Asociatia Chinologica Metropolitana Bucuresti, cainii de serviciu ai Ministerului Apararii Nationale si Ministerului Administratiei si Internelor.
- persoanele si ONG-urile care detin caini in varsta de peste 6 luni sunt obligate sa-i sterilizeze in termen de 12 luni de la data intrarii in vigoare a prezentei hotarari. Fac exceptie cainii utilitari si de vanatoare inregistrati la Asociatia Chinologica Metropolitana Bucuresti, caini de serviciu ai Ministerului Apararii Nationale si Ministerului Administratiei si Internelor si cainii a caror stare de sanatate nu le permite acest lucru.
- microciparea cainilor se face de catre ASPA, iar numarul de microcip va fi inscris in baza de date. Persoanele juridice, institutiile si ONG-urile care desfasoara activitati de capturare, adapostire, transport, sterilizare, identificare si adoptie sunt obligate sa comunice catre ASPA toate informatiile aferente acestor activitati. Nerespectarea acestor prevederi se sanctioneaza cu amenda de 2.000 lei.
- ONG-urile care au protocol de colaborare cu ASPA si care prezinta caini pentru vaccinare, deparazitare, sterilizare, identificare si inregistrare in baza de date vor fi scutite de plata serviciilor prestate de ASPA in adaposturile sale.​






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2214 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    ONG-urile ... doar gura e de ele (Marţi, 14 mai 2013, 11:18)

    phlo [utilizator]

    Cand vine vorba de apararea drepturilor animalelor ONG-urile imediat sar in apararea lor. Daca sunt chiar asa mari aparatori a animalelor si a drepturilor acestora de ce nu se unesc toate ONG-urile sa faca locuri special amenajate, sa culeaga toti cainii de pe strada pentru ca sa nu mai existe motive sa se i-a masuri impotriva acestor animale? Nu sunt buni numai de dat din gura. Cand e vorba de facut ceva practic nu fac nimic numai se plang.
    • +2 (4 voturi)    
      De unde asa ceva? (Marţi, 14 mai 2013, 16:25)

      Stepanida [utilizator] i-a raspuns lui phlo

      Alde Vier pfoten sunt interesati doar de imagine, sa nu uitam cat de activi au fost cand cu leii familiei Camataru. Un singur ONG a facut ceva concret, anume adapostul de la Uzunu (Giurgiu). Si nu au mai facut tapaj si nu s-au lovit cu caramida in piept. Un lucru rar intr-o tara in care trebuie batuta toba pentru orice gest frumos.
    • +3 (5 voturi)    
      Sa ne duca (Marţi, 14 mai 2013, 16:54)

      woland66 [utilizator] i-a raspuns lui phlo

      domnul Barbuceanu in vizita la adapostul construit de ONG-ul pe care-l conduce si apoi sa comenteze initiativa primariei. Bineinteles ca adapostul ridicat de Vier Pfoten este sublim, dar lipseste cu desavarsire!
      • 0 (2 voturi)    
        Adica nici ei, (Miercuri, 15 mai 2013, 12:30)

        arakis [utilizator] i-a raspuns lui woland66

        fundatiile nu fac nimic, dar nici pe altul nu-l lasa sa faca. Unde ajungem in acest mod? Ce atata dezbateri pentru un proiect gandit sa ne scape de o problema atat de deranjanta? S-a pus in practica si nu a adat rezultate?
  • +19 (21 voturi)    
    help (Marţi, 14 mai 2013, 11:29)

    dandra [utilizator]

    stie cineva cum arata acest Vier Pfoten?
    as vrea sa ii bat la usa, sa il iau de mana si sa il plimb putin prin Bucresti..sa ii arat zonele din ghencea si militari si drumul taberei infestate cu sute de haite care umbla noaptea prin spatele blocului, sa il iau la o plimbare cu bicicleta prin bucuresti, in speranta ca nu vom avea pantalonii sfasiati de cainii care ne fugaresc si ne latra...
    as vrea sa il invit la mine acasa si sa vad daca poate dormi de haitele de caini care urla toata noaptea...
    aceste ONG uri infecte stiu doar sa vocifereze si sa primeasca bani dar nu fac nimic in privinta cainilor vagabonzi. Pai de ce ar face, pana la urma, ca daca problema este rezolvata nu ar mai fi nevoie de ei...ce naiv sunt. Mi-am raspuns singur la problema...
    • -9 (13 voturi)    
      sigur ca onegeurili (Marţi, 14 mai 2013, 11:41)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      e da vina.
      ele inmulteste cainii pe banda rulanta.
      sai lase sa moara de foame !

      halal !

      luv ro !
    • +4 (6 voturi)    
      Pacat ca nu-ti pot vota de doua ori comentariul (Marţi, 14 mai 2013, 12:05)

      xvlad [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      As fi facut-o.
    • +3 (5 voturi)    
      Vreau să ştiu şi eu! (Marţi, 14 mai 2013, 15:02)

      war4peace [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Hai să îi luăm împreună! Eu i-aş duce în doar în două locuri: Calea Floreasca (arteră mare, circulată, sunt 4-5 haite de câini agresivi între podul Pipera şi Ştefan cel Mare) şi în Rahova, în zona străzii Soldat Ion Cândea. Pe Floreasca le-aş da bicicleta mea, să se plimbe seara, să facă sprinturi, iar în Rahova să facă o plimbărică pe jos, prin zonă.
      Haideţi să-i invităm oficial, să îi filmăm, să ne arate cum se poartă faţă de acei câini, care e misterul unei convieţuiri liniştite. Să aflăm şi noi, muritorii...
  • +11 (13 voturi)    
    Deci, facem ceva...sau nu facem nimic? (Marţi, 14 mai 2013, 11:35)

    bigbrother [utilizator]

    Cred ca am intrat intr-un cerc vicios. Oamenii vor sa nu mai fie muscati de animale care nu trebuie abuzate. Primaria vrea sa reduca numarul cainilor de langa blocuri dar in felul asta cainii devin agresivi ca nu mai au de mancare.

    Pana la urma, trebuie sa incepem de undeva si eu as incepe prin a ne hotara ce este mai important: noi sau cainii. Sa fiu bine inteles, iubesc animalele, am caine acasa si nu i-as face rau niciun moment.

    Diferenta intre cainele meu si cei de pe strazi este ca eu ma ocup de el, am grija sa fie sanatos, hranit. Nu acelasi lucru se poate spune si despre cei care hranesc cainii de langa bloc. A le arunca o bucata de paine din cand in cand nu se numeste grija. De acord, nu ne lasa inima sa nu le dam ceva, dar cum spuneam, intram in acel cerc vicios.

    Solutia pare a fi una singura: un program de adoptie in masa, bine pus la punct, cu promovare intensiva si cu facilitati pentru cei care adopta un caine. Evident, odata cu adoptia vin si obligatiile si implicit amenzile pentru cei care nu le respecta.

    Poate in acest mod se ajunge sa se ia de pe strazi un numar mare de animale. Restul animalelor care nu au fost adoptate trebuie tinute in afara orasului in locuri special amenajate. Perioada de detinere sa fie de ordinul anilor, adica sa nu fie omorati pentru ca nu a fost adoptat, ci sa fie lasat sa moara in mod natural.

    Clar vorbim de un efort financiar si logistic imens, dar cineva trebuie sa ia decizia asta. Nu vrem sa omoram animalele, dar nici nu mai vrem sa fim muscati. Au murit destui oameni si e cazul sa se ia o decizie clara. Iar bani sunt, trebuie doar dati pentru aceasta actiune.
    • +8 (8 voturi)    
      Adica tu ma obligi pe mine sa tin cainele ... (Marţi, 14 mai 2013, 12:24)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      abandonat de tine? Nu merci!
      In cazul asta prefer optiunea cea mai ieftina si eficienta, eutanasierea, daca tot e sa platesc.
      • -1 (7 voturi)    
        Sa inteleg ca la fel ai spus si cand e vorba (Marţi, 14 mai 2013, 13:31)

        bigbrother [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        de alte cheltuieli gen autostrada suspendata, jardiniere, ceasuri de aur si pot sa continui pana maine?

        Si nu te oblig sa ti niciun caine abandonat (ba chiar as amenda pe oricine abandoneaza un caine), ma refer la cei care sunt pe strazi in acest moment si pe care nimeni nu-i revendica. Sunt urmasii cainilor abandonati de cand Ceausescu a pus la pamant casele din Bucuresti.

        Banii de care vorbeam nu vin doar din taxe si impozite, ci vin si prin fundatii de profil, prin donatii facute de cetateni si cred ca pot fi accesate si anumite fonduri europene de catre primarii. Posibil ca unii proprietari de terenuri din afara orasului sa fie dispusi sa puna la dispozitie terenul. Firmele de constructii/materiale si-ar putea reduce impozitele prin sponsorizarea acestor programe. S-ar gasi oameni care sa fie dispusi sa fie paznici la un astfel de adapost.

        Nu de solutii sau de bani ducem lipsa, ci de vointa. Evident, nu spun ca solutia mea este cea mai buna, dar hai sa gasim o solutie ok pt toti, nu doar sa distrugem si omoram.
        • +3 (3 voturi)    
          Fa un calcul cand propui ceva (Marţi, 14 mai 2013, 14:05)

          Alui [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

          Pentru a echilibra (a opri din cestere) populatia de caini, trebuie sterilizati in jur de 66% dintre ei intr-un an. Daca se face asta, raman acelasi numar de caini nesterilizati, dar populatia va creste(speranta de viata a unui caine e de 10 ani), pana cand mortalitatea naturala a cainilor (10% din numarul total, sterilizati+ nesterilizati) va avea aceasi valoare cu a nasterilor(200% din numarul de caini nesterilizati). Adica populatia canina pana numarul de caini nesterilizati va reprezenta 5% din numarul total de caini. Cum acum sunt cam 45.000 de caini nesterilizati, pentru ca numarul lor sa reprezinte 5%, populatia totata trebuie sa fie 700.000 de caini!!! La asta s-ar ajunge cu propunerea ta, si in cazul incredibil de fericit in care s-ar steriliza 66% din cei 45.000 de caini pe an, adica 29.700 pe an. Pana acum maximul a fost de 2.000 de caini sterilizati pe an.
          De aie e Romania coada Europei, pentru ca romanii fac lucruri fara sa gandeasca.
    • +6 (8 voturi)    
      Uite partea relevanta din tot articolul (Marţi, 14 mai 2013, 13:40)

      antrax [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      1) Din legea citata: "animalelor aflate in grija omului trebuie sa li se asigure conditiile minime de bunastare" -> cainii vagabonzi nu intra aici, deci flit
      2) "caini agresivi nu vor fi reteritorializati" :)

      Deci, da, se poate ca prin lipsa papicii sa devina agresivi, dar vor intra la categoria "indezirabili", care nu stiu, sunt tinuti pe viata in adapost? Sau eutanasiati dupa o perioada? Daca inca sunt tinuti "forever", dupa ce se vor acumula prea multi se ajunge si la eutanasiere pt a face loc prospaturilor, din lipsa de bani pt noi adaposturi.

      Pam pam. Evil plan, mwahahaha...

      PS: eu da, vreau sa fie eutanasiati, sau trimisi in Korea/Vietnam/China daca vor sa-i pape. E plin de ei, peste tot, cine vrea sa-si adopte, aia care stau peste 3 luni in adapost consuma mancare de pomana. Nimeni nu arata atata daruinta pt sobolani, de exemplu...si aia sunt tot vietati saracutii.
  • 0 (6 voturi)    
    absurd (Marţi, 14 mai 2013, 11:39)

    doamnefereste [utilizator]

    Nici macar nu ar trebui sa se puna problema asa,
    cetatenii pierd de doua ori, sunt amendati daca dau de mancare cainlor sau sunt muscati daca nu.....
    Ce solutie e asta? Cainii aia trebuie dusi la adapost si gata! Tipic pentru Romania institutiile gafeaza sau isi bat joc si noi platim, multumim.
  • +9 (13 voturi)    
    Propun sa angajam si catele (Marţi, 14 mai 2013, 11:41)

    Andy500 [utilizator]

    ca sa nu fie stresati maidanezii nesterilizati, atunci cand sunt in calduri.
    De 20 de ani sterilizati caini si ei se inmultesc mult mai repede , decat ii sterilizati voi.

    Cainii daca nu mai au hrana nu sunt mai nervosi, ci pleaca in alta parte unde gasesc de mancare.

    Oricum daca le e foame, se pot hrani linistiti cu batrani si copii, ca astia fug mai incet in jungla urbana.

    FACETI ceva si nu mai dati din gura doar!!
  • +11 (11 voturi)    
    nu vrem câini pe stradă (Marţi, 14 mai 2013, 11:42)

    dan77 [utilizator]

    Ce ar fi să ia primăria câinii de pe stradă?
    Să decidă primarul ce să facă cu câinii, că el a cerut să fie votat
  • +11 (13 voturi)    
    pentru iubitorii de maidanezi (Marţi, 14 mai 2013, 11:44)

    JohnnyBoy [utilizator]

    Nu inteleg, ce e atat de greu ! Daca ii iubiti atat de mult, de ce nu ii luati acasa sau puneti bani mana de la mana sa le construiti adaposturi ? Cat de greu este sa intelegi ca nu pot exista drepturi fara responsabilitati ? Daca un caine musca o persoana pe domeniul public cineva trebuie sa raspunda ! Daca isi face nevoile pe strada, cineva trebuie sa stranga ! N-am vazut nici o actiune a ONG-urilor de a strange rahatul de caine de pe strazi sau din parcuri. Si mie imi place sa beau lapte proaspat in fiecare zi dar asta nu imi da dreptul sa imi tin vaca in fata blocului sau sa o las sa pasca libera prin parcuri. Cu ce e un caine mai presus decat o vaca ?
    • -5 (7 voturi)    
      se trezesc unii... (Marţi, 14 mai 2013, 11:57)

      Gaby51 [utilizator] i-a raspuns lui JohnnyBoy

      Oamenilor le este doar mila de ei dar nu au nici o obligatie sa-i adaposteasca. Pe de alta parte, ai auzit de ,,cainele prietenul omului,, si nu vaca...
      • +4 (4 voturi)    
        Ok.... (Marţi, 14 mai 2013, 13:30)

        benicio [utilizator] i-a raspuns lui Gaby51

        ...atunci bea tu lapte de catea.
  • +5 (7 voturi)    
    Din 2008 se sterilizeaza cainii. Rezultatul? (Marţi, 14 mai 2013, 11:55)

    Alui [utilizator]

    Azi sunt in Bucuresti 66.000 de caini fara stapan. Eutanasierea e singura solutie. Si Vier Pfoten ar trebui sa sustina asta pana nu explodeaza mamaliga si o sa fie "eutanasieri" cu ciomagul pe scara larga.
    Autoritatile trebuie sa curete URGENT curtile spitalelor, parcurile, zonele de interes public, de cainii fara stapan. Altfel o sa fie iar cazuri de copii/oameni omorati de caini. Cine nu stie cum e sa fi sfasiat de caini, poate viziona asta :
    https://www.youtube.com/watch?v=xw1BLRl2qiI
    Am facut o sesizare la primaria Buc. in legatura cu problema asta si mi-au raspuns ca nu se ating de cainii nesupravegheati care au "crotalie de culoare galben", ca cica ai stapani. Pai cum vine asta? De ce nu se iau cainii respectivi si daca nu sunt revendicati de proprietar sa fie macar sterilizati?
    Cat mai puteti rabda bataia asta de joc, oameni buni?
  • +6 (6 voturi)    
    Masuri obligatorii (Marţi, 14 mai 2013, 12:27)

    Martinezu [utilizator]

    Toata lumea va purta o punguta cu mincare astfel incit sa fie oricind pregatita sa hraneasca haitele ce devin agresive.
    Se interzice aruncarea cu pietre sau mai rau cu bete, inspre ciini acestia devenind mai agresivi.
    In caz de atac, este recoamndabil a nu a lovi patrupedele cu piciorul sau orice altceva cunoscut fiind faptul ca riposta atrage cresterea agresivitatii.

    Cel mai simplu mod de a trata problema ciinilor este sa renuntam la statutul nostru si sa incepem sa traim ca animalele.

    Vier futen ,sa vi-i luati si sa ii incuiati in casele voastre!
  • +4 (6 voturi)    
    atentie! (Marţi, 14 mai 2013, 12:58)

    MitikaP [utilizator]

    Cainele hranit pe strada / trotuar este cel mai mare pericol pentru oameni. Este cunoscut faptul ca orice caine isi apara locul unde primeste de mancare pe care el il considera casa lui.

    Inconstientii care hranesc cainii pe strada, nu fac decat sa ii condamne la moarte: aceste animale ii vor agresa pe cei care trec prin locul respective iar in cele din urma se va gasi cineva suparat care sa ii "serveasca" otrava.

    Asadar, daca legea trece sau nu e alta poveste, daca vreti sa le dati de mancare, faceti-o macar intr-un loc dosit!
  • +3 (5 voturi)    
    Foarte buna masura (Marţi, 14 mai 2013, 13:00)

    benicio [utilizator]

    Cainii infometati devin mai lesinati, nicidecum mai agresivi. Probabil ca cel mai dramatic efect va fi ramanerea acestor organizatii fara obiectul muncii, fara scop. Si inchiderea lor, urmata de ramanerea pe drumuri a atator pierde-vara. Cainii nu au ce sa caute pe strazi, iar orice masura ce impedica aceasta stare de fapt aberanta este binevenita. Mai mult, mancarea aruncata cainilor este gunoi, in ce capitala europeana mai e permisa aruncarea gunoiului pe strazi?
  • +5 (7 voturi)    
    Oare ce-ar gasi Fiscul la un control la Vier Pf? (Marţi, 14 mai 2013, 13:03)

    Alui [utilizator]

    Chiar sunt curios. Cand au fost controlati ultima data?
  • +6 (8 voturi)    
    întrebări către Vier Pfoten (Marţi, 14 mai 2013, 13:18)

    Ava_ps [utilizator]

    - "”Nu am dori sa ne trezim in fata unei situatii de necontrolat, in care numarul oamenilor agresati sa creasca dramatic”, a declarat Kuki Barbuceanu, coordonator de proiecte Vier Pfoten."
    Q: Adică este preferabil ca încă 20 de ani să existe oameni agresați de cîini - în mod controlat? Iar organizația să mănînce în continuare o pîine?

    -„Mai mult, cine si cu ce dovezi stabileste ca hrana are ca destinatar un caine fara stapan si nu un alt animal”, spune Anca Tomescu, coordonator proiect Animale fara Stapan Vier Pfoten.”
    Q: Mda, este cunoscut că pisicile, șoarecii și gîndacii sînt principalele animale care agresează oameni și fac mizerie în orașe. Sau ...?

    -„"In acest caz, cu buna stiinta, ASPA ar returna animale in zone din care a eliminat teoretic orice sursa de hrana. Acest lucru constituie un abuz asupra animalelor, potrivit legislatiei in vigoare.[...] Potrivit tuturor acestor legi, animalelor aflate in grija omului trebuie sa li se asigure conditiile minime de bunastare", sustin reprezentantii ONG-ului."
    Q: Oare lătratul și mușcatul nu constituie abuz asupra omului? Recomand organizației să țină cîinilor niște cursuri ca să le explice acest lucru. Cu lucrare de control la final; doar cei care promovează cursul vor fi returnați în teritoriu.
    Q: Cuvintele cheie sînt „animale aflate în grija omului” - iată că tocmai aici este problema, cîinii vagabonzi nu sînt în grija nimănui. Cine răspunde pentru bunăstarea lor și faptele lor, tanti Leana, primarul, Vier Pfoten?

    Cred că suficiente comentarii în articolele pe această temă arată că ne-am săturat să trăim cu frica de a fi agresați pe stradă. NU dorim cîini vagabonzi în orașe!
  • +2 (4 voturi)    
    VIITORUL: 100.000 de caini in 2014 (Marţi, 14 mai 2013, 15:23)

    Alui [utilizator]

    300.000 in 2015
    900.000 in 2016.
    ...
    La ritmul de 2000 de castrari pe an, in Bucuresti.
    Time is up!