VIDEO ​Proiect de hotarare: Bucurestenii care detin caini ar putea fi obligati sa ii sterilizeze. Persoanele care doresc sa adopte un caine trebuie sa plateasca 170 lei. Pentru ONG-uri este gratuit

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Marţi, 16 aprilie 2013, 21:38 Actualitate | Administratie Locala


Caini fara stapan
Foto: Agerpres
Detinatorii de caini din Bucuresti vor avea obligatia de a-si inregisistra animalul in baza de date a Autoritatatii pentru Supravegherea si Protectia Animalelor (ASPA) si de a-l steriliza, potrivit unui proiect de hotarare de Consiliu General, aflat in dezbatere publica pe site-ul municipalitatii. Fac exceptie cainii utilitari si de vanatoare, inregistrati la Asociatia Chinologica Metropolitana Bucuresti, caini de serviciu ai Ministerului Aparatii Nationale si Ministerului Administratiei si Internelor si caini a caror stare de sanatate nu le permite acest lucru. ASPA are obligatia sa faca o baza de date unica unde sa inregistreze toate datele de identificare a acestor patrupede. Persoanele fizice si juridice care doresc sa adopte un caine trebuie sa plateasca 170 lei. Pentru ONG-uri este gratuit. Aceste prevederi se vor aplica dupa ce Consiliul general va adopta proiectul de hotarare.

Ce prevede Proiectul de Hotarare pentru modificarea si completarea HCGMB 243/2009 privind controlul reproductiei cainilor in Municipiul Bucuresti, suspus dezbaterii publice:

- medicii veterinari care au contract de sterilizare a cainilor cu ASPA vor transmite in scris, catre aceasta institutie, situatia cainilor sterilizati, vaccinati, deparazitati si identificati pentru introducerea in baza unica  de date.
- adoptia cainilor din adaposturile ASPA este gratuita pentru ONG-uri, iar pentru persoanele fizice si juridice se percepe taxa de 170 lei/caine. Adoptiile se pot face doar daca persoanele fizice si juridice fac dovada conditiilor de cazare, hrana si asistenta medicalq, iar in cazul ONG-rilor in urma unui protocol cu ASPA.
- persoanele care abandoneaza caini nu mai au voie sa adopte altii timp de 1 an. Abandonul se constata prin consultarea bazei unice de date.
- reteritorializarea cainilor se face in acelasi loc de unde au fost ridicati. Este interzisa reteritorializarea in parcuri, piete, institutii de invatamant, spitale, obiective de interes turistic, centre comerciale si ale institutii de interes public.
- caini agresivi nu vor fi reteritorializati.
- persoanele si ONG-urile care detin caini in varsta de peste 4 luni, pe raza municipiului Bucuresti, sunt obligate sa-i inregistreze la ASPA in termen de 6 luni de la data intrarii in vigoare a prezentei hotarari, prin microciparea lor si completarea formularului  declaratie. Fac exceptie cainii utilitari si de vanatoare inregistrati la Asociatia Chinologica Metropolitana Bucuresti, caini de serviciu ai Ministerului Aparatii Nationale si Ministerului Administratiei si Internelor.
- persoanele si ONG-urile care detin caini in varsta de peste 6 luni sunt obligate sa-i sterilizeze in termen de 12 luni de la data intrarii in vigoare a prezentei hotarari. Fac exceptie cainii utilitari si de vanatoare inregistrati la Asociatia Chinologica Metropolitana Bucuresti, caini de serviciu ai Ministerului Aparatii Nationale si Ministerului Administratiei si Internelor si caini a caror stare de sanatate nu le permite acest lucru.
- microciparea cainilor se face de catre ASPA, iar numarul de microcip va fi inscris in baza de date. Persoanele juridice, institutiile si ONG-urile care desfasoara activitati de capturare, adapostire, transport, sterilizare, identificare si adoptie sunt obligate sa comunice catre ASPA toate informatiile aferente acestor activitati. Nerespectarea acestor prevederi se sanctioneaza cu amenda 2.000 lei.
- ONG-urile care au protocol de colaborare cu ASPA, care prezinta caini pentru vaccinare, deparazitare, sterilizare, identificare si inregistrare in baza de date vor fi scutite de plata serviciilor prestate de ASPA in adaposturile sale.



Agentii economici care solicita servicii ASPA trebuie sa plateasca: 70 de lei pentru capturarea cainilor, 70 de lei pentru sterilizare, 20 de lei pentru identificare si inregistrare si 10 lei pentru vaccinare antirabica.

"Autoritatea pentru Supravegherea si Protectia Animalelor (ASPA) a constatat ca la nivelul Municipiului Bucuresti nu exista nicio evidenta centralizata a efectivului canin. De asemenea, nu exista obligativitatea declararii activitatilor legate de cainii fara detinator. Aici vorbim de activitatile de capturare, transport, adapostire (detinere), sterilizare, adoptii, tratament si vaccinare, identificare sau, dupa caz, reteritorializare", se arata intr-un comunicat emis de primaria Capitalei.

Conform studiilor din teren,  cca 30% din cainii fara detinator din Municipiul Bucuresti provin din abandon privat, mai sustin reprezentantii municipalitatii. "Sunt pui proveniti din monte accidentale sau caini ai caror detinatori nu-I mai doresc. De asemenea, sunt cca 15 "adaposturi" private, a caror activitate nu este monitorizata. Aceste adaposturi au peste 2000 de caini,  neinscrisi in evidente. Nu se cunoaste daca sunt sterilizati,  daca sunt vaccinati antirabic si deparazitati. Adaposturile sunt insalubre, nu stim de unde provin cainii respectivi si ce se intampla cu ei. Prin programul multianual de sterilizare a cainilor fara detinator, ASPA - PMB isi asuma reducerea efectivului canin, dar concomitent trebuie eliminate si sursele care pun in pericol reusita acestui program pe termen mediu si lung", se mai arata in comunicatul Primariei Capitalei.

Beneficiile adoptarii acestui proiect de hotarare sunt urmatoarele, potrivit municipalitatii:
1. Reducerea efectivului canin de pe raza Municipiului Bucuresti.
2. Evidenta reala a efectivului canin din Municipiul Bucuresti.
3. Limitarea raspandirii bolilor cu transmitere la om.
4. Inlesnirea identificarii detinatorilor in cazul incidentelor si a abandonului.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2835 vizualizari

  • +2 (24 voturi)    
    Fals ! (Marţi, 16 aprilie 2013, 22:15)

    alex p. [utilizator]

    Nu poate sa ma oblige nimeni si nicio lege sa-mi sterilizez cainele de care am grija ! Cei din Consiliul General ar trebui sterilizati !!
    • +8 (14 voturi)    
      Legi ca in Franta, UK (Miercuri, 17 aprilie 2013, 11:31)

      vlad.pe [utilizator] i-a raspuns lui alex p.

      1. Faptul ca o lege te obliga sa-ti declari cainele la asociatie, sa fii taxat in plus pentru curatenie, sa te oblige sa strangi mizeria cainelui, sa nu-ti lasi cainele sa se imperecheze cu alti caini .. nu este comunism este democratie in sensul ca se pune accent pe binele cetatenilor (la plural) nu al cetateanului.

      Daca tu ai un caine si nu cureti dupa el, il lasi sa se imperecheze cu alti caini, nu platesti in plus pentru curatenie .. afecteaza restul cetatenilor care doresc sa traiasca intr-un mediu civilizat, fara haite de maidanezi, fara a face slalom printre mizeria lasata de cainele tau, fara a suporta latratul cainelui tau in miez de noapte etc.

      2. In Marea Britanie daca vrei sa adopti sau sa detii un caine trebuie sa ai aprobari de la Primarie (Consiliu): https://www.gov.uk/report-stray-dog


      3. In Franta, Municipalitatea este obligata : sa stranga cainii maidanezi care sunt reclamati de catre cetateni, sa transfere maidanezilor intr-un depozit unde sunt tinuti 8 zile, sa ii caute proprietarul si daca acest lucru esueaza atunci sunt trimisi la o asociatie care incearca sa gaseasca o persoana care sa-i adopte. Daca depozitele sunt supraaglomerate se apeleaza la eutanasiere.
      sursa: http://www.lexpress.fr/actualite/societe/en-france-une-legislation-stricte-gere-la-population-des-chiens-errants_1105952.html

      4. Daca tari democratice ca Franta sau Marea Britanie au impus legi stricte pentru a reduce numarul maidanezilor de ce in Romania nu se poate ?

      De ce suntem noi mai cu moţ si incercam sa ne ascundem dupa deget ? Cainii maidanezi au devenit o problema majora in Romania si in Bucuresti.
      • -4 (8 voturi)    
        Mai tontule!! (Miercuri, 17 aprilie 2013, 14:12)

        Ponta [utilizator] i-a raspuns lui vlad.pe

        Cainele Maidanez sau mai bine spus fara stapan reprezinta un aspect dar, un caine detinut de o persoana fizica, animalul avand carnet de sanatate reprezinta proprietate privata!! Asta se vede ca nu ai priceput de la bun inceput.
        Eradicarea maidanezilor trebuia terminata acum multi ani, ca si impunerea unor standarde de curatenie pentru cei cere-si plimba cainii prin parcuri si pe drumuri publice.
        Diferenta (si aici nu ai inteles nimic in pofida faptului ca ai comentat la greu) intre noi si Anglia pe care ai citat-o este ca acolo coercitia functioneaza iar la noi nu.
        De aceea avem conducatori idioti - sunt votati de tolomaci precum esti tu.
        Repet articolul nu se refera la maidanezi si ar fi foarte bine daca inainte de comentarii acordam mai mult timp lecturii (asa cum se poate silabisind sau cerand lamuriri unora mai competenti).
        • +4 (6 voturi)    
          Citirea articolului (Miercuri, 17 aprilie 2013, 16:51)

          dannn [utilizator] i-a raspuns lui Ponta

          @Ponta, mai degraba tu cred ca n-ai citit articolul (sau nu l-ai inteles) daca afirmi ca nu se refera la maidanezi.
    • 0 (0 voturi)    
      Doar asa se pot stopa (Joi, 18 aprilie 2013, 20:54)

      Stepanida [utilizator] i-a raspuns lui alex p.

      falsele adoptii. Sorin Oprescu e in fata unei masuri dure, chiar daca asta inseamna sa se puna rau cu iubitorii de animale.
  • +6 (12 voturi)    
    E CLAR (Marţi, 16 aprilie 2013, 22:24)

    mcris [utilizator]

    Nicio persoana fizica nu va mai adopta caini vagabonzi, iar ONG-urile nu au rezolvat aceasta problema de peste 15 ani de zile. Tot inainte! (ca'nainte era mai bine!)
    • +1 (1 vot)    
      Destul cu ONG-urile (Joi, 18 aprilie 2013, 20:58)

      woland66 [utilizator] i-a raspuns lui mcris

      care se baga in seama pe seama bietelor animale. In fata bucuresteanului nu raspund ONG-urile, ci Sorin Oprescu. Lui i se reproseaza situatia cainilor, si daca acum se vor lua masuri mai putin populare, asta e.
    • 0 (0 voturi)    
      Cand un om este muscat (Joi, 18 aprilie 2013, 21:02)

      kiki_best [utilizator] i-a raspuns lui mcris

      de un caine, nu ONG-urile sunt facute responsabile, ci Sorin Oprescu (sau edilul din orasul respectiv). E drept ca in primul mandat al lui Sorin Oprescu i s-au tot soiul de piedici de catre fostii consilieri, dar nu e inca tarziu pentru rezolvarea problemei.
  • +5 (15 voturi)    
    adoptie, conceptie, abandon (Marţi, 16 aprilie 2013, 22:40)

    crisic [utilizator]

    1. adoptie: romanii nu adopta caini de pe strada/adapost din principiu, sa le mai ceri si bani mi se pare absurd;
    2. conceptie: n-am inteles prea bine de ce trebuie sterilizati TOTI cainii cu stapan. Ar trebui cumva umblat la ce se intampla cu mostenitorii;
    3. abandon: ei bine, - ”persoanele care abandoneaza caini nu mai au voie sa adopte altii timp de 1 an” - dupa parearea mea ar trebui sa nu mai aiba niciodata dreptul de a adopta. Daca ABANDON, atunci ABANDON.
    Mi se mai pare simpatica cerinta: ”Adoptiile se pot face doar daca persoanele fizice si juridice fac dovada conditiilor de cazare, hrana si asistenta medicala”. Pana la urma nu adopti un copil, adopti un catel!

    Ma rog, eu am adoptat o cotarla dintr-asta de pe strada acum vreo 6 ani. A fost castrata, vaccinata, sta in super confort, mananca mai mult decat mine (dar controlat, nu ne batem joc de silueta ei)...
    Ce vreau sa va intreb: daca o microcipez o sa o gasesc prin gps daca se pierde?
    • +3 (5 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 17 aprilie 2013, 9:26)

      [anonim] i-a raspuns lui crisic

    • +3 (3 voturi)    
      In mod normal, ar trebui sa te ajute (Miercuri, 17 aprilie 2013, 14:41)

      urfe [utilizator] i-a raspuns lui crisic

      Daca iti pierzi cainele si este gasit, in mod normal ar trebui sa treaca printr-un control al unui veterinar. In cazul asta, pe baza datele inscrise pe microchip ei ar trebui sa te contacteze pe tine.

      Din pacate nu-ti pot spune cati veterinari verifica daca un caine dintr-un centru are sau nu un implant.
  • +8 (12 voturi)    
    Mai bine i-ar obliga sa-si ia dejectiile (Marţi, 16 aprilie 2013, 23:43)

    rov [utilizator]

    animalelor propri din parcuri si spatii verzi. Putinele locuri verzi sunt WC-uri private.
    Asociatiile de propietari ar trebui sa-i introduca in liste cel putin la curtenia pe spatiile comune si la lift.
    Sterilizarea e prostie. In foarte multe cazuri dauneaza animalului.

    Pe de alta parte nu inteleg imbecilitatea pastrarii maidanezilor in orase. Ridicati de pe strazi si daca in 30 de zile nu sunt revendicati, eutanasiere. Si eutanasiere pe loc daca a fost prins a doua oara pe strada.
    Altfel NICIODATA nu va fi civilizatie aici....

    Auzi expresie : reteritorializarea cainilor se face in acelasi loc de unde au fost ridicati !!!!!!
  • +4 (10 voturi)    
    Adaugiri (Miercuri, 17 aprilie 2013, 0:02)

    sorin.sava [utilizator]

    1. Cetatenii care detin caini sa fie obligati sa-i sterilizeze pentru a nu-i mai lasa sa se imperecheze cu maidanezii sau sa plateasca o taxa anuala de 300- 500 ron dar doar in cazul in care au caini de rasa.

    2. La afisierul blocului ar trebui postata lista cu cei care detin animale de casa (caini, pisici etc.) si un tabel cu ultima data cand aceste animale au fost vaccinate.
    Eventual lista sa contina un numar de telefon unde poti suna in cazul in care un vecin refuza sa fie trecut pe lista sau nu este la zi cu vaccinul, o amenda de 300- 900 .. ron ar fi binevenita.

    3. Sa se permita adoptia maidanezilor doar dupa ce acel animal este inscris in baza de date si s-au luat datele de identificare ale viitorului proprietar care a semnat un act unde declara ca va plati o amenda de la 500- 1500 ron in cazul in care acel maidanez este gasit din nou pe strazi.
    Asta pentru a nu mai permite ONG-urilor sau altor cetateni sa adopte maidanezi si apoi sa-i elibereze in Cartierul Militari.

    4. Pe site-ul politiei sa existe o lista cu numarul cainilor de rasa periculosi.
    Chiar saptamana trecuta am vazut in Cismigiu un batranel cu un pitbull ce nu avea botnita.

    5. Infiintarea Politiei Animalelor care sa fie formata din suficienti oameni care sa intervina cand apare pe strada un animal care nu are crotal sau cineva se plimba cu un caine ce nu are botnita.
    • 0 (2 voturi)    
      si sa nu uitam punctul 6 (Joi, 18 aprilie 2013, 9:09)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui sorin.sava

      6. interzicerea postarii pe formuri a prostiilor referitoare la amenzi de catre tampiti genetic care locuiesc in Cartierul Militari si sunt obsedati de urmarirea si penalizarea vecinilor.

      PS: exprimarea "animal care nu are crotal" este exagerata la adresa oamenilor care nu au serpi cu clopotei....
      PS: cauta in DEX ce este aia o "crotalie"
  • -4 (12 voturi)    
    inca un pumn in gura dat de comunisti! (Miercuri, 17 aprilie 2013, 0:20)

    un dac [utilizator]

    am o femela de 2 ani si intentionez sa ma mut la casa in 2-3 ani. deocamdata nu vreau pui, dar la casa parca mi-as pastra 1 pui. de ce s-o sterilizez?
    Sunt de acord cu plata catre ASPA daca adopti un caine, mai putin cei 70 lei pentru capturare. Daca vreau sa salvez si sa iubesc un catel de ce trebuie sa platesc un hingher? Asta nu e treaba primariei? Cum ma incurajeaza statul sa ii rezolv problema lui (a statului)? Prin aceasta "amenda"?
  • +7 (9 voturi)    
    ok (Miercuri, 17 aprilie 2013, 10:05)

    Tibi. [utilizator]

    ..deci nu o sa mai avem cazuri d-alea in care o baba sclerozata "adopta" 100 de puiuti mici si pufosi care apoi isi apara teritoriul dintre blocuri.. dar de ce la ONG-uri e gratis? ar trebui sa fie chiar mai scump in cazul lor, caci in tara asta ONG-urile sunt cele care se lupta de 20 de ani sa existe cat mai multi caini vagabonzi pe strazi, ca sa aiba obiectul muncii si al fondurilor.. ce rezolvam daca nu mai elibereaza baba 100 de caini in teritoriu, dar ii eliberaza asociatia cutu-cutu si compania?

    rau e sa fii din groapa de gunoi a europei.. in toata lumea civilizata nu vezi caine vagabond pe strada cu atat mai mult sa te lupti cu el pt dreptul de a te plimba prin parc fiindca daca nu e infiat pe bune de o familie, dupa 1-4 saptamani e eutanasiat.. evident, daca stii ca aruncand pe strada cei 10 catei fatati de iubitul tau animal ii condamni SIGUR la eutanasie, poate te civilizezi si tu un pic si iti sterilizezi cateaua..dupa aia mai lipseste doar sa descoperi apa calda si sapunul..dar asa, te gandesti ca unde traiesc bine mersi 50.000, or mai trai si ai tai 10...numa` noi romanii si alti primitivi est-europeni ne-am trezit sa fim milosi si sa ajungem cu zecile de mii prin spitale anual.. de puii din oala si mielul de paste nu v-o fi mila..
    • -3 (7 voturi)    
      Ca veni vorba (Miercuri, 17 aprilie 2013, 11:29)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Tibi.

      " in toata lumea civilizata nu vezi caine vagabond pe strada" ... ca tot vorbesti de lume civilizata, ai vazut masini parcate pe trotuar sau in locuri nepermise in UK sau Germania ? Ai vazut pe cineva aruncand peturi din masina in mijlocul bulevardului ?

      Inainte sa te simti atins de lipsa de civilizatie de care da dovada Rromania din cauza cainilor vagabonzi, uita-te la tine si la cei din jurul tau intai !
      • +5 (5 voturi)    
        RE: Ca veni vorba (Miercuri, 17 aprilie 2013, 16:49)

        dannn [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        @tudor74: de teroristii din america sau de foametea din africa n-ai zis nimic? Hai sa nu mai facem nimic ca intotdeauna o sa gasim "rele" mai mari.
        Cu alte cuvinte ce legatura are faptul ca avem alte probleme cu faptul cu nu putem rezolva o problema elementara, care influenteaza drastic standardul de viata din Romania?
        Da, ar trebui facuta ordine si in modul de parcare a masinilor, sau in civilizarea celor care arunca gunoiul pe strada, dar asta nu inseamna sa ne culcam pe o ureche, sa ne imbatam cu gandul ca e normal sa fie haite de caini pe strada, si sa nu facem nimic in privinta asta.
        Altfel. nu esti cu nimic mai presus decat personajele din povestea drobului de sare..
      • +4 (4 voturi)    
        Raspunsul este da! (Joi, 18 aprilie 2013, 1:22)

        antrax [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        Cred ca nu te-ai plimbat destul sa vezi!

        Da, nu exista caini bagabonti, exista pereche de vagabond si caine, la cersit.

        De parcat se parcheaza neregulamentar, dar se da amenda.

        N-am vazut peturi, doar pachete de tigari. Si rahati de caine pe langa tulpina copacilor de pe trotuar, desi gasesti gratis pungi de adunat rahateii.

        Nu avea grija, in vest ordinea se tine cu amenda si frica. Altfel ar fi la fel de haos ca la noi.
  • +3 (9 voturi)    
    bucureșteni, fiți mândri de primarul vostru ales (Miercuri, 17 aprilie 2013, 11:04)

    visio [utilizator]

    nu mai găsiți altul ca el; să îl stăpâniți sănătoși...cât mai puteți.
  • +3 (3 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 17 aprilie 2013, 17:57)

    [anonim]

    • +2 (4 voturi)    
      Oprescu, Bicicleta si Maidanezii (Miercuri, 17 aprilie 2013, 20:11)

      sorin.sava [utilizator] i-a raspuns lui

      Eu l-as sui pe Oprescu pe Bicicleta (asta daca stie sa mearga pe asa ceva) si l-as trimite noaptea prin spatele blocurilor din cartierul Militari, mai ales pe la Pacii, pe la Autogara Militari, pe Barsanesti, Apusului, prin Parcul Pacii si daca se intoarce teafar, fara sa fie muscat de vre-un maidanez atunci jos palaria, are votul meu si al vecinilor de cartier, pana atunci ...
    • -1 (3 voturi)    
      cred că te simți tare singur (Joi, 18 aprilie 2013, 15:24)

      visio [utilizator] i-a raspuns lui

      dacă am înțeles bine, tu vrei ca patrupedele neadoptate în termen de 10 zile să fie eutanasiate? asta ai spus sa am înțeles eu greșit?
      dacă asta ai spus, Dumnezeu trebuie să se simtă tare prost că a făcut unul ca tine iar eu am tot dreptul să fiu supărat pe dumnezeu că te-a lăsat să trăiești; ce crezi tu, în mintea ta aia puțină, că se poate rezolva în 10 zile? așa cum spuneam, cred că te simți tare singur, tu cu singurul neuron pe care îl lași să doarmă non-stop.
  • +4 (6 voturi)    
    STERILIZAREA LUI OPRESCU SI A CONSILIERILOR (Miercuri, 17 aprilie 2013, 21:50)

    mihail nica [utilizator]

    propun sa fie sterilizati oprescu si consilierii !