Politia Locala: Patrula Calare, atacata de un caine lasat nesupravegheat de stapanul sau, in Herastrau

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 31 octombrie 2012, 17:13 Actualitate | Administratie Locala


O echipa de politisti apartinand Patrulei Calare, unitate care sprijina Politia Locala a Municipiului Bucuresti, a fost atacata, miercuri dimineata, de un caine lasat nesupravegheat de stapanul sau, in Parcul Herastrau. Bucuresteanul a fost amendat de oamenii legii pentru ca nu si-a tinut patrupedul in lesa, informeaza un comunicat al Politiei Locale, citat de Agerpres.

"Miercuri dimineata, in timp ce intra in dispozitiv in Parcul Herastrau, un echipaj din Patrula Calare a Municipiului Bucuresti a fost atacat de un caine agresiv din rasa Rottweiler. Cainele - care nu avea nici lesa si nici botnita - a scapat de sub supravegherea stapanului si a sarit la picioarele unuia din caii ce forma patrula care urma sa monitorizeze o zona a parcului Herastrau. Dupa primul atac, cainele (care nu mai asculta de comenzile stapanului) a sarit la pieptul celui de-al doilea cal, incercand sa-i sfasie carnea (...) Dupa calmarea animalului agresiv, stapanului acestuia i s-a aplicat de catre Politia Locala a Municipiului Bucuresti amenda maxima pentru nerespectarea Ordonantei 55/2002 referitoare la regimul de detinere al cainilor periculosi sau agresivi", se arata in comunicat.

Cainele nu a atacat doar caii Politiei Locale, ci si un alt patruped din parc.

Totodata, caii au primit ingrijirile medicale necesare, fiind nevoie sa li se administreze un antibiotic.

"Patrula Calare a Municipiului Bucuresti a dispus inlocuirea echipajului cu un altul care a continuat monitorizarea parcului Herastrau", precizeaza comunicatul Politiei Locale a Municipiului Bucuresti.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1981 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    doar amenda? (Miercuri, 31 octombrie 2012, 17:24)

    andimi [utilizator]

    doar amenda? de ce nu s-a confiscat animalul, ce s-a dovedit periculos? only in Ro!
    • -6 (6 voturi)    
      :) (Miercuri, 31 octombrie 2012, 17:37)

      Analfabet [utilizator] i-a raspuns lui andimi

      de ce nu s-a confiscat stapanul?
      • +2 (4 voturi)    
        Impuscat stapanul si amendat cainele... (Miercuri, 31 octombrie 2012, 18:16)

        dottore [utilizator] i-a raspuns lui Analfabet

        ...
  • +8 (8 voturi)    
    Au facut caii ceva, au vorbit urat? (Miercuri, 31 octombrie 2012, 17:30)

    dottore [utilizator]

    Acum vorbind serios cainele agresiv trebuia impuscat iar proprietarul amendat si bagat la racoare pentru premeditare (stia ca specia este agresiva). Daca musca un copil?
    • +5 (5 voturi)    
      aveau suflet rau! (Miercuri, 31 octombrie 2012, 18:23)

      Pensionar_2021 [utilizator] i-a raspuns lui dottore

      Cainii nu se inseala nicodata - respectivii cai aveau suflete rele, de aia au fost atacati!
      Acum serios vorbind, daca in locul gardienilor calare, cainele agresiv ar fi atacat un om adult, sau chiar un copil?
      • +1 (1 vot)    
        sau daca (Miercuri, 31 octombrie 2012, 18:39)

        hatru [utilizator] i-a raspuns lui Pensionar_2021

        Doamne fereste, politistii nu erau imbracati cu uniforma maro, pentru situatii de risc? Asa-i ca s-ar fi prins toata lumea de unde vine mirosul ala?
  • +10 (10 voturi)    
    :) (Miercuri, 31 octombrie 2012, 17:36)

    Analfabet [utilizator]

    nu mor caii cand vor cainii
  • -1 (3 voturi)    
    Daca se va dovedi ca... (Miercuri, 31 octombrie 2012, 18:28)

    finutza [utilizator]

    ... stapanul cainelui e o persoana sus-pusa, veti vedea ca astfel de patrule nu vor mai avea voie sa intre in parcuri...
  • -2 (2 voturi)    
    Saracul caine. (Miercuri, 31 octombrie 2012, 19:23)

    Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator]

    Cu ce a gresit saracul de el?
  • +1 (1 vot)    
    Dar... (Miercuri, 31 octombrie 2012, 20:06)

    East Fife [utilizator]

    Cainii aia fara "stapan" de la intrarea dinspre Charles de Gaulle nu ataca patrula calare? sau aia ataca doar biciclistii? Dimineata sunt cel putin 20 de potai si nicio patrula calare in zona
  • 0 (0 voturi)    
    lege (Miercuri, 31 octombrie 2012, 23:41)

    dj [utilizator]

    1000 ron amenda pentru plimbat caine rasa de lupta fara lesa si botnita, 500 pentru plimbat caine fara lesa, 200 ca nu ai strans dupa caine si ridicati TOTI maidanezii de pe strazi, eventual eutanasiati daca nu sunt adoptati. Aplicate amenzile s-ar strange si bani la bugetul de stat si am putea si merge pe strazi cu copii mici fara sa ne fie frica.