​Primaria Capitalei vrea sa puna incalzitoare electrice pe strada pentru oamenii fara adapost

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Luni, 29 octombrie 2012, 15:27 Actualitate | Administratie Locala


Primarul Capitalei, Sorin Oprescu, a declarat, luni, in cadrul primului comandament de dezapezire din acest an, ca va municipalitatea va instala incalzitoare electrice in zonele in care pe timpul verii au fost perdelele de apa, astfel incat persoanele fara adapost care nu vor fi preluate de unitatile de asistenta sociala sa se poata incalzi. Potrivit Mediafax, cablurile necesare instalarii incalzitoarelor au fost deja trase.

In plus, Oprescu a cerut Directiei Generale de Asistenta Sociala din cadrul Primariei sa abia pregatite adaposturile sociale, stocurile de paturi, haine si incaltaminte pentru oamenii strazii, urmand ca echipe mobile sa inceapa distributia de ceai si supa calda. In prezent, in adaposturile sociale sunt disponibile 800 de locuri pentru oamenii strazii, cu posibilitatea de suplimentare a numarului de paturi cu pana la 30%. Acestia vor fi ridicati de pe strada cu ajutorul unor unitati mobile.

In cadrul comandamentului de pregatire pentru iarna, Oprescu le-a cerut si operatorilor de salubrizare din toate sectoarele, sa isi verifice utilajele de deszapezire si stocurile de materiale antiderapante, astfel incat, imediat ce vremea o impune, sa se poata interveni cat mai rapid.

De asemenea, primarul general a solicitat ApaNova sa inchida, acolo unde se poate, lucrarile in curs si sa semnalizeze in mod special zonele in lucru, pentru prevenirea accidentelor. In ceea ce priveste Administratia Strazilor, Oprescu  a solicitat un inventar al tuturor lucrarilor aflate in desfasurare si inchiderea celor care se afla in curs de finalizare








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2057 vizualizari

  • +5 (11 voturi)    
    Hai ma! (Luni, 29 octombrie 2012, 15:30)

    aiureantramvai [utilizator]

    Dati-o-ncolo de treaba! Voi chiar credeti ca sarmanii aia vor veni sa va voteze pentru gandurile de bine exprimate prin acest demers?
  • +10 (16 voturi)    
    Oprescule... (Luni, 29 octombrie 2012, 15:33)

    dandra [utilizator]

    ....nu ar fi mai bine sa anulezi tu construirea "Monstruozitatii (i.e. catedrala) Neamului si sa aloci din cei 420 de milioane de euro, cateza zeci de mii de euro pentru construirea unor adaposturi sau spitale sau case pentru oamenii strazii?
    ce zici de asta pentru o solutie practica?
    • 0 (0 voturi)    
      popii (Marţi, 30 octombrie 2012, 14:01)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      ti-or fi dat minusuri?
      nu de alta dar propunerea ta e foarte buna.
      din pacate nu e in consonanta cu ideile lipsite de valoare ale intaiului primare, care le este oparescu.
      idee mai cretina decat cu calorifere pe strazi nu am intalnit. pana si aberatia de autostrada suspendata parca-parca i s-ar mai gasi o oaresce logica. dar asta cu caloriferul, le intrece pe toate. o fi vorbit cu marga inaite sa lanseze in eter mirobolanta gaselnita?
  • +2 (12 voturi)    
    Oprescu vrea sa incalzeasca viscolul ?! (Luni, 29 octombrie 2012, 16:00)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    "Incalzitoare pe strada", asta da, inventie epocala, mai tare decat apa calda...

    Uite asa se mai incalzeste atmosfera cu 0.000001 grade...
    • +3 (7 voturi)    
      Pila (Luni, 29 octombrie 2012, 16:24)

      Katalin505 [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Prima inventie a fost caloriferul lui Marga. Acum se pune in aplicare .
    • +2 (8 voturi)    
      :) (Luni, 29 octombrie 2012, 16:35)

      dandra [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      nu numai ca se incalzeste, dar vaporii de apa ridicati vor crea si mai multa umiditate care va duce si la mai multe precipitatii, si tot asa, pana cand vom avea zapada pe strazi pana in aprilie 2013:)
      • 0 (0 voturi)    
        te inseli. (Marţi, 30 octombrie 2012, 14:03)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui dandra

        se gandeste la irigatiile de la anul viitor, ca daca mai da o seceta, ce s-ar face agricultura condusa de menestrul prietenului felix?
  • +3 (7 voturi)    
    intrebare (Luni, 29 octombrie 2012, 16:29)

    sorin3 [utilizator]

    oare cum o sa arate zona in care vor functiona?
    Dar cum o sa miroasa?

    Degeaba incercati sa opriti efectele, pina nu rezolvati cauza vor murii oameni de rig pe strada.
    De exemplu: in loc sa furati bani cu nemiluita mai bine ati investi in educarea copiilor saraci etc..
  • +4 (8 voturi)    
    asa... (Luni, 29 octombrie 2012, 16:40)

    lucyan [utilizator]

    cu puscariasii am rezolvat-o, acum o rezolvam si cu oamenii strazii, pe cand o rezolvam si cu milioanele de romani care muncesc pe salarii de mizerie si nu-si permit ceai si supa fierbinte? sau trebuie sa venim in strada sa primim gratis...
  • 0 (0 voturi)    
    astia care l-ati votat :bravos natiune! (Luni, 29 octombrie 2012, 21:24)

    fosta zoezoe [utilizator]

    cui mai dai din banii mei (contribuabilului) oprescule aiurea ?esti dus cu pluta , ne prostesti pe fata ? O sa zici ca asta ne-ai promis ,nu ? Sa va amintesc :sat olimpic,strazi suspendate ,cel mai mare hangar de caini si acum .........strazi incalzite pentru oamenii fara adapost ! Poate va amintiti iarna trecuta .Mergi la doctor tupeistule , da-ti palme in fata oglizii si aminteste-ti ca esti slugoiul nostru , nu al usl,pcr,psd asxrcferghjdls etc !!!!!!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    prostesti poporul cu caloriferu' ? (Luni, 29 octombrie 2012, 21:29)

    fosta zoezoe [utilizator]

    pai asta crede ca e spania sau franta ! cat e comisionu coane acolo la mata , dupa blocuri oprescule ?sa va traiasca bucuresteni , imdependentul de logica si bun-simt !
  • +1 (1 vot)    
    Si maturii spun lucruri traznite! (Marţi, 30 octombrie 2012, 11:37)

    gristero [utilizator]

    Mai bine te-ai duce doctore la "copii spun lucruri traznite" decit sa stai in haine de primar general!