EXCLUSIV FOTOGALERIE Bloc de patru etaje peste cladirea fostului restaurant "Cina", monument istoric

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Miercuri, 1 august 2012, 21:43 Actualitate | Administratie Locala


FOTOGALERIE Ce doresc proprietarii sa construiasca in curtea cladirii "Cina"
Cladirea celebrului restaurant "Cina", de langa Ateneul Roman, ar putea fi demolata partial si integrata intr-o constructie noua, de patru etaje (25 metri inaltime),  potrivit unui proiect imobiliar prezentat, miercuri, la Comisia Tehnica de Urbanism de pe langa Primaria Capitalei. Alaturi, pe partea cu Ateneul ar urma sa se construiasca inca un bloc de patru etaje. Cladirea "Cina" a fost construita in 1907 si are statutul de monument istoric. Deocamdata proiectul nu a primit unda verde, urmand sa fie rediscutat in sedintele viitoare.
  • Da click pe fotogalerie pentru a vedea proiectul
Proiectantii, biroul de arhitectura Asix Design, au prezentat Comisiei Tehnice de Urbanism trei variante pentru acest proiect:

- construirea unu corp nou de cladire de patru etaje, in lateralul restaurantului, pe partea cu Ateneul. Fatada cladirii restaurantului ar fi urmat sa fie pastrata, iar in interior construita o cladire de patru etaje. In acest moment, cladirea veche are 2 etaje. Functiunea cladirilor noi: alimentatie publica, birouri, comert.

- construirea unu corp nou de cladire de patru etaje, in lateralul restaurantului, pe partea cu Ateneul si a unei cladiri de 2 etaje pe partea cu Biblioteca Central Universitara. Fatada cladirii restaurantului ar fi urmat sa fie pastrata, iar in interior construita o cladire de patru etaje. Functiunea cladirilor noi: alimentatie publica, birouri, comert.

- construirea unu corp nou de cladire de patru etaje, in lateralul restaurantului, pe partea cu Ateneul si a unei cladiri de 2 etaje in fata monumentului, pe toata lungimea. Fatada cladirii restaurantului ar fi urmat sa fie pastrata, iar in interior construita o cladire de patru etaje. Functiunea cladirilor noi: alimentatie publica, birouri, comert.


Comisia Tehnica de Urbanism a ales varianta a doua. "Cladirea restaurantului "Cina" are o istorie foarte bogata. La Comisie a fost prezentat un studiu istoric foarte bine facut care releva acest lucru. Partea proasta este ca prin anii '90 cladirea restaurantului a suferit o interventie foarte importanta. A fost consolidata in mod barbar, la interior fiind distruse toate elementele valoroase. Din fericire consolidarea a fost intrerupta, iar fatada a ramas intacta. Proiectantii au prezentat trei variante de interventie pe sit. Comisia  a optat pentru cea in care se construiesc doua corpuri de cladire in lateralul monumentului. De supraetajat, se poate, insa depinde cum se face. Ceea ce am vazut acum, nu era in regula. Din punct de vedere al indicatorilor urbanistici nu au fost exagerari, insa mai trebuie lucrat la aranjarea volumelor si a relatiei cu cladirile invecinate, motiv pentru care le-am cerut sa revina. Eu personal le-am cerut inca o varianta cu un corp de cladire in lateralul cu Ateneul si un corp mai inalt, pe partea cu Piata Revolutiei. Aceasta varianta este potrivita in cazul in care Primaria va lua in calcul varianta de a construi o cladire in parcarea din fata restaurantului", a declarat  pentru HotNews.ro, Sorin Gabrea, presedintele Comisiei de Urbanism.

Dan Marin, un alt membru al Comisiei, sustine insa ca restaurantul "Cina" ar trebui pastrat integral: "Datorita amplasamentului, discutia a luat in considerare doua aspecte: pe de o parte, relatia cu strazile adiacente, Franklin si Maria Rosetti, pe de alta parte vecinatatea cu spatiul major al Pietei Revolutiei. In ceea ce priveste primul aspect, s-a optat pentru varianta continuarii tipologiei fronturilor existente pe cele doua strazi, cu inaltimi de 22m, respectiv 15m. In ceea ce priveste al doilea aspect, s-a cerut ca interventia sa fie “deschisa”, fara sa introduca servituti in raport cu Piata Revolutiei, lasand astfel libera orice viitoare optiune referitoare la acest spatiu. Propunerea de supraetajare a actualei cladiri mi se pare neavenita, dupa cum cred ca exista o reala problema in ceea ce priveste relatia dintre volumul propus pe str. Franklin si cladirea existenta, distanta dintre ele fiind foarte mica".

Investitorul din spatele proiectului este compania Bucuresti Turism SA. Restaurantul Cina se afla in zona protejata Calea Victoriei, langa cladiri monument de importanta nationala. Potrivit regulamentului zonei protejate, inaltimea maxim admisa in zona este 22 metri.


Citeste mai multe despre   


















10168 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    Oribil (Miercuri, 1 august 2012, 23:03)

    morometu [utilizator]

    Altii isi venereaza "pietrele" de sute de ani iar la noi in capitala apar zilnic monstruozitati de sticla .
    Sunt oribile pe langa arhitectura veche!
    oparescu imi provoci repulsie...
  • +8 (8 voturi)    
    Oribil (Miercuri, 1 august 2012, 23:03)

    morometu [utilizator]

    Altii isi venereaza "pietrele" de sute de ani iar la noi in capitala apar zilnic monstruozitati de sticla .
    Sunt oribile pe langa arhitectura veche!
    oparescu imi provoci repulsie...
  • +12 (12 voturi)    
    Cum e asa ceva posibil? (Joi, 2 august 2012, 3:13)

    andrei_radulescu-banu [utilizator]

    Asa ceva nu trebuie permis. Ateneul este un landmark al Bucurestiului. Nu poate fi flancat de o asemenea oribilitate de cladire care nu are nici o legatura cu arhitectura Palatului, a Bibiotecii, sau a Ateneului.
  • +10 (10 voturi)    
    Inadmisibil (Joi, 2 august 2012, 6:12)

    dana_s [utilizator]

    Inestetic. Oribil. Plantati acolo cativa brazi argintii si pini, si lasati orasul sa respire.
  • +8 (8 voturi)    
    mai bine darama Ateneul (Joi, 2 august 2012, 6:52)

    alike [utilizator]

    oricum cineva se va gandi si la asta, de ce s-o mai lungim atata?

    amuzanta ideea cu inchiderea in sticla; cred ca noi, monumente vii ale unui timp "de poveste" vom fi, din nesecata ingeniozitate a vreunui arhitect sau edil, imbracati individual in sticla si intrerupti din viata noastra din ce in ce mai suparatoare pentru banii si interesele politicienilor sau afaceristilor.

    furtul acesta al spatiului liber, incapsularea, mania monumentelor transforma orasul intr-un cimitir. putem trece la afise publicitare adaptate: vreti sa muriti in Bucuresti? preferati marmura, sticla sau beton? :D
  • +9 (9 voturi)    
    lichelele lovesc din nou (Joi, 2 august 2012, 7:22)

    RaduDiaconu [anonim]

    prostia acestui primar, cat si a celor din comisia de urbanism este incomensurabila! nu viseaza decat betoane, sticle si strazi suspendate...traiasca tovarasu' ontanu, licheaua care a devalizat sectorul cu cele mai multe case monument!
  • +7 (7 voturi)    
    Cina (Joi, 2 august 2012, 7:45)

    SiminaR [utilizator]

    Pentru multi dintre noi Cina ramane un simbol pe care il asteptam de multa vreme sa revina la viata. Oricare dintre variantele propuse de constructii nu are nimic de-a face cu peisajul. Renuntati la blocurile din beton si sticla in centrul istoric al capitalei si incercati alte solutii. Mai ingrijorator este ca parcarea din fata restaurantului Cina va fi ocupata de alta cladire, asa cum rezulta din reportaj, si care probabil ca va afecta si mai mult imaginea Ateneului si a Bibliotecii. Exista un "Master Plan" de urbanism al capilatei care sa nu afecteze cladirile monumente istorice?
  • +9 (9 voturi)    
    mai bine (Joi, 2 august 2012, 7:53)

    costinescu [utilizator]

    construiti un bloc turn de 25 de etaje pe peluza din fata ateneului. e mai de efect. si demolati si cladirile alea de vis-a-vis. arata mai bine niste cladiri de birouri decat palatul ala vechi.
  • +7 (7 voturi)    
    Se strica armonia... (Joi, 2 august 2012, 8:05)

    Kira [utilizator]

    GEAMURI MULTE,CAT MAI MULTE !
    Asa au facut si cu mag Cocor,l-au curatat de moloz,stalpii,,subtirei''de rezistenta au fost camasuiti cu platbanda ca sa tina gemurile care au fost puse pe tot exteriorul cladirii...Si au intrat-n faliment ! Ce tzara...
  • +8 (8 voturi)    
    Ce mai e de discutat? (Joi, 2 august 2012, 8:28)

    Ioana Munteanu [utilizator]

    Cum să trînteşti iar blocuri de sticlă lîngă arhitectură neoclasică? Arhitecţii ăştia gîndesc, cît de cît?! Dragilor, experimentaţi în altă parte, nu vă bateţi joc de noi, de bunul simţ, de istorie, de frumuseţe!
    • +3 (3 voturi)    
      arhitecti? (Joi, 2 august 2012, 13:56)

      manon [utilizator] i-a raspuns lui Ioana Munteanu

      I-a cautat cineva la diploma? Ce proiecte remarcabile au acesti arhitecti indrituiti sa decida ce ramane si ce cade in orasul asta??? Si daca faceau argitectura la FF si tot aveau ceva in cap. Astia au luat diploma pe bani, nu au cultura deloc....dati- afara, mai bine platiti firme de afara care au refacut capitalele europene si arata intr-un fel....aduc turisti....
  • +5 (9 voturi)    
    Voi (Joi, 2 august 2012, 9:23)

    xolv [utilizator]

    Voi l-ati votat pe Oprescu, sper ca sunteti multumiti!
  • +9 (9 voturi)    
    Hidos (Joi, 2 august 2012, 9:48)

    DinuA [utilizator]

    Arhitectii respectivi ar trebui degradati/descalificati!
  • +6 (8 voturi)    
    traiasca oprescu (Joi, 2 august 2012, 10:23)

    sindbad [anonim]

    darama doctore si palatul regal si fa un ansamblu cochet
  • +7 (7 voturi)    
    ce-i cu porcaria aia? (Joi, 2 august 2012, 10:34)

    Codruta N [utilizator]

    Ce are in comun lego-ul ala de sticla cu specificul arhitectural al zonei? Asa-zisii "arhitecti" care au proiectat oribiliciunea erau cu pestele de sticla de pe televizor in fatza? sau se gandeau cu nostalgie la el? Cine e, NOMINAL, asa-zisul "arhitect" care a proiectat aia?
    Si unde e terasa-gradina de la Cina?!!! Aia nu facea parte din "peisaj"? si din "specific"? Consilierii aceia s-au tampit de tot?!!

    Si inca: porcaria aia laterala obstructioneaza vederea spre Ateneu si spre spatiul din fatza lui. Astia cu proiectul si cei cu avizele n-au auzit de "peisaj"? Parca si Ateneul era "protejat", nuuu?

    Facem "strategii de turism", poze, pliante frumoase, cu Ateneul si blabla pe hartie - si tot felul de porcarii in realitate??!!
  • +7 (7 voturi)    
    Mutilarea Bucurestiului (Joi, 2 august 2012, 11:10)

    benicio [utilizator]

    Doamne, ce monstruozitate! Sper sa nu le dea nici un aviz. Mutileaza complet zona acea, in orice varianta ar face-o. Nu are nici o legatura cu cladirile de acolo, va schimba total piata. Ateneul, care acum e piesa centrala, va arata ca o anexa nenorocita.
  • +7 (7 voturi)    
    s-au mai vazut (Joi, 2 august 2012, 13:49)

    jofu [utilizator]

    astfel de asocieri intre vechi si contemporan. singura problema e modul cum se raporteaza aceasta cladire la existent. solutiile prezentate nu sunt cele mai fericite, dar sa speram ca omul cu titlu de arhitect de la primarie va respinge acest proiect, altfel va denigra si mai mult acest titlu, care din pacate nu este prea respectat in romania :|
  • +4 (4 voturi)    
    Protest oficial (Joi, 2 august 2012, 14:45)

    Alfabetix [utilizator]

    Nu am inteles nevoia schimbarii si utilitatea ei.
    Este clar ca nu place nimanui noua constructie, intrebarea mea este unde putem protesta oficial impotriva acestui proiect intrucat nu cred ca au mare efect comentariile noastre indignate aici pe H.N.
    • +2 (2 voturi)    
      Protest (Joi, 2 august 2012, 19:41)

      Burlington [utilizator] i-a raspuns lui Alfabetix

      Ai mare dreptate. Trebuie organizat un protest, o strangere de semnaturi. Din exprerienta ultimilor ani, cand anunta deja proiectul, ne puteam astepta sa fie realizat. piata palatului e unul dintre putinele locuri din bucuresti care a ramas neatinsa de astfel de "developers".
  • +4 (4 voturi)    
    am crezut ca numa la Timisoara (Joi, 2 august 2012, 15:42)

    zmeurat [utilizator]

    e un primar care probleme cu singurul neuron care il are in tartacuta. Imbecilul vrea sa rada toate spatiile verzi care despart carosabilul de trotuar, cica ,din cauza faptului ca se face noroi .Multumesc celor care l-au votat pe robu(intentionat l-am scris cu litere mici) ca , prin votul lor , au avut grija de plaminii nostri.
    La mai mare.