FOTOGALERIE Fantana arteziana din fata Universitatii de Arhitectura Bucuresti va fi inlocuita cu o fantana "saltatoare"

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Luni, 25 iunie 2012, 16:36 Actualitate | Administratie Locala


Simulare cum va arata spatiul public din fata Universitatii de Arhitectura si Urbanism
Fantana arteziana din fata Universitatii de Arhitectura Bucuresti va fi demolata iar in locul ei va fi amenajata o noua fantana, "saltatoare", potrivit unui  proiect de amenajare a zonei initiat de Primaria Capitalei. Proiectul prevede si pavarea trotuarelor din fata Universitatii de Arhitectura si a Teatrului National cu granit si piatra cubica, amplasarea unor bancute, stalpi de iluminat, stalpi de protectie, suporturi pentru biciclete si jardiniere. Pentru aceste lucrari municipalitatea va plati circa 1,7 milioane de lei firmei Tehnologica Radion.

Lucrarile vor incepe in cateva saptamani, spatiul fiind deja imprejmuit cu gard, si se estimeaza ca se vor finaliza pana la sfarsitul verii.

Proiectul de modernizare a fantanii de la Universitatea de Arhitectura si a spatiilor publice din zona face parte dintr-un plan mai amplu de reamenajare a Pietei Universitatii. Anul trecut, dupa ce au inceput lucrarile de construire la parcarea subterana din Piata Universitatii - zona cu statui - Primaria Capitalei in parteneriat cu Ordinul Arhitectilor din Romania a organizat un concurs de solutii pentru amenajarea spatiului public din aceasta zona. Competitia a fost castigata de trei tinere arhitecte: Simona Dirvariu, Ambra Fabi, Carole Lenoble, iar lucrarea va costa circa 500.000 de euro. Amenajarea pietei a inceput in luna mai, dupa finalizarea structurii parcarii. Atat lucrarile la parcarea subterana cat si amenajarea spatiilor publice sunt executate de firma Apolodor.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5442 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Dar gardurile? (Luni, 25 iunie 2012, 17:30)

    Ghermi [utilizator]

    Aparute in urma "manifestatiilor populare" in fata TNB-ului si vizavi vor fi scoase?
  • +4 (4 voturi)    
    mi se pare incredibil! (Luni, 25 iunie 2012, 17:32)

    flitmania [utilizator]

    Zona Universitatii este o zona mizerabila .Acesti bani ar trebui sa fie utilizati pentru igienizare.Facultatea de Istorie unde Vlad Nistor este decan,reprezinta o ofensa la adresa oricaror reguli de igiena.Facultatea de Arhitectura are geamurile negre de la cata mizeria este pe ele.O lume pestrita care paraziteaza acea zona ,dar de o frumusete arhitectonica deosebita.Nu mai aruncati banii pe tot felul de proiecte idioate,puneti mana si reparati ce avem!
  • +1 (1 vot)    
    oribil (Luni, 25 iunie 2012, 22:04)

    nuculet [utilizator]

    Toata zona arata cumplit! Dalele vechi sunt de o calitate execrabila, sunt roase, cu gauri, zidurile pline de grafitti, miroase de-ti muta nasul...nici oamenii nu se comporta civilizat: arunca resturi, mucuri de tigari, guma de mestecat. Daca dalele se pot schimba, peretii zugravi, ce ne facem cu oamenii care vor sa fie frumos in zona dar ei, personal, nu fac nimic?
    • +1 (1 vot)    
      ... (Marţi, 26 iunie 2012, 14:30)

      a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui nuculet

      Reamenajarea pietei e clar necesara, pavajul este sub orice critica, dar mi se pare stupida (si paguboasa) aceasta idee ca trebuie sa demolam totul si sa facem de la zero de fiecare data.
      Mi-aduc aminte in anii '90, cand s-au pus acele dale (desi fusese asfaltat de curand), cat tam-tam s-a facut legat de calitatea extraordinara pavajului care nu se mai topeste pe caldura si permite interventii si reparatii facile. Adevarul e ca dalele au inceput sa se sfarame dupa un an, iar dupa reparatii erau asezate cum se nimerea.
  • +3 (5 voturi)    
    risipa (Luni, 25 iunie 2012, 22:43)

    eivind [utilizator]

    Fantana de la Univ. a fost cosmetizata de cativa ani, (placare cu granit, inlocuit sistemul de functionare al fantanii, banci...). Mi se pare o risipa (chelului, scufie de margaritar ii trebuie). Sunt arhitecta si eu nu am auzit de acest concurs.
    • 0 (2 voturi)    
      ... (Marţi, 26 iunie 2012, 12:07)

      a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui eivind

      Fantana a fost cosmetizata de un faiantar, cu placi de granit ordinare, taiate la dimensiuni standard, fara niciun fel de personalitate. Nu ca ar fi fost cine stie ce inainte fantana respectiva, dar dupa "cosmetizare" arata mai de graba a piscina de parvenit decat a lucrare de arta.
      • +1 (1 vot)    
        . (Marţi, 26 iunie 2012, 13:01)

        eivind [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

        Placile de piatra - dimensiuni standard (marmete) sunt mai ieftine. Granitul respectiv nu e urat, dar nu e intretinut (tratament periodic), de altfel toata zona respectiva. Erau alte lucruri urgente de facut. De bine de rau exista, fantana.
        E vorba de cheltuirea banului public fara rost.
        Nu avem garantia ca noul proiect va fi frumos executat. A se vedea Piata Coltea (pe diagonala cu Universitatea). A fost montata piatra, anul urmator a fost inlocuita cu alta piatra, fiindca nu a fost montata corespunzator. ALTI BANI ...
        • 0 (0 voturi)    
          ... (Marţi, 26 iunie 2012, 14:21)

          a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui eivind

          Evident ca e mai ieftin. Granitul in sine este un material nobil, insa aici e vorba de modul in care a fost folosit. Totusi avem de-a face cu o lucrare de arta, care se presupune ca are o durata de viata de zeci de ani, avea 30 si probabil ca ar mai fi durat inca pe atat. Cand se dau anual milioane pe asfalt, semne de circulatie si felinare, nu cred ca era prea mult daca s-ar fi apelat la un artist pentru restaurarea fantanii.
          Cat despre risipa din bani publici, sa ne uitam doar la pasajul din apropiere, s-a inlocuit toata marmura si travertinul cu unele noi in mod complet inutil. Aceleasi placi standard fara personalitate, iar pe deasupra au si inceput sa se strice.
    • 0 (0 voturi)    
      Spatiu public mai curat (Duminică, 1 iulie 2012, 18:41)

      dancovali [utilizator] i-a raspuns lui eivind

      Colega, fantana care a trecut prin revolutie, facuta dupa cutermurul din '77 e o mizerie care nu are nici macar stil in ton cu Scoala de Arhitectura.
      Lasa si pe altii sa-si puna talentul la treaba. Daca o realizeaza si tehnic cum ar trebui, poate vom avea si noi un spatiu public demn de o capitala. Nu ca o "floare" ar fi de ajuns.
      Am zis
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Marţi, 26 iunie 2012, 9:18)

    muzule [utilizator]

    procesul de mutilare a spatiului public va continua nestingherit in tara asta aflata in coma.
    noua victima: un simbol istoric si social al Bucurestiului; o emblema a opozitiei fata de putere, si un punct important de intilnire. Avantajul fintinii: te poti aseza in jurul ei, precum si pe bancile din jur, deci poti astepta prieteni, poti sta la taclale etc.
    Noul proiect este unul tipic de extirpare a facilitatilor de socializare, de transformare a locului intr-unul antiseptic, pe linga care treci si atit. Tipic control al spatiului public si confiscare a lui, in special in zonele sensibile si cu o istorie fierbinte...

    nimic nu poate opri masina de mutilare a societatii romanesti.
  • +5 (5 voturi)    
    Jos labele (Marţi, 26 iunie 2012, 9:52)

    benicio [utilizator]

    Fantana monarhistilor e un simbol, al revolutiei din 1989 si al revolutiei esuate din 1990. Bolsevicilor de la primarie, ar fi mai bine sa nu va atingeti de ea. Daca vreti fantani saltatoare, puneti-va la voi in curte la tara, dar lasati fantana monarhistilor in pace. Si oricum, in Bucuresti sunt prea multi caini vagabonzi, prea putine locuri de parcare, spatii verzi, trotuare libere, prea mult praf, prea putine mijloace de transport in comun, prea multa coruptie in randul arhitectilor din primarii. Rezolvati toate astea si abia apoi incepeti sa cheltuiti pe amenajari din astea optionale.
  • +2 (2 voturi)    
    Dezbatere publica a fost ? (Marţi, 26 iunie 2012, 15:46)

    eivind [utilizator]

    Stie cineva despre dezbaterea publica daca a fost ?
    Atasez fragment din Ordin nr. 2701/2010 – informarea si consultarea publicului, Art. 4.:
    – Informarea si consultarea publicului se fac obligatoriu în următoarele etape din cadrul procesului de elaborare sau revizuire a planurilor de urbanism sau amenajare a teritoriului:

    a) etapa pregătitoare – anuntarea intentiei de elaborare;

    b) etapa de documentare si elaborare a studiilor de fundamentare;

    c) etapa elaborării propunerilor ce vor fi supuse procesului de avizare;

    d) elaborarea propunerii finale, care include toate observatiile avizatorilor si care se supune procedurii de transparentă decizională.
  • 0 (2 voturi)    
    Piatra cubica?! (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 19:58)

    gradu [utilizator]

    "... pavarea trotuarelor din fata Universitatii de Arhitectura si a Teatrului National cu granit si piatra cubica".
    Ce e cu furia asta de a pava totul cu PIATRA CUBICA - trotuare, parcuri? In curand toata lumea se va incalta in opinci, ca sa poata pasi printre pietre? Femei pe tocuri nu vor mai exista in Bucuresti? :))))