Prefectul Capitalei a propus scoaterea eutanasiei din Legea cainilor fara stapan

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Miercuri, 11 aprilie 2012, 13:21 Actualitate | Administratie Locala


Orasul cainilor
Foto: USER UPLOADED
Prefectul Capitalei, Mihai Cristian Atanasoaei, a propus scoaterea din Legea cainilor fara stapan a articolului care prevedea eutanasierea in masa a patrupedelor. Potrivit amendamentului depus, marti, la Senat, administratiile locale au obligatia de a strange maidanezii de pe strada si de a-i tine in adaposturi. Vor putea fi omorati doar cainii bolnavi si agresivi. Acest amendament inlocuieste articolul declarat neconstitutional, la inceputul anului, de Curtea Constitutionala. Atanasoaei a facut aceasta propunere desi recunoaste ca primariile nu vor putea aplica legea deoarece nu au adaposturi suficiente si va mai dura mult pana sa le construiasca. Si chiar daca aceste adaposturi ar fi construite, numai in Bucuresti, la un numar de 40.000 de caini, costurile pastrarii animalelor ajung in jurul cifrei de 42 milioane de euro, potrivit calculelor facute de prefect.
 
Articolul care a fost declarat neconstitutional a fost modificat astfel:

„Art. 4. – (1) Cainii fara stapan sunt adapostiti in adaposturile serviciilor pentru gestionarea cainilor fara stapan, unde vor fi cazati in vederea revendicarii sau adoptiei. Populatia trebuie informata in mod regulat despre existenta adapostului, programul de vizitare si posibilitatea adoptiei.
(2) Pe perioada cazarii in adaposturi, cainii care sunt diagnosticati de catre medicul veterinar cu boli grave, transmisibile la om sau la animale vor fi eutanasiati, in termen de 3 zile de la data stabilirii diagnosticului.
(3) In perioada de cazare a cainilor in adaposturi se rezolva cu prioritate cererile de revendicare a acestora.
(4) Cainii nerevendicati in termen de 7 zile pot fi adoptati de persoane fizice si persoane juridice, precum si de catre centrele de adoptie special amenajate si organizate in acest scop, apartinand organizatiilor si fundatiilor pentru protectia animalelor, cu respectarea prevederilor art. 8 alin. (3).
(5) Conditiile minime pentru functionarea adaposturilor pentru caini sunt prevazute in anexa nr. 1.
(6) Capturarea, transportul, cazarea, hranirea, deparazitarea, vaccinarea, sterilizarea si controlul bolilor cainilor in adaposturi se realizeaza cu respectarea normelor si masurilor sanitar-veterinare prevazute in anexa nr. 2.
(7) Adaposturile serviciilor de gestionare a cainilor fara stapan au obligatia ca, de indata ce a fost identificat proprietarul, acesta sa fie notificat, in termen de 10 zile de la capturare.
(8) Proprietarul va suporta contravaloarea cheltuielilor de intretinere a cainelui in cuantumul stabilit prin hotarare a consiliului local.”


De asemenea, prefectul a criticat faptul ca orarul in care se pot face adoptiile in prezent este de 3 zile pe saptamana, timp de doua ore, in intervalul orar 11:00 - 13:00.

Aceste propuneri pot deveni initiativa legislativa numai daca parlamentarii din Senat o asuma ca atare. Prefectul nu poate avea initiative legislative.

Atanasoaei recunoaste ca aceasta lege nu va putea fi respectata, daca va fi adoptata: „Desigur, aceste masuri implica eforturi bugetare semnificative. La Bucuresti doar, la un numar de cca 40.000 de caini si la un cost de intretinere de 375 lei/caine/luna, bugetul va trebui sa aloce suma de 41.860.000 euro anual. Iata deci cum, ipocrizia unor ONG-uri dublata de cea a unor primari nu fac decat sa perpetueze aceasta stare de fapt cu o medie de 10.000 de oameni muscati anual in Capitala si alte posibile decese, intrucat nu cred ca vreun primar si nici Primarul General vor aloca aceasta suma, decat daca renunta la alte proiecte".

Prefectul spune ca ONG-urile care au militat pentru scoaterea eutansierii din lege vor trebui sa se implice activ de acum incolo: "In aceste conditii, ONG-urilor le revine o implicare efectiva si nu doar la TV, prin construirea de adaposturi private unde sa aiba grija de animalele pe care zic ca le iubesc, prin demararea unor campanii serioase si eficiente de incurajare a adoptiilor sau prin acordarea de sprijin autoritatilor locale. La urma urmei, ei si-au dorit aceasta solutie. Acum, e randul dumnealor sa o implementeze. Eu consider ca mi-am dus pana la capat, date fiind obstacolele, promisiunea de a oferi o solutie la problema cainilor fara stapan. Voi continua sa fac lobby pe langa parlamentari pentru ca legea sa fie discutata si votata cat mai repede cu putinta. Dupa adoptarea legii, incurajez toti bucurestenii sa ceara Primariei Generale aplicarea ei intocmai” .

Istoricul Legii cainilor fara stapan

In noiembrie 2011, Camera Deputatilor a adoptat Legea cainilor fara stapan, care prevede posibilitatea eutanasierii dupa ce autoritatile locale consulta populatia prin sondaje de opinie, referendumuri sau adunari de cartier, initiatorul ei fiind Mihai Cristian Atanasoaei.

Imediat dupa adoptare, aceasta lege a fost contestata de gruparea USL la Curtea Constitutionala. In ianuarie 2012, Curtea a decis ca legea este neconstitutionala. "Curtea nu constata neconstitutionalitatea vreuneia dintre solutiile prevazute prin legea criticata in privinta gestionarii fenomenului cainilor fara stapan, ci sanctioneaza doar lipsa de previzibilitate a legii determinata de inexistenta unei ordini de aplicare a acestora - ordine care, in mod esential, ar trebui sa consacre solutia eutanasierii numai in ultima instanta - si a unor proceduri clare si precise de care autoritatile publice sa fie tinute in aplicarea solutiilor preconizate", a conchis CCR.

Prefectul sustine ca eutanasierea cainilor se poate face in continuare deoarece Legea 9/2008 este o lege cu caracter general si primeaza prevederile din Ordonanta 55/2002, lege specifica, care prevede omorarea animalelor.


Citeste mai multe despre   


















4134 vizualizari

  • +14 (18 voturi)    
    ... (Miercuri, 11 aprilie 2012, 13:25)

    Marcu [anonim]

    Nu am inteles din articol de ce eutanasierea cainilor este neconstitutionala. Poate cineva sa imi explice?
    • +17 (21 voturi)    
      Cainii de Romania=monumente ale naturii (Miercuri, 11 aprilie 2012, 13:49)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Marcu

      Asta e de fapt noua definitie data de Curtea Constitutionala, adica nu te poti atinge de ei fara sa fii pedepsit, in schimb ei te pot musca in voie si chiar devin vedete TV dupa asta...
      • +4 (6 voturi)    
        hmmm (Miercuri, 11 aprilie 2012, 14:11)

        me [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        daca reusesc sa te si omoare... si mai lucrezi si la ambasada... ai sanse (ca animal) chiar sa fii adoptat in germania...
        • +8 (10 voturi)    
          In India vaci pe strazi, in Bucuresti caini (Miercuri, 11 aprilie 2012, 17:43)

          Quizz: pe ce continent e Bucurestiul? [anonim] i-a raspuns lui me

          Un oras murdar, in care sunt daramate cladiri frumoase si construite imobile oribile de birouri, populat de mii de homeless, de minoritari care cersesc sau vand facturi false si tigari de contrabanda la coltul strazii si zeci de mii de caini vagabonzi care musca zilnic cate 30-40 de bastinasi incapabili sa faca ordine la ei in oras.

          Nu vezi haite de caini vagabonzi nicaieri prin vreo capitala europeana. Dar daca majoritatea bucurestenilor asta vor si aproba, atunci sa li se ia banii din bugetul primariei si in loc sa fie subventionati ei la apa calda acesti bani sa fie dati pe caini.

          Fiecare caine in adapost costa minim 10 lei/zi, cu hrana si ingrijire specializata.
          Nu exista nici un ONG in Romania care sa poata aduna 40 de milioane de euro din donatii pt caini. Iar ipocritii pro-animalisti sunt scandalagii si agresivi precum cainii comunitari, dar nu sunt dispusi sa-si vanda masina sau casa pt acestia.

          Asa ca banii vor fi luati tot din bugetul public, pe contracte dubioase si spagi grase pt partide si functionari corupti.

          E trist ce se intampla in Romania, de la faptul ca se accepta inconstient haite de caini pe strazi pana la faptul ca partidele isi fac iar aranjamente pt a intra in parlament cat mai multi, fara sa tina cont de vointa romanilor.

          Voi vota impotriva partidelor care vor caini pe strazi, impotriva celor care sunt contra votului uninominal (in fapte, ca in vorbe toti vor), impotriva celor care blocheaza orice proiect de ameliorare a vietii din Romania doar pe motivul cretin ca ideea nu e a lor sau din extremism, fie el maghiar sau ecologist.
      • +1 (1 vot)    
        nu vanghelie (Vineri, 13 aprilie 2012, 8:55)

        bobobobo [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Vanghelie nu a facut mai nimic decat sa organizeze petreceri si revelioane pe banii nostrii !
      • 0 (0 voturi)    
        atanasoaei (Vineri, 13 aprilie 2012, 8:58)

        bobobobo [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Ar fi superb daca ar demisiona Atanasoaei si ar participa la alegeri pentru sectorul 5 deoarece Vanghelie nu a mai facut nimic pentru sectorul nostru!
      • +1 (1 vot)    
        nu Vanghelie (Vineri, 13 aprilie 2012, 9:07)

        bobobobo [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Vanghelie a furat destul si nu a facut mai nimic ! Atanasoaei este un om care trebuie si vrea sa faca ceva pentru sectorul nostru !
    • +13 (19 voturi)    
      Se pare... (Miercuri, 11 aprilie 2012, 14:18)

      geo 6101 [anonim] i-a raspuns lui Marcu

      ...ca nu vedem copacul din cauza padurii! Pe mine nu ma intereseaza daca sunt sau nu eutanasiati sau sunt dusi in adaposturi special amenajate! Pe mine ma intereseaza sa nu-i mai vad pe strazi, alergand dupa masini si biciclisti, repezindu-se la copiii care vin de la scoala etc.
      • +12 (16 voturi)    
        depinde cine plateste intretinerea (Miercuri, 11 aprilie 2012, 14:59)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui geo 6101

        am facut vaccinele la copil, platind, pentru ca mi s-a spus ca nu mai sunt bani. am plecat capul umil si am cumparat vaccinul. daca se dau bani din buget ca sa se intretina niste potai care se inmultesc necontrolat, atunci prefer sa-i omoare. prefer sa dau banii pentru oameni sau pentru animalele salbatice exterminate din cauza urbanismului, nu a cainilor, care sunt daunatori si o consecinta a urbanismului
        • +5 (7 voturi)    
          Asta e problema: (Miercuri, 11 aprilie 2012, 15:11)

          geo 6101 [anonim] i-a raspuns lui jackalphonse

          Unii vor sa-i omoare, altii nu! Cat sunt astfel de dispute si nu se hotaraste ceva, vor fi caini pe strazi si oameni muscati sau mai grav, omorati de caini.
          • -7 (9 voturi)    
            asta e problema (Miercuri, 11 aprilie 2012, 15:18)

            LAURA [anonim] i-a raspuns lui geo 6101

            ......si violati de pedofili.Dar asta nu este o problema grava pentru oameni, doar cainii fara stapani.Cata prostie omeneasca...
            • +3 (5 voturi)    
              nu laura... (Miercuri, 11 aprilie 2012, 17:37)

              me [anonim] i-a raspuns lui LAURA

              prostie omeneasca e sa pui toate probleme intr-o coada si sa consideri ca trebuie sa incepi cu cele mai grave
              ghici ce: criminali si pedofili o sa fie si nu ai ce sa le faci... si cani vagabonzi o sa fie da sa fie mult mai putini...
              ai o "logica" estrem de proasta!
              prostie omeneasca este sa pui niste animale inaintea oamenilor! noi NU ar trebui sa ne extindem pe teritoriul lor, dar nici ele pe al nostru!
      • +3 (3 voturi)    
        interesanta opinie (Joi, 12 aprilie 2012, 9:28)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui geo 6101

        Nu te intereseaza cum se intampla? Nici macar atunci cand ti se spune ca intretinerea unui caine in adapost costa mai mult decat pensia minima?
        Poate ca de-aia avem politicieni care nu iau nici o masura... pentru ca pe multi nu prea ii intereseaza cum este condusa tara asta. Doar lor sa le fie bine...
    • +5 (7 voturi)    
      .. (Miercuri, 11 aprilie 2012, 15:36)

      romeo [anonim] i-a raspuns lui Marcu

      Este clar ca aceasta lege trebuie votata si la noi! Nu-mi doresc ca, copii mei sa fie muscati de caini in timp ce se joaca in fata blocului sau alearga prin parc! SUSTIN ACEASTA LEGE!
    • +4 (6 voturi)    
      ... (Miercuri, 11 aprilie 2012, 15:37)

      danmc [anonim] i-a raspuns lui Marcu

      Este cea mai drastica masura posibila,dar cea mai buna! Sunt pentru aceasta lege. Nu se va face nimic doar cu sterilizarea acestora,pentru ca vor fi la fel de agresivi chiar daca nu mai au posibiliatea sa se inmulteasca!
    • +6 (8 voturi)    
      ... (Miercuri, 11 aprilie 2012, 15:37)

      iruletheworld [anonim] i-a raspuns lui Marcu

      Cu siguranta eutanasierea este cea mai buna varinata. Cei care iubesc atat de mult cainii,sa si-i ia acasa,ori sa-si cumpere unul de rasa pe care sa-l creasca in casa. Nu sunt de acord ca acestia sa ramana pe strazi.
    • +5 (7 voturi)    
      ... (Miercuri, 11 aprilie 2012, 15:37)

      avira [anonim] i-a raspuns lui Marcu

      In rimul rand este vorba despre siguranta noasta,a parintilor nostrii,a copiilor ori a nepotilor nostrii. Daca s-ar gandi toata lumea la chestia asta,probabil ca alta ar fi situatia,insa este foarte usor sa dai din gura si faci pe prostu’ iar cainii acestia agresivi sa ramana in continuare pe strazi si sa ne atace. PRO EUTANASIERE!
    • +5 (7 voturi)    
      ... (Miercuri, 11 aprilie 2012, 15:37)

      boboc [anonim] i-a raspuns lui Marcu

      Tin sa aduc aminte de recentul caz in care un copil a fost sfasiat,,pur si simplu de cainii maidanezi. Eu unul i-as omora pe toti! Nici un caine nu are ce sa caute pe strazi! Cei care-si doresc cu atata ardoare cainii si ii iubesc,sa-i ia in casa! Nu avem nevoie de asa fiare pe strazi! Sustin din toata inima aceasta lege,pentru ca ma gandesc in primul rand la siguranta familiei mele.
    • +5 (7 voturi)    
      pentru ca (Miercuri, 11 aprilie 2012, 15:48)

      doru [anonim] i-a raspuns lui Marcu

      probabil, constitutia a fost scrisa pentru caini, garantand drepturile si libertatile patrupedelor. Cand cainii vor scrie o constitutie, o vor face pentru oameni, cred.
    • -2 (2 voturi)    
      v'a tradat ex prefectul (Joi, 12 aprilie 2012, 8:30)

      scooby doo [anonim] i-a raspuns lui Marcu

      se vrea primare de sector, si nu mai poate fi asa de caine impotriva cainilor.
      prefectul acainaresei se vrea primare de sector si nu se vrea patat pe maini cu sange de caine.:)

      henri de bearn a trecut la catolicism, sa fie rege.
      si sectorul cinci merita o liturghie.

      pazea mareane ! :)
    • 0 (0 voturi)    
      Era prost facuta, printre altele (Joi, 12 aprilie 2012, 11:09)

      Cri [anonim] i-a raspuns lui Marcu

      De pe Hotnews.ro citire: "Potrivit sesizarii, prevederile Legii de modificare si completare a OUG 155/2001 incalca articolul 61 alineatul 2 din Constitutie, intrucat forma in care a fost adoptata in 22 noiembrie de Camera Deputatilor difera fundamental de proiectul aprobat la Senat.
      Totodata, legea incalca articolul 115 alineatul 4 din Constitutie, intrucat aceasta este o propunere de completare si de modificare a unei OUG si nu are la baza o lege speciala de abilitare, astfel ca nu este un caz exceptional care ar impune interventia Guvernului in adoptarea unei masuri urgente."
    • 0 (2 voturi)    
      ... (Joi, 12 aprilie 2012, 13:52)

      romeo [anonim] i-a raspuns lui Marcu

      Este clar ca aceasta lege trebuie votata si la noi! Nu-mi doresc ca, copii mei sa fie muscati de caini in timp ce se joaca in fata blocului sau alearga prin parc! SUSTIN ACEASTA LEGE!
    • 0 (2 voturi)    
      ... (Joi, 12 aprilie 2012, 13:53)

      danmc [anonim] i-a raspuns lui Marcu

      Este cea mai drastica masura posibila,dar cea mai buna! Sunt pentru aceasta lege. Nu se va face nimic doar cu sterilizarea acestora,pentru ca vor fi la fel de agresivi chiar daca nu mai au posibiliatea sa se inmulteasca!
    • 0 (2 voturi)    
      ... (Joi, 12 aprilie 2012, 13:53)

      iruletheworld [anonim] i-a raspuns lui Marcu

      Cu siguranta eutanasierea este cea mai buna varinata. Cei care iubesc atat de mult cainii,sa si-i ia acasa,ori sa-si cumpere unul de rasa pe care sa-l creasca in casa. Nu sunt de acord ca acestia sa ramana pe strazi.
    • 0 (2 voturi)    
      ... (Joi, 12 aprilie 2012, 13:53)

      avira [anonim] i-a raspuns lui Marcu

      In rimul rand este vorba despre siguranta noasta,a parintilor nostrii,a copiilor ori a nepotilor nostrii. Daca s-ar gandi toata lumea la chestia asta,probabil ca alta ar fi situatia,insa este foarte usor sa dai din gura si faci pe prostu’ iar cainii acestia agresivi sa ramana in continuare pe strazi si sa ne atace. PRO EUTANASIERE!
    • 0 (2 voturi)    
      ... (Joi, 12 aprilie 2012, 13:53)

      boboc [anonim] i-a raspuns lui Marcu

      Tin sa aduc aminte de recentul caz in care un copil a fost sfasiat,,pur si simplu de cainii maidanezi. Eu unul i-as omora pe toti! Nici un caine nu are ce sa caute pe strazi! Cei care-si doresc cu atata ardoare cainii si ii iubesc,sa-i ia in casa! Nu avem nevoie de asa fiare pe strazi! Sustin din toata inima aceasta lege,pentru ca ma gandesc in primul rand la siguranta familiei mele.
  • -3 (9 voturi)    
    De la ce partid e? asta ca sa stiu sa nu-l votez. (Miercuri, 11 aprilie 2012, 13:26)

    andrei [anonim]

    De la ce partid e? asta ca sa stiu sa nu-l votez.
    • +7 (11 voturi)    
      Gresesti (Miercuri, 11 aprilie 2012, 13:56)

      smc [utilizator] i-a raspuns lui andrei

      Omul a propus intai eutanasierea, dar Curtea Constitutionala nu a fost de acord, acceptand sesizarea depusa de USL, ocrotitorii cainilor.

      Deci daca asa nu s-a putut, omul a scos articolul cu eutanasierea, ca macar sa treaca legea cumva, sa poata sa-i adune de pe strazi.

      Dupa cum se vede, costurile adunarii de pe strazi sunt imense. Si el a zis: ONG-urile sa contribuie in mod real acum, nu numai cu gura mare la TV!

      As vrea sa vad si eu acea contributie.
      • +5 (9 voturi)    
        ... (Miercuri, 11 aprilie 2012, 14:00)

        Marcu [anonim] i-a raspuns lui smc

        Astia de la CC spun ca au respins legea pentru ca nu se specifica destul de clar procedura pentru eutanasiere (etapele de parcurs, conditiile, etc...). O reactie normala a lui Atanasoaei era sa modifice legea specificand clar procedura de eutanasiere (fara consultarea opiniei publice locale si alte baliverne populiste), dar omul nostru in an electoral a preferat sa se dea si el de partea populistilor iubitori de animale cu drept de vot.
        • +6 (10 voturi)    
          pai normal... (Miercuri, 11 aprilie 2012, 14:41)

          me [anonim] i-a raspuns lui Marcu

          dupa principiul "totul pentru vot"
          o sa vina strainii in romania ca in savana!
          bagati in masini special concepute impotriva cainilor si o sa admire maidanezii in habitatul lor natural...
          din cand in cand vor avea privilegiul de a vedea (gratuit) si niste oameni speriati, muscati sau omorati (a se citi animalul la vanatoare)
          • 0 (2 voturi)    
            ... (Miercuri, 11 aprilie 2012, 17:09)

            Marcu [anonim] i-a raspuns lui me

            Chiar ma intrebam ce interese electorale poate sa aiba Atanasoaie asta, el fiind deja prefect. Cand, ce sa vezi? Chiar azi si-a dat demisia ca sa candideze la primaria de sector 5 impotriva lui Vanghelie. Si-a facut bine calculul, acolo sunt multi care dorm cu cainii in brate si au si drept de vot, era cazul sa abandoneze ideea eutanasierii maidanezilor.
        • +2 (2 voturi)    
          concret? (Miercuri, 11 aprilie 2012, 14:54)

          cetatean [anonim] i-a raspuns lui Marcu

          o reactie normala era si reactia societatii, la declararea neconstitutionalitatii eutanasierii cainilor vagabonzi care au omorat deja cativa oameni pe strazi, din care faci parte si tu si toti care aici isi spun doar parerea. ce ati facut concret pentru strangerea cainilor de pe strazi? intotdeauna sa va rezolve altii problemele.
          • 0 (0 voturi)    
            am inteles bine ? (Miercuri, 11 aprilie 2012, 17:19)

            Adrian [anonim] i-a raspuns lui cetatean

            Am inteles bine ? Propuneti infintarea unui ONG "Serviciului Hingherilor Voluntari" ?
        • +1 (1 vot)    
          proces legslativ (Miercuri, 11 aprilie 2012, 15:02)

          _tudor_ [utilizator] i-a raspuns lui Marcu

          Dimpotriva astia de la CC au respins legea pentru ca n-a fost votata cum trebuie.
          Adica amendamentul in cauza a fost votat doar de o camera. Pentru ca o lege sa intre in vigoare trebuie sa fie votata de amble camere.
          Solutia -logica de altfel- este retrimiterea legii in acceasi forma la cea de-a doua camera.
    • 0 (4 voturi)    
      PDL (Miercuri, 11 aprilie 2012, 14:29)

      Ionascu [utilizator] i-a raspuns lui andrei

      Omul e de la PDL
  • +13 (13 voturi)    
    ... (Miercuri, 11 aprilie 2012, 13:29)

    Marcu [anonim]

    In alta ordine de ideei, avem ceea ce meritam. Ocolim maidanezii, sperand sa nu ne muste si citim articole despre felul cum autoritatile nu fac nimic. Apoi ne revoltam la tastatura. Normal ca nu se schimba nimic. Ia sa iesim 10 mii de oameni in strada in fata primariei solutionarea problemei. Dupa cateva zile de proteste s-ar putea sa fim luati in serios. Dar aici la tastatura blanzi si resemnati nu vom fii niciodata luati in serios de nimeni. Ce asteptati, sa va muste maidanezii copiii cand se joaca in parc?
    • +4 (4 voturi)    
      A propos de poza... (Miercuri, 11 aprilie 2012, 13:56)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Marcu

      ... e in parcarea de la Kaufland din sectorul 5, langa Parcul Sebastian, vis-a-vis de unul din "birourile" pentru relatii cu publicul ale Primariei conduse de Vanghelie.

      Am facut si eu vreo 2 asemanatoare la statia de metrou Muncii din sectorul 2, asa ca nu e o exceptie, ci o regula...
    • -2 (6 voturi)    
      O singura corectie! (Miercuri, 11 aprilie 2012, 14:11)

      teo [anonim] i-a raspuns lui Marcu

      Draga Marcule: fiecare din cei 10.000 (zece mii de oameni) sa-si ia alaturi de ei la protest acel animalut pe care il in grijesc personal si caruia i-au oferit locuinta in caminul lor. Fie acel animalut hamster, caine, pisica, crocodil sau elefant...
      Imens de multi indivizi care protesteaza impotriva eutanasierii maidanezilor nu sunt in stare sa demonstreze ca pot avea grija de un animalut, dar se emotioneaza la lacrimii de un maidanez aciuat langa scara blocului (pe partea exterioara a usii e acces!!!)
      Si tu vrei sa fim luati in serios. De catre cine?
    • 0 (4 voturi)    
      zi unde, cind? (Miercuri, 11 aprilie 2012, 14:23)

      Neica [anonim] i-a raspuns lui Marcu

      Si ma pregatesc sa vin..
      • +3 (5 voturi)    
        ... (Miercuri, 11 aprilie 2012, 14:29)

        Marcu [anonim] i-a raspuns lui Neica

        Asta e buba, ca nu ia nimeni initiativa, nici macar eu sau tu, asteptam unul de la altul sa fim invitati cu lautari sa iesim in strada sa ne aparam dreptul la integritate fizica. Si apoi dam vina pe politicieni ca ne trateaza ca pe niste fraieri buni de bagat in seama numai in an electoral. Pai chiar suntem! Hai macar sa fim sinceri cu noi!
        • +2 (4 voturi)    
          Corect. (Miercuri, 11 aprilie 2012, 14:42)

          Neica [anonim] i-a raspuns lui Marcu

          Sintem fraieri altfel nu eram in situatia asta.
          Dar cum vrei sa merg ca un retard in piata sau intr-un parc cu o pancarda sa protestez de unu singur crezind ca se vor alatura altii? Si sa ajung sa fiu dat la stiri la fapt divers, " inca unul care a luat-o razna"? (in cel mai bun caz.)
          O organizatie, un partid, ar trebui sa ia initiativa asta. Si sa mergem sa protestam NUMAI impotriva ciinilor maidanezi nu sa se extinda la 1000 de balarii din care sa nu se rezolve nimic.
          • -1 (1 vot)    
            cum adica? (Miercuri, 11 aprilie 2012, 15:01)

            jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Neica

            ""O organizatie, un partid, ar trebui sa ia initiativa asta""". tu citesti ce scrii?
          • +2 (2 voturi)    
            ... (Miercuri, 11 aprilie 2012, 15:05)

            marcu [anonim] i-a raspuns lui Neica

            De acord cu tine, nici la mine la munca nu ar da bine sa ma vada colegii la TV cu text dedesupt: "cetateanul revoltat". Poata simte vreun partid mai mic potentialul electoral si organizeaza o astfel de manifestatie, as iesi in strada desi nu am mai facut-o din 98 de cand cu protestul liceenilor impotriva lui Virgil Petrescu (min invatamantului de-atunci).
    • -1 (1 vot)    
      Si revolta la tastatura... (Miercuri, 11 aprilie 2012, 15:16)

      geo 6101 [anonim] i-a raspuns lui Marcu

      ... e buna; crezi ca autoritatile nu citesc Hotnews? Numai ca nu-i intereseaza sau nu i-a interesat pana acum! Poate in prag de alegeri sa faca ceva pentru niste voturi in plus! Sau nici asta nu-i intereseaza?
  • +5 (5 voturi)    
    Pt. 2 (Miercuri, 11 aprilie 2012, 13:31)

    Vizitiul [utilizator]

    E solutia: Cainele e bolnav de existenta :)))
  • +8 (10 voturi)    
    ... (Miercuri, 11 aprilie 2012, 13:33)

    calamaru [anonim]

    Daca prefectul intretine potaile pe banii proprii, nu am o problema. Daca discutam, insa, de banii publici, atunci nu este ok. Tinerea unui caine in adapost costa minim 100 de euro lunar. Daca animalul traieste sa zicem 5 ani, asta inseamna 100 x 60 = 6000 de euro. Prefer sa se cheltuie 25 de euro cu eutanasierea si restul sa se investeasca in infrastructura orasului decat sa se arunce pe caini.
    • +8 (8 voturi)    
      Prefectul (Miercuri, 11 aprilie 2012, 13:57)

      smc [utilizator] i-a raspuns lui calamaru

      Prefectul a propus eutanasierea, dar a fost impiedicat de catre USL.
      • -5 (5 voturi)    
        una peste alta... (Miercuri, 11 aprilie 2012, 14:43)

        me [anonim] i-a raspuns lui smc

        CC (care a at multe pro propunerile pdl) a respins legea...
        usl a facut o sesizare... nimic mai mult... cc au respins
        NU faceti din asta razboi electoral!
        usl se stia ca sunt pro-maidanezi...
  • +5 (9 voturi)    
    Este incredibil pur si simplu .... (Miercuri, 11 aprilie 2012, 13:40)

    anonim [anonim]

    Domnule Prefect, noi cetatenii capitalei "va multumim" pentru grija care ne-o purtati !!! Sper, ca de anul asta, sa nu mai tanjiti la banul public, cu astfel de decizii !!! Inca odata va multumim pentru faptul ca sunteti atat de dornic sa transformati capitala intr-o mare crescatorie de caini. O decizie corecta ar fi fost: eutanasiere apoi discutii cu "cutu cutu" si toate ONG-urile care ne omoara efectiv.
    V-as mai intreba: aveti cumva de gand sa va deschideti un astfel de adapot privat ? 1050 de euro pentru un catel, cam 12 RON pe zi mancare de catel e un loc bunicel de facut un profit frumusel. MULTUMIM si LASA-NE te rugam !!!!
    • +3 (3 voturi)    
      Prefectul (Miercuri, 11 aprilie 2012, 14:03)

      smc [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      Nu stiti cine-i prefectul si ce a incercat sa faca.

      El a fost cel care a propus legea cu eutanasierea. USL a sesizat Curtea Constitutionala si s-a respins.

      Daca cititi tot articolul, se intelege treaba asta.
  • +10 (12 voturi)    
    ridicol (Miercuri, 11 aprilie 2012, 13:45)

    etre [anonim]

    Nu pot sa inteleg ce ne chinuim atat sa recunoastem problema cainilor fara stapan si sa actionam in consecinta.

    Nu inteleg cum o minoritate isi permite sa faca lobby atat de agresiv incat sa-si impuna punctul de vedere in fata unei majoritati care doreste un trai normal. De unde au oamenii astia bani ?

    Eu unul m-am saturat sa navighez cu carutul copilului printre rahati de caine, m-am saturat de potai agresive la orice colt de strada, de haite teritoriale, de povestea cu omul bun si omul rau. Sa traiesti in Bucuresti trebuie sa dai testul cainelui. Nu traim in oras de oameni. Traim in codru si suntem vecini cu lupul.

    Este ridicol. Caz concret, langa podul Grant se afla un mic parculet de copii. Intr-un colt al parcului , langa trotuar, s-a ridicat un adapost minuscul pt caini. Mi-a sarit inima din piept cand am trecut pe langa el. 2-3 potai agresau gardul furibunde. Care este ideea ? Sa vedem cati trecatori se scapa in pantaloni ?
    • +1 (1 vot)    
      De unde au bani? (Miercuri, 11 aprilie 2012, 22:57)

      mcris [utilizator] i-a raspuns lui etre

      De la organizatiile mama din Germania (4 Foten), Franta etc. Si sloganul lor e "Keep them coming".
  • +8 (10 voturi)    
    "e bine" (Miercuri, 11 aprilie 2012, 13:46)

    safalax [utilizator]

    doar n-o sa alocam bani la caminele de batrani sau de copii defavorizati.
    am vazut la tv, nu retin canalul, teoria avocatei paula iacob: daca sunt printre oameni criminali si talhari, ce facem, ii omoram pe toti?
    bine am ajuns, halal
    • +3 (5 voturi)    
      eu as intreba-o altceva... (Miercuri, 11 aprilie 2012, 14:15)

      me [anonim] i-a raspuns lui safalax

      pe iacob blablabla...
      ea poate pretinde ca iubeste pe cineva, dar sa-l lase in strada?!
      pe langa asta... d c ignora toti problema oamenilor mutilati sau omorati de caini?!?!?!!? sa nu vorbim de cheltuieli medicale
  • +9 (11 voturi)    
    Bucuresti, orasul animalelor, de orice fel (Miercuri, 11 aprilie 2012, 13:47)

    Romania, fara capitala europeana [anonim]

    Un oras murdar, in care sunt daramate cladiri frumoase si construite imobile oribile de birouri, populat de mii de homeless, de minoritari care cersesc sau vand facturi false si tigari de contrabanda la coltul strazii si zeci de mii de caini vagabonzi care musca zilnic cate 30-40 de bastinasi incapabili sa faca ordine la ei in oras.

    Nu vezi haite de caini vagabonzi nicaieri prin vreo capitala europeana. Dar daca majoritatea bucurestenilor asta vor si aproba, atunci sa li se ia banii din bugetul primariei si in loc sa fie subventionati ei la apa calda acesti bani sa fie dati pe caini.

    Fiecare caine in adapost costa minim 10 lei/zi, cu hrana si ingrijire specializata.
    Nu exista nici un ONG in Romania care sa poata aduna 40 de milioane de euro din donatii pt caini. Iar ipocritii pro-animalisti sunt scandalagii si agresivi precum cainii comunitari, dar nu sunt dispusi sa-si vanda masina sau casa pt acestia.

    Asa ca banii vor fi luati tot din bugetul public, pe contracte dubioase si spagi grase pt partide si functionari corupti.

    E trist ce se intampla in Romania, de la faptul ca se accepta inconstient haite de caini pe strazi pana la faptul ca partidele isi fac iar aranjamente pt a intra in parlament cat mai multi, fara sa tina cont de vointa romanilor.

    Voi vota impotriva partidelor care vor caini pe strazi, impotriva celor care sunt contra votului uninominal (in fapte, ca in vorbe toti vor), impotriva celor care blocheaza orice proiect de ameliorare a vietii din Romania doar pe motivul cretin ca ideea nu e a lor sau din extremism, fie el maghiar sau ecologist.
  • +5 (9 voturi)    
    cat se poate de corect! (Miercuri, 11 aprilie 2012, 13:49)

    thebblack [utilizator]

    sa ii eutanasieze doar pe cei agresivi sau bolnavi... sa facem o estimare cam ce procent din cainii de pe strada intra intr-una sau in ambele categorii? din proprie experienta as zice ca bate usurel 90%.
    • +1 (5 voturi)    
      total de acord... (Miercuri, 11 aprilie 2012, 14:17)

      me [anonim] i-a raspuns lui thebblack

      problema: legea EXACT ASTA permitea!!!
      ei nu vor eutanasiere deloc...
      ca doar astia iau bani cu cat sunt mai multi acini pe strada nu cu cat sunt mai putini... macar de ar face ceva si pentru animale... dar nu fac NIMIC!!! iau banii, ii cheltuie in interes propriu si cainilor le arunca 2 bucati de paine uscata...
      in astia d e nu intra fiscu ca tot veni vorba?! in astia, in popi ...
  • +9 (11 voturi)    
    Sunt dezgustat (Miercuri, 11 aprilie 2012, 13:52)

    Stefan [anonim]

    "41.860.000 euro anual", in buzunarul cui trebuie sa intre banii astia? Am avut ghinionul sa ma nasc in tara cu cei mai nemernici si lipsiti de scrupule oameni/conducatori.

    In loc sa se investeasca in spitale, pentru sanatatea contribuabilului (de exemplu) se va investi in burta potailor si buzunarul jmecherilor cu adaposturi.

    Propun din acesti bani sa se construiasca si un monument al maidanezului sacru la care sa putem merge toti sa ne inchiman. Se pare ca maidanezii sunt sacri in tara asta si nimeni nu ii poate atinge.
    • +4 (6 voturi)    
      bucura-te... (Miercuri, 11 aprilie 2012, 14:19)

      me [anonim] i-a raspuns lui Stefan

      ca (inaca) nu a ajuns cainele animl sacru (cum e vaca in india)... sa vezi atunci puscarie daca indraznesti sa gonesti cainele cand sta pe mijlocu strazii

      oricum nu mai e mult...

      cat de curand o sa facem si catedrala mantuirii cainelui :) daca la popi merge sa iei bani publici in acest mod... d c n-ar merge si la ceilalti hoti: aia cu adaposturile...
  • +3 (5 voturi)    
    off (Miercuri, 11 aprilie 2012, 13:59)

    ciankanel [anonim]

    Bey prefectule !sint boschetari si aurolaci fara adapost si pe tine te f*** grija ciinilor ! Mai bine eutanasiezi oamenii si bagi potaile in adaposturi! Fac pariu ca nici un ONG nu va zice nimic! Nu iasa cascaval din asta !
  • -4 (4 voturi)    
    Ce om , ce caracter (Miercuri, 11 aprilie 2012, 14:01)

    tudor74 [utilizator]

    " Astfel doritorii, pot adopta intre orele 11.00-13.00, trei zile pe saptamana. Prefectul a declarat ca a limitat intentionat acest interval deoarece nimeni nu se va duce sa adopte caini in miezul zilei, cand este la serviciu."


    Marfa ! Javra de om !
    Sunt prea multi caini ? Hai sa aplicam rationamentul mai larg ... vreau sa ii vad pe aia de la primarie ca intra peste sti tu cine in satra si ii omora cei 12 copii ... ca mna .. sunt prea multi !

    Mi-e sila ca fac parte din aceasi specie cu voi.
  • 0 (4 voturi)    
    Lege caini (Miercuri, 11 aprilie 2012, 14:09)

    Mihai Atanasoaei [anonim]

    Cred ca e nevoie sa fac niste precizari:
    In forma pre care am propus-o initial, singura solutie era eutanasierea cainilor care nu au fost adoptati sau revendicati in 14 zile de la strangerea in adaposturi. Propunerea mea a fost modificata in Parlament si astfel s-a ajuns la forma care a fost declarata neconstitutionala de Curte. Decizia este obligatorie deci nu se poate sa nu tinem cont de ea.
    Daca nu scoteam articolul cu pricina din lege, era foarte probabil ca, din nou, Curtea sa se pronunte impotriva legii. Cine citeste insa cu atentie modificarile, va vedea ca nu intamplator sunt facute asa.
    • +4 (6 voturi)    
      Fals ! Total fals ! (Miercuri, 11 aprilie 2012, 14:35)

      Intermezzo [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Atanasoaei

      Curtea Constitutionala nu si-a permis sa impinga exagerarea atit de departe incit sa sustina ca EUTANASIEREA in sine ar fi o practica neconstitutionala . Ba chiar a precizat clar in motivatie acest lucru . Dar legea trebuie elaborata nu doar pentru Bucuresti , care este un oras cu oarecare dare de mina , ci pentru TOATA TARA . Acolo exista comunitati sarace care nu-si pot permite alta solutie decit eutanasierea . Acelor comunitati trebuie cu orice pret sa li se ofere o metoda LEGALA de a stirpi cainii . Altminteri ele incarca in camioane cainii si-i transporta noaptea pe furis in orase ca sa scape de ei . Daca PDL-ul nu promoveaza cu barbatie eutanasierea va pierde mai multe voturi decit crede fiindca lumea este deja EXASPERATA .
    • +1 (1 vot)    
      Aceeasi situatie (Miercuri, 11 aprilie 2012, 14:42)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui Mihai Atanasoaei

      Atata timp cat primariile incalca momentan legea si nu eutanasiaza cainii, nu vad care va fi problema sa incalce aceasta noua lege. In plus, costurile estimate sunt uriase, vor spune ca "din lipsa de fonduri" cainii nu pot fi toti adunati de pe strada.
      Suntem tot acolo de unde am plecat, multumim!
  • +4 (6 voturi)    
    !! (Miercuri, 11 aprilie 2012, 14:10)

    Gabi [anonim]

    Nu se poate sa nu iubesti tara asta.......
    Pentru copilul meu, primesc 42 lei/luna. Pentru acesti minunati caini, se cheltuiesc 375 lei/luna !!!!!
  • +2 (6 voturi)    
    eu propun... (Miercuri, 11 aprilie 2012, 14:10)

    me [anonim]

    ca omorarea unui caine sa se pedepseasca cu 25 de ani de inchisoare sau inchisoare pe viata...
    as merge chiar la reintroducerea pedepsei cu moartea in acest caz!

    este clar ca astora le pasa mai mult de animale decat de oameni... sau mai bine zis le pasa de BANII pe care il pot aduce animalele ca si ieri si azi am vazut cate un animal calcat de masina... cel de ieri era sigur pisica... cel de alalteieri cred ca era pisica... era prea storcit si chiar nu vroiam sa stau sa-l studiez...

    asa se are grija de animale in romania... marile asociatii iau bani frumosi... lasa animalele in strada sa faca mizerie, sa moara si asa mai departe si pe noi sa ne fie frica sa mergem pe strada ca ne musca patrupedele...

    cuzu cutzu sau patru labute se iubesc numai pe ei si pe nimeni altcineva

    cat despre declararea legii cainilor neconstitutionala... este ABERANT!!! ar trebui vazut pe ce baza LEGALA au declarat aceasta lege necontitutioanala!!! daca nu exista articol care sa interzica explicit asta... toti de la CC ar trebui dati afara si pusi sub acuzatie!
  • -2 (4 voturi)    
    PROPUNERE CONCRETA (Miercuri, 11 aprilie 2012, 14:36)

    MARA [anonim]

    Ma bucura vestea aceasta. Mi se pare aberant sa spui ca daca iti pasa de animale nu iti pasa de oameni. As indrazni sa spun ca cel care nu are mila de animal nu are mila nici de om cu exceptia desigur a celor apropiati lui.
    Sa trecem la concret : sa se voteze o lege in care iubitorii de animale sa opteze pentru o taxa lunara pentru rezolvarea acestei probleme fara uciderea in masa a cainilor .
    • 0 (6 voturi)    
      Sigur (Miercuri, 11 aprilie 2012, 14:49)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui MARA

      Total de accord ... sunt de accord sa platesc o taxa pt intretinerea acestor animale DAR:
      - nu mai platesc la fondul de pensii (imi platesc singur pensia privata),
      - nu mai platesc somaj (e treaba mea ce fac daca raman fara serviciu)
      - nu mai platesc CAS-ul (am asigurare medicala privata)


      La cata ura vad pe site-ul asta la articolele cu maidanezi, chiar nu mi se falfaie de pensionarii, somerii, asistatii sociali nu vor mai beneficia de banii pe care eu ii vars la buget luna de luna.

      Uiti-va voi cum faceti spume la gura ca turbatii cu lopata in mana gata sa omorati niste animale doar pt ca e trendy sa pozezi in boierul cu nas subtire. Si indrazniti sa va numiti oameni!
  • -1 (1 vot)    
    sal (Miercuri, 11 aprilie 2012, 14:36)

    daniel [anonim]

    Macar de –ar castiga…
  • +2 (4 voturi)    
    Calcule (Miercuri, 11 aprilie 2012, 14:39)

    Anton KOVACS [anonim]

    Din calculele prefectului reiese 41860000 euro / 40000 caini = 1046.5 euro/caine/an

    Un Kg Acana (hrana de lux, dar nu cred ca animalele din adaposturi sunt hranite cu asa ceva ci probabil cu resturi de la abatoare sau in cel mai bun caz, hrana donata de catre ONG-uri) care costa 12 lei ajunge cam 4 zile pentru un caine de talie mare.
    Rezulta ca hrana unui caine mare (dar nu toti sunt de talie mare) costa 3lei/zi.
    3 lei / zi x 365 zile=1095 lei, adica aproximaiv 250 euro/an.
    Sa spunem ca celelalte cheltuieli (medic, capturare) ajung undeva la 100 de euro (eu nu ajung la 100 euro/an cu deparazitare interna/externa+vaccinare cu cei doi catei pe care îi am).
    Chiria spatiului in in care am eu biroul este de 60 euro/mp/an. Sa spunem ca si cainii beneficiaza de aceleasi conditii, zona centrala, caldura, termopane, wc englezesc, etc.
    Ajungem la 410 euro/an, asta reprezentand hrana, cazare, asistenta medicala, toate de cea mai buna calitate, calitate care in mod sigur nu exista in adaposturile din Romania.
    Restul de 685 euro (1095-410) se plateste la "Frau", meditatoarea de germana a cainilor si instructorilor de fitness.
    Sau, mult mai probabil, cifrele au fost umflate pentru a provoca genul de reactii cum sunt cele din comentariile de mai sus.

    Cu ce hraniti cainii acolo la Bucuresti, cu caviar ?
    • 0 (0 voturi)    
      :-))) (Marţi, 17 aprilie 2012, 19:24)

      Prostu' satului [anonim] i-a raspuns lui Anton KOVACS

      Simpatic mesajul tau si in acelasi timp util, pentru ca face un binevenit apel la ratiune. Dar unele cifre sunt discutabile.
      Nu stiu ce caine mare hranesti tu cu 250g de Acana pe zi (nu cunosc marfa); am avut de-a lungul anilor trei caini de rasa (doi cam de 20kg si un caucazian ;-) ) si toti mancau (mult) mai mult. Acum am un maidanez de 30kg. Asta din urma haleste binisor peste un kg de mancare gatita pe zi, plus un "supliment" de hrana de-asta de caini, marfa obisnuita.
      Oricum, nu la hrana te contrazic. 3-5 lei/zi ar trebui sa fie arhisuficient.
      N-o sa ma leg nici de biroul tau - cu 5euro/mp/luna in Bucuresti nu poti inchiria nici macar un apartament de bloc mai de Doamne-ajuta, exclus sa te apropii de vreo cladire de birouri.
      Insa calculul tau "aloca" fiecarui maidanez adapostit o suprafata de 1mp. Asta cu tot cu aleile de acces absolut necesare intr-un adapost de mari dimensiuni. Sa tii ani de zile un animal "programat" genetic sa fie foarte activ intr-o cusca in care de-abia se poate intinde... de-abia asta e cruzime, mult mai mare decat eutanasierea.
      Nu stiu care-s normele in domeniu, daca ele exista, dar ma astept ca spatiul necesar sa fie de cel putin cativa mp si nu 2-3, ci mai degraba 7-8. Aminteste-ti cat de traumatizati sunt lupii de la zoo in custi mult mai mari de-atat.
      Al doilea cost pe care-l neglijezi complet (si care probabil e si cel mai important) este cel cu munca umana, cu ingrijitorii. Nu-l iei in calcul pentru ca in cazul nostru el nu e "vizibil", ne face placere sa ne ocupam de cainii nostri, altfel nu i-am tine. Dar, realist vorbind, de cati caini dintr-un adapost se poate ocupa un om in opt ore si cu cat trebuie sa platesti acel om ca sa fie om, nu fiara?
      In plus, simplul fapt ca ar fi vb de adaposturi-mamut complica lucrurile si creste costurile.
      Pe scurt, poate suma de 375lei/luna e cam mare, dar nu aberanta.
  • +3 (7 voturi)    
    bun si asa (Miercuri, 11 aprilie 2012, 14:42)

    Paul [anonim]

    Numai sa-i adune odata pe toti ca ne-am saturat pana peste cap. Ma bazez pe inventivitatea primariilor in a-i declara bolnavi si batrani. Si pe presiunea exercitata de fiecare dintre noi ca sa-i adune odata pe toti de pe strazi. Petitii, plangeri, zilnic, de la fiecare cetatean, sa nu mai faca fata registraturile.
  • -4 (4 voturi)    
    tantari, gandaci, sobolani (Miercuri, 11 aprilie 2012, 14:52)

    thebblack [utilizator]

    in cazul acestora exista o "ordine care, in mod esential, ar trebui sa consacre solutia eutanasierii numai in ultima instanta - si a unor proceduri clare si precise de care autoritatile publice sa fie tinute in aplicarea solutiilor preconizate"?
    • 0 (0 voturi)    
      continuarea.... (Miercuri, 11 aprilie 2012, 23:48)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

      ...pe care unii se pare ca nu au priceput-o era "sau ii omorati direct" asa cum ar trebui sa fie cazul fiecarei specii daunatoare?
  • -5 (5 voturi)    
    Ma bucur... (Miercuri, 11 aprilie 2012, 15:05)

    Claudia [anonim]

    ...ca au scos din lege eutanasierea! Bravo!
    • +2 (2 voturi)    
      mda... (Miercuri, 11 aprilie 2012, 17:40)

      me [anonim] i-a raspuns lui Claudia

      asta ne pune de la egal la egal cu indienii... ca numai aia mai venereaza animale...
      astia mai dezvolati (americanii etc) permite eutanasierea cand e cazu
  • +1 (1 vot)    
    propun sa facem adaposturi ca oricum nu avem fondu (Miercuri, 11 aprilie 2012, 15:06)

    Ionica [anonim]

    Omul propune sa nu ii mai eutanasiem ci sa face-m adaposturi,dar..............Tot el recunoaste ca nu sunt fonduri suficiente pentru construirea lor si nici pentru intretinerea celor care sunt construite.FOARTE INTELIGENT.
  • +1 (3 voturi)    
    propunere (Miercuri, 11 aprilie 2012, 15:10)

    keano [anonim]

    ar trebui aflate adresele baietilor de la Curtea Constitutionala si apoi descarcate niste camioane cu maidanezi direct in curtea lor...neconstitutionala
  • +3 (3 voturi)    
    Iubitorii de caini (Miercuri, 11 aprilie 2012, 15:12)

    alexu [anonim]

    Cei ce se declara iubitori de caini , dar si posesorii , ar trebui inregistrati la fisc si sa li se perceapa o taxa de 1000 ron pe an
    • -1 (3 voturi)    
      nu inteleg ce ai cu mine, de exemplu (Miercuri, 11 aprilie 2012, 15:39)

      safalax [utilizator] i-a raspuns lui alexu

      as plati taxa, ca am caine, dar care e logica?
      eu il tin in casa, nu il scot afara fara lesa
      nu mai zic de restul (hrana, vaccinuri, deparazitari interne si externe, jucarii)

      daca platesc posesorii taxe scapi de maidanezi?
  • -2 (4 voturi)    
    Spitale inchise (Miercuri, 11 aprilie 2012, 15:13)

    Ionica [anonim]

    Domnule prefect vedeti ca din spitalele care au fost inchise pentru a fi transformate in camine de batrini doar cateva au fost destinate acestui scop .Multe din aceste spitale sunt inchise pentru ca nu sunt fonduri.Va dau o idee geniala TRANSFORMATILE IN ADAPOSTURI PENTRU CAINI.BASCA APARATURA PENTRU CONSULTATII ,PATURI, ETC.
  • -2 (4 voturi)    
    DOMNULE PREFECT, (Miercuri, 11 aprilie 2012, 15:33)

    MARA [anonim]

    Daca cititi forumul veti constata ca cel mai multi sunt pentru ucidere si poate ca veti gandi la ei ca la niste votanti. FALS. Pe strada nu este asa , pe strada este multa omenie si oamenii ( copii si adulti ) iubesc cainii si cainii iubesc oamenii. Aceia voteaza . Am propus mai sus o taxa voluntara pentru salvarea cainilor ..va rog luati in considerare pentru ca ucigand cainii veti rani multi oameni si mai ales copii la binele carora evident va ganditi.
  • +3 (3 voturi)    
    Eu am o singura propunere (Miercuri, 11 aprilie 2012, 16:09)

    Andy [anonim]

    Toti cei 10.000 de oameni muscati anual in Bucuresti sa dea Primaria in judecata si sa ceara despagubiri de cate 10.000E fiecare.
    Asta inseamna aproximativ 100 de milioane de euro anual. (daca nu punem la socoteala si cheltuielile de judecata)
    Poate in felul asta domnului prefect o sa i se para mult mai ieftin sa eutanasieze sau sa tina cainii in adaposturi.

    Iar oamenii "milosi" care dau mancare cainilor pe strada le spun ca sunt niste jegosi fara inima. Ori il iei in casa si ai grija cum trebuie de el, ori lasa-l dracu sa moara mai repede.
    • +3 (3 voturi)    
      Este mult prea putin! (Miercuri, 11 aprilie 2012, 20:32)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui Andy

      Mutilarea, ranile fizice si psihice si mai ales viata nu au pret, nu este suficient sa se plateasca niste despagubiri (care pana la urma vor ajunge sa fie mai mult decat simbolice, ca asa e la noi), trebuie sa raspunda si penal toti nemernicii din cauza carora s-a ajuns aici, toti sunt vinovati de un adevarat genocid la zeci de mii de victime: toti cei care nu aplica legile existente, care se fofileaza sa emane altele mai bune. Sa priveasca zilnic fotografiile celor omorati de caini, fotografia baietelului ucis cu putin timp in urma, cea a fratelui acelui baietel la inmormantare, daca vor avea cat de cat constiinta nu vor rezista multe zile astfel, dar probabil multi dintre ei nici nu ar clipi si s-ar intoarce imediat la mocirla lor politica...
  • +3 (3 voturi)    
    ceva nu este clar (Miercuri, 11 aprilie 2012, 19:05)

    Lucianmotzul [anonim]

    Cred ca oameni care reprezinta autoritatea statului sunt cei mai mari INCOMPETENTI care ROMANIA ii are,ori astia vreau sa distruga TARA CU BUNA STINTA .
    pleaca 3 milione de romani din tara
    distrugem industria
    distrugem agricultura
    taiem padurile
    dam petrolul tari
    dam cuprul
    dam gazul
    am aurul
    umplem tara de ciini vagabonzi
    Iar cei care vad astea tac si inghit am fost spalati pe creer ca si popor ?nu luam nici o atitudine ?este fff grav.Sa instalat in fruntea tari o sleahta de hoti tradatori de neam si tara.Treziti_va romani
  • +3 (3 voturi)    
    JOS OPRESCU (Miercuri, 11 aprilie 2012, 19:16)

    ranga [utilizator]

    Este normal sa fie eutanasiati, pentru ca sunt pericol public pentru sanatatea si siguranta cetateniilor, pacat ca oprescu in 4 ani de mandat nu a facut mai nimic in acest sens
  • +1 (1 vot)    
    safdasfagfsd@yahoo.com (Miercuri, 11 aprilie 2012, 20:20)

    ION ANTONESCU [anonim]

    http://www.petitieonline.ro/petitie/pro_civilizatie_fara_maidanezi-p06649056.html
  • +2 (2 voturi)    
    Petitie on-line Pro civilizatie - fara maidanezi (Miercuri, 11 aprilie 2012, 20:57)

    Dana [anonim]

    Am lansat o petitie on-line, una din multele care exista pe site pe acesta tema...Am incredintarea ca este important sa facem si noi ceva, intrucat toamna trecuta cand s-au strans cele 500.000 de semnaturi pe hartie, autoritatile se mobilizasera. Pasivitatea si resemnarea ne-au adus in situatia in care oamenii sunt in continuare muscati si omorati de caini pe banda, este vorba deci de rezolvarea unei probleme care la propriu este de viata si de moarte. Nimeni nu stie daca el (sau copilul lui) nu se vor numara printre urmatoarele victime ale acestor caini. Rog trimiteti si prietenilor, cunoscutilor, colegilor, etc. Doamne-ajuta!
    http://www.petitieonline.ro/petitie/pro_civilizatie_fara_maidanezi-p06649056.html
  • 0 (0 voturi)    
    ce penibil (Miercuri, 11 aprilie 2012, 21:14)

    mazos [anonim]

    e individul asta; isi pregateste campania electorala si mizeaza pe voturile "pupatorilor" de caini.....
  • +1 (1 vot)    
    Sunt pro eutanasierea cainilor (Miercuri, 11 aprilie 2012, 21:34)

    Dragos [anonim]

    Nu se poate sa se cheltuie atatia bani pt strangerea lor,intretinere etc. cu bani aia se pot face mult mai multe lucruri,copii,oamenii ar fii in siguranta fara cainii....
  • +1 (1 vot)    
    Saracie si gura-mare, fapte, nu vorbe! (Miercuri, 11 aprilie 2012, 22:04)

    Clop [utilizator]

    Daca cineva lasa un caine in strada, va imaginati ca are bani pentru notificari, amenzi si plata cazarii?!
    *Mai cred ca adoptiile pentru cainii batrani/ adulti sunt dificile.

    Este un spectacol trist sa vad in zona in care locuiesc animale de rasa (caini/ pisici) lasate pe strada. In scurt timp, de la abandon, acestea sunt contaminate de patologia strazii - am vazut recent un caniche raios, fara jumatate de blana pe corp, un caine deprimat si fara busola.
    Pisica adoptata de noi, a venit bolnava si pentru ea, cotizam mai multi. Hrana, tratamente, adapost.

    Cred ca niste masuri de fermitate in chestiunea patrupedelor fara prieteni reali, sunt indicate.
  • -1 (1 vot)    
    Frumos ne sta ca popor..... (Joi, 12 aprilie 2012, 2:47)

    Un Alt OM [anonim]

    Protejam cainii vagabonzi si ucidem fatul in pantecele mamei sale taindu-l in bucati. Ba nici macar nu lasati mamele sa se documentaze inainte de a lua o decizie.
    Ucigasi de prunci si iubitori de animale. Vai de voi nebunilor!!!
    Intrebati-va daca va justificati prezenta pe Pamant.
  • +1 (1 vot)    
    avem nevoie de aceasta lege (Joi, 12 aprilie 2012, 11:24)

    mihnea [anonim]

    cu totii simpatizam cainii dar cei agresivi, batrani si pasibili de boli transmisibile la oameni trebuie eutanasiati! o capitala de nivel european nu trebuie sa aiba maidanezi, iar noi nu putem fi o capitala europeana atata timp cat cainii strazilor sunt mai multi decat locuitorii bucurestiului!
  • +1 (1 vot)    
    Problema cainilor, rezolvata tot de caini !! (Joi, 12 aprilie 2012, 11:36)

    gica [anonim]

    Prefectul a propus scoaterea eutanasiei din lege, ok as spune.
    Dar eu as fi curios cu ce solutie vine la problema cainilor din Bucuresti si nu numai.
    Acum sunt 40000 de caini in B. maine vor fi 80000 iar poinaine vor fi numai caini in B.
    Dar dupa ce vor fi consunati toti locuitori Bucurestiului, or sa moara si caini, da, de foame.
    Deci draga prefect, cum preferi tu, tu pe ei sau ei pe tine, noi ?

    Cu respect

    Gica
  • +2 (2 voturi)    
    .. (Joi, 12 aprilie 2012, 11:42)

    otilia [anonim]

    ar trebui eutaasiati, nu va inteleg de ce va pasa atat demult de acesti caini, de oameni nu va mai pasa atata.
    • -1 (1 vot)    
      Raspuns (Joi, 12 aprilie 2012, 12:30)

      infokam [utilizator] i-a raspuns lui otilia

      Compasiunea pentru alte forme de viata depinde de gradul de evolutie. Sunt oameni carora inca nu le pasa, oameni in privirile carora se poate observa inca maimuta abia cobotata din copac si sunt altii care au depasit acest stadiu de dezvoltare si le pasa.
      Probabil si urmasilor dumneavoastra, peste cateva sute de ani, le va pasa si de altceva decat de mancare, perpetuarea speciei si zeitatile care provoaca fulgerele.
  • +1 (1 vot)    
    .. (Joi, 12 aprilie 2012, 11:57)

    andreea [anonim]

    de ce sa o scoata, voua va pasa mai mult de caini decat de oamenii, sunt din ce in ce mai multi..cine vrea animal sa il tina in casa.
  • +1 (1 vot)    
    .. (Joi, 12 aprilie 2012, 12:11)

    ralu [anonim]

    ar trebui eutanasiati, pentru ca am ajuns rau de tot sa va pese mai mult de caini decat de oamenii..cine vrea animal sa il tina in casa.
  • +1 (1 vot)    
    .. (Joi, 12 aprilie 2012, 13:07)

    andy [anonim]

    ar trebui sa i eutanasiati pentru ca nu este normal sa va pese asa demult de caini si nu de oameni..cine vrea animal sa si l ia in casa.
  • +1 (1 vot)    
    .. (Joi, 12 aprilie 2012, 13:21)

    sara [anonim]

    cine isi doreste atat demult animal sa il ia sa il tina in casa, nu suntem noi obligati sa ii vedem pe strada si sa ne fie frica sa iesim seara pe strada.
  • +1 (1 vot)    
    .. (Joi, 12 aprilie 2012, 13:33)

    kamy [anonim]

    sa i eutanasieze pentru ca si asa sunt din ce in ce mai mult..ne este frica sa iesim seara pe strada...nu este normal
  • 0 (0 voturi)