Primaria din Ramnicu Valcea, obligata de instanta sa plateasca despagubiri de 10.000 lei unei femei care a fost muscata de caine

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Luni, 9 aprilie 2012, 19:50 Actualitate | Administratie Locala


Maidanezi
Foto: Agerpres
Primaria Ramnicu Valcea si primarul Romeo Radulescu au fost obligati de instanta de judecata sa plateasca, in solidar, suma de 10.000 lei unei femei care a fost muscata de un caine maidanez. Decizia poate fi atacata cu recurs.

"La data de 28 octombrie 2011, reclamanta MG, din Ramnicu Valcea, a chemat in judecata municipiul Ramnicu-Valcea si pe primarul orasului solicitand obligarea acestora la plata sumei de 10.000 lei, cu titlul de despagubire pentru faptul ca la data de 28 august 2011, in timp ce se deplasa spre serviciu, a fost muscata grav, de mana stanga, de un caine comunitar aflat intr-un grup de 4-5 caini. In cerere se mai arata ca victima a fost transportata de urgenta la spital, fiind internata in perioada 28 august - 5 septembrie. Prin sentinta civila pronuntata la data de 3 aprilie 2012, Judecatoria Ramnicu Valcea a admis actiunea si a dispus obligarea paratilor, in solidar, la plata catre reclamanta a sumei solicitate", a declarat pentru postul de televiziune Valcea 1, Valentin Vlad, purtatorul de cuvant al Judecatoriei Ramnicu Valcea. Decizia este definitiva, dar nu este irevocabila, putand fi atacata cu recurs.

Dintre cele 500 de persoane care au fost muscate de caine, anul trecut, GM, este singura care a dat in judecata Primaria si a cerut daune.


Citeste mai multe despre   




















3675 vizualizari

  • +18 (20 voturi)    
    Felicitari! (Luni, 9 aprilie 2012, 20:04)

    Radu [anonim]

    Felicitari! Este deocamdata singurul mod in care ne putem cere drepturile. Daca hotararea ramane definitiva, creeaza un precedent si ma astept ca actiuni in instanta impotriva primariilor sa apara in toate orasele.
    Cei care iau deciziile trebuie fortati sa inceapa sa rezolve odata problema asta!
    • -8 (18 voturi)    
      asta nu e o solutie (Luni, 9 aprilie 2012, 20:42)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      si daca devine un obicei?
      cine plateste de fapt? 'primaria'? adica tot cei care platesc taxele, nu?
      asa cum exista in Romania tampiti care produc accidente intentionat ca sa iti ceara bani, e posibil sa ne trezim si cu unii care se lasa muscati de caini ca sa ceara bani de la primarie.
      • +4 (8 voturi)    
        raspuns (Luni, 9 aprilie 2012, 21:54)

        stanca [anonim] i-a raspuns lui pehash

        De ce sa nu fie o prima "solutie"? La cine va ganditi? La primarii si bani "nostri" ? Pe ei ii plangeti de mila ...ca nu fac fata valului de atacuri ale cetatenilor muscati de caini? Si care-i problema celor care se vor lasa muscati de caini...pentru bani? Chiar credeti in asa ceva? Mi se pare stupid modul in care puneti problema
      • +8 (10 voturi)    
        Ba e perfect (Luni, 9 aprilie 2012, 22:08)

        bogdan192 [anonim] i-a raspuns lui pehash

        Legal, primaria e responsabila de ecarisaj. Daca stau o saptamana in spital si nu-s capabil sa prestez la munca, risc sa-mi pierd jobul si sigur prierd bani. De ce sa platesc eu din buzunarul si timpul meu pentru ceva ce am mai platit odata cand am dat banii pe taxe si impozite, din care primaria isi trage obolul pentru a avea grija de cainii comunitari.

        Poate dupa ce 500 de persoane castiga sume importante in lupta cu nesimtirea autoritatilor, oamenii care voteaza in orasul ala or sa se trezeasca sa nu mai voteze autoritati incompetente.
        • -3 (7 voturi)    
          perfect.. (Luni, 9 aprilie 2012, 23:13)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui bogdan192

          este oare atat de greu de inteles ca sentinta aia, desi ii da dreptate femeii, nu pedepseste vinovatii? si daca nu pedepseste vinovatii, atunci ce justitie mai e aia?

          e perfect, dar de fapt n-ai rezolvat nimic. ti-ai luat banii si ai plecat. a doua zi poate vei fi muscat din nou. poate a doua oara nu o sa mai apuci sa iei banii... sau poate a doua oara iti musca sotia, copilul, mama...
          perfect.. ti-ai luat banii si totul s-a rezolvat? de fapt nu s-a rezolvat nimic. primaria ti-a cumparat tacerea cu cateva mii de lei. esti de-al lor. acum du-te si multumeste-le vecinilor platitori de taxe care au ramas si cu cainii pe strazi, si cu taxele lor pierdute in procese.
          • 0 (0 voturi)    
            ... (Marţi, 10 aprilie 2012, 10:58)

            zertty [anonim] i-a raspuns lui pehash

            Si... cine is vinovatii? Cine credeti ca are puterea de-a schimba lucrurile?
      • +2 (4 voturi)    
        Dar ce solutie ai la cei spitalizati sau cei care (Luni, 9 aprilie 2012, 22:25)

        FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        sunt inmormantati dupa muscaturile de caini? Banuiesc ca o sa zici ca inmormantarile sunt platite de familie si orasele pot sa infloreasca mai departe cu acei bani, dar ce zici de spitalizari care sunt mult mai scumpe dacat acele amenzi, si ce zici de frica de caini pe care o au oamenii?
        • 0 (6 voturi)    
          solutie (Luni, 9 aprilie 2012, 23:15)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui FLORIO

          solutia este ca vinovatii sa plateasca, nu contribuabilii. exista niste persoane care incaseaza niste salarii si sunt responsabile de problema acestor caini comunitari? atunci aia sa plateasca daunele, nu toti cetatenii orasului la un loc!
          • +1 (1 vot)    
            ... (Marţi, 10 aprilie 2012, 11:00)

            zertty [anonim] i-a raspuns lui pehash

            Ba da! Sa plateasca toti cetatenii orasului al un loc! Daca nu sunt in stare sa iasa in strada sa protesteze si sa forteze "organele competente" sa ia masuri, atunci sa plateasca!
      • +4 (4 voturi)    
        Corect! (Luni, 9 aprilie 2012, 22:41)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui pehash

        Dar daca nu ar exista acesti caini pe strazi, nu ar mai avea cine sa dea in judecata primaria. Deci, cine e de vina? Eu ca cetatean "muscat" sau primarul care nu-si face treaba?
  • +5 (7 voturi)    
    plateste primaria! (Luni, 9 aprilie 2012, 20:14)

    nmh [anonim]

    de fapt platesc si aia care sunt impotriva lipsei de civilizatie, a cainilor vagabonzi liberi pe strazi
  • +6 (8 voturi)    
    f bine (Luni, 9 aprilie 2012, 20:42)

    adrian [anonim]

    sper sa mai fie decizii asemanatoare si in alte orase doar asa o sa ia si autoritatile masuri
  • +7 (7 voturi)    
    in sfarsit! (Luni, 9 aprilie 2012, 20:53)

    Andrei [anonim]

    Ma bucur ca in sfarsit cineva a avut acest curaj de a da in judecata autoritatile locale pentru proasta gestionare a situatiei cainilor maidanezi, care au facut atatea victime, nefiind in nici-un fel provocati. Si este bine ca instantele de judecata au dat o rezolvare favorabila acestui caz, pentru ca vor aparea multe alte asemenea procese si fiind stabilit un precedent, deciziile nu vor putea fi decat in favoarea reclamantilor. Astfel, autoritatile vor fi obligate sa faca ceva in privinta asta, pentru a evita aceste procese costisitoare si vor gasi o solutie pentru a reda orasele oamenilor.
  • +7 (7 voturi)    
    bun asa (Luni, 9 aprilie 2012, 20:54)

    draq [utilizator]

    Din pacare le-a cerut foarte putin. La fel ar fi trebuit sa procedeze toti cei care au avut probleme asemanatoare, dar poate ca o vor face de acum inainte, ca sigur vor mai fi incidente. Aparent e cam singurul mod in care ii putem convinge sa faca ceva, orice, in privinta acestor maidanezi. Este jenant ce se intampla la noi in tara din cauza lor
  • +1 (3 voturi)    
    Decizie corecta (Luni, 9 aprilie 2012, 22:27)

    anonim [anonim]

    Primaria este devina, in orice oras european, primaria este responsabila pt securitatea cetatenilor relativ la cainii comunitari. Si primariile respective aplica masuri drastice pt cainii comunitare (sunt luati de pe strada si eutanasiati daca nu sunt revendicati).
    Probabil doar fortati in urma numeroaselor procese care vor urma, guvernul romaniei va dezbare real problema iar cei care s-au opus legii eutanasierii cainilor comunitari vor fi scosi in sfarsit responsabili pentru pagubele cauzate de acesti caini, si cel mai important, in sfarsit vor fi aratati cu degetul si dati exemplu.
  • +2 (4 voturi)    
    Excelent (Luni, 9 aprilie 2012, 23:00)

    Vizitiul [utilizator]

    Felicitari si desi suma e modesta, cu atat mai mult arata ca victima nu e pusa pe capatuiala ci pe dreptate.

    Sper ca sentinta sa devina irevocabila si prin urmare un precedent!
    • -1 (1 vot)    
      Excelent! (Marţi, 10 aprilie 2012, 10:28)

      Georg [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      Este cea mai corecta masura la acest moment.
      Pentru atacurile cainilor trebuie sa plateasca intreaga comunitate, oamenii normali, iubitorii dar si indolentii.

      Primariile nu vor avea de unde sa acopere aceste sume si vor fi nevoite sa rezolve problema haitelor.
  • +1 (1 vot)    
    Primarul sa platesca (Marţi, 10 aprilie 2012, 9:29)

    Mihai [anonim]

    De ce sa plateasca primaria din bani publici? Primarul e vinovat ca nu a luat decizii
    • 0 (2 voturi)    
      cine plateste...cine greseste (Marţi, 10 aprilie 2012, 10:44)

      Maya [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Pentru ca o mare parte a cetatenilor sunt cei care incurajeaza ramanerea acestor caini in libertate. Ei sunt cei care ii adopta, platesc taxa de recuperare apoi ii lasa in libertate in fata blocurilor. Ei sunt cei care ii hranesc in casa scarilor. Ca atare, penalizam toata populatia, pana cand constiinta civica se va forma prin coercitie. Asta in conditiile in care presa, mass media, liderii de opinie din tara acesta (oameni de cultura) nu sustin nici ei o atitudine ferma si concisa pro civilizatie, ci fiecare, in functie de optiunea personala pozeaza in iubitor de animale sau contra.
      In occident, cultura civica are alte valente, oamenii nu pun pasiunile lor personale inaintea legii si nici viata semeilor lor inaintea iubirii de animale.
      Primariile vor plati pana cand cineva va intelege importanta legii corect aplicate si va forma un curent de opinie contra animalelor aflate in libertate.
  • -1 (1 vot)    
    Solutie corectă (Marţi, 10 aprilie 2012, 9:38)

    un valcean [anonim]

    Si mi se pare normal...Rm. Valcea este un oras frumos, curat dar de ani de zile nu s-a găsit o solutie pentru cainii maidanezi. E plin de ei pe str. Carol, langa Judecătorie, în p-ta Mircea cel Bătrân si în multe alte zone din oras. În p-ta Mircea cel Batran si fratele meu a fost muscat de picior de un caine comunitar, din senin, însă nu a sesizat nici Primăria si nici nu a cerut despăgubiri în instanţă...Si cred ca sunt multi in aceeasi situatie. Nu mai spun ca în piata si parcul Mircea cel Batran, adica în centrul municipiului, sunt foarte multi copii la joaca, în pericol permanent de a fi muscati de acesti caini. Sterilizarea nu este o solutie, cainii raman în continuare liberi pe strada. Nu sunt nici pentru omorarea lor, dar trebuie stransi de pe strazi si dusi în centre special amenajate...
  • -2 (4 voturi)    
    Ingerii sunt nevinovati (Marţi, 10 aprilie 2012, 10:18)

    asociatia CutuCutu [anonim]

    Nenorocita asta nu se gandeste ca acesti bani vor fi luati din buzunarele cetatenilor. Unii sunt saraci de au bani doar sa cumpere o paine iar acum nici pe astia nu ii mai are pentru ca trebuie sa ii dea pe despagubire.
  • -2 (4 voturi)    
    Corect (Marţi, 10 aprilie 2012, 10:26)

    Ioan [anonim]

    Si eu , daca stau cu ochii in soare si se gainateaza un gugustiuc sau o vrabie in ochii mei si am probleme, tot primaria e vinovata.
  • 0 (0 voturi)    
    Maidanezi si iubitori de maidanezi (Marţi, 10 aprilie 2012, 11:21)

    Boboc cristian [anonim]

    Pe langa aceste plati ale primariei primaria sa incerce sa recupereze macar o parte din banii platiti de la cei care chipurile iubesc aceste animale si se opun hingherilor sa-i ia si sa-i duca in adaposturile create
    Personal am avut dispute cu acesti nebuni care se opun frenetic acestor masuri
    Atunci sa participe si la cheltuieli
  • 0 (2 voturi)    
    Potai jigodii comunitari Primari indolenti (Marţi, 10 aprilie 2012, 16:44)

    ana [anonim]

    Victima potaii a cerut prea putin, trauma stresul sunt enorme si cate drame au mai fost Acest primar idiot ar trebui dat la sfasiat de javre sa vada cum e In Ro sunt orase cu primari responsabili si cu mai putini frustrati sexual iubitori de potai care au curatat orasele de aceste fapturi care nu au ce cauta pe strazi Nici in republica Moldova nu gasesti potai pe strazi Suntem nesimtitii globului pamantesc si primarii sunt f vinovati ca nu au facut necesarul la inceput cand erau putini comunitari Acum trebuie sa i starpim noi fiecare cum crede Felicitari doamnei curaj si sa insiste tinandu ne la curent Va fi sustinuta
  • -1 (1 vot)    
    Off (Marţi, 10 aprilie 2012, 17:06)

    tudor74 [utilizator]

    La scara blocului unde locuiesc o catea a facut pui. Trece o baba pe strada, la 10-15 metrii de catea, moment in care cateua ma latra pe mine, doar latrat, atat. Eu eram undeva in spatele babei si pe o alee perpendiculara.

    Baba ce face ? Se repede sa o ushuie pe catea agitand geanta de-asupra capului!

    Nu zic, nu e ok ca orasele sa fie pline de maidanezi si tot nu e ok sa ii aduni si sa ii omori cu bata in cap (cum se face eutanasia in Ro) ... dar nici nu e ok sa pleci de la premiza ca acesti caini sunt niste fiare si musca oamenii painea lui D-zeu fara nici o provocare.

    10.000 de roni dusi pe garla ... stai sa vezi cand se prin tiganii ca e pay day la primarie cu smenul asta.

    hai cu minusurile