​VIDEO Cum l-a ajutat PDL pe Victor Ponta sa castige sefia PSD - varianta Lazaroiu. Plus: Cum interpreteaza huiduielile impotriva Elenei Udrea de la meciul Bute-Mendy. Teoria spiritului de turma

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Marţi, 12 iulie 2011, 19:37 Actualitate | Politic


Sebastian Lazaroiu in studioul HotNews.ro
Foto: Hotnews
Ministrul muncii, Sebastian Lazaroiu, afirma ca mai multe filiale PDL, intre care Iasi si Dambovita, au cumparat cu functii delegatii la Congresul PSD din februarie 2010 pentru a-l vota pe Victor Ponta la sefia partidului. Lazaroiu sustine ca Ponta este "un prieten al PDL" si ca il ataca pe Traian Basescu pentru "a-si justifica pozitia" in partid. Nu este prima data cand Lazaroiu sustine ca Ponta a fost sprijint de PDL, insa n-a explicat in ce fel. Dupa primele acuzatii, Ponta a spus ca declaratiie lui Lazaroiu l-au facut sa rada "mai mult decat Kung Fu Panda", film pe care l-a vizionat impreuna cu fiica sa.
  • Lazaroiu despre huiduielile impotriva Elenei Udrea: Oamenii cand sunt in multime sa stiti ca fac multe lucruri pe care, daca-i lasi individual, nu le-ar face. E si un spirit de turma.
Cum a fost ales Ponta la sefia PSD in varianta lui Lazaroiu


  • Sunati-i pe cei de la PDL Dambovita, pe cei de la PDL Iasi si o sa aflati mai multe amanunte. Nu va dati seama ce canale de comunicare exista la nivel local intre reprezentantii tuturor partidelor. Hai sa nu ne mai miram si sa facem pe fetele mari. Fiecare organizatie locala isi trimite niste delegati, niste reprezentanti. Date fiind canalele de comunicare la nivel local, intre toate partidele,intre PDL, PSD, PNL, daca exista relatii bune acolo pot fi selectati reprezentantii, delegatii respectivi, in asa fel incat sa voteze intr-un anume fel.
  • Depinde care-i raportul de forte in judetul respectiv intre cele doua partide. Daca un partid e la putere si celalalt e in opozitie in judetul respectiv, sigur ca partidul de la putere poate sa ofere anumite avantaje. Sunt avantaje pe care cel care se afla la putere intr-un judet poate sa le ofere unor oameni. Sunt anumite functii la nivelul judetului, sunt anumite privilegii sa spunem, nu e mare lucru, si in general nici nu vorbim de coruptie. Si se intampla asta, avand ce sa oferi evident ca poti sa si ceri.
  • Am dat doua exemple in care s-a intamplat, s-a intamplat in mai multe judete, dar puteti sa vorbiti cu ei. Eu am spus un singur lucru: Victor Ponta este un prieten al PDL. PDL ar trebui sa se bucure ca Victor Ponta este presedintele PSD iar atacurile lui impotriva partidului, impotriva presedintelui Traian Basescu sunt...sigur, el trebuie sa justifice pozitia de presedinte in fata celor care l-au pus, ma refer la Iliescu, Nastase, Hrebenciuc si ceilalti seniori ai partidului.
  • Geoana, cu toate derapajele pe care le-a avut si esecul major din 2009, a strans 5 milioane de voturi in 2009, ceea ce nu e putin. A pierdut la mustata alegerile, n-a fost o infrangere umilitoare. Geoana reusise sa se consolideze in partid. N-a fost usor sa fie dat jos Geoana la Congresul din 2010. Asteptarile erau mai degraba in favoarea lui. Ponta a venit in ultimul moment, asta dupa ce a incercat sa se inscrie in PNL inainte, dupa care s-a dus la UNPR la Gabi Oprea sa se ceara in UNPR, deci a vrut sa dezerteze de cateva ori dar pe urma a inteles ca-i mai bine sa fie aici si sa fie prieten cu PDL.
Despre huiduielile de la Romexpo impotriva Elenei Udrea



  • In general se intampla asta. Cred ca am mai vazut si alte manifestari de genul asta, nu neaparat sportive, in care vin politicieni, indiferent de unde sunt, chiar si din opozitie, in momentul in care organizatorii anunta "il avem alaturi de noi pe cutare care ne-a sprijinit" reactia publicului este sa huiduie, pentru ca publicul are o reactie de respingere fata de asocierea politicienilor cu evenimentele. Ei spun: politicienii sa stea deoparte.
  • Nu cred ca a gresit mergand acolo, cred ca a facut bine ca a fost acolo. E pacat, pentru ca realmente a facut eforturi si oamenii ar fi trebuit sa aprecieze aceste eforturi. Dar nu poti sa judeci publicul, mai ales cand e pe un stadion. Oamenii cand sunt in multime sa stiti ca fac multe lucruri pe care, daca-i lasi individual, nu le-ar face. E si un spirit de turma. Dar vine, repet, si din aceasta reactie fata de asocierea politicianului cu diferite evenimente sportive, culturale, etc.
  • E si un anumit cinism, asa, al oamenilor. Nu cred ca-i neaparat ceva rau in asta, in fine. Fiecare politician care a inghiti broaste trebuie sa si le asume. In viata mai esti si huiduit.


Citeste mai multe despre   


















4942 vizualizari

  • +13 (27 voturi)    
    mare cutra mai e si Lazaroiu asta (Marţi, 12 iulie 2011, 17:19)

    george [anonim]

    dar imi place. O sa le-o dea in bot uslasilor pana la loc comanda. L-am vazut doar intr-un singur show TV si mi-am dat seama ca pe langa faptul ca este un om super inteligent este si foarte siret, un mare vulpoi cum se spune in limbaj popular. Daca in alte emisiuni, guristii din irelitatea il muscau de cur si vorbeau urat despre el, cand a fost in studio aceeasi guristi au fost inhibati si tinuti la respect si nu au avut argumente ca sa ii stea impotriva. La fel si cu hahalera de Stelian Tanase, in emisiunea cu Dinescu l-a facut de kko pe Funeriu, dar cand Funeriu a fost in emisiunea lui l-a cam pus la punct si in acea emisiune s-a vazut clar cat de gol pe dinauntru este Stelian Tanase ( la fel ca si Dinescu dealtfel). Funeriu i-a dat lectii de civilizatie lui Tanase. Lazarescu sapa incet dar perseverent la increderea psdi-stilor si a liberalilor in Ponta. Repeta aceeasi poveste, mai arunca cate o pisica moarta din cand in cand iar lucrul asta va face incet incet ca pdsr-istii de la baza sa isi piarda increderea in Ponta.
    • 0 (10 voturi)    
      mai important (Marţi, 12 iulie 2011, 20:56)

      mgh [anonim] i-a raspuns lui george

      incepe sa se contureze un vector important sa vedem pe cine isi va 'lua' in jurul sau fiindca daca se va face o garnitura inteligenta care poate da replici gargarei de doi bani slabe sanse vor avea competitorii. Populatia vrea ceva nou, insasi Patriciu caraie si el pe directia asta, parca si Basescu nu va zice pas daca sondajele vor arata o scunfundare fara probabilitate clara de revennire a pdl-ului
      • 0 (10 voturi)    
        Inteligent comentariu (Marţi, 12 iulie 2011, 20:18)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui mgh

        Deci sefii si conducatorii se aleg dupa principiul e bun de dat replici la gargara. Nu conteaza ca e habarnist, e bun la replici.
        O gandire foarte sanatoasa. Felicitari.
        Acum inteleg si de ce a ajuns Basescu presedinte in Romania. In orice tara civilizata n-ar fi avut nicio sansa.
        Prietene, replicile tin de foame?
        • 0 (8 voturi)    
          mai lasa tarile civilizate.. (Miercuri, 13 iulie 2011, 8:58)

          Dnn [utilizator] i-a raspuns lui Alex

          si arunca o privire in EU: Italia si Franta de exemplu... mari capete luminate au si ei..

          Dar de exemplu inainte de alegerile din UK am vazut o dezbatere pe cinste intre candidati.

          Parerea mea ca in multe tari ''civilizate'' ar fi avut Basescu sanse.
        • +1 (1 vot)    
          Nu cred ca Basescu ar vrea... (Miercuri, 13 iulie 2011, 17:19)

          Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui Alex

          ...sa fie Presedinte in Franta sau Italia;la momentul actual.Cine ar vrea sa fie Presedintele unei tari aflate in pragul falimentului (de la Roma in jos fiind "foarte" civilizata...) si Franta lui Nicolas Sarkozy , Franta ce a imprumutat Grecia cu 24 miliarde de Euro ( din lacomie , cu ochii pe dobanzile foarte mari) si calca pe urmele Italiei...ha,ha,ha .Acum serios numai Ghadaffi, numai el Colonelul poate (si vrea) sa salveze pe cei doi intarziati mental...
    • 0 (14 voturi)    
      smecher tipul (Marţi, 12 iulie 2011, 21:14)

      nam [anonim] i-a raspuns lui george

      baiat bun lazaroiul asta. destept, are minte, smecher, stie sa dea si sa primeasca, stie sa minta la fel de bine ca si cum respira.. dar intreb eu> l-ati vrea sef de stat?, sau de partid, sau de guvern? acu e mnistru, dar, din punctul meu dvd, nu as miza pe el.. e in stare sa-si vanda si mama pt a-si atinge telul... un speculant de care basescu se foloseste.. si viceversa, desigur.
      • 0 (6 voturi)    
        discurs cusut nu cu ata alba, cu sfoara alba! (Miercuri, 13 iulie 2011, 10:29)

        Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui nam

        pai, hai sa o luam logic:
        Lazaroiu este 100% basist, deci PDL-ist.
        Zice ca PDL-ul are un sustinator la sefia PSD.
        Ponta le poate fi, le este deja, de folos (oricand este nevoie PSD ar merge cu Basescu....).
        Dar, ce face Lazaroiu?
        Il da in gat, public pe Ponta ca este cartita PDL in PSD, in speranta ca Ponta o sa fie "ejaculat".
        Pai, daca se intampla asta, PDL si basescu pierd un pion foarte important pentru ei....
        Lazaroiu este deci agent dublu, un fel de 007...
        Ajuta prin demascarile lui PSD-ul si sapa PDL-ul.
        Asta in timp ce ia salariul de ministru PDL (ca de lucrat ca ministru al muncii....nu a pomenit nimic, are o activitate minunata, dar care lipseste cu desavarsire).
        Se vrea un Machiaveli, cativa adoratori ai portocalei sunt in extaz, dar nu reuseste decat sa fie caraghios, sare la manipulari prea grosolane , de loc subtile, intelege si un copil ca sunt baloane, gogosi, fitile infantile.

        Dar:
        PENTRU ASTA TE PLATIM NOI, DOMNULE LAZAROIU ?
        p.s. nu orcine, care a citit LeBon, intelege cum este cu manipularea maselor. In primul rand ca de cand a scris asta celebra sa carte, s-au schimbat cam multe in lume, ca sa pomenesc doar internetul si masmedia...
    • +4 (16 voturi)    
      Psihologia Multimilor de Gustav LeBon (Marţi, 12 iulie 2011, 21:24)

      Dan Mihai [anonim] i-a raspuns lui george

      Lazaroiu vorbeste din carti, spre deosebire de Ponta si Antonescu care vorbesc din auzite.
      • +2 (2 voturi)    
        felicitari (Marţi, 12 iulie 2011, 21:26)

        felicitari [anonim] i-a raspuns lui Dan Mihai

        felicitari pentru referinta bibliografica! este o carte excelenta (ca si celelalte ale autorului, cu cativa bemoli explicabili istoric).
        • +1 (1 vot)    
          Dupa cate stiu eu . . . (Miercuri, 13 iulie 2011, 7:26)

          Gheorghe [anonim] i-a raspuns lui felicitari

          . . . bemol-ul scade valoarea notei cu o jumatate de pnct si diez-ul o ridica. Inteleg ca ai vrut sa spui ca valoarea cartii trebuie notata cu +. Deci?
          • +1 (1 vot)    
            ba (Miercuri, 13 iulie 2011, 8:36)

            ba [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe

            ba dimpotriva, voiam sa spun ca unele din cartile lui gustave le bon au si cateva puncte mai slabe, precum simpatia pentru regimul fascist, atunci la putere in italia (de exemplu, se declara una dmirator al lui musolini). termenul de "bemol" tocmai de aceea era folosit, ca sa ilustreze faptul ca astfel de neajunsuri reduc putin din valoarea, sa zicem, umana a cartii. dar, atentie, nu si din valoarea stiintifica a respectivei publicatii.
            • 0 (0 voturi)    
              Ok. (Joi, 14 iulie 2011, 9:01)

              gheorghe [anonim] i-a raspuns lui ba

              Scuze! Eu intelesesem invers. O zi buna!
    • +2 (6 voturi)    
      un caca maca (Marţi, 12 iulie 2011, 23:30)

      IO [anonim] i-a raspuns lui george

      mai bine ti-ai da cu parerea despre minister mai caca maca
      adica de cand il connduci este un dezastru..
  • +1 (15 voturi)    
    Lazaroiu incepe se semene cu papusa blonda... (Marţi, 12 iulie 2011, 17:33)

    radu [anonim]

    Lazaroiu "sapa" la psd, usl sau cum le mai zice intr-un mod aproape telenovelistic. O sa aflam probabil cum Ponta este in cardasie cu Udrea, poate chiar o relatie amoroasa...Cum Antonescu este mana dreapta a lui Boc etc.
    • +2 (10 voturi)    
      se pare ca lucratura blondei (Marţi, 12 iulie 2011, 21:22)

      panfil [anonim] i-a raspuns lui radu

      este raca intre marean si pontanel

      lazaroiu este la fel de combinativ si mai istet ca base. mai atent la gura.
      pana in 014, base scoate om din el :-)
    • -1 (1 vot)    
      Iluzionism (Miercuri, 13 iulie 2011, 9:55)

      Agamita [anonim] i-a raspuns lui radu

      Antiteza USL-PDL e o iluzie pentru naivi.

      In spatele acestor grupari sunt nasii, unchii, taticii, cumetrii si bunicii fesenisti...

      Strategia asta se practica si in comert - un retailer creaza doua branduri prin care vinde aceleasi produse, cu preturi si ambalaje usor diferite. Gloata de fanatici se divide dupa preferinte si fiecare factiune ramane fidela unui brand, stramband din nas la celalalt, dar toti sunt clienti la aceeasi marfa.

      Adica, pentru cei putin diferiti: USL e brandul FSN pentru sarmani - smecherie politica in ambalaj din materiale reciclate, publicitate simpla si agresiva, accesibila IQ-urilor mici dar multe, preturi scazute, servicii post-garantie absente; PDL este marca FSN pentru snobi - smecheria politica ambalata frumos, promovata cu sloganuri subtile, care sa gadile orgoliul celor care se cred mai cu motz, pret mare, garantie extinsa la costuri pe masura. In spatele propagandei, avem monopol FSN. Singurii sai adversari, partidele istorice au fost neutralizati: unul a fost suprimat iar celalalt cumparat.
  • +3 (17 voturi)    
    are stofa (Marţi, 12 iulie 2011, 17:45)

    pragmatism [utilizator]

    Un tip fff inteligent acest Lazaroiu ... imi place din ce in ce mai mult. Inclusiv latraii de meserie de pe la iRealitatea sau de pe la Antene se simt usor timorati in prezenta lui ... semn ca are stofa.
    • +1 (3 voturi)    
      The ONE (Miercuri, 13 iulie 2011, 11:02)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui pragmatism

      Sa inteleg ca acesta este THE ONE si acum ii se construieste o imagine?

      Cum ti-ai dat tu seama ca are stofa omul asta... s-au simtit aia de la tv timorati de el. Dumnezeule cate prostii se pot debita pe forumul asta .Lingaul asta nu merita nici macar atentia celor de la otv.

      Cum sa spui, ca ministru, ca ai facut ceva "prin oferirea de pozitii/privilegii etc?". Ca sa fie clara treaba mai adauga "si IN GENERAL nici nu vorbim de coruptie". Dar in cazuri particulare putem vorbi de coruptie domn ministru?

      E clar... asta e viitorul clasei politice romanesti. Unu care vorbeste "din carti" cum zicea careva mai sus :)
  • +5 (11 voturi)    
    Domnu Lazaroiu, (Marţi, 12 iulie 2011, 18:08)

    Muncitoru [anonim]

    Tine-te domne de sefia ministerului Muncii si lasa divagatiile astea ieftine. Arata ca esti in stare de ceva,eventual niste locuri de munca , de infiintat nu de taiat. A trecut ceva vreme si demarajul e greoi De analisti e plina Romania, de aia care stiu intotdeauna ce trebuie facut dar ei personal nu sunt capabili niciodata. Altfel, s-ar putea sa (re)vezi, evident in registru politic, filmul ala a lui Cristi Puiu in care e vorba tot de un Lazaroiu !Lumea asteapta altceva de la un ministru, nu istoria maririi ori decaderii micului Titulescu.
    • -1 (3 voturi)    
      zi-mi si mie! (Miercuri, 13 iulie 2011, 8:00)

      curios [anonim] i-a raspuns lui Muncitoru

      cum creaza un ministru locuri de munca? poate doar Vosganian sa creeze ceva posturi de inspectori cum vrei tu!
  • +4 (14 voturi)    
    Nu stiu daca... (Marţi, 12 iulie 2011, 20:03)

    Costin1968 [utilizator]

    ...marele USL va pierde sau va castiga alegerile; nu stiu... dar daca le va pierde mi-e frica sa nu mor de ...ras...hai ca-mi vine sa rad de pe acum...
    • +1 (11 voturi)    
      Pai (Marţi, 12 iulie 2011, 20:21)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Costin1968

      Pe alea din 2004 le-au pierdut la mustatsa, pe alea din 2009 la fel. De ce in 2012 ar fi altfel?
    • +1 (7 voturi)    
      Foame (Marţi, 12 iulie 2011, 20:22)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Costin1968

      S-ar putea sa mori de foame nicidecum de ras, indiferent cine va castiga pentru ca de la anul vine scadenta la creditul de la FMI si economia nu pare a sustine ratele.
      • 0 (0 voturi)    
        asta e parerea ta (Miercuri, 13 iulie 2011, 16:40)

        vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui Alex

        Daca fitch ne-a ridicat ratingul inseamna ca ne putem sustine ratele fara probleme, daca ne mentinem tot asa desigur. Grecia este in situatia asta tcmai d-aia au cerut reesalonarea datoriei. Estimarile bancii mondiale sunt ca Romania la anul va avea 4.5% crestere economica, cea mai mare din regiune.
      • 0 (0 voturi)    
        Vorba miresei din Voluntari :"N-au murit ... (Miercuri, 13 iulie 2011, 18:38)

        Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui Alex

        ...destui de foame"...ha,ha,ha...bai baiete aveti o obsesie cu "muritu' de foame".Mai bine fii atent la cei doi comedianti Stroe si Vasilache, adicatelea Ponta si Crin : unul este oportunist-ordinar iar celalalt...s-a nascut obosit...ha,ha,ha,ha...observa sunt mai multi de "ha".
        P.S. Pentru fanii Antenei 3 si ai genialei Gabi Vranceanu (fara Firea) ce topaie cand aud cum Chioru' si Piticu au adus lumea in stare de inanitie...sa citeasca de prin ziare, meniul de la nunta miresei din Voluntari...Parfait de pate de gasca...dulceata de ceapa pe briosa...creveti Jumbo cu sos Sweet Chilli...rulou de Prosciutto di Parma...rulada de pui cu fistic...in ce hal i-a adus...
    • +2 (8 voturi)    
      daca USL pierde (Marţi, 12 iulie 2011, 20:58)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui Costin1968

      poa' sa vina si EBA prim ministru, n-o sa ma intereseze caci oricum nu o sa pot sa ma opresc din ras pana la urmatoarele alegeri.
      • +1 (7 voturi)    
        Idem (Marţi, 12 iulie 2011, 20:24)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui vindicomvs

        Numai ca plec din tara si rad de acolo iar la alegerile din 2016 o sa votez prin corespondenta tot cu PDL-ul ca oricum nu ma afecteaza fiind plecat in alta tara. O sa o tot tin intr-un ras.
  • +3 (7 voturi)    
    Ministru (Marţi, 12 iulie 2011, 20:27)

    Alex [anonim]

    Asta n-ar trebui sa vorbeasca mai mult despre ce face el la minister sau e totul ok in tara asta in domeniul muncii si are timp de altele.
    A fi ministru pe timp de criza = comentator despre ce face opozitia si despre manifestari sportive.
    Tare domnule, oare de ce ne miram ca in astia 3 ani ne-am dus la vale.
  • +1 (13 voturi)    
    lazarica minte mica (Marţi, 12 iulie 2011, 20:43)

    guta [anonim]

    Ai dreptate, dle Lazaroiu. Evident ca suntem o turma, daca suntem condusi de niste ciobani.
  • +2 (14 voturi)    
    chiar asa... (Marţi, 12 iulie 2011, 20:47)

    alex [anonim]

    1. Ca sa fie numit lazarescu consilier la Cotroceni , mama lui Ponta a fost la sediul PDL si a aranjat cu videanu si cu blaga toat afacerea. Si apoi a aranjat cu basescu sa-l puna pe lazaroiu ministru la munca. Nu ca-i tare...
    2. Sa intelegem ca atunci cand il huiduiau pe ceausescu (idolul lui basescu si al lui lazaroiu) oamenii erau doar o turma si in sufletul si mintea lor ei de fapt il iubeau?
    • 0 (8 voturi)    
      despre turma si manifestarile ei (Marţi, 12 iulie 2011, 21:17)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui alex

      O lectura din Gustav Le Bon - Psihologia multimilor ti-ar mai imprastia din nedumeriri.
      • +4 (4 voturi)    
        nedumeriri... (Miercuri, 13 iulie 2011, 6:12)

        alex [anonim] i-a raspuns lui Lucian

        sa stii ca nu este suficient sa-l citesti pe Le Bon, trebuie obligatoriu sa ai cu ce sa judeci...
  • +1 (7 voturi)    
    huiduieli (Marţi, 12 iulie 2011, 21:08)

    tibi [anonim]

    Pai si spiritul asta de turma nu face decat sa exprime ce simte fiecare Roman in parte despre clasa politica, sunt sigur ca chiar daca se manifestau, tot ar fi simtit acea ura si dezgust .
  • +2 (8 voturi)    
    ce le face asta?!!! (Marţi, 12 iulie 2011, 21:29)

    seba [anonim]

    Ahaaaa, zic pesedistii, ne arunca petarde ca sa nu mai avem incredere in Ponta. Na ca nici d-al dreacului nu-l dam jos ca sa vada Base ca nu suntem prosti. Pe bune...chiar nu sunteti?
  • -3 (7 voturi)    
    v-am mai spus ca (Marţi, 12 iulie 2011, 21:58)

    visio [anonim]

    acest Lazaroiu va fi un mentor in politica romaneasca si nu ati crezut; ce a spus este mare parte adevarat si nici macar nu e nou; romanii au progresat foarte mult, in foarte multe domenii; mai trebuie sa invete politica si atunci nu vor mai putea fi pacaliti; greu nu este, experienta au 20 ani de acum...oportunitati le mai trebuie..singura conditie este ca aceste ocazii sa nu fie 1 data la 4 ani....politica se intampla in fiecare zi...so, spor la invatat...
    • +2 (4 voturi)    
      nu mai spune... (Miercuri, 13 iulie 2011, 11:03)

      un [anonim] i-a raspuns lui visio

      Stai ca nu inteleg.
      Mentoru' asta al tau zice ca daca eu si inca 3000 de oameni huiduim un pedelist avem spirit de turma?
      Iar in momentul in care ramanem singurei, de fapt votam cu pedeleu' ?
      Asta e mentorul tau?Asta a fost consilierul lui basescu?Pai nu ma mira ca s-a ajuns intr-un asemenea hal...
      .Incep sa cred ca basescu e chiar spalat pe creier de catre cei care-l inconjoara... (ce gluma buna)
      • 0 (2 voturi)    
        ce ai spus este partial adevarat (Miercuri, 13 iulie 2011, 9:02)

        visio [anonim] i-a raspuns lui un

        1. psihologia maselor este raspunsul la intrebarea cu turma si este dovedita practic; desigur ca intr-o turma gasim "opinii" diferite, ceea ce nu este obligatoriu o stare atipica; pe de alta parte este democratie si fiecare face ce vrea; tot apropo de turma, ca exemplu, imi place cand Opozitia pleca impreuna din sala;
        2. la treaba cu votatul sa stii ca ai dreptate, eu unul am auzit la unii ca asa se procedeaza; si tot psihologic vorbind, daca nu ai vreo afiliere sentimentala fata de criminalul psd, ala cu teroristii, nu trebuie sa te prefaci ca nu inghiti pdl; este o chestiune de principiu, o chestie care conduce masele;
        3. Lazaroiu ar fi fost probabil mentorul meu daca eram in politica; din pozitita in care sunt, imi permit sa ii injur pe toti in fata, si pe banii mei nu asa cum fac antenele lui felix infractorul;
        4. basescu este nascut si crescut in sistemul comunist, deci sunt sigur ca habar nu are sa porneasca un calculator..dar si spalat pe creier cu fax sau orice alt innalbitor sa zic asa, tot este mai bun de 100 ori decat Geoana; despre Antonescu si Ponta nu vreau sa spun prea multe dar putin nu strica niciodata: pe baietii astia nici postasi nu i-as face; ar avea o sansa la moldovenii de peste Prut; acolo ar reusi, cu greu, sa pacaleasca lumea.
        • +1 (3 voturi)    
          teorie.... (Miercuri, 13 iulie 2011, 12:28)

          un [anonim] i-a raspuns lui visio

          Blablabla.

          Asta e tot.Teorie cu zero practica.

          Nu faci ( tu cu mentorul tau) altceva decat sa ascunzi dunga maronie pe care o au idolii tai, zicand ca ceilalti o au mai mare...sau mai lata sau mai inchisa la culoare...

          Logica voastra portocalie "psihologia maselor" l-ar scoate basma curata si pe ceasca, ca doar "turma" l-a huiduit si pe el.

          Cand tu, cei care i-ati votat si cei pe care i-ati votat o sa va dati seama ca "turma" aceea ar dori sa va vada la puscarie pe unii si la munca (nu la furat) pe altii, o sa va schimbati viziunea, logica si alte teorii.Asta dupa gratii.

          De fapt bine nu va fi niciodata, pentru ca dupa portocalii vor veni ceilalti cu "turma" lor, o sa se plateasca niste polite, se va continua cu furatul si smenul.Asta este in sangele vostru de romani, circul si painea pe gratis.Ce zici de teoria asta?
          Si ce zici de teoria ca basescu e ca cei care l-au votat, si dupa caracter si dupa comportament sau civilizatie.Mai bine zis, necivilizat, incult si smecher.

          Acum pot sa zic si eu ca sunt "obiectiv" si pot oricand sa injur pe fata.
          Dar nu o femeie, indiferent cine ar fi.
          Eventual cu aceasta teorie ar fi castigat ceva lazaroiu.
          • 0 (2 voturi)    
            daca iti amintesti (Miercuri, 13 iulie 2011, 13:49)

            visio [anonim] i-a raspuns lui un

            1. asta ca psihologie a maselor, la momentul `89 s-a intamplat un fel de revolutie; s-a gasit secretarul lui Ceausescu, ion iliescu, sa ne sperie cu teroristii, si a reusit sa pacaleasca un popor intreg cu televizor sau fara; ma repet: Houdini ar fi invidios pe iliescu pentru ca a reusit sa prosteasca atata lume;
            2. Lazaroiu, ca om politic este mult peste cei din generatia lui; asta nu inseamna ca este potrivit scaunului, insa este de preferat celorlalti numai din simplul motiv ca este deschis la minte si poate face din greseala o alegere corecta; chestie care sigur nu i se va intampla lui Antonescu, Ponta, Udrea, Preda, etc
            3. despre alegerea lui basescu....in primul rand invata sa respecti opinia electorala a celorlalti romani; pentru democratie s-a iesit in strada in `89; nerespectand aceasta opinie dai dovada de incultura crasa si vei fi pozitionat in lumea barbara, asta pentru a ne reaminti de cum erau considerati inaintasii nostrii desi istoricii sunt de alta parere; spre deosebire de francezi si italieni, la romani nu au fost multe cazuri de fratricid (desigur, Vlad Tepes face exceptie pentru ca a fost un om de exceptie);
            4. romanii au devenit parte din jocul politicienilor sau a pseudo-oamenilor de afaceri care au interese vitale in a accede Puterea; ma refer aici la Felix si la SOV oameni dubiosi si inainte de `89; e un joc pe care il vor pierde romanii de rand;
            5. apropo de Ceausescu...s-au facut destule faradelegi atunci asa cum se fac si acum, tot asa cum pentru cei multi s-au construit blocuri si locuri de munca (rafinarii, etc) chestii furate de alde Patriciu, SOV, etc;
            6. apropo de SOV, in `83 omul facea puscarie pentru delapidare; si sunt de acord cu tine cand spui ca falimentul industriei si a Bancilor a fost programat de toata "seniorii" politici: Iliescu, Nastase, Constantinescu, Hrebengiuc, Basescu, Berceanu, Tariceanu, Vosganian (apropo de vosganian, iti amintesti cand basescu spunea ca ramanem fara bani de pensii?)
            • 0 (2 voturi)    
              problema... (Miercuri, 13 iulie 2011, 15:00)

              un [anonim] i-a raspuns lui visio

              Dupa cum spuneam, demonstratie patetica... portocalii sunt zeii luminii, "turma" e cea care a pus Romania pe butuci.
              In teorie, dumneavoastra sunteti paranoic.
              Practic, e de rau.
              Nu tot ceea ce va invata la scoala despre istoria romanilor e adevarat... urcati o treapta, aveti o discutie cu un istoric obiectiv si o sa va speriati.Sau poate o sa va placa.
              Oricum veti fi fooooaaarte dezamagit.

              Si va rog, nu deschideti subiectul de pensii, va fi foarte dureros cand veti afla ca pdl a pierdut alegerile tocmai din aceasta cauza.Si credeti-ma, asa va fi.
              • +1 (1 vot)    
                despre teorii si practici (Miercuri, 13 iulie 2011, 18:08)

                visio [anonim] i-a raspuns lui un

                1. "turma" cu varsta dela 50+ a adus Romania in halul asta pentru ca ea era in floarea vietii la momentul 89; aceasta "turma" tipa acum ca nu are pensii desi habar nu are sa foloseasca toate optiunile unui telefon mobil; aceasta "turma" si-a invatat copii ca se poate bine si fara munca; din cauza asta suntem aici si multe generatii vor plati greseala lor; sincer, eu in locul pensionarilor (care habar nu au de vreo limba straina) as tacea si as merge pe burta pentru ca pe vremea psd-ului se fura grupa mare;
                unde erau acesti batuti de soarta cand Iliescu dadea liber la furat flota, sau banca religiilor, bancorez, romtelecom (ia cauta tu istoricul romtelecom sa vezi ce legaturi stranse cu pnl gasesti)?
                2. nu am spus si nici nu spun acum ca pdl-istii sunt zei; pur si simplu sunt prosti si mai putini la furat decat ceilalti; ca exemplu, Bakonski vs Cioroianu, cred ca nu imi vei spune ce minunat a fost cel din urma cand se imbratisa cu interlopul Argint? nici Baconski nu face ce trebuie si se inscrie in linia Geoana: eu frec manganu iar Romania nu ia vize USA moca; so...hai sa vorbim ce trebuie vorbit; desigur ca pdl-stii sunt la fel de vinovati de nerespectarea pactului pentru invatamant ca toti ceilalti politicieni;
                3. despre istorie...hai sa nu vorbim cu atata lejeritate despre o realitate trista si un trecut glorios; adevarul despre istora tarii tale il regasesti adesea consemnat de istorici straini;
                4. jocul numit politica nu se joaca din fata OTV sau antena 3 sau nasul sau...cati or mai fi; iar romanii chiar il vor pierde; hai sa ne gandim cine va castiga alegerile urmatoare: usl sau pdl+restul? tu chiar l-ai crezut pe Lazaroiu cand a spus ca trebuie sa apara un partid nou? alba ca zapada? imi pare rau sa iti spulber visele, insa ce a spus el este praf in ochii fraierilor; a aruncat o supapa pe piata; va veni usl? el a fost la guvernare din 89 pana in 2009; au facut ceva? pentru oamenii de rand vorbesc...so...despre teorie si practica.......
                • 0 (0 voturi)    
                  exact (Joi, 14 iulie 2011, 10:13)

                  un [anonim] i-a raspuns lui visio

                  1. Turma despre care vorbesti are in spate 30-40 de ani de munca si cotizatii la stat.Aceasi turma ti-a dat sansa sa fii acum mare destept pe hotnews, sa poti debita toate ineptiile care ti le produce creierul.Probabil din aceasi turma fac parte si parintii matale.Unii dintre ei si-au ingropat copii la "revolutie" care intr-adevar nu a insemnat deloc o evolutie.
                  2.Dupa cum spun si eu, faptul ca unul fura mai mult sau mai putin, nu inseamna ca nu fura.
                  Pur si simplu furtul este inacceptabil, cel putin in cultura mea.
                  Vad ca in cultura dvs. de mare roman, furtul se clasifica.
                  Adica cine fura mai putin e mai cinstit....

                  Baconschi vs Cioroianu....
                  Intr-adevar Baconschi a doborat recordul mondial de inregistrat voturi.Un vot la 3 secunde...

                  3.Realitatea e trista, intr-adevar, dar nu as fi atat de sigur nici de trecutul victorios si luminos.Mai cititi.

                  4. Pe mine lazaroiu ma lasa rece.Este un alt habarnamist pus intr-o functie pentru care nu are studii, ca multi din guvernul actual.
                  In frunte cu boc, care este un incompetent fara margini.Si un fooooarte prost profesor de drept constitutional.
                  • 0 (0 voturi)    
                    totul este relativ (Joi, 14 iulie 2011, 11:25)

                    visio [anonim] i-a raspuns lui un

                    1. nu trebuie sa faci din plata cotizatiilor si anii de munca un monument; acestea sunt obligatii intr-o societate normala; cei care si-au ingropat coppii la revolutie au vrut sa fie aplicat punctul 8 de la Timisoara: fara nomenclaturisti; turma a vrut altceva; trist, asa este?
                    2. nu am spus ca furtul este o calitate insa daca asezi lucrurile in cifre, situatia sta diferit; cand furi mai putin ramane mai mult; politicienii nostri au dat iama la smantana si sunt lacomi (ti-am spus acelasi lucru in 3 feluri diferite, poate ma scutesti de ce minunati sunt occidentalii si ce hoti suntem noi); oricum, pentru asta exista justitie...in principiu ar trebui sa isi faca treaba pentru care sunt platiti acesti judecatori, procurori, politsiti, etc insa "cancerul" tocmai de ei este protejat...
                    oricum, oriveste situatia in ansamblu si vei vedea ca niciun politician nu este ok tot asa cum niciun om de afaceri este curat 100%, de oriunde din lumea asta (actorul wesley snipes ca exemplu);
                    3. daca nu esti atat de sigur de realitatea trista si trecutul luminos si victorios inseamna ca nu ai citit suficient; succes in continuare la citit.
                    4. unele opinii sunt comune; nu stiu cat de bun este boc la drept constitutional si nici nu ma intereseaza pea mult; ma intersa mai mult daca era un manager de succes, ca Tiriac sau ..oricare alt patron cu rezultate semnificative...deci, meseria lui boc nu are treaba cu ce face acum...
                    • 0 (0 voturi)    
                      blablabla (Joi, 14 iulie 2011, 8:58)

                      un [anonim] i-a raspuns lui visio

                      Cateva intrebari.... oricum va faceti de ras deja.

                      Care punct din fisa postului de ministru al muncii il califica pe lazaroiu sa faca comentarii la adresa altor "jucatori" pe scena politica?
                      De unde pana unde un om (despre care se spune ca este apatrid, alta gluma buna) face comentarii la adresa alegerilor din alte partide?

                      Ce calitati il califica pe lazaroiu sa fie numit ministru al muncii, insirati trei dintre acestea si tac din gura...

                      Sa spunem ca are aceste calitati, ce a facut lazaroiu pana acum, ca sa arate ca este acolo pe baza unor competente certe?

                      Asta as putea sa intreb si despre boc, udrea, IGAS!!!! (tamplarul cel viteaz), si altii a caror nume nici macar nu le retin, atat de activi au fost pana acum.
                      • 0 (0 voturi)    
                        inca una si ma duc (Joi, 14 iulie 2011, 13:58)

                        visio [anonim] i-a raspuns lui un

                        stii cata benzina din Prahova au furat psd-istii cand au fost la putere? ma rog, nu numai ei...dar hai sa-i rupem pe toti nu numai pe unii; ok? mc
                        PS: cand spun Prahova nu ma refer la rau (asta sa nu faci vreo confuzie regretabila...)
                      • 0 (0 voturi)    
                        despre unele si altele (Joi, 14 iulie 2011, 14:32)

                        visio [anonim] i-a raspuns lui un

                        1 despre Lazaroiu: gaseste cv-ul lui pentru ca trebuie sa fie pe vreun site al guvernului (doar nu vrei mura-n gura, nu? te poti juca si cu alunele daca insisti)
                        2. parerea mea este ca orice parere folositoare venita de la un individ politic sau apolitic, este binevenita;
                        3. cand esti implicat in politica te numesti politician; cand meseria ta este sa comentezi politicienii te numesti analist politic; cateodata doare, dar pe bani frumosi se fac compromisuri (cei de la Antena 3 stiu cel mai bine, le ramane maruntis si de hartie igienica);
                        4. despre calitati citim tot in cv-ul lui;

                        sa presupunem ca tu ti-ai fi facut temele...sa presupunem ca sunt mai mult de 3 motive si taceai...sa presupunem ca turma nu alegea nomenclaturistii..so, sa presupunem ca inainte de a ocupa biti aiurea pe un site, am avea decenta cel putin umana sa ne informam despre subiect si abia apoi sa comentam; as putea sa iti explic multe despre istorie, politolgie, sociologie, etc dar pentru asta trebuie ca tu sa mai ai si raspunsuri fondate astfel incat eu sa nu vorbesc cu fata la vant...dar stii cum se spune, fiecare cu drumul lui in viata..
                        in 2009, romanii nu l-au votat pe basescu pentru frumusetea, inteligenta, carisma, etc ; l-au votat pentru ca Geoana a aratat asocierea psd-ului cu infractorii periculosi pentru securitatea nationala (vorbeste cu jurnalistii onesti si....).
                        Ponta si-a distrus cariera politica, atata cat a fost, cand "si-a asumat trecutul PSD";
                        Sincer, si mie imi este greu pe vermurile astea insa prefer prosti ca udrea, preda decat criminali care uita sa prinda teroristi sau cheama minerii la bucuresti sa bata studentii sau semneaza pe spinare gratierea unor oportunisti precum Cosma.
                        la "Romanii au talent" s-a vazut clar preferinta romanilor pentru non-valori; a castigat un raper despre care nu am mai auzit ceva, pe cand Narcis Ianau are o voce rara si pe spatele lui s-ar fi putut dezvolta o industrie intreaga: muzica, concerte, logistica, relatii, etc...cu 1 neuron nu poti.
                        • 0 (0 voturi)    
                          Cinstit vorbind... (Joi, 14 iulie 2011, 18:55)

                          Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui visio

                          ...show-ul "Romanii au talent" a fost penibil, iresponsabil si ridicol, un fel de "Rahat cu perje"...Atentie inseamna :rahat (lokum) cu prune uscate...
                          • 0 (0 voturi)    
                            cativa au fost cu treaba (Joi, 14 iulie 2011, 20:19)

                            visio [anonim] i-a raspuns lui Costin1968

                            acolo....oricum, intr-un fel sau altul e loc pentru toata lumea; in fond, nu toti canta precum Celine Dion....dezamagitor si penibil a fost mesajul transmis; acum, orice looser cu impresii de mega-super-vedeta va ocupa un timp aiurea; sincer, cred ca hi-hopul sau rapp-ul nu se potriveste cu profilul romanilor, dar diversitatea e bine venita; altfel nu am avea comparatii sau alegeri de facut, nu am mai avea vise...
  • +1 (7 voturi)    
    Eu cred ca ar fi extrem de grav dar pentru ambele (Marţi, 12 iulie 2011, 22:28)

    gghhggh [anonim]

    Am si eu cateva intrebari , dar asta doar daca chiar asa a spus el desi nu prea cred ,
    Pai asta nu este trafic de influenta, mita electorala sau foloase necuvenite ?
    Mai bine tacea pentru ca nu cred ca este corect sa se intample asa ceva, functii contra voturi ?
    Si daca nu a fost asa tot grav este pentru ca ar fi minciuna .
  • +3 (9 voturi)    
    omul cu idei "cretze". asa-si justifica banii ? (Marţi, 12 iulie 2011, 22:35)

    mihai [anonim]

    asta din cauza ca n-are ce sa zica despre ponta legat de comunism (asta-i obsesia lor, hotii striga hotii) .
    dar trebuie sa fii fraier sa asculti tampeniile pe care le debiteaza acest no-name . cum isi justifica el banii publici pe care-i catiga ? cu aceste idei "cretze" ?
  • +1 (5 voturi)    
    blat (Marţi, 12 iulie 2011, 23:28)

    monica L [anonim]

    Nea Zarzarica, sintem o societate de blatisiti, ce pretentii poti avea. Miine-poimiine o sa vina Iliescu s-o sa revendice ca gratie lui Nastase, si numai lui, Basescu a cistigat alegerile in 2004... Si are dreptate, nu? Ne-am de neamul lui nu ar fi fost un ins usor deranjat in atribute ales presedintele tuturor romanilor daca lumea n-ar fi fost satula pina in virful firului de par de Nastase. Cit va exista vot negativ, vom avea blaturi.
  • +1 (5 voturi)    
    Cum functioneaza... (Miercuri, 13 iulie 2011, 0:31)

    Gigi Kent [utilizator]

    Spiritul de turma functioneaza prin faptul ca pusi la un loc un grup de oameni o vor fluiera pe doamna Udrea (sau orice politician PD) dar luati individual vor vota toti pentru PD.

    :)))))))))))))))))))
    Lazaroiu asta e haios rau de tot.
  • +2 (8 voturi)    
    La-men-ta-bil acest Looser-oiu!! (Miercuri, 13 iulie 2011, 0:53)

    codrutz [utilizator]

    D-le Tapalaga, va multzumesc ca mi-ati dat ocazia sa-l vad pe acest "Enstein" al PDL. Acum imi este f. clar de ce a ajuns Romania in fundatura in care se afla; cu "conducatori" precum Base, Lazaroiu, Udrea, Boc, Videanu, Talmaceanu, Anastase, etc, etc. colapsul Romaniei este garantat 100%.
    Despre acest "soci-olog" se pot spune multe numai privind-i mimica fetei si gesturile ("the body language"), dar trebuie sa recunosc ca a spuns totusi un mare adevar care trebuie sa ne puna pe ganduri pe totzi :si anume faptul ca "ideologii portocalii" considera ca "romani au spirit de turma".
    Ei spun aceasta, intr-o forma sau alta, de la cel mai inalt nivel al statului ( vezi mincunile lui Base din campaniile electorale, cat si parerea lui despre "tampitzii" produsi de invatamanul romanesc, etc, etc.). Aceasta imi intareste convingerea ca este de datoria mea (ca si a tuturor romanilor care au scapat de "sindromul spiritului de turma") sa fiu vigilent si sa iau in continuare atitudine prin intermedilu HotNews impotriva abuzurilor si comportamentului nedemocratic al "slogoilor lui Basescu".
  • +4 (6 voturi)    
    politruc... (Miercuri, 13 iulie 2011, 6:13)

    catalin_mattei [utilizator]

    Dl Lazaroiu devine dintr-un analist politic un politruc.. aruncarea pe piata a unor informatii neprobate asteptand ca adversarul sa se disculpe ( in tarile civilizate, tu, cel ce acuzi, trebuie sa aduci dovezi) ne arata ca domnia sa isi pierde busola in incercarea disperata de a pastra alegatorii pdl uniti si activi ( ei se fericesc acum mangaindu-se pe burta cu ' ca bine le mai zice!" ). Dl Lazaroiu are misiunea de a-si plati functiile primite de la actuala Putere.. domnia sa nu are un discurs articulat si profesionist pe domeniul ce il conduce ca ministru dar incepe sa devina un Ciutac mai mic ( totusi la fel de acru, lipsit de argumente). Ciudata mai este si betia puterii!!!
    • +2 (2 voturi)    
      De acord (Miercuri, 13 iulie 2011, 10:46)

      fisher [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

      Mdaaahhh...ma tem ca ai dreptate. In orice caz, in legatura cu huiduielile, daca omul chiar crede ce spune, asta aduce a imbatat cu apa rece (adica a un soi wishful thinking la fel de pagubos ca si sondajele contrafacute).

      D-le Tapalaga, ca totdeauna, la inaltime.
  • 0 (2 voturi)    
    Cu cine il comparam? (Miercuri, 13 iulie 2011, 8:50)

    Filip [anonim]

    USL-lasii de la alianta PA (Ponta+Antonescu) incep sa se isterizeze si la nuante, dovedind inca odata ca sunt structural comunisti care nu accepta alte idei. A cere dovada lui Lazaroiu este ca si cum ai nega ca exista in judete "familii" politice: tata la PSD, fiul la PNL, mama la PDL si toti cu functii. Asa ca ce-o fi atat de "incredibil" ca PDL sa-l fi ajutat pe Ponta? Eu cred ceea ce spune Lazaroiu dar cred ca au facut o alegere gresita. In plus a-l compara pe Lazaroiu cu latrinele de ziaristi de la Latrina 3 si iRealitatea este ca si cum l-ai compara pe Nastase cu niste tigani din Ferentari ca discurs. Latrina 3, vrea cu tot dinadinsul sa devina Ministerul Educatiei si cu dana Grecu si Tudor sa recunoasca ei cine are valoare stiintifica, BAC, doctorat si in general scoala. Numai pentru acest lucru telespectatorii lor sunt oameni cu creier de furnica. Astia vor putea accepta si manipularea ca Voiculescu a primit premiul Nobel!!
  • +2 (4 voturi)    
    Guvernul a schimbat numele ministerului Muncii.. (Miercuri, 13 iulie 2011, 17:31)

    zacuscadeportocale [utilizator]

    ...pentru ca altfel nu se putea ca Mr.Lazaroiu sa aiba aceeasi fisa a postului ca pe vremea cand lucra in directa subordine a Presh-ului. Noua denumire: Ministerul de Munca cu Vorbele.