VIDEO Cat are USL in sondaje? Liviu Dragnea: peste 60%. Sebastian Lazaroiu: sub 50%

de Redactia Stiri     HotNews.ro
Luni, 11 iulie 2011, 14:23 Actualitate | Politic


Liderii USL sustin ca, in urma sondajelor din teritoriu in baza carora urmeaza sa fie stabiliti candidatii celor doua partide, Uniunea ar avea "intre 60% si 66%. Secretarul General al PSD, Liviu Dragnea, afirma, citat de Gandul, ca "trendul este in crestere", termenul pana la care filialele USL trebuie sa trimita sondajele la centru fiind 15 iulie. Liderul PNL, Crin Antonescu, a declarat pentru RFI ca "la cea mai rezervată evaluare, scorul politic al USL este undeva între 55 şi 60%", adaugand ca cifrele prezentate in presa i se par realiste. Pe de alta parte, ministrul muncii, Sebastian Lazaroiu, a declarat intr-un interviu pentru ziare.com ca "in ultimul sondaj de opinie, USL a intrat sub 50%" si ca "se confirma trendul descendent".

Potrivit secretarului general al PSD, Liviu Dragnea, în Kiseleff au ajuns rezultatele din 30 de organizaţii judeţene. "După primirea acestor date, pot spune că scorul USL se situează între 60 şi 66%, iar trendul este în creştere, deoarece nu am primit rezultatele de la filialele care au scoruri bune. Spre exemplu la Teleorman nu am finalizat sondajul până acum", a declarat pentru "Gândul" secretarul general al PSD.

Potrivit datelor primite din teritoriu, niciun judeţ - excepţie Harghita şi Covasna, nu a raportat un procent mai mic de 50% pentru USL. În schimb, există judeţe unde liderii social-democraţi şi liberali au precizat pentru "Gândul" că PDL aproape nu contează în lupta politică, jocurile fiind făcute în cadrul Uniunii. USL a amânat organizarea de sondaje în Capitală, organizaţiile din Bucureşti fiind ultimele care vor fi testate.

Potrivit ziarului Gandul, sondajele din fiecare judeţ au fost impuse filialelor locale de la centru pentru a se măsura candidaţii pentru Consiliul Judeţean, Primărie, dar şi opţiunea de vot pentru PSD şi ACD (PNL-PC). Sondajele au fost efectuate pentru ACD de Agenţia de Rating Politic, Gallup şi CCSB, în timp ce la PSD au fost făcute de CSCI şi Avangarde.

Liderul PNL, Crin Antonescu, a declarat, intr-un interviu pentru RFI, ca "la cea mai rezervată evaluare, scorul politic al USL este undeva între 55 şi 60%". Antonescu susţine însă că în USL "nimeni nu se îmbată cu apă rece, nu se euforizează prematur". Pentru Crin Antonescu, cifra este realistă. "Sigur că este o cifră realistă. Asta este cifra indicată de sondaje. Noi am făcut aceste sondaje nu pentru a măsura în acest moment raporturile politice generale între noi şi Putere, ci pentru a putea să ne decidem mai bine asupra desemnării candidaţilor pentru poziţiile comune, adică pentru preşedinţia consiliilor judeţene şi pentru primăriile municipiilor de judeţ", precizează preşedintele PNL.

Pe de alta parte, ministrul muncii, Sebastian Lazaroiu, a declarat pentru Ziare.com ca USL a scazut intr-un ultim sondaj sub 50% si ca trendul este descendent: "Pot sa le dau o veste proasta iluzionistilor Ponta si Antonescu - in ultimul sondaj de opinie USL a intrat sub 50%, e adevarat, nu cu mult, dar se confirma trendul descendent. Sa zicem ca printr-o minune USL ar lua 44% la viitoarele alegeri. Mai au nevoie de 6% sa isi faca majoritatea. Imi imaginez ca ungurii, care au suportat cele mai mizere tiruri nationaliste de la liberali si social-democrati in ultima perioada, vor fi de-a dreptul incantati sa guverneze alaturi de PSD si PNL din 2012 incolo".

Lazaroiu a mai declarat ca inainte de alegerile parlamentare din 2012 se va crea deja o majoritate pentru continuarea modernizarii Romaniei in jurul PDL. "Vor mai pleca si de la PNL nemultumiti de stilul autoritar si greselile strategice ale lui Antonescu, dar vor pleca si de la PSD cei care s-au saturat sa le vanda Victor Ponta iluzii desarte", a mai spus Antonescu. Fostul consilier prezidential mai crede ca USL "se va face pulbere" inainte de alegerile parlamentare.

Intr-un sondaj realizat de CURS in luna aprilie, USL era cotat cu 59 de procente iar PDL cu 17%. Intr-un alt sondaj realizat de CURS, dat publicitatii in luna mai, in timpul Conventiei PDL, USL era cotat cu o intentie de vot de 53%, in timp ce PDL avea 19%.

Vezi mai jos declaratia lui Crin Antonescu:



Citeste mai multe despre   


















3827 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    . (Luni, 11 iulie 2011, 14:37)

    Ivanu [utilizator]

    Presupunand ca USL are 65%, PDl 20% si UDMR eternul 6% trebuie sa vedem unde e greseala, pentru ca e greu de crezut ca 9% din voturi se duc catre partide care de obicei iau 3-4% si acum nici macar nu se afla in Parlament.
  • +2 (4 voturi)    
    nu poţi vorbi de trend decât forţat (Luni, 11 iulie 2011, 14:38)

    ro [anonim]

    când e vorba să adaugi nişte date la unele existente deja, dar care se referă, TOATE, la unul şi acelaşi moment (iunie, la nivel naţional, să zicem), nu la evoluţia în timp a cifrelor, aprilie, mai, iunie de ex.
  • -8 (14 voturi)    
    Ce procent ia USL pe Hotnews, (Luni, 11 iulie 2011, 14:48)

    Con_stan_tin [utilizator]

    de minusuri, cam tot atatea are si in sondaje. Nu de alta dar tot le plac simpatizantilor PDL cresterile astea ... cu intrare la subsol. Daca mai raman mult la putere ne trezim ca si la BAC dau note negative.
    • +2 (14 voturi)    
      corect (Luni, 11 iulie 2011, 15:26)

      nenea [anonim] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      nu simpatizez cu nici un partid. faptul ca nu-mi plac partidele, nu are legatura cu ideologiile lor, ci cu marlanii care salasluiesc in ele. totusi, nu pot sa nu observ ca intyr- adevar aici se ia doar minus daca esti anti pdl:)))
      • +3 (9 voturi)    
        corect^2 (Luni, 11 iulie 2011, 15:47)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui nenea

        deci nu va mai chinuiti, cititi doar click, libertatea si cancan. cu siguranta acolo nu veti mai fi asaltati de 'portocalii' astia.
        pentru a luat cat mai multe plusuri si incurajari, postati repede niste 'informatii' pe site-urile antenelor... cine stie, poate chiar le dau la stiri. nu are nimeni lucrarea de doctorat a lui Funeriu? cu siguranta are niste greseli de nu trecea nici bac-ul la noi!
      • -2 (8 voturi)    
        Eu ii inteleg! (Luni, 11 iulie 2011, 16:08)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui nenea

        Au ramas si ei, din vremuri vechi, cu reflexul asta conditionat: cum comenteaza unul contra curentului cum il baga la subsol.
        • +2 (6 voturi)    
          Lamurire (Luni, 11 iulie 2011, 17:22)

          abur [anonim] i-a raspuns lui Constantin

          Draga Constantin, conform sondajelor din teren comandate de USL, trendul este pozitiv lor, adica USL-ului. Atunci, imi puteti spune cum se face ca_curentul e dat de PDL? Eu cred ca s-a saturat lumea de gunoaie si merg inainte cu portocalii. Cam atat! Sper sa fie asa...:)
  • +2 (12 voturi)    
    Oooooo ce veste minunata, peste 60%!!!! (Luni, 11 iulie 2011, 14:55)

    Gutza [anonim]

    ...si procentele astea le foloseste la ceva?
  • 0 (10 voturi)    
    daca este asa... (Luni, 11 iulie 2011, 14:59)

    dude [anonim]

    romanii isi merita soarta. USL nu a venit cu o alternativa pana acum. au spus doar ca anuleaza legi dar nu au zis ce pun in loc. si cand au spus... te iei cu mainile de cap!(vezi legea cu confiscarile, cu reorganizarea). Acum ii drept ca nici PDL nu lasi mai vota... de ceilaltzi nu prea stiu multe dar se pune atunci intrebarea: DAR EU CU CINE VOTEZ? eu cred ca pana la urma o sa votez cu FDGR (Forumul Democrat al Germanilor din România) . de ce nu? chiar pot sa fie mai rai decat Putere/Opozitia de astazi? miar place sa intre in parlament si sa faca guvern minoritar cu UDMR ;) ce zicetzi de asta?
    • +10 (14 voturi)    
      Drept de vot (Luni, 11 iulie 2011, 15:05)

      Un stelist [anonim] i-a raspuns lui dude

      Cum naiba au drept de vot toti agramatii??? AR trebui modificata Constitutia, e inadmisibil ca orice habarnist sa aiba drept de vot! Eu unul nu sunt de acord ca viitorul meu si al familiei mele sa fie decis de pensionari, agramati, analfabeti, manelisti, pitipoance si cersetori!!!
      • +6 (6 voturi)    
        Petre ŢUŢEA (Luni, 11 iulie 2011, 15:41)

        Dani.El [utilizator] i-a raspuns lui Un stelist

        Zicea Petre Ţuţea o dată ceva de genul că democraţia nu are cum să fie performantă deoarece este vorba doar de cantitate nu şi de calitate.

        Multe s-ar mai putea spune dar ar fi vorbe goale ...
        • 0 (0 voturi)    
          Hmmm... (Marţi, 12 iulie 2011, 20:42)

          Sache al lui Zapacitu' [utilizator] i-a raspuns lui Dani.El

          Trist dar perfect adevarat!
      • -5 (7 voturi)    
        adica? (Luni, 11 iulie 2011, 15:43)

        dude [anonim] i-a raspuns lui Un stelist

        nu am inteles nimic din comentariul tau. ce vrei sa spui? pui in discutie dreptul de vot al fiecaruia? parerea mea este ca nu cei pe care iai numit sunt problema...ci oamenii ca tine care stiu mai bine, sunt mai desteptzi, mai cultzi si mai frumosi... deci trebuie sa conduca fara sa mai intrebe pe pensionari, agramati, analfabeti, manelisti, pitipoance si cersetori. asta inseamna dictatura mon cher. dar tu sti oricum mai bine... nu? ;)
        • +3 (5 voturi)    
          e firesc sa nu aiba toata lumea drept la vot (Luni, 11 iulie 2011, 16:23)

          votant [anonim] i-a raspuns lui dude

          in primul rand, i-ai nu iai. i-ai numit

          si da, este normal ca nu toata lumea sa aiba drept la vot, sau cel putin voturile sa nu aiba aceeasi pondere. dreptul de vot ar trebui (in opinia mea) corelat cu contributia sociala.

          adica, votul unui cersetor, al unui om care traieste din ajutor social si nu munceste, sau nu a muncti, nu ar trebui sa fie egal cu votul unui om care pune umarul la dezvoltarea societatii.

          nu e normal ca un om care nu are nici un fel de contributie la progresul societatii sa conteze la fel de mult ca un om care isi plateste taxele. De ce votul bunica mii este la fel de important ca votul meu, in conditiile in care din taxele mele se platesc 3-4 pensii? Ce e mai important, sa mi se ofere mie un cadru in care sa muncesc sa intretin mai departe pensionarii sau sa li se creeze pensionarilor un paradis cu ratb gratuit si pensii de nimic pentru ca eu (si altii) nu mai pot munci sau hotarasc sa emigreze ?

          NU ar trebui pusa stampila in mana tuturor cercopitecilor!!!!!!!!
          • +4 (4 voturi)    
            tot timpul despre tine... (Luni, 11 iulie 2011, 17:12)

            dude [anonim] i-a raspuns lui votant

            tu spui tot impul "eu", "mie", "eu"... dar baza sistemului social este "noi!". tu esti exmplul tipic de om contra. iti argumentezi parerile prin exemple extreme(cersetorii!) si aduci in deradere argumentele sau parerile celorlalti prin chitibusuhri de exprimare sau de gramatica. esti tipicul romanului care nu isi stie locul. care e mai bun decat altii si vrea tot timpul sa fie "shef", "mahar", etc... pentru ca are impresia ca i se cuvine mai mult decat altora. eu sunt de exemplu plecat de foarte multi ani din romania si da se poate sa am scapari de gramatica dar tu ar trebui sa fi interesat de parerea mea... de mesajul meu..si daca ai rumega putzin ce spun ai intzelege ca este o vorba de o critica constructiva din care am putea invatza cu totzii... cum? simplu...prin dialog! si ca sa iti dau un exemplu: eu platesc in tara in care stau la servicile de sanatate in jur de 800 de Euro pe luna ( da pe luna..si numai la sanatate! ) si nu ma plang ca dau asa de mult pentru ca sistemul imi da inapoi..ca si celorlalti care castiga pe luna in total poate atata... satisfactia ca banul este bine investit. asta este defapt problema(dupa parerea mea). un sistem social(pe care tot romanul il vrea) se bazeaza pe idea de impartire a bogatiei. de acea cred ca ar fi mai bine sa vorbim de ce ni se cuvine "noua" in loc de ce mi se cuvine "mie"

            numa bine.
            • +1 (3 voturi)    
              citeste (Luni, 11 iulie 2011, 17:40)

              votant [anonim] i-a raspuns lui dude

              "discursul" incepe cu expresii gen "un om" si pune accent pe contributia unui om la dezvoltarea societatii (generalizare). nu este un caz particular. In incheiere, am dat un exemplu concret. Daca ne "duelam" in taxe, si in cine o are mai mare (contributia sociala), cred ca 800e nu este ceva iesit din comun. Daca nu este vorba de un paradis fiscal, fara taxe, salariul de baza nu este unul extraordinar. dar nu asta e ideea de baza.

              ideea de baza este ca nu este firesc ca soarta unei tari, si implicit a persoanelor care traiesc acolo, sa fie dictata de majoritate (indiferent de situatie) si nu de cei care sustin dezvoltarea.

              ca sa exemplific: intr o familie in care deciziile se iau de comun acord, prin consultarea tuturor melbrilor familiei, voturile tuturor membrilor au aceeasi pondere? adica, intr o familie cu 3 copii, se va cumpara plasme si X-box in loc sa se plateasca rata la banca (doar pentru ca asa s-a votat)? este exact ceea ce se intampla in societate.

              In firma aceea care plateste salarii din care 800 sunt contributii sociale (daca nu e afacere proprie) , cand se iau decizii, cuvantul femeii de serviciu are aceeasi putere ca al CEO ului ? sau daca e afacere proprie cu mai mult de un angajat, deciziile importante se iau prin consultarea paznicului de noapte?

              de ce nu incercam sa ne inspiram din modele productive, si de ce nu incercam sa implementam ceva ce aduce performanta?
              • 0 (0 voturi)    
                mda... (Luni, 11 iulie 2011, 19:38)

                dude [anonim] i-a raspuns lui votant

                eu vorbeam de contributzia la asigurari de sanatate care in romania este de 7% iau in alte tzari civilizate este de 13-14%.
                ne inspiram din modele productive pentru ca sistemul social inseamna ca si pe cei care sunt neproducitvi trebuie sa ii ajuta, si aici ma refer la pensionari, oameni cu probleme de sanatate si da chiar si la cersetori. in tzarile cu un sistem social dezvoltat nu exista cersetori insa in tzarile care se orienteaza catre sisteme productive, ca si USA ,exista o gramada. solutia este integrarea si civilizatia si nu izolarea. abuzurile la sistemul social trebuie oprite da acuma nu potzi sa condami un sistem care functioneaza pentru 99% din populatie doar ca exista 1% care nu vor sa participe. problema in romania este si ca statul din pacate nu te ajuta si nu te incurajeaza foarte mult sa itzi platesti taxele. transparenta este iarasi o mare problema pentru ca nu potzi sa sti unde se duc banii si ce rezultate sau obtinut cu ei. de exemplu toata lumea vorbeste de autostrazi si cand sund gata...inclusiv Ministra Boagiu... dar daca te duci pe pagina www.cnadnr.ro vezi ca datele despre constructia de autostrazi nu sunt actualizate de ani buni. asta nu inseamna ca tre sa injuram la ministru. eu leam scris un email si iam intrebat de ce nu actualizeaza. daca nu vor actualiza vi trimite un email la minister..eu cred totusi trebuie actionat punktual si constructiv si nu sa disperam si sa ne uitam numai la lucrurile urate. in romania critica este mult prea pausalizata sau pline de cazuri exceptionoale care nu au deface cu regula. de exemplu sa facut mare scandal cu stadionul in panta si au injurato pe doamna udrea de numa insa chiar crezi ca acolo doamna udrea are vina? este un exemplu..nici mie nu imi place neaparat ce face doamna udrea.
              • 0 (0 voturi)    
                ?! (Marţi, 12 iulie 2011, 20:50)

                Sache al lui Zapacitu' [utilizator] i-a raspuns lui votant

                Cica intr-o democratie majoritatea supune minoritatea, chiar daca majoritatea este alcatuita in mare parte din persoane asistate social, pensionari, persoane cu dizabilitati, s.a.m.d.
                Cat despre problema pitipoancelor, manelistilor, habarnistilor... e a dracului de delicata, dar dreptul lor este garantat prin Constitutie. Daca te consoleaza cu ceva, si in alte tari exista categorii d-astea.
        • +3 (3 voturi)    
          Da, exact asta fac! (Luni, 11 iulie 2011, 16:49)

          Un stelist [anonim] i-a raspuns lui dude

          Intre democratia pensionarilor, analfabetilor, manelistilor, pitipoancelor si cersetorilor si dictatura celor ce stiu mai bine, sunt mai destepti, mai culti si mai frumosi aleg dictatura chiar daca nu as face parte din categoria celor ce o instaureaza, sunt sigur ca ei ar vota mai corect pentru mine decat cei din prima categorie.
          • +1 (3 voturi)    
            asa au spus si comunistii (Luni, 11 iulie 2011, 17:27)

            dude [anonim] i-a raspuns lui Un stelist

            ca parerea clasei muncitoare este mai importanta decat parerea chiaburilor si intelectualilor care nu munces din greu ci stau la caldurica in birouri. in principiu ai dreptate ca nu toata lumea ar trebui sa aiba drept de vot si eu pot sa subscriu la o asa parere. problema mare este: unde tragi linia? cine primeste si cine nu? daca de exemplu ca sa iti hranesti familia esti tobosar la stiu io care cantaret de manele? nu ar trebui sa ai drept de vot?daca dupa 35-40 de ani de munca incerci sa te bucuri de o pensie inseamna ca nu ai dreptul la vot? pai daca este asa atunci cei alesi nu iti vor reprezenta drepturile tale... pentru ca nu faci parte din masa de manevra. ce pensii crezi ca ar avea pensionarii daca nu ar avea drept de vot?
            • -1 (3 voturi)    
              Pe mine ... (Luni, 11 iulie 2011, 17:51)

              Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui dude

              ... ma distreaza ca multi dintre fanii actualei puteri care se dau "de dreapta" si mari democrati au niste idei total extremiste si de foarte multe ori de natura comunista (toata propaganda cu pensiile speciale, cu grila unica de salarizare fara criterii de performanta in sistemul public) si nici nu isi dau seama cat de penibili sunt uneori...
              • 0 (0 voturi)    
                de cine vorbest? (Luni, 11 iulie 2011, 19:43)

                dude [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

                ce pensii speciale?de ce vorbesti?unde ai citi de ele? ce grile unice de salarizare? buna dimineata!
        • 0 (0 voturi)    
          Cand te aud ca folosesti... (Luni, 11 iulie 2011, 18:28)

          sting [anonim] i-a raspuns lui dude

          ...cuvinte atat de banale si le dai o insemnatate vitala, nu pot sa nu te taxez.

          Dictatura, semantic vorbind, presupune ca unul dicteaza si altul face. In democratie lucrurile stau altfel? Sau intr-o corporatie?

          Dictatura este peste tot, macar sa-mi dicteze unul cult, nu un cizmar sau manelist.
          • 0 (0 voturi)    
            imi place ca nu te lasi ;) (Luni, 11 iulie 2011, 19:41)

            dude [anonim] i-a raspuns lui sting

            dictatura ca sistem politic nu are de a face cu dictatura dintro firma care are ca scop doar maximizarea profitului. un stat nu poate exista pentru maximizarea profitului pentru ca iti dai seama ca nu ar exista pensie, sau oameni cu inabilitati motorice..ar fi exterminati pentru ca nu au aport la profit.
          • 0 (0 voturi)    
            Democratie reprezentativa (Luni, 11 iulie 2011, 19:46)

            dude [anonim] i-a raspuns lui sting

            pentru documentare : http://ro.wikipedia.org/wiki/Democra%C8%9Bie_reprezentativ%C4%83

            nu are deaface cu dictatura ;)
    • 0 (0 voturi)    
      lol.... (Marţi, 12 iulie 2011, 11:13)

      me [anonim] i-a raspuns lui dude

      diferenta intre partide ... ete minuscula...
      toate partidele fura , MULT... toate fura cate 1 miliard sa zicem si diverenta intre ele e de 100k-1 mil....
  • -3 (11 voturi)    
    Sigur ca da ... (Luni, 11 iulie 2011, 15:06)

    Gigi Kent [utilizator]

    ... iar huiduielile de la meciul lui Bute erau de fapt ovatii la adresa unui ministru al cabinetului Boc, in ultimii 2-3 ani Romania nu a avut recesiune ci crestere economica, nu suntem pe ultimul loc in UE (din cam toate punctele de vedere) ci fix pe primul (Germania, Franta, Anglia si Italia mor de invidie), medicii romani nu pleaca din tara ci foarte multi medici vestici se inghesuie sa vina in Romania samd.

    Fabulatiile domnului Lazaroiu sunt nelimitate ... Enerveaza la culme unitatea opozitiei iar domnul Lazaroiu, alaturi de alti acoliti ai puterii turbeaza. Au primit ordin de la carmaci ca trebuie sa aduca USL-ul sub 50% ...deja l-au dus (declarativ doar) la 44%. Intr-o luna doua maxim ne vor anunta ca PSD si PNL se autodizolva iar Antonescu si cu Ponta emigreaza iar PDL-ul va avea minim 80% in sondaje datorita verii calduroase si a concediilor reusite ale romanilor ...

    Apropo ... domnul iluzionist Lazaroiu, unde-i Alba ca Zapada? Da sondajul ala unde a intrat USL-ul sub 50% de cine e facut exact si cand? De cine e comandat. De dvs? L-ati platit singurel din salariul de consilier prezidential? In general, in orice afirmatie pe care o faceti, aveti ceva concret pe care sa va bazati sau doar propria imaginatie debordanta si supremul "asa vrem noi" ca argumente?
  • +12 (18 voturi)    
    "Trendul este in crestere" (Luni, 11 iulie 2011, 15:08)

    Audit [utilizator]

    zise Dragnea! Atentie sa va opriti la 100%.
  • +8 (16 voturi)    
    Sondaje idioate (Luni, 11 iulie 2011, 15:18)

    HN_reader [utilizator]

    Sa aiba ei si 80% inainte de alegeri. Apare Base in ultima zi de campanie, da o duma gen "vizite nocturne la Vantu", a doua zi asistam la scene gen "Mihaela dragostea mea", si castigator iese tot PDL. De ce ? Pt ca USL au ajuns ridicoli. Nu au nici un mesaj concret, ei au fost si vor fi anti! Anti-Basescu, Anti-Boc spun ei, dar de fapt ei sunt anti-Romania democratica.
    • +3 (5 voturi)    
      subscriu (Luni, 11 iulie 2011, 15:56)

      dude [anonim] i-a raspuns lui HN_reader

      ..asta incercam sa zic si eu cu comentariul de mai sus. Opozitia de astazi sunt doar CONTRA dar inca nu am aflat PRO ce sunt ei? intrebatzi... reprezentantzii opozitziei contra raspund in termeni generali.. adica cum ca danshii ne vrea binele ;) ... cum ar zice un primar de sector bucurestian, parte dealtfel a opozitiei contra. mie personal nu imi place guvernul actual.poate cu mici exceptii nu cred ca au actionat bine si nici neapart in interesul poporului care ar trebui sa il reprezinte insa ma preocupa faptul ca nu intrevad o alternativa. agresivitatea si mojicimea cu care opozitia contra trateaza pe cei aflati la putere,concetateni pana la urma, imi da de gandit.
      • +3 (3 voturi)    
        sa nu zicem hop... (Luni, 11 iulie 2011, 16:31)

        Tom Macaragiu [anonim] i-a raspuns lui dude

        este foare probabil ca cifrele din sondaje sa fie apropiate de realitate, dar trebuie vazut pe ce esantioane s-a facut sondajul. Daca sondajele au fost facute de catre dragnea pe la piata din Alexandria dupa ce a impartit mititei si muzica `populara` la tot proletaru` atunci se explica aceste cifre entuziaste.
        Mai degraba as merge pe mana lui Lazaroiu care este un tip pragmatic.
        Important este ca prezenta la vot sa fie una semnificativa asa incat USL sa primeasa adevarata masura a sprijinului pe care il are in randul populatiei.
        Imi este teama sa nu ramanem iar cu speranta in romanii aflati la munca in alte tari. As vrea ca tinerii sa fie ceva mai constienti de importanta votului si desigur sa aibe discernamantul necesar pentru a cerne graul de pleava. Nu as vrea ca pensionarii sa aibe o pondere mare intre votanti pentru ca astia sunt masa de manevra. Tinerii trebuie sa lase maneaua si grataru si sa sacrifice o zi pentru ca in urmatorii ani sa aibe o sansa.
        Si cel mai important este ca antenescu si infantilul ponta sa ramana in fruntea strutzo-camilei politice. Ei vor face tot posibilul ca partidele lor pline de corupti sa ramana in opozitie si cu ajutorul lui Dumnezeu sa ajunga pe langa taranisti.
    • +1 (5 voturi)    
      da.. (Luni, 11 iulie 2011, 16:18)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui HN_reader

      este adevarat ca USL-ul s-a format in jurul ideii de anti... dar asta pentru ca populatia este anti... rar mai vezi un membru PDL important avand curajul sa incerce multimea cu degetul.. de ce?.. pt ca huiduiala este cea mai fina metoda a populatiei de a le spune ca s-au saturat de ei.. PDL-istilor le este frica sa nu o ia pe coaja daca se avanta in piete asa cum faceau pe vremuri..
      • +4 (4 voturi)    
        daca e prin piete? (Luni, 11 iulie 2011, 17:24)

        naiv [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

        cred ca si Papandreou prin piata risca ceva rosii in cap si huiduieli. Dar tot el -probabil- o sa scoata Grecia de unde e! A lua masuri de austeritate nu e o metoda de a deveni popular. Si dupa ce se vor epuiza pomenile date de USL ca sa castige triumfal alegerile ce va ramane? o fericire generala sau mahmureala dura? fiecare sa judece si sa decida, numai sa nu dea apoi vina pe altcineva.....
      • +3 (3 voturi)    
        da..dar.. (Luni, 11 iulie 2011, 17:32)

        dude [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

        chiar daca sunt fluierati si batjocoriti tot trebuie sa faca ce e bine pentru popor. inteleg frustrarea care poate apara dar ei de aia sunt alesi, sa decida pentru bine poporului si nu sa se faca iubiti. daca ar face asa locul lor in istorie lear fi asigurat... si poate ca si in viitor deoarece rezultatele vor ajunge la un moment dat sa le fie recunoscute.
  • +3 (5 voturi)    
    calcul simplu (Luni, 11 iulie 2011, 15:51)

    anonim [anonim]

    Intr-un articol anterior se spunea ca mai mult de 50% dintre romani nu au acces la internet. De aici rezulta ca acesti oameni isi formeaza opiniile politice de la televizor in principal si din presa scrisa/radio in proportie mai mica. Daca stam sa ne gandim cam ce opinii politice isi poate face un om de la televizor ajungem la concluzia ca procentele vehiculate de USL sunt chiar pesimiste.
    • -1 (5 voturi)    
      Cred ... (Luni, 11 iulie 2011, 17:48)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      ... ca in disperarea unora de a infiera televiziunile care indraznesc sa critice puterea uitati un indicator foarte important si decisiv in orice decizie ... frigiderul. Nu va duce capul de exemplu sa intelegeti ca omul isi da seama si singur daca o duce mai bine sau mai prost decat acum cativa ani. Ca toate preturile au crescut, ca plateste mai mult TVA si ca veniturile lui in cel mai bun caz au stagnat daca nu cumva au scazut sau a fost dat afara de la munca samd. Propaganda asta cu "vai ce rau e Felix cu antenele lui" a functionat la alegeri in 2008 si 2009 pentru ca de bine de rau frigiderele nu erau foarte afectate ... si atunci da ... faptul ca Geoana a fost la Spa la Vantu era "criteriu de selectie". Nu mai contati pe asta si in 2012 ...
  • -3 (3 voturi)    
    Propunere... (Luni, 11 iulie 2011, 16:27)

    catalin_mattei [utilizator]

    pt ca dl Lazaroiu este foarte sigur de cresterea PDL in sondaje as dori ca domnia sa sa faca un mic experiment: trage la sorti sa mearga intr-o piata bucuresteana si acolo incearca sa vorbeasca despre plusurile guvernarii PDL... daca domnia sa are parte de o atmosfera macar neutra.. eu sunt gata sa il consider un mare analist .. dar daca nu.. ii doresc picior iute caci s-ar putea sa aiba nevoie...
    • +1 (1 vot)    
      votul...... (Luni, 11 iulie 2011, 17:53)

      ion [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

      Vom vedea la vot cine a avut dreptate.
      Sondajele n-au aratat niciodata realitatea.
      Manipulare,manipulare,manipulare..............
      Se pot schimba multe intr-un an jumate.
      Dar USL se imbata cu apa rece,deocamdata.
      Mai e mult pana departe,ha,ha,ha
  • +1 (1 vot)    
    precizare (Luni, 11 iulie 2011, 18:58)

    mosh [anonim]

    Chiar ar fi de dorit ceva schimbari pe la botoanele puterii la alegeri. Desi au facut o treaba excelenta, va place sa nu, este alta poveste, la un timp cind opozitia s-a inscris apoape pe un fagas ANTI ROMANESC, totusi o schimbare ar fi binevenita. Dar in numele lu Dumnezeu, fara cei doi comici ai ecranului. Cine viseaza asa ceva ori este iresponsabil, ori este un VINDUT.Inca mai cred ca Basescu va gasi un prim ministru responsabil, pentru reforme autentice, care va fi sprijinit de pdl si de coalitie, si multi, multi transfugi, care vor fi , va asigur de pe acum
  • 0 (0 voturi)    
    sondajele si platile (Marţi, 12 iulie 2011, 12:48)

    remusachis [utilizator]

    la sondaje pdl nu poate da mita electorala, deci valoarea lor predictiva e limitata.

    lucrurile sunt clare cand ies imprimeurile cu caragiale.
  • 0 (0 voturi)    
    2012 (Marţi, 12 iulie 2011, 21:02)

    Sache al lui Zapacitu' [utilizator]

    Daca la anu' tot sunt alegeri, ar fi interesant ca votantul roman sa se uite cu mare bagare de seama la piesa " O scrisoare pierduta" de I.L.Caragiale...poate in felul asta mai invatam ceva.
    Dupa mine, toti sunt o apa si-un pamant, parca-ar fi toti facuti de aceeasi mama. Si ma intreb ca alegatorul nedumerit:EU CU CINE VOTEZ?